Zamiłowaniem do nauki i kultury dzielą się już od 25 lat. Swój jubileusz świętuje Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (FOTO)
Członkowie tego stowarzyszenia dbają o to, by spuścizna Chojnic trafiała do rąk kolejnych pokoleń mieszkańców. W swoją misję angażują się już od ćwierćwiecza, a co najważniejsze – nie planują przestawać.
Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk do życia powołane zostało dokładnie 25 listopada 1998 roku. Od tamtej pory sympatycy nauki i kultury krzewią w kolejnych pokoleniach chojniczan pasję i miłość do tych dziedzin. Członkinie i członkowie stowarzyszenia świętowanie okrągłego jubileuszu rozpoczęli wczoraj (22.11.) od symbolicznego spotkania w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło – w dawnym mieszkaniu regionalisty Albina Makowskiego przy ul. Drzymały w Chojnicach, a obecnie filii Muzeum Historyczno-Etnograficznego. – To już chyba było wtedy miejsce z klimatem, mówiliśmy miejsce magiczne i właśnie w tym pokoju zebrało się około 40 osób i podjęliśmy decyzję o założeniu naszego stowarzyszenia i miło powiedzieć, że już mamy 25 lat. Przetrwaliśmy, mając oczywiście tak jak wszystkie stowarzyszenia swoje wzloty i upadki – wspominał obecny prezes ChTPN Kazimierz Jaruszewski.
Reklama | Czytaj dalej »
Na pamiątkę tego wydarzenia odsłonięto tablicę memoratywną na ścianie budynku, a dalsze obchody przeniosły się do ratusza, gdzie na zebranych czekał tort, naukowe prelekcje i przede wszystkim – mnóstwo wspomnień. Jako, że okazja doniosła, to i nie zabrakło uroczystych odznaczeń, bowiem tytuł honorowego członka przyznano Krzysztofowi Kowalkowskiemu, a Laur Sprzymierzeńca Nauki otrzymał Edmund Hapka. – Dziękuję i nie żałuję – zapewnił w trakcie podziękowań wzruszony chojniczanin, który w ramach niespodzianki przyniósł ze sobą egzemplarz gazety, w której pierwszy raz wspomniano o nowo powstającym wówczas stowarzyszeniu.
- Nasze najważniejsze osiągnięcie jest takie, że my przez te 25 lat cały czas jesteśmy aktywni na tym naszym chojnickim polu i cały czas możemy rozwijać tutaj w mieście kulturę, naukę jak i oświatę, a naszym najważniejszym celem jest właśnie popularyzowanie szeroko pojętych postępów nauki. Nie prowadzimy badań naukowych, ale właśnie popularyzujemy szeroko pojętą wiedzę i myślę, że naszym obecnie wielkim atutem jest to, że co rok udaje się wydać nasz rocznik naukowy wspólnie z Urzędem Miejskim, czy „Zeszyty Chojnickie”. To też jest jakaś wartość dodana i w zasadzie nie ma roku, żebyśmy jakiejś innej zwartej publikacji nie wydali. Oprócz tego bardzo dużo konferencji, sympozjów naukowych, ale też i taka działalność w charakterze integracyjnym, to były spływy, rajdy rowerowe, też kuligi, no dlatego myślę, że to są najważniejsze akcenty naszej działalności – jednym tchem wyliczał z kolei prezes Jaruszewski.
Natomiast najbliższe plany stowarzyszenia ChTPN wiążą się nadal z jubileuszowymi obchodami, ponieważ tuż przed jego członkami m.in. organizacja konkursu na najlepszą książkę o Chojnicach czy upamiętnienie Klemensa Szczepańskiego. No i oczywiście dalsze przekazywanie pasji do nauki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!