Straż Miejska odholowała auto pozostawione na zakazie
Właścicielowi oprócz opłat administracyjnych związanych z holowaniem pojazdu, grożą konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów Kodeksu Wykroczeń.
We wtorek, 7 marca br., Straż Miejska została wezwana do pojazdu, który został pozostawiony w zatoczce wbrew zakazom wynikającym ze znaków drogowych. Ponadto, z okoliczności zgłoszenia wynikało, iż pojazd mógł być od jakiegoś czasu nieużywany przez jego właściciela. Zgodnie z przepisami, pojazd odholowano na parking, gdzie będzie oczekiwał na odebranie przez osobę uprawnioną. W przypadku nie odebrania samochodu, po 6 miesiącach, przejdzie z mocy ustawy na własność Gminy Miejskiej Chojnice. Właścicielowi, oprócz opłat administracyjnych związanych z holowaniem pojazdu, grożą konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów art. 92 par. 1 Kodeksu Wykroczeń.
Reklama | Czytaj dalej »
(wyciąg z Ustawy prawo o ruchu drogowym)
Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.
Art. 130a.1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
Jeśli SM chce obronić w sądzie swoją rację to radzę też szybko usunąć ten artykuł, albo przynajmniej go dobrze przeredagować, zanim osoba uprawniona wykona kopię. Sam fakt "wynikania z okoliczności zgłoszenia" tego, że pojazd może być porzucony to stanowczo zbyt mało. To trzeba udowodnić, a samo zeznanie zgłaszającego jest stanowczo niewystarczające. Organ ma obowiązek zebrać dowody i ustalić fakty. Zgłoszenie samo w sobie to słaby dowód w takim przypadku. Widziałem już nie raz, gdy sąd w jednym postępowaniu tak "udokumentowane" oskarżenie oddalał, a w drugim zasądzał zwrot bezprawnie pobranych opłat za holowanie.
Osobiście uważam, że przy takim braku profesjonalizmu i zwyczajnej nierzetelności funkcjonariuszy powinni oni być obciążani kosztami imiennie, a nie Skarb Państwa. Na razie tak nie jest, ale spokojnie, do tego jeszcze z czasem dojdziemy.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!