Nie wyręczaj dziecka, pokaż mu, że potrafi
Podczas Spotkania z rodzicami w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Grunwaldzkiej odbył się wykład dr. Wojciecha Wierzejskiego – filozofa, doktora nauk społecznych, wykładowcy akademickiego i publicysty. Znany z aktywności społecznej oraz wcześniejszej działalności parlamentarnej, dziś jako prezes Fundacji CRSiO i nauczyciel akademicki dzieli się swoją wiedzą pedagogiczną, skupiając się na wychowaniu w duchu odpowiedzialności i samodzielności.
Reklama | Czytaj dalej »

Dr Wierzejski, prywatnie ojciec trzech córek, mówił o wychowaniu nie z perspektywy teorii, lecz codziennej praktyki – rodzinnej i edukacyjnej. – Nie będę Wam mówił tego, co mówi TikToker z Chin czy influencer ze Stanów. Tylko to, co zostało sprawdzone naukowo i przetestowane przeze mnie, jako ojcem trzech córek – zaznaczył.
W centrum jego przesłania znalazło się hasło: nie wyręczaj dziecka – pokaż mu, że potrafi.
Rodzice chcą dobrze, ale często przez nadmierne ułatwianie i chronienie odbierają dzieciom okazję do rozwijania kompetencji. Dziecko uczy się, że nie umie, skoro mama wszystko załatwia – mówił prelegent. Wskazał, że już roczne dzieci można (i trzeba!) włączać w drobne obowiązki, które budują poczucie wartości.
Anegdota z życia? Proszę bardzo. Jedna z córek dr. Wierzejskiego miała okazję przez pewien czas opiekować się królikiem koleżanki. Problem? Nie miała klatki:
Mówię do niej: „Załatw”. A ona: „Ale ja nie mam klatki”. Powtarzam: „To załatw”. Nie dałem jej pieniędzy, nie dzwoniłem nigdzie. I co? Załatwiła. Sama znalazła rozwiązanie, przeprowadziła negocjacje i jeszcze wróciła z klatką za darmo. Była wzmocniona. Bo zrobiła to bez mojej pomocy.
Dr Wierzejski podjął też tematy aktualne i trudne:
-
technologie i media społecznościowe, które jego zdaniem w nadmiarze wpływają destrukcyjnie na psychikę dzieci i młodzieży, szczególnie dziewcząt,
-
brak snu i nieregularny rytm dnia – dzieci, które nie śpią minimum 10 godzin, nie mają szans na właściwy rozwój emocjonalny,
-
brak obowiązków domowych, który skutkuje brakiem samodzielności i spadkiem poczucia sprawczości.
Rodzice usłyszeli konkretne porady:
-
wprowadzić ciszę nocną i ograniczenia w korzystaniu z urządzeń elektronicznych,
-
nie wyręczać dzieci w zadaniach, ale towarzyszyć i wspierać,
-
mówić codziennie dzieciom, że są kochane: „Moja kochana córeczko, mój wspaniały synu – bardzo cię kocham”.
– Od czułości się nie rozpuszczają – rozpuszczają się od braku granic i obowiązków – podkreślił na zakończenie.
Prelekcja doktora Wierzejskiego została przyjęta przez rodziców z entuzjazmem. Wielu przyznało, że po tym wykładzie inaczej spojrzy na codzienne relacje z dziećmi. W końcu – jak sam prelegent powiedział – rodzic nie jest od tego, by ułatwiać życie dziecku, ale by je nauczyć, jak to życie przeżyć z głową i sercem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook ()
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!