Środa, 25 Grudnia 2024 | Imieniny: Anety, Glorii, Piotra chojnice24 na komórkę
Strona głównaArtykuły sponsorowane
Rozmiar tekstu: A A
Angelika Ollik

Jaki jest klimat w Chojnicach? (FOTO)

Gdzie występują podtopienia, a gdzie panuje susza? I na co skarżą się chojniczanie? Nad tym zastanawiano się w ramach prac nad Planem Adaptacji do Zmian Klimatu Miasta Chojnice.


Chociaż wczoraj (22.10.) na facebookowym profilu Miasta Chojnice pochwalono się informacją o tym, że Chojnice zajęły 4️. miejsce w "Rankingu na najbardziej klimatyczne miasteczko sezonu 2024 według magazynu Travelis",  to o kwestii klimatu, ale od innej strony rozmawiano także w ratuszu. Odbyły się tam konsultacje w formie warsztatów w związku z pracami nad Planem Adaptacji do Zmian Klimatu Miasta Chojnice. Do jego sporządzenia Urząd Miejski przystąpił już w listopadzie ubiegłego roku, a po drodze mieszkańcy mogli pomóc w jego tworzeniu poprzez udział w konsultacjach, ale także "mapując klimat" dzięki geoankiecie. Jej wynikom zaś przyjrzeli się specjaliści.

Reklama | Czytaj dalej »

- Otrzymaliśmy 253 odpowiedzi, w skali takiego miasta jak Chojnice to jest bardzo dużo. Przede wszystkim mieszkańcy zgłaszali największy dyskomfort związany z szeroko rozumianym zanieczyszczeniem powietrza. Tutaj mieliśmy ponad 60% odpowiedzi negatywnych w ankiecie, może się to wiązać w okresie adapcyjności z nieodpowiednim przewietrzeniem lasów. Drugi problem, który wskazywali mieszkańcy to podtopienia. Chojnice są tak rozlokowane, położone są na terenie młodoglacjalnym, czyli mamy tutaj dużo spadków terenu, tereny w dużym stopniu uszczelnione i w tych zagłębieniach terenowych, nawet przy niewielkich opadach gromadzi się woda -   tłumaczy jeden z autorów dokumentu Kamil Jawgiel i dodaje, że takich miejsc, które regularnie dochodzi do podtopień naliczono 18.

Podobne wyniki dała nieco bardziej rozbudowana ankieta przeprowadzona wśród urzędników, tutaj również jako największą bolączkę wskazano złą jakość powietrza. Główny wniosek? - Przede wszystkim to, na co musimy zwrócić uwagę w Chojnicach jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i przyrodnicza, na różnych szczeblach. Nie tylko wśród najmłodszych, ale także i tych starszych mieszkańców - apeluje Jawgiel. Ponadto m.in. tworzenie nowych i uprawianie istniejących terenów zielonych z uwzględnieniem rozwiązań opartych na przyrodzie, ochrona terenów niezabudowanych czy wspieranie rozwoju energetyki odnawialnej.

Co natomiast z suszą w Chojnicach? Zagrożenie w skali kraju nie jest duże, występować może na obszarach wysoczyznowych, zarówno po zachodniej jak i wschodniej części miasta. Natomiast Chojnic dotyczy zjawisko tzw. "miejskiej wyspy ciepła" w okresie letnim. - Oznacza to, że temperatura wewnątrz miasta zwłaszcza w obrębie tkanki tej miejskiej, ona jest wyższa od rozkładu temperatury w strefie podmiejskiej, poza granicami miasta. Należy też podkreślić, że to zjawisko w okresie wiosennym i latem podgrzewa dodatkowo powietrze i wzmaga problemy z komfortem cieplnym, ale z kolei w okresie zimy ma pozytywne znaczenie, bo w mieście jest cieplej, więc należy na to patrzeć przez pryzmat zmian rocznych - zaznacza Piotr Lupa.

Badacze stwierdzili również, że 11% powierzchni miasta odznacza się wysoką podatnością na zmiany klimatu, 16% jest umiarkowanie podatna, natomiast większość to tereny niskiej podatności. Z kolei jeśli chodzi o zieleń, to zajmuje ona ponad 58% powierzchni miasta. - Szkopuł tkwi w szczegółach, zaledwie 8% w strukturze powierzchni miasta stanowią te najcenniejsze dla łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu tereny, czyli wody powierzchniowe, lasy, zadrzewienia, zakrzewienia - podkreśla specjalista. Dlatego też, badacze zalecają wzmocnienie zielonej infrastruktury i odpowiednie gospodarowanie wodami opadowymi. Z kolei obecni na spotkaniu ekolodzy i mieszkańcy apelowali o zwiększenie ochrony Doliny Strugi Jarcewskiej i Lasku Miejskiego oraz przeprowadzenie szerszych analiz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~Jak wam w tej mgle działają panele PV - sprawność zapewne "wysoka"
Jak wam w tej mgle działają panele PV - sprawność zapewne "wysoka"
26 Października 2024, godzina 16:29
Oceniono 7 razy 3
~mieszkaniec chojnic
Przykładem miejskiej głupoty i wyrzucania pieniędzy w błoto jest skwer wieleński, Kto tam chodzi ? Ludzie mają wylane na takie inwestycje wolą iść obok przejść się polnymi drogami, pobiegać tam niż zachwycać się wypolbrukowanymi ścieżkami. Jak tam nie było nić tylko rosła 0,5 trawa (tzw. łąka kwiatowa) to były tam bażanty i inne zwierzaki. Były fajne samosiejki to wszystkie wycięliście postawiliście blok jeden drugi, pełno betonu w około taka polityka miasta.
25 Października 2024, godzina 09:24
Oceniono 11 razy 7
~mieszkaniec chojnic
Władze miasta zamiast zadbać w planach miejscowych o większe tereny zieleni wysokiej to posprzedawały wszystkie tereny pod zabudowę. Przecież można było zrobić osiedle mieszkaniowe a za nim pozostawić 1000 m pas leśny ale po co sprzedając taki teren zasili się kasę miejską. Teraz tu jakieś pitolenie o wyspach ciepła, zalewaniu itp. Co może zachodnie firmy wejdą z ofertą super pseudo ekologicznych urządzeń ? które powstrzymają zmiany klimatu . Powinno być tak osiedle - lasek miejski osiedle lasek miejski itd Myślicie że jak zrobicie betonowy park i postawicie 4 drzewa na krzyż w doniczkach to będzie dobrze, zostawcie po prostu jakiś areał terenu dziki i to wystarczy. Ludzie wolą jakiś dziki las z gruntowymi ścieżkami niż wyperukowane klepisko z trawą !!!
25 Października 2024, godzina 09:16
Oceniono 12 razy 8
~Obok parkingu Kauflandu był teren zielony, do czasu kiedy miasto sprzedało ten teren i powstały bud
Jak miasto dba o zieleń: Obok parkingu Kauflandu był teren zielony, do czasu kiedy miasto sprzedało ten teren i powstały budynku usługowe. Tak mała dwulicowość urzędnicza. Gadają jedno a robią drugie. Jak można to sprzedadzą i zabetonują wszystko byleby kasa wpływała do urzędu
24 Października 2024, godzina 13:01
Oceniono 24 razy 14
~"Aby żyło się lepiej"
"Ponadto m.in. tworzenie nowych i uprawianie istniejących terenów zielonych z uwzględnieniem rozwiązań opartych na przyrodzie, ochrona terenów niezabudowanych" Jak to się ma do "drzewożerczej" polityki Miasta? Jak to się ma do planów zniszczenia Jaru przy rybackiej? Najpierw uchwała 12-stu wspaniałych o budowie zbiornika retencyjnego co poskutkuje dewastacją fauny i flory a teraz słodzenie? Co do powietrza prawda smog już mamy i smrodek na Pogodnym i Nowym Pogodnym, a co z tym zrobić? Najlepiej nic!!!
24 Października 2024, godzina 11:59
Oceniono 20 razy 10
~Wojtek
Zastanawia mnie gdzie oni przeprowadzali tę ankietę.
Zdziwienie że centrum miasta to wyspa ciepła, więcej betonu, więcej parkingów z polbruku czy kamienia.
Zamiast polbruku zastosujmy płyty ażurowe jak w Parku Tysiąclecia, posadźmy drzewa w centrum na Kościuszki, 31-Stycznia, chodnik na młyńskiej po stronie od sądu do urzędu skarbowego również można posadzić drzewa które dając cień na chodniki spowodują że te nie będą się nagrzewać tak jak jest to teraz, dodatkowo drzewa będą pochałaniać (tak znienawidzony ale jednak potrzebny do życia nam) dwutlenek węgla a oddawać tlen. Czas by za ochronę środowiska wzięli się biolodzy a nie idiotycznie wykształceni ekolodzy.
24 Października 2024, godzina 10:03
Oceniono 19 razy 11
~xxx
Przecież tam byli prawie sami urzędnicy. Dlaczego tak słabo nagłośniono te konsultacje???
23 Października 2024, godzina 21:45
Oceniono 18 razy 6
~chojniczanin
W sumie racja jakby się wszyscy przełączyli na gaz, a gaz był tani dla mieszkalnictwa to smog by zginął momentalnie.
23 Października 2024, godzina 18:57
Oceniono 22 razy 2
~Przejście na ogrzewanie gazowe rozwiąże problem smrodu i smogu w mieście, siec gazowa jest wszędzie
Przejście na ogrzewanie gazowe rozwiąże problem smrodu i smogu w mieście, siec gazowa jest wszędzie. Możebny tak władze zaczęły lobbować w ministerstwie aby cena gazu była niższa jak cena węgla, oczywiście chodzi o wyprodukowanie tej samej ilości energii !!! MAMY BEZOBSŁUGOWE KOTŁOWNIE, PROBLEM SMOGU ZNIKA CAŁKOWICIE, chyba że wolicie brnąć dalej w jakiś urojone UNIJNE: PV wiatraczki pompki ciepła i inne głupoty, które przy -15 nie działają wcale.
23 Października 2024, godzina 16:06
Oceniono 31 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.030 4.130 DKKDKK 0.500 0.526
EUREUR 4.190 4.270 TRYTRY 0.118 0.135
CHFCHF 4.510 4.590 NOKNOK 0.306 0.327
GBPGBP 5.060 5.140 SEKSEK 0.315 0.340
Aktualizacja: 2024-12-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.040 4.110 DKKDKK 0.501 0.525
EUREUR 4.200 4.260 TRYTRY 0.119 0.134
CHFCHF 4.520 4.580 NOKNOK 0.307 0.326
GBPGBP 5.070 5.130 SEKSEK 0.316 0.339
Aktualizacja: 2024-12-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy weźmiesz udział w głosowaniu na projekty do realizacji w Budżecie Obywatelskim?




Ceny paliw2024-12-22

E95 E98 ON LPG
BP - - - -
Circle K - - - -
Mol Chojnice - - - -
MZK - - - -
Orlen - - - -
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij