Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
Nie tylko Walentynki, ale także Święto Żołnierzy Armii Krajowej - 14. lutego to od tego roku nowe święto państwowe w kalendarzu – Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej. Uchwalone w styczniu przez Sejm, dziś miało swoją premierę także w Chojnicach.
Od tego roku data 14 lutego jeszcze bardziej będzie się kojarzyła z Armią Krajową. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, w myśl której został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To nowe święto państwowe, które od tej pory będzie obchodzone 14 lutego, aby upamiętnić rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Reklama | Czytaj dalej »

Także w Chojnicach przygotowano obchody nowego święta. Dzięki stowarzyszeniu Chojnice Tu Bije Moje Serce, Chojnickiemu Centrum Kultury oraz Instytutowi Pamięci Narodowej. Dzięki pomysłowi i zaangażowaniu Prezesa Stowarzyszenia Michałowi Gruchale w ciągu kilku tygodni udało się stworzyć wydarzenie, aby nowe święto uczcić, ChCK użyczyło salę na wykład i przestrzeń na wystawę, a IPN udostępnił materiały i publikację. Z ramienia IPN wykład inauguracyjny przedstawił dr. Krzysztof Sławski, który przybliżył zebranym historię podziemnej konspiracji na Pomorzu, także w Chojnicach i w powiecie chojnickim. Poza wiedzą, każdy uczestnik wydarzernia mógł ze sobą zabrać przygotowaną przez IPN książkę poświęconą Państwu Podziemnemu.
Witając gości Michał Gruchała odniósł się do święta zakochanych, z którym dotychczas kojarzy się nam data 14 lutego:
Polacy, przecież często bardzo młodzi również - żołnierze Armii Krajowej, czy Państwa Podziemnego również kochali i chcieli żyć, ale musieli w wielu wypadkach oddać swoje życie - czy w Poswtaniu Warszawskim, czy na Szucha, czy Pawiaku, czy innych niemieckich katowniach. Jak dobrze, zę dzisiaj możemy kochać i nie musimy oddawać swojego życia za Ojczyznę.
Dr Sławski w wykładzie poświęconym podziemiu niepodległościowemu zwrócił szczególną uwagę na postać Bernarda Szczęsnego, który mieszkał także w Chojnicach, a który związany był z podziemiem, za co trafił do obozu w Stutthofie.W trakcie pobytu w tym obozie zagłady był bity tak mocno, że jego ciało było czarne, gniło, a skóra odchodziła. Żeby zapobiec infekcjom i zdusić fetor w kolejnych listach do rodziny prosił o cebulę. Dr Krzysztof Sławski przypomniał, że to właśnie Bernardowi Szczęsnemu zawdzięczamy powołanie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wybudowanie drogi kaszubskiej prowadzącej na Wieżycę, po wojnie zaś był między innymi burmistrzem Wejherowa i Wojewodą Pomorskim.
W 40 minutowym wykładzie badacz z IPN przedstawił historie organizacji konspiracyjnych na Pomorzu, od działalności harcerzy, przez powołaną przed wojną organizację „Grunwald”, Komendę Okręgu Pomorskiego, po Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową , aż do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” . Pan doktor przedstawi strukturę, człopnków i sposób działania poszczególnych organizacji zaznaczająć, że wielu żołnierzy brało czynny udział w działaniach kilku organizacji.
Honorowy patronat nad uroczystościami w Chojnicach objął poseł Michał Kowalski, który wyraził nadzieję, że co roku będzie można świętować w Chojnicach. Odczytał krótką sejmową ustawę i odniósł się z nostalgią do okresu międzywonia, kiedy pomimo różnic politycznych Polacy jednoczyli się wokół wielkich projektów rozwojowych, takich jak budowa Gdyni, by kraj był silny i suwerenny. Wyraził nadzieję, że dzisiaj takie współdziałanie również stanie się możliwe. Odnosząc się zaś do tematu wystawy Poseł Kowalski tak podsumował tamten czas:
Polskie Państwo Podziemne to fenomen w skali krajów okupowanych w całej II wojnie światowej. Jesteśmy jedynym narodem, który wygenerował praktycznie wszystkie struktury normalnego państwa w rzeczywistości wojennej i to w stanie permanentnego terroru i zagrożenia ze strony agresora.
Parlamentarzysta miał także specjalne podziękowania dla Michała Gruchały, prezesa stowarzyszenia Chojnice Tu Bije Moje Serce, dr. Krzysztofa Sławskiego, dla Mirosławy Daleckiej i Marzenny Osowickiej, które jako radne włączyły się w przygotowanie obchodów. Po wykładzie ciekawej dyskusji odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Państwu Podziemnemu z lat okupacji niemieckiej. Wystawa będzie czynna do 8 marca i będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających Chojnickie Centrum Kultury.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook ()
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!