Wtorek, 18 Czerwca 2024 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst mn, fot.mn

Znajdą się chętni na przedszkola?

Przedszkolanki prezentowały swoje racje

Przedszkolanki prezentowały swoje racje

Nie doszło do porozumienia podczas spotkania dyrektorek chojnickich niepublicznych przedszkoli z kilkoma radnymi rady miejskiej. Dyrektorki uważają, że zarządzenie wprowadzone w styczniu tego roku, którego efektem jest obniżenie wysokości dotacji, jest niezgodne z przepisami ustawy o systemie oświaty. Robert Wajlonis, sekretarz urzędu miejskiego, nie doszukał się żadnych sprzeczności. Spotkanie miało na celu przekonać radnych o jednej z racji. Na najbliższej sesji bowiem mają się oni pochylić się nad skargą, jaką na burmistrza napisały dyrektorki.

Przypomnijmy, iż zarządzenie doprowadziło do zmniejszenia, w tym roku, dotacji na jedno dziecko o ponad 70 zł. W ubiegłym roku miasto przekazywało na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym ponad 420 zł. W tym roku ta kwota została zmniejszona do 351 zł. Stało się tak, bowiem burmistrz Chojnic Arseniusz Finster uznał, że wpłaty od rodziców nie są wydatkami bieżącymi przedszkola tylko jego dochodem budżetowym. I właśnie tej interpretacji dotyczy, trwający od stycznia konflikt pomiędzy Finsterem a przedszkolankami.

Reklama | Czytaj dalej »

- W 2009 roku wprowadzono istotne i ważne nowele w systemie oświaty i dotacja przestała być podmiotowa, a stała się dotacją mieszaną – mówił Wajlonis.

Jednak zdaniem Mirosławy Przybylak, dyrektorki przedszkola „Jarzębinka”, zmienił się wówczas tylko sposób kontrolowania tego, jak dotacja jest rozdysponowana, a nie metody jej naliczania.

- W tym roku obcina się nam dotacje o wpłaty od rodziców – mówiła.Nie wiemy czego możemy spodziewać się w przyszłości. Tymczasem burmistrz chwali się poziomem przedszkoli i odsetkiem dzieci do nich uczęszczających, a z drugiej strony podcina gałąź.

Wajlonis ostatecznie zasugerował, że skoro dyrektorki są niezadowolone, to nie ma problemu z tym, aby oddać przedszkola w inne ręce.

- Z pewnością znaleźliby się chętni – zasugerował. - Dzieci też nie brakuje.

Komentarz autora

Sala obrad chojnickiego ratusza podczas spotkania dyrektorek przedszkoli z radnymi rady miejskiej przypominała kort tenisowy. Naprzeciwko siebie stanęli sekretarz urzędu Robert Wajlonis  i dyrektorki placówek. Odbijali  piłeczkę w postaci wysokości dotacji na jednego przedszkolaka. Odniosłam wrażenie, że Wajlonis dostał jednak pewne fory na starcie. Świadczyć mógł o tym jego wyjątkowy, jak na urzędnika, luz i przekonanie o swojej przewadze. Dyrektorki były zdecydowanie bardziej spięte i nerwowo wertowały przygotowane przez siebie dokumenty. Nic dziwnego, to one miały za zadanie przekonać radnych obecnych na meczu, że ich interpretacja tego, co jest wydatkiem bieżącym, a co dochodem budżetu przedszkola, jest słuszna. Tylko czy kibiców interesowało, co mają do powiedzenia? Jednego z pewnością nie. – Mamy własnych prawników, którzy nam wyjaśnili co to są wydatki bieżące i nie musimy bazować na tym co mówią Panie – wołał z trybuny radny Antoni Szlanga.

- Od tej dotacji powinniśmy jeszcze odliczyć koszty zatrudnienia kucharek, bo one stanowią wydatek organów – zaserwował Wajlonis. – Jeszcze to przeanalizujemy.

Dyrektorki próbowały odbić piłeczkę, posługując się przepisami, ustawami, nowelami. Wajlonis jednak zdobył kolejny punkt dla ratusza: – Stoimy na takim, a nie innym stanowisku – zagrał.

Cóż, dyrektorki widziały, że w ataku nie mają zbyt wiele szans. Próbowały więc obrony.

- Nie możemy przerzucać kosztów utrzymania przedszkoli na rodziców – taki był bekhend Mirosławy Wardackiej, dyrektorki przedszkola „Promyczek”. – To niedopuszczalne, aby płacili czterysta czy pięćset złotych miesięcznie za swoje dziecko.

Ten set raczej jednak nie należał  do dyrektorek. Jednak jego wynik poznamy na poniedziałkowej sesji. Wówczas okaże się czy radni za zasadną uznają skargę na burmistrza Arseniusza Finstera. Ten jednak ma asa w rękawie i pewnie nie zawaha się go użyć podczas najbliższego meczu. To wynik kontroli w przedszkolach. Finster zarządził ją, kiedy dyrektorki wyraziły swoje niezadowolenie ze sposobu naliczania dotacji. Zastrzega jednak, że audyt nie był odpowiedzią na ich skargę.

Z ratuszowego kortu Monika Niemczyk

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~libra
mamo przedszkolaka - obudź się!!!!!
Mam dziecko w prywatnym punkcie przedszkolnym i te punkty walczą o przetrwanie i utrzymanie się na powierzchni - większość z nich ma wyższe czesne bo nie dostaje dotacji - dzieci w nich jest malutko bo nie każdego stać na czesne 500zł
działa tam także catering i opłaty za posiłki są znacznie wyższe niż w placówkach które mają własne kuchnie - oczywiście koszty w całości są pokrywane przez rodziców
ale widać, że nie masz pojęcia o czym mówisz, machając dyrektorkom przedszkoli przed nosem hasłem "konkurencja". Te punkty przedszkolne jeszcze długo konkurencją nie będą bo ledwo wiążą koniec z końcem, dzieci jest w nich mało a właściciele nie generują póki co żadnych zysków a wręcz dopłacają do interesu
17 Marca 2011, godzina 13:26
~Ja
Szanowny Pan Burmistrz często mówi - bierzcie sprawy w swoje ręce, jakoś to będzie, my wam pomożemy... Wyszło jednak na to, że teraz zostawia się te Panie same z problemem, a co za tym idzie rodziców. Radźcie sobie sami... Podobnie postąpiono z działkowcami "Metalowca". Ale to odrębny temat. Już jakiś czas temu straciłam zaufanie do naszych "władz". No cóż... trzeba sobie radzić - samemu i liczyć tylko na siebie.
17 Marca 2011, godzina 08:40
~iq
zgadzam sie darmowe przedszkola zamiast 3d
16 Marca 2011, godzina 22:42
~cherubinek
panowie wlodarze,ile placili wasi rodzice za przedszkole,a wy za wasze dzieci?
16 Marca 2011, godzina 22:37
~orka
wajlonis przedszkola w twoje rece bo sa inne
16 Marca 2011, godzina 22:20
~uroczysko z traumą zatrucia na stołówce;)
kucharki wcale nie gwarantują zdrowego żywienia. kto jadał kiedykolwiek na stołówce - doskonale o tym wie.
16 Marca 2011, godzina 22:17
~feliks
panie burmistrzu darmowe przedszkola-to jest promocja.
16 Marca 2011, godzina 22:08
~k.
dlaczego moderator usuwa komentarze krytykujące dyrektora brak kultury generalnego?
16 Marca 2011, godzina 07:11
dobra uwaga panie Studzinski.
15 Marca 2011, godzina 22:01
~przedszkolak
cateringi na poczatek zostana wprowadzone do szkol. decyzja juz zapadla!.co do przedszkoli to jesli pojdzie ciecie dofinansowania z budzetu miasta to albo roznice zaplaca rodzice .choc nie wiem czy jest taka mozliwosc. bo subwencja miejska poprzez swoja procentowac po czesci okesla koszt calkowity pobytu przedszkolaka. a jesli tak jest to jedyne szukanie oszczednosci bedzie szlo w kierunku ciecia wydatkow co w pierwszej kolejnosci dotknie standartu pobytu dzieci. najgorszym pomyslem jest proba szukania pieniedzy w zyskach wlascicieli przedszkoli. bo jak nic doprowadzi to do likwidacji przedszkoli.
15 Marca 2011, godzina 22:00
~J. Studziński
"Wajlonis ostatecznie zasugerował, że skoro dyrektorki są niezadowolone, to nie ma problemu z tym, aby oddać przedszkola w inne ręce". No chyba jest problem. Przedszkola nie są już własnością miasta. Czy nie tak?
15 Marca 2011, godzina 22:00
~ijk
A fuj catering podgrzewane posiłki.
15 Marca 2011, godzina 19:21
~Radek Sawicki
Szanowna Aniu, to nie komuna, gdy miasto dopłaca do przedszkoli. To przejaw wspólnotowości. Pewnej umowy społecznej. Zauważ, że za edukację w szkołach też nie płacą obywatele bezpośrednio, tylko państwo (czyli my wszyscy - podatnicy). Niech tak zostanie! To powoduje zrównywanie szans ludzi z różnych nisz społecznych.

Szanowna Mamo Przedszkolaka, punkty przedszkolne - jak dla mnie - to bardziej biznesowa działalność, której istnienie jest na rękę władzom, niźli wypełnianie ustawowego obowiązku samorządów do zapewnienia opieki nad dziećmi. Jestem tatą przedszkolaka. Poszukując przedszkola dla syna odwiedziłem swego czasu także jeden z punktów przedszkolnych - był tam catering oraz... jedna opiekunka na całą gromadkę dzieci. Ot, cięcie kosztów! A mimo to miejsce w punkcie przedszkolnym kosztuje kilka stówek. Fajnie że takie miejsca powstają, bo mamy deficyt miejsc dla przedszkolaków. I dla rodziców to ważne, by znaleźć cokolwiek. Jednak osobiście czuję się bardziej komfortowo, gdy mój syn uczęszcza do "prawdziwego" przedszkola. I nie chodzi mi o to, że płacę mniej (aktualnie około 270 zł) niż płaciłbym za punkt przedszkolny.

Co do cateringu - zdecydowane NIE! Żadnych zupek z paczek! Żadnych podgrzewanych odmrażanych produktów. Przedszkole, a w nim kuchnia i kucharki, daje gwarancję normalnego, zdrowego jedzenia.

Pozdrawiam!
15 Marca 2011, godzina 17:57
~ixi
Droga mamo przedszkolaka, co ma piernik do wiatraka? (pasowało mi do rymu, musiałem).

Punkty przedszkolne, zgodnie z wolą ustawodawcy, są "inną formą wychowania przedszkolnego". Ich prowadzenie i zarządzania ma postać uproszczoną względem przedszkoli. Zmniejszony jest czas realizacji podstawy programowej (przy zachowaniu tej samej formy pedagogicznej). Najczęściej takie punkty "obsługują" do 25 dzieci (najbardziej uproszczona administracyjnie forma), chociaż w teorii mogą więcej.

Punkty przedszkolne nie pobierają też miejskich (lub gminnych) dotacji (lub pobierają znacznie mniejsze, chociaż nie powinny), fajnie się je natomiast finansuje ze środków UE.

Patrząc na ceny - bywa różnie, podobnie jak z poziomem jakości usług. Przedszkole ze względu na formę i ilość papierkowej roboty, jaką trzeba wykonać jest droższe w utrzymaniu, ale utrzymuje ZNACZNIE większą ilości dzieci niż "punkty".

Pewnie zaraz zaproponujesz likwidację przedszkoli na rzecz "punktów". Wtedy dopiero będą jaja. Zgodnie z najbardziej podstawowymi zasadami ekonomii - pojawi się trochę więcej punktów, a ceny poszybują w górę.
15 Marca 2011, godzina 16:45
~Zizu - Luz Wjlonisa wynika z tego, że
debatuje o nie swoich pieniadzach tylko publicznych. Bez względu na wynik on swoje dostanie. Dyrektorki walcza o życie więc dla nich stawka jest większa, a zatem stres również.
15 Marca 2011, godzina 15:48

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 431.00 441.00 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 453.00 463.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.63 406.80 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 432.96 437.57 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 454.00 459.00 NOKNOK 30.40 34.30
GBPGBP 510.10 515.65 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.64 zł 7.34 zł 6.74 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.62 zł - 6.69 zł 2.58 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.57 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij