Jak gminy radzą sobie ze zbiórką tekstyliów?
Od 1 stycznia tego roku na gminy nałożono obowiązek osobnego zbierania odpadów tekstylnych. Jak radzą sobie z tym nasi samorządowcy? Czy przeprowadzali jakieś akcje informacyjne, uświadamiające mieszkańcom jak należy segregować śmieci zgodnie z nowymi zasadami? Sprawdziliśmy.
Dla mieszkańców obowiązek selekcji tekstyliów oznacza, że stare ubrania, serwety, obrusy, ręczniki, firany nie mogą, jak do tej pory, trafiać do śmieci zmieszanych tylko do osobnych pojemników ustawionych na terenie miasta lub gminy.
Na przełomie roku zorganizowaliśmy wysyłkę materiałów informacyjnych o tym, jak selekcjonować śmieci. Materiały dostarczone były do skrzynek pocztowych. Była w nich informacja, co robić z tekstyliami i jakie odpady możemy do tej grupy zakwalifikować – mówi Łukasz Prill, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Chojnicach.
Czy jest to działanie wystarczające? – zapytaliśmy.
Reklama | Czytaj dalej »

Jak dotąd nie mamy informacji o tym, że mieszkańcy niewłaściwie selekcjonują śmieci – odpowiada dyrektor.
Zarówno miasto jak i gmina przy selekcji tekstyliów korzystają z usług jednej z firm z Trójmiasta. Płaci ona do kasy gminy 10 zł netto miesięcznie za dzierżawiony grunt pod każdym z pojemników. Miastu firma płaci 595,20 zł miesiecznie za najmowany pod pojemniki grunt. W zamian zajmuje się w swoim zakresie zagospodarowaniem zebranych odpadów.
W Chojnicach na gruntach miejskich ustawiono w tym roku 17 dodatkowych pojemników, do których mieszkańcy mogą wrzucać tekstylia. Tak naprawdę na terenie miasta jest ich znacznie więcej.
Od lat starą, niepotrzebną odzież można wrzucać np. do pojemników PCK – mówi Jacek Marczewski, dyrektor wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Chojnicach. – My nawiązaliśmy współpracę z firmą, która następnie ustawiła swoje pojemniki na gruntach miejskich.
Jak zapewniają w urzędzie, pojemniki zlokalizowane są w łatwo dostępnych miejscach.
Jeśli kontenery zapełnią się, to służby miejskie mają obowiązek zgłosić to właścicielowi zbiorników, który zobowiązał się do niezwłocznego wywozu – mówi dyrektor.
Na terenie gminy wiejskiej Chojnice ustawiono 15 pojemników na tekstylia. Znajdują się one w pobliżu wszystkich szkół a w przypadku Doręgowic, Chojniczek i Klawkowa przy wiejskich świetlicach. Firma, która odbiera tekstylia ma obowiązek opróżniania pojemników przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Jeśli pojemniki zapełnia się szybciej, prosimy mieszkańców o sygnał – mówi Anna Michalak, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Chojnicach.
Zgodnie z informacją jaką uzyskaliśmy od pani dyrektor, gmina przeprowadziła akcje informacyjne dla mieszkańców.
Trafiła do nich ulotka informacyjna, na zebraniach sołeckich informowaliśmy mieszkańców o nowych zasadach selekcji – wylicza Anna Michalak. – W biuletynie gminnym był artykuł poświęcony selekcji a firma, która wygrała przetarg na wywóz odpadów prowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci w naszych szkołach.
Co dalej dzieje się z tymi odpadami?
Do tej pory tekstylia, wrzucane do śmieci zmieszanych, były składowane na wysypisku lub spalane. Obecnie, po sortowaniu, poddawane są recyklingowi czyli mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle odzieżowym. Innym sposobem ich utylizacji jest przetworzenie na paliwo RDF, z którego korzystają głownie cementownie i ciepłownie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook ()
3 komentarze
Edukacja i informowanie mieszkańców – kampanie w mediach, ulotki, warsztaty w szkołach, tablice informacyjne przy pojemnikach.
Dostępność i wygoda – rozmieszczenie kontenerów w miejscach o wysokim natężeniu ruchu, regularne opróżnianie.
Efektywne zagospodarowanie – recykling tekstyliów do ponownego użytku lub wykorzystanie jako paliwo RDF.
Monitoring i raportowanie – analiza skuteczności działań, zgłaszanie przepełnionych pojemników.
Najlepsze efekty daje partnerstwo z firmami recyklingowymi oraz stała kontrola jakości segregacji poprzez systemy zgłoszeniowe i analizy ilości zebranych odpadów.
Chyba jednak nie do wszystkich?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!