Angelika Ollik - 2024-07-04 14:10:11
Są plany budowy drogi ekspresowej przebiegającej przez Chojnice
Na trasie Ustka-Bydgoszcz w ramach Paktu dla Bezpieczeństwa Polski-Pomorze Środkowe. Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje tutaj na znaczenie militarne.
Wczoraj (3.07.) w chojnickim ratuszu gościli poseł
Marek Biernacki oraz doradca Ministra Obrony Narodowej
Maciej Samsonowicz, którzy podczas specjalnej konferencji prasowej omawiali koncepcję przygotowywaną przez MON. Mowa tutaj m.in. o pomyśle budowy drogi szybkiego ruchu o nazwie "Via Pomerania" łączącej Ustkę z Bydgoszczą, a biegnącą przez Słupsk, Bytów i właśnie Chojnice w ramach tzw. Paktu dla Bezpieczeństwa Polski - Pomorze Środkowe. Co ważne, droga miałaby przede wszystkim znaczenie militarne.
- T
en pomysł jest bardzo istotny dla bezpieczeństwa państwa. Po to, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie, że w momencie zagrożenia konfliktem militarnym nie dojdzie nigdy praktycznie do wojny, bo zawsze będziemy razem z partnerami. Będziemy mieli szybki szlak komunikacji dla wojsk naszych partnerskich, sojuszniczych, co będzie według mnie działało bardzo mocno i odstraszało też potencjalnych agresorów - tłumaczył poseł Biernacki wskazując także, że pakt to połączenie bezpieczeństwa militarnego z bezpieczeństwem gospodarczym. -
Jest to dla tych ziem wręcz konieczna inwestycja, przyszłościowa. W perspektywie kilkudziesięciu lat bez tej inwestycji te ziemie nie będą się rozwijać - przekonywał Biernacki.
Budowa ekspresówki przebiegającej przez Chojnice to zaledwie część tzw. Paktu dla Bezpieczeństwa Polski - Pomorze Środkowe, który w swoim założeniu podstawowym ma "umożliwić szybki transport wojsk sojuszniczych i rozprowadzenie ich po terenie kraju". Zanim to jednak nastąpi, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje do końca tego roku stworzenie raportu obejmującego przegląd infrastruktury drogowej, kolejowej, portowej, transportowej i lotniczej.
- Pierwszym elementem pracy nad koncepcją będzie powołanie zespołu, który będzie oceniał infrastrukturę pod kątem obronności i w efekcie prac zespołu powinien powstać raport, w którym będą takie parametry jak inwestycje, które należy wykonać, przyśpieszyć czy zaprojektować. Nie da się także rzeczy budować za darmo, więc te kwestie budżetowe będą miały kolosalne znaczenie, bo te środki trzeba będzie znaleźć w wieloletnim planie - wyliczał z kolei doradca MON, Maciej Samsonowicz. Poza dokumentem, harmonogramem i środkami istotna będzie również kwestia budowa portu głębokowodnego w Ustce. Póki co, za wcześnie jest jeszcze na wskazywanie ewentualnego przebiegu planowanej drogi czy mówienie o kosztach jej budowy.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!