Pod topór 90m3 drzewa
Spacerujący w Lasku Miejskim w ostatnich dniach obserwować mogą dużą ilość powalonych po ścięciu drzew. Jak poinformował miejski ogrodnik Waldemar Spichalski, w tym roku zaplanowano wycinkę 150 m3 drzewa z uwzględnieniem poszczególnych gatunków. Podczas wycinki, która aktualnie dobiega końca, pod topór poszło aż 90 m3.
To już druga wycinka w tym roku, pierwsza była w styczniu. Potem drzewa będą wycinane dopiero na jesień (łącznie 150 m3). Jak mówi Waldemar Spichalski, plany zagospodarowania wynikają z operatu, którego autorem jest Krzysztof Lipert z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. W dokumencie rozpisana jest dokładna ilość gatunków drzew (w m3) do wycinki w ciągu 10 lat. Jest też ilość nowych nasadzeń, które trzeba wykonać. Zarówno wycinką, jak i późniejszym nasadzeniem zajmuje się Zakład Usług Leśnych Ginter. Firma prace wykonuje w zamian za pozyskane drewno. W tym roku pod topór przeznaczono głównie sosnę, buk i dąb (łącznie 60 m3), poza tym modrzew, świerk, brzozę i sosnę melioracyjną.
Reklama | Czytaj dalej »
Jak mówi Spichalski, dla laika wycinka może wyglądać drastycznie, ale przerzedzenie ma umożliwić m.in. wzrost mniejszym drzewom. Wycina się zarówno zdrowe, jak też stare, suche drzewa. Szczególnie w oczy rzucają się miejsca, w których wycięto wszystkie drzew z pewnego terenu. Jak tłumaczy Spichalski, są to tzw. gniazda. W jednym z takich gniazd w ciągu dwóch lat być może same zasieją się buki, jeśli nie nastąpi taka odnowa, to będą robione dosadzenia.
Pod topór idą drzewa z różnych rejonów Lasku Miejskiego, powalone drzewa widać w okolicach Gościńca i placu zabaw. Poszczególne drzewa typowane do ścięcia wybierane są przez Waldemara Spichalskiego i wykonawcę prac Stefana Gintera.
W operacie przewidziano też odnowienia drzewostanu. - Podsadzenie wykonane zostanie jesienią tego roku albo wiosną przyszłego. Najpierw musimy wyciąć, bo jeśli teraz zaczniemy podsadzać, to zniszczymy te drzewa przy wycince – informuje miejski ogrodnik.
Realizacja planu zagospodarowania Lasku Miejskiego zostanie zweryfikowana w momencie tworzenia kolejnego operatu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (20)
- Komentarze Facebook (...)
20 komentarzy
a teraz z artykułu:
"Zarówno wycinką, jak i późniejszym nasadzeniem zajmuje się Zakład Usług Leśnych Ginter. Firma prace wykonuje w zamian za pozyskane drewno. "
czy to oznacza że firma Ginter robi pracę społeczną i może jeszcze dopłaca do utylizacji tych nienadających się do niczego drzew roznoszących choroby? chyba dostaną tytuł "filantropa roku"...
bezsens moim zdaniem, jeśli doczekamy się tych Nowych Lepszych Drzew będziemy cieszyć się kikutami. oczywiście wszystko dla naszego dobra
Zatrudnili drwala
chcieli ogrodnika
Nie ma co się dziwić
że drzewostan znika
(J. Studziński)
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!