Poniedziałek, 22 Lipca 2024 | Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst mn, mp, fot. aw

Dyrektorki piszą skargę, a Finster kontroluje przedszkola

Trwają kontrole w chojnickich przedszkolach niepublicznych. Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster chce wiedzieć, co dzieje się z przekazywanymi przez miasto dotacjami. Dyrektorki placówek mówią, że nie ma mowy o żadnej defraudacji.

Przypomnijmy, iż od początku stycznia trwa konflikt pomiędzy dyrektorkami placówek a chojnickim urzędem. Dyrektorki nie zgadzają się ze sposobem naliczania dotacji, w wyniku którego w tym roku dostaną na każde dziecko o 75 zł mniej niż dotychczas. Stało się tak, bowiem w 2011 roku za podstawę wydatków bieżących, przyjęta została kwota 468 zł, a nie 566 zł jak w roku ubiegłym. Przedszkolom niepublicznym w Chojnicach przysługuje 75 % kwoty bazowej, czyli średnio 350 zł.

Reklama | Czytaj dalej »

- Podstawa została zmniejszona, bowiem burmistrz odliczył od wydatków bieżących czesne, które płacą rodzice – tłumaczy Mirosława Przybylak, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Jarzębinka”. – Naszym zdaniem jest to działanie pozbawione podstawy prawnej. Dlaczego nie odliczył tego czesnego, ustalając podstawę rok wcześniej. Od tamtego czasu nie zmieniły się ani ustawa o systemie oświaty, ani uchwały mówiące o zasadach obliczania dotacji.

Dyrektorki napisały skargę do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, a miasto zarządziło kontrole w przedszkolach.

Skarga trafiła do rozpatrzenia przez Komisję Rewizyjną, działającą przy Radzie Miejskiej Chojnic. Wszyscy członkowie komisji,  z wyjątkiem radnego Rafała Mieleckiego, uznali ją za bezzasadną. Obecna natomiast na posiedzeniu komisji Wioletta Szreder, dyrektorka Wydziału Kontroli Wewnętrznej, poinformowała o wynikach dotychczasowych oględzin przeprowadzonych w przedszkolach.

- Kontrolę przeprowadziliśmy w trzech placówkach. W jednej szczegółowo, a w dwóch pozostałych pobieżnie - mówiła Szreder. - W dwóch przypadkach stwierdziliśmy nieprawidłowości.

Zdaniem Roberta Wajlonisa, dyrektora generalnego Urzędu Miejskiego w Chojnicach, nieprawidłowością jest między innymi to, że dyrektorki gromadziły pieniądze na poczet przyszłych remontów. Zapowiedział też, że miasto wystąpi o zwrot dotacji niewydatkowanej albo wydanej niezgodnie z przeznaczeniem.

- Rozpoczęliśmy prace przy naprawie dachu – mówi Iwona Szmaglińska, dyrektorka „Misiowej Akademii”, jednego z już „prześwietlonych” przedszkoli. – Niestety mrozy sprawiły, że nie mogliśmy ich dokończyć, w związku z czym zaplanowane na ten cel pieniądze przeszły na kolejny rok.

Prowadzące placówki nie składają broni.

- Mamy jeszcze parę rozwiązań – zapowiadają.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~burmistrz
Dzień dobry!
Jestem i skomentuję.
Do „Zlatan” – pisze Pan cyt.: „tam są miliony ponoć wpompowane” – otóż nie ma Pan racji, ponieważ remont tego zabytku, który przywróciliśmy do świetności kosztował ok. 1 mln PLN. Proszę dołożyć dzieła, nie tylko Trzebiatowskiego (etnografia i inne) o wartości 1,5 mln. Tak więc wartość tej baszty wzrosła o 2,5 mln PLN (w tym 1,5 mln PLN – to darowizna Trzebiatowskiego). Za swój sukces poczytuję sobie jej komunalizację – jest teraz nasza (miejska), a była państwowa!
Do podatnika – to bzdury co Pan pisze – np. skąd Pan wie, że ludzie którzy nie głosowali nie popierają mnie? Gdzie ja powiedziałem, że pracuję tylko dla moich wyborców? Słucham natomiast głosów Tych, którzy chcą mówić, bez znaczenia czy są za czy przeciw. Pana analiza jest bez sensu – mój wynik wyborczy to już historia. Ja nie pławię się w sukcesie wyborczym – liczy się tylko to co zrobimy – czyli praca!
Do jupi – Pan tego na pewno nie zrozumie, ale proszę próbować, niech się Pan nie zniechęca.
dr Arseniusz Finster Burmistrz Chojnic

04 Marca 2011, godzina 11:14
Oceniono 2 razy 0
~przedszkolak
ja to wszystko doskonale rozumiem. jak trzeba bedzie to 10mln zainwestujemy w przedszkola. nalezy wybudowac nowe i miasto umiejac tak oszczednie wydawac kase bedzie je prowadzilo taniej. tylko po co je prywatyzowalismy?
01 Marca 2011, godzina 21:05
~jupi
Jupi! Jesteśmy bogaci, 10 mln to jak wygrana w totolotka kolejny cud w wydaniu burmistrza. Swoją drogą skąd tylko te długi... Hmm to chyba jakaś mikroekonomia (lub makroekonomia) mało zrozumiała dla przeciętnych obywateli. Tym prościej ich zakręcić
01 Marca 2011, godzina 20:54
~podatnik
Panie burmistrzu i tu się różnimy. Program nie może być NAJWAŻNIEJSZY. Zostając burmistrzem wypełnia Pan (przynajmniej powinien) "wolny mandat". Mam nadzieję, że wie Pan co to takiego? Ja na Pana miejscu zweryfikowałbym program pod kątem całej wspólnoty zamieszkującej miasto. Na tym polega demokracja, że szanuje się prawa tych co głosowali inaczej. Nie wiem czy gratulować. W 2006 roku udział w głosowaniu wzięło 15.561 osób. W 2010 było to 15.087. Zauważył Pan, że ludzie zniechęcili się. A Pana wynik? W 2006 roku oddało na Pana 12.740 osób (82,85%), natomiast w 2010 roku już tylko 12.643 osób (84,95%). Zadowala to Pana. Widać tendencję spadkową. Żywię nadzieję, że nie będzie Pan zaciemniał obrazu procentowym poparciem, które na pierwszy rzut oka byłby dla Pana korzystny. Fakty są takie, że mniej osób poparło Pana w ostatnich wyborach. Powód?... (dane dotyczące wyborów zaczerpnięte ze stron: http://wybory2006.pkw.gov.pl/kbw/geoGmina.html?id=220201& oraz http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/220000/220201.html#tabs-6 ) Proszę to przemyśleć. Pozdrawiam.
01 Marca 2011, godzina 17:12
~Zlatan
Pan Burmistrz niech lepiej "skontroluje" Galerię Sztuki Trzebiatowskiego.. tam są miliony ponoć wpompowane, o których sam burmistrz chyba nie wie...
01 Marca 2011, godzina 16:24
~burmistrz
Do podatnika
Zawsze mówiłem, że najważniejszy jest program. To jego realizacja determinuje dalsze decyzje. Ja zawsze podejmuje się pełnić moją funkcję przez jedną kadencję, tak więc obie ewentualności może brać Pan pod uwagę. Co do drugiego Pana wpisu, to powinien Pan zmienić pseudonim. Dowie się Pan na sesji RM w dniu 21.03.2011r.
Pozdrawiam dr Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
01 Marca 2011, godzina 15:14
~Do krzysia
W przedszkolu niepublicznym rodzice będą za chwilę płacić wyższe czesne. Przecież o to w tej całej prywatyzacji chodziło - jak najmniejszy koszt dla budżetu miasta za dziecko. Jacy Wy naiwni jesteście.
01 Marca 2011, godzina 15:02
~podatnik
Nie rozumiem jeszcze: "miasto ma ok. 10 mln PLN wolnych środków z roku 2010". To po co było się zadłużać i płacić bankom odsetki?... Dziwna polityka?
01 Marca 2011, godzina 14:43
~podatnik
Na innym forum burmistrz powiedział: "Ja mam Program 2014, wygrałem wybory, wypełnię moją misję i zrealizuję inwestycje zawarte w programie. Potem odejdę i życzę Wam żeby ludzie o takich poglądach nigdy nie mieli wpływu na to piękne miasto. Ci narzekający niech mają świadomość, że to ogół obywateli finansuje wszystkie działalności miasta. Trzeba ich koszt optymalizować i modyfikować. Najprościej jest łatwo wydawać. Pozdrawiam – proszę szerzej spojrzeć, trzeba wyzwolić działanie, a nie roszczenia i populizm. dr Arseniusz Finster burmistrz Chojnic ". - To w końcu podjął decyzję, że odejdzie czy nie? Trudno się połapać. Trudno zrozumieć.
01 Marca 2011, godzina 14:35
faktycznie o "wolnych srodkach" 10mln slyszalem ale niestety nie znalazlem nic konkretnego w BiP-ie. przeanalizuje i odpowiem.szkole specjana podalem pamietajac sprawe doplat do przejazdow srodkami komunikacji miejskiej. mops- nie pisalem o sprzedazy a o ograniczeniu wydatkow na ten cel. lasek miejski proponuje sprzedac a nie oddawac za free prywatnym firmom. jesli chodzi o przedszkola to podobnie jak i zlobki sa to elementy ktore prawidlowo funkcjonujace moga zachecac mlodych ludzi do podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci i pomagac w szybszym powrocie matek na rynek pracy . te elementy maja znaczenie w skali calego kraju ale i naszych chojnic. musimy stawiac na mlodych bo to oni "przewietrzaja" nasze srodowisko nie tylko w pomyslach ale i sposobie zycia ,pracy i relacji miedzyludzkich. moim zdaniem popelnil pan blad ograniczajac dofinansowanie i teraz brnie pan w zaparte. a swoja droga prosze nam powiedziec jaka ostecznie jest roznica w oplatach za "dziecko" w przedzkolu publicznym a niepublicznym biorac pod uwage wszystkie koszty. zrobiono analize ?
01 Marca 2011, godzina 14:11
~burmistrz
Dzień dobry!
Chętnie skomentuję.
Do Krzys – otóż nie ma pan racji. Na ostatniej konferencji prasowej mówiłem, że miasto ma ok. 10 mln PLN wolnych środków z roku 2010. Tak więc jednym ruchem możemy obniżyć zadłużenie o ok. 20%. Można też te pieniądze inwestować. Tak więc pana dalsze dywagacje są bez sensu, ale odpowiem: szkoła specjalna jest starosty (duża niekompetencja myślowa z pana strony), MOPS-u i lasku nie będziemy sprzedawać. Ile co kosztuje w utrzymaniu jest w budżecie – BIP. Problem przedszkoli będzie się rozstrzygał i poczekajmy spokojnie na wyniki.
Do Koko – no zobaczymy – bez walki nie polegnę, mam Program 2014 i zrealizuję go w całości. Nie podjąłem decyzji czy będę ubiegał się o reelekcję.
Pozdrawiam dr Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
01 Marca 2011, godzina 13:31
~kontroler
kontroli nie bedzie bo nie ma jej w planach komisji rewizyjnej RM Chojnice. kontrolowac i oceniac mozna tylko prywatne firmy. a swoja droga sprawa z przedszkolami jest bardzo podobna do konkurowania MZK i PKS . w jednym i drugim przypadku konkuruja ze soba prywatna i samorzadowa firma swiadczace uslugi z zakresu "zadan wlasnych gminy".jakie wnioski?
01 Marca 2011, godzina 13:22
~karola
A kiedy urząd przeprowadzi kontrole u siebie...? Tylko niech tą kontrolę ludzie z zewnątrz przeprowadzą....
01 Marca 2011, godzina 13:17
~d.
dyrektor generalny powinien zająć się swoimi prywatnymi sprawami, którym daleko do doskonałości..to jest dopiero nieodpowiedni człowieczek na odpowiedzialnym stanowisku!
01 Marca 2011, godzina 10:50
~brontozaur
Obciąć dotacje i zlikwidować wszystkie przedszkola. Niech baby siedzą w domu i gotują, a nie łażą do roboty i wydają pieniądze na fryzjera, ciuchy. Brawo Panie Burmistrzu. Kinder, Küche, Kirche - tak trzymać !!
01 Marca 2011, godzina 10:24

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.90 53.90
EUREUR 425.00 432.00 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 439.00 446.00 NOKNOK 30.10 33.00
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 33.00 36.60
Aktualizacja: 2024-07-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.92 397.96 DKKDKK 51.00 53.80
EUREUR 426.98 431.04 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.20 32.90
GBPGBP 505.97 511.26 SEKSEK 33.10 36.50
Aktualizacja: 2024-07-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij