Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Na skróty przez młodzieżowy statut

Kandydaci do MRM w Zespole Szkół z własnymi plakatami w gablocie.

Kandydaci do MRM w Zespole Szkół z własnymi plakatami w gablocie.

W listopadzie 2011 roku dorosła Rada Miejska Chojnic przyjęła uchwałę o powołaniu jej młodzieżowego odpowiednika. Teraz właśnie dobiegają końca wybory jej przedstawicieli. Decyzją burmistrza Arseniusza Finstera wezmą w niej udział tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

W uchwale RM z 14.11.2011, której inicjatorem podjęcia byli działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, zapisano, że Młodzieżowa Rada „działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży”. Mamy poważne wątpliwości, czy pierwsza lekcja samorządności w wykonaniu władz miasta jest na właściwym poziomie. Statut MRM stwierdza jednoznacznie, że „Rada jest reprezentacją młodzieży – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mających swą siedzibę w Chojnicach.” Ordynacja wyborcza opisana jest w rozdziale piątym statutu. Stwierdza się w nim, że radnym może być gimnazjalista i „ponadgimnazjalista”, który ma nie więcej niż 21 lat. Kandydatem na radnego może zostać każdy z nich, poza uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Wybory muszą odbyć się w trzech pierwszych miesiącach roku szkolnego, czyli od września do listopada. Zarządza je i ustala termin burmistrz miasta Chojnice. Jego zarządzenie podlega ogłoszeniu na tablicy w UM oraz w szkołach 21 dni przed wyborami. Jest także wyliczenie w statucie, ile mandatów przypada danej szkole w zależności od ilości uczniów. Do 200 uczniów – jeden mandat, powyżej 800 – 5 mandatów. Za przeprowadzenie wyborów odpowiada w danej szkole specjalnie powołana, nie później niż 14 dni przed datą wyborów, komisja wyborcza. Nie może być jej członkiem osoba kandydująca do rady. Kandydaci mogą zgłaszać się do tej komisji w ciągu 14 dni po ogłoszeniu przez burmistrza daty wyborów. Lista wyborcza z nazwiskami kandydatów musi być podana do wiadomości najpóźniej 7 dni przed datą wyborów. Kampania wyborcza rozpoczyna się najwcześniej 7 dni przed tym terminem. Kadencja rady trwa 2 lata, licząc od dnia wyborów.

Reklama | Czytaj dalej »

To jest teoria. Praktyka w naszym mieście jest następująca. Na początku kwietnia burmistrz Arseniusz Finster spotkał się z grupą dyrektorów szkół tylko ponadgimnazjalnych, by porozmawiać na temat wyborów. Poprosił ich, aby wyznaczyli nauczycieli, którzy pomogą w ich zorganizowaniu. Zwrócił się do nich z prośbą, aby do końca kwietnia zostały przeprowadzone. Kilka dni później - 11.04 – doszło do kolejnego spotkania w ratuszu, tym razem właśnie z grupą nauczycieli. Taki komunikat pojawił się na stronie UM po jego zakończeniu: "Uzgodniono czas trwania kadencji, sposób przeprowadzenia wyborów, a także to, kto będzie mógł ubiegać się o mandat radnego. Inauguracja Młodzieżowej Rady Miejskiej odbędzie się w Dniu Samorządowca 25 maja br., natomiast jej opiekunem będzie zastępca burmistrza Jan Zieliński". Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do wyborów w Zespole Szkół przy ul. Nowe Miasto. Uczęszcza do niego 876 uczniów, więc przypada 5 mandatów. Trzy z nich są dla liceum, dwa dla technikum. Kandydaci mogli zgłaszać się od 11.04 do 23.04.  Kampanię wyborczą mogli prowadzić jeszcze przed datą zakończenia zbierania zgłoszeń. W szkolnych gablotach można było dziś (25.04) zauważyć podstawowe informacje o wyborach, plakaty kandydatów. Samo głosowanie jest zaplanowane na jutro, czyli czwartek 26.04. Wykorzystane będą akcesoria, które przydatne są w dorosłych wyborach, czyli urna i parawan. Z LO zgłosiło się pięciu chętnych do stanięcia w szranki wyborcze, z technikum czterech. Jak wyjaśnił nam Leszek Pepliński, nauczyciel z ZS prowadzący „temat” wyborów w tej szkole, tylko tegoroczni maturzyści nie mogli zgłaszać swoich kandydatur. Nie widzi nic zdrożnego w tym, że wybory są przeprowadzane w kwietniu, że od momentu zakończenia przyjmowania zgłoszeń do dnia wyborów upływają tylko 3 dni oraz że nie biorą w nich udziału gimnazjaliści. Przyznał się do braku znajomości Statutu MRM, który jako radny zatwierdził na listopadowej sesji RM. Uważał, że skoro burmistrz dał takie wskazówki, co do zasad przeprowadzenia wyborów, to widocznie miał podstawy prawne.

Zadzwoniliśmy jeszcze do dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Marii Kallas, by poprosić o informacje na temat wyborów: – W naszej szkole już odbyły się. Mieliśmy trzech kandydatów na trzy miejsca mandatowe, ale dwóch z nich zrezygnowało przed dniem głosowania. Napisali w uzasadnieniu, że z powodu szumu medialnego. Nabór chętnych prowadzony był od 12.04 do 17.04, do godziny 13.30. Uznaliśmy, że  kandydatami mogą być tylko uczniowie klas pierwszych, gdyż dzisiejsi drugoklasiści już od września będą w klasie maturalnej, a kadencja MRM trwa dwa lata – wyjaśniła nam dyrektor II LO.

Burmistrz Arseniusz Finster o tym, że młodzieżowymi radnymi mogą być także gimnazjaliści, dowiedział się od nas. – To nie jest dobre rozwiązanie, że uczniowie klas pierwszych gimnazjum i ostatnich klas liceum lub technikum, są w jednej radzie. Na najbliższej sesji rady miasta postawię ten temat pod dyskusję. Natomiast o takim terminie wyborów zdecydowałem, by zdążyć z pierwszą sesją MRM na Dzień Samorządowca. Zarządzenia nie mogłem w tej sprawie wydać, gdyż szkoły ponadgimnazjalne podlegają pod starostwo powiatowe, a nie urząd miasta – stoi na stanowisku Arseniusz Finster.

Niewiedza samorządowców na temat prawa uchwalanego przez Radę Miejską Chojnic jest bardzo zastanawiająca. Nawet jeśli uważają, że wybory do Młodzieżowej Rady Miasta są zabawą, to także i w niej powinny obowiązywać jasne reguły gry, wcześniej ustalone i zaakceptowane. Strach myśleć, co grozi naszemu miastu, jeśli w podobny sposób podchodzą oni do „dorosłego” prawa.

Uchwała RM Chojnic z 14.11.2011 ws. powołania Młodzieżowej Rady Miasta. Załącznikiem do niej jest Statut MRM.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

64 komentarzy

~Sprawiedliwy
Wybory powinny się odbyć w nowym terminie ale z trzema kandydatami. Jakby nie było wygląda to nadal na zaplanowaną wcześniej grę, dzięki której "pseudomodelka" (jak określił ktoś wcześniej) przejdzie dalej, co w normalnych okolicznościach graniczy z cudem.
25 Kwietnia 2012, godzina 20:14
Oceniono 15 razy 11
~CHOJNICZANIN
Pani dyrektor bierze pełną odpowiedzialność za wszystko co dzieje się w tej szkole, i tym razem trzeba będzie ponieść konsekwencje. W końcu za to z naszych podatków pobiera wysokie wynagrodzenie.
Swoją drogą to przykładem ta pani nie świeci.
25 Kwietnia 2012, godzina 20:01
Oceniono 16 razy 10
~Świadek
Dokładnie obserwuję całą tą sytuację od samego początku i największym kłamstwem jakie znalazło się w tym artykule to słowa dyrektor II LO, które stwierdzają fakt, iż dwóch chętnych do młodzieżowej rady zrezygnowało z powodu szumu medialnego. Po pierwsze żadnego szumu nie było droga p. dyrektor II LO, gdyż to jest pierwsza nagłośniona informacja na ten temat. Po drugie znam osoby rezygnujące i doskonale wiem, że tak naprawdę wycofały się z przyczyny łatwo dostrzegalnych, czyli wnioskuję, że przez ustawione wybory.
Roksano, jak to jest iść po trupach do celu? Przyjemne uczucie? To co się teraz dzieje w II LO jest bynajmniej nie na miejscu. Ilu osobom musi zaszkodzić jeszcze Roksana, aby dyrekcja przestała jej ufać?
25 Kwietnia 2012, godzina 19:56
Oceniono 22 razy 18
~fragi
Ja nie piszę o dyrekcji bo to nie dyrekcja przeprowadza wybory, przeprowadza je zgodnie ze statutem SAMORZĄD szkolny i do samorządu kierować swe żale. Ja pisałem o rozdaniu mandatów przez burmistrza tylko szkołom ponadgimnazjalnym a pominięciu gimnazjów itd. Prawda jest taka że ta cała rada potrzebna jest psu na budę. Jakiś radny-bezradny ubzdurał sobie radę, w listopadzie przyjęto uchwałę i zapomniano o niej bo rada nie była nikomu do niczego potrzebna. Teraz ktoś sobie przypomniał że fajnie byłoby przypajacować na dzień samorządowca więc na wariata, bez zachowania terminów, statutów i zdrowego rozsądku szybko zaczęto klecić radę. Potem ta rada też będzie praktycznie martwa. popatrzcie na młodzieżową radę powiatu (BIP starostwa) uchwała o powołaniu, uchwała o wyborze prezydium i uchwała o końcu kadencji, poza tym zero działalnosci. Co by to miała być za działalność skoro rada nie decyduje o niczym, nie dysponuje zadnym budżetem ani niczym podobnym, typowo fasadowy twór.
25 Kwietnia 2012, godzina 19:52
Oceniono 10 razy 6
~lekko_stronnicza
Jestem całą sobą za tym, co napisał fragi. Zupełnie nie rozumiem jak dyrektor II LO mogła dopuścić do czegoś takiego.
25 Kwietnia 2012, godzina 19:36
Oceniono 12 razy 12
~Do uczennicy I E
Chodzę do pierwszej E. O niczym takim nas nie poinformowano. Nie wspominając już o tym, że ani razu nikomu nie zdarzyło się użyć słowa "finito". Nie wiem, czy pamiętasz, ale ty chyba nie chodzisz z nami do klasy, Roksano.
25 Kwietnia 2012, godzina 18:48
Oceniono 29 razy 23
~LOL
jakie hejty :3
25 Kwietnia 2012, godzina 18:35
Oceniono 11 razy 11
~go&new
no nie wierzę..tę gułę, co kręci z synalkiem generalnego?
25 Kwietnia 2012, godzina 18:29
Oceniono 24 razy 16
~;)
a kogo przeforsowano na siłę? pseudomodelkę roksankę?
25 Kwietnia 2012, godzina 18:26
Oceniono 28 razy 20
~Robert
Kochane dzieciaki z II LO ten artykuł nie jest o wyborach w waszej szkole tylko o tym jak dorośli ignorują prawo. Jeśli tak bardzo zależy Wam na demokracji i chcecie uczestniczyć w życiu publicznym to skupimy się w tej dyskusji na wątku którego on dotyka.
25 Kwietnia 2012, godzina 18:14
Oceniono 22 razy -8
~ktoś
Jestem uczniem II LO i nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy. Dlaczego jedna kandydatka dostała się do Młodzieżowej Rady Miasta bez wyborów!? Czy tak ma wyglądać demokracja w naszym liceum? Nie wiem, jakimi pobudkami kieruje się dyrekcja II LO, lecz jest mi wstyd, że jestem uczniem tej szkoły.
25 Kwietnia 2012, godzina 17:53
Oceniono 28 razy 20
~Prawnik
do "ja" - gratuluję znajomości prawa. W takim wypadku gdy zostaje jeden kandydat przeprowadzane są wybory uzupełniające na pozostałe miejsca. Nie trzeba być prawnikiem aby to wiedzieć.
25 Kwietnia 2012, godzina 17:52
Oceniono 20 razy 6
~Paweł
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Kwietnia 2012, godzina 17:50
Oceniono 29 razy -15
~uczennica I E
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Kwietnia 2012, godzina 17:47
Oceniono 46 razy -30
~ja
jak chcecie robić wybory, to zróbcie o 3 mandaty, a nie że dajecie mandat swojemu kandydatowi, a o 2 pozostałe niech się biją. To nie ma nic wspólnego z demokracją. Młodzież w waszej szkole powinna zbojkotować tę farsę.
25 Kwietnia 2012, godzina 17:46
Oceniono 22 razy 18

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 16:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 16:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij