Zebranie osiedla nr 8. Burzliwa dyskusja o ul. Drzymały, śmieciach, parkingach i kamerach
Kolejne zebranie osiedlowe za nami. Tym razem w świetlicy przy ulicy Łanowej spotkali się mieszkańcy osiedla nr 8. Spotkanie prowadzone było przez przewodniczącego, Jerzego Świerczewskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Arseniusz Finster, radni, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej oraz licznie przybyli mieszkańcy.
Drzymały na nowo
Jednym z głównych tematów była przebudowa ulicy Drzymały. Jak poinformował radny miejski i sekretarz starostwa, Sebastian Matthes:
To nie będzie wylanie nakładki, tylko to będzie prawdziwa przebudowa – rozbieramy tą drogę – zapewnił, podkreślając, że inwestycja potrwa około 12 miesięcy i może wiązać się z uciążliwościami.
Śmieci, seniorzy i kosze
Reklama | Czytaj dalej »

Dużo emocji wzbudziły opłaty za odpady i brak rozwiązań dla seniorów. Głos zabrał burmistrz Arseniusz Finster:
Dochowałem 32 zł – tyle płacimy teraz, to jest najniższa opłata spośród tych samorządów, które tworzą ZZO Nowy Dwór – tłumaczył, wskazując na rosnącą ilość śmieci i koszty pracy.
O potrzebie wprowadzenia ulg dla seniorów przypomniała jedna z mieszkanek i pozytywnie odniósł się do tego radny miejski Kamil Kaczmarek:
Ten postulat został przez nas, radnych, zgłoszony na Radzie Miejskiej. Minęło pół roku i nic się w tej kwestii nie zdarzyło. Dodał też: – To się zgadza, że osoby starsze często idą ze swoją reklamówką, nie kupują już tyle ubrań, pieluch czy mebli. Warto, żeby zebranie przegłosowało wniosek do miasta o wprowadzenie takiej ulgi.
Gdzie zaparkować?
Mieszkańcy skarżyli się na brak miejsc parkingowych i nieprawidłowe parkowanie. Kamil Kaczmarek apelował:
Czy jest kwestia dodatkowych miejsc parkingowych na Grunowie? To wszystko warto, żeby było ujęte w formie uchwały z Urzędu Osiedla. Wtedy jako radni mamy twardy mandat do działania.
Z kolei burmistrz przypomniał, że:
Są płyty ażurowe albo biokrata, tak żeby to była powierzchnia biologicznie czynna. To jest najprostsze rozwiązanie.
Waloryzacja kwoty dla osiedla
Poruszono też temat stawek przekazywanych osiedlom. Przewodniczący osiedla Jerzy Świerczewski zwrócił uwagę, że na osiedlu o 10% spadła liczba zameldowanych mieszkańców i kwota do dyspozyci Samorządu pozostaje na praktycznie niezmienionym poziomie. Również w tej sprawie obecny na spotkaniu Kamil Kaczmarek apelował do mieszkańców o podjęcie stosownej uchwały:
Kwota 3,50 zł miesięcznie to stawka, którą Państwo mogą dysponować na swoje potrzeby. Ale w skali roku i przy obecnej inflacji jest przestrzeń do tego, żeby upomnieć się o waloryzację – mówił Kaczmarek.
Spółdzielnia i kontrowersyjna kamera
Reprezentantka zarządu spółdzielni, Agnieszka Pankau, odpowiadała na pytania dotyczące opłat i monitoringu:
Ogólnie są zadłużenia, ale warto zadzwonić do spółdzielni, po hasło i kod do logowania. Można sprawdzić stan konta, zgłosić sprawy online.
Duże poruszenie wywołał temat prywatnej kamery zamontowanej w jednym z okien. Mieszkańcy wyrażali poczucie inwigilacji. Członek Zarządu Spółdzielni Agnieszka Pankau zapewniła:
To nie jest kamera zamontowana przez spółdzielnię. W tej sprawie potrzebne są wyjaśnienia na poziomie wspólnoty.
Zebranie pokazało aktywność mieszkańców i wiele istotnych problemów osiedla. Kamil Kaczmarek zachęcił do formalnego przegłosowania wniosków, by nadać im realną moc działania.
Wnioski o śmieci, parkingi i waloryzację trzeba przegłosować, żeby można było się na nie powołać na sesji Rady Miejskiej – podsumował radny.
Zebranie mieszkańców osiedla nr 6 w Chojnicach pokazało, jak istotna jest bezpośrednia rozmowa władz z lokalną społecznością. Podczas spotkania poruszono szereg ważnych tematów dotyczących zarówno infrastruktury – jak planowana gruntowna przebudowa ulicy Drzymały – jak i codziennych wyzwań mieszkańców, takich jak opłaty za odpady, potrzeby seniorów, niedobór miejsc parkingowych czy kwestie związane z monitoringiem. Spotkanie prebiegało w dobrej atmosferze, pomimo wielu problemów zgłoszonych przez mieszkańców.
Dla kogoś, kto pierwszy raz przyszedł na takie spotkanie był to z pewnością dobry przykład obywatelskiego zaangażowania i dialogu między mieszkańcami a przedstawicielami władz. Dużą rolę odegrał w tym przewodniczący osiedla Jerzy Świerczewski, który z uśmiechem i dystansem przyjmował nawet najbardziej krytyczne uwagi.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook ()
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!