Poniedziałek, 01 Marca 2021 | Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Na skróty przez młodzieżowy statut

Kandydaci do MRM w Zespole Szkół z własnymi plakatami w gablocie.

Kandydaci do MRM w Zespole Szkół z własnymi plakatami w gablocie.

W listopadzie 2011 roku dorosła Rada Miejska Chojnic przyjęła uchwałę o powołaniu jej młodzieżowego odpowiednika. Teraz właśnie dobiegają końca wybory jej przedstawicieli. Decyzją burmistrza Arseniusza Finstera wezmą w niej udział tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

W uchwale RM z 14.11.2011, której inicjatorem podjęcia byli działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, zapisano, że Młodzieżowa Rada „działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży”. Mamy poważne wątpliwości, czy pierwsza lekcja samorządności w wykonaniu władz miasta jest na właściwym poziomie. Statut MRM stwierdza jednoznacznie, że „Rada jest reprezentacją młodzieży – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mających swą siedzibę w Chojnicach.” Ordynacja wyborcza opisana jest w rozdziale piątym statutu. Stwierdza się w nim, że radnym może być gimnazjalista i „ponadgimnazjalista”, który ma nie więcej niż 21 lat. Kandydatem na radnego może zostać każdy z nich, poza uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Wybory muszą odbyć się w trzech pierwszych miesiącach roku szkolnego, czyli od września do listopada. Zarządza je i ustala termin burmistrz miasta Chojnice. Jego zarządzenie podlega ogłoszeniu na tablicy w UM oraz w szkołach 21 dni przed wyborami. Jest także wyliczenie w statucie, ile mandatów przypada danej szkole w zależności od ilości uczniów. Do 200 uczniów – jeden mandat, powyżej 800 – 5 mandatów. Za przeprowadzenie wyborów odpowiada w danej szkole specjalnie powołana, nie później niż 14 dni przed datą wyborów, komisja wyborcza. Nie może być jej członkiem osoba kandydująca do rady. Kandydaci mogą zgłaszać się do tej komisji w ciągu 14 dni po ogłoszeniu przez burmistrza daty wyborów. Lista wyborcza z nazwiskami kandydatów musi być podana do wiadomości najpóźniej 7 dni przed datą wyborów. Kampania wyborcza rozpoczyna się najwcześniej 7 dni przed tym terminem. Kadencja rady trwa 2 lata, licząc od dnia wyborów.

Reklama | Czytaj dalej »

To jest teoria. Praktyka w naszym mieście jest następująca. Na początku kwietnia burmistrz Arseniusz Finster spotkał się z grupą dyrektorów szkół tylko ponadgimnazjalnych, by porozmawiać na temat wyborów. Poprosił ich, aby wyznaczyli nauczycieli, którzy pomogą w ich zorganizowaniu. Zwrócił się do nich z prośbą, aby do końca kwietnia zostały przeprowadzone. Kilka dni później - 11.04 – doszło do kolejnego spotkania w ratuszu, tym razem właśnie z grupą nauczycieli. Taki komunikat pojawił się na stronie UM po jego zakończeniu: "Uzgodniono czas trwania kadencji, sposób przeprowadzenia wyborów, a także to, kto będzie mógł ubiegać się o mandat radnego. Inauguracja Młodzieżowej Rady Miejskiej odbędzie się w Dniu Samorządowca 25 maja br., natomiast jej opiekunem będzie zastępca burmistrza Jan Zieliński". Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do wyborów w Zespole Szkół przy ul. Nowe Miasto. Uczęszcza do niego 876 uczniów, więc przypada 5 mandatów. Trzy z nich są dla liceum, dwa dla technikum. Kandydaci mogli zgłaszać się od 11.04 do 23.04.  Kampanię wyborczą mogli prowadzić jeszcze przed datą zakończenia zbierania zgłoszeń. W szkolnych gablotach można było dziś (25.04) zauważyć podstawowe informacje o wyborach, plakaty kandydatów. Samo głosowanie jest zaplanowane na jutro, czyli czwartek 26.04. Wykorzystane będą akcesoria, które przydatne są w dorosłych wyborach, czyli urna i parawan. Z LO zgłosiło się pięciu chętnych do stanięcia w szranki wyborcze, z technikum czterech. Jak wyjaśnił nam Leszek Pepliński, nauczyciel z ZS prowadzący „temat” wyborów w tej szkole, tylko tegoroczni maturzyści nie mogli zgłaszać swoich kandydatur. Nie widzi nic zdrożnego w tym, że wybory są przeprowadzane w kwietniu, że od momentu zakończenia przyjmowania zgłoszeń do dnia wyborów upływają tylko 3 dni oraz że nie biorą w nich udziału gimnazjaliści. Przyznał się do braku znajomości Statutu MRM, który jako radny zatwierdził na listopadowej sesji RM. Uważał, że skoro burmistrz dał takie wskazówki, co do zasad przeprowadzenia wyborów, to widocznie miał podstawy prawne.

Zadzwoniliśmy jeszcze do dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Marii Kallas, by poprosić o informacje na temat wyborów: – W naszej szkole już odbyły się. Mieliśmy trzech kandydatów na trzy miejsca mandatowe, ale dwóch z nich zrezygnowało przed dniem głosowania. Napisali w uzasadnieniu, że z powodu szumu medialnego. Nabór chętnych prowadzony był od 12.04 do 17.04, do godziny 13.30. Uznaliśmy, że  kandydatami mogą być tylko uczniowie klas pierwszych, gdyż dzisiejsi drugoklasiści już od września będą w klasie maturalnej, a kadencja MRM trwa dwa lata – wyjaśniła nam dyrektor II LO.

Burmistrz Arseniusz Finster o tym, że młodzieżowymi radnymi mogą być także gimnazjaliści, dowiedział się od nas. – To nie jest dobre rozwiązanie, że uczniowie klas pierwszych gimnazjum i ostatnich klas liceum lub technikum, są w jednej radzie. Na najbliższej sesji rady miasta postawię ten temat pod dyskusję. Natomiast o takim terminie wyborów zdecydowałem, by zdążyć z pierwszą sesją MRM na Dzień Samorządowca. Zarządzenia nie mogłem w tej sprawie wydać, gdyż szkoły ponadgimnazjalne podlegają pod starostwo powiatowe, a nie urząd miasta – stoi na stanowisku Arseniusz Finster.

Niewiedza samorządowców na temat prawa uchwalanego przez Radę Miejską Chojnic jest bardzo zastanawiająca. Nawet jeśli uważają, że wybory do Młodzieżowej Rady Miasta są zabawą, to także i w niej powinny obowiązywać jasne reguły gry, wcześniej ustalone i zaakceptowane. Strach myśleć, co grozi naszemu miastu, jeśli w podobny sposób podchodzą oni do „dorosłego” prawa.

Uchwała RM Chojnic z 14.11.2011 ws. powołania Młodzieżowej Rady Miasta. Załącznikiem do niej jest Statut MRM.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

64 komentarzy

~nauczyciel
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Kwietnia 2012, godzina 17:40
Oceniono 22 razy -10
~Wake Up World.
Głosowania nie było ot co ! Nie podoba mi się to, a zwłaszcza fakt, że pewnej osobie mandat został przyznany bez głosowania.
25 Kwietnia 2012, godzina 17:40
Oceniono 20 razy 16
~Pragnąca Sprawiedliwość
Do: Anny M. - Moja droga, Radnym w Młodzieżowej Radzie Miasta może zostać każdy uczeń poniżej 21 roku życia. Owa drugoklasistka, którą osobiście znam ma lat 17 więc oznacza to iż ma prawo kandydować do MRM. Nie podoba mi się również fakt, iż w mojej szkole wybory nigdy nie zostały przeprowadzone, a w tym artykule jasno napisane jest że były! (Jeśli ktoś w to nie wierzy to proszę spytać jakiegokolwiek ucznia 2LO). Kandydaci zaś zrezygnowali z kandydatury ze względu na niesprawiedliwość związaną z tymi wyborami - 3 uczniów zostało skreślonych z listy a reszta uczniów szkoły nie zostali prawidłowo poinformowana o nadchodzących wyborach - osobiście znam parę osób, które chciały zgłosić swoją kandydaturę lecz dowiedzieli się o wszystkim po fakcie... Pięknie uczymy młodzież demokracji ! Chapeau bas...
25 Kwietnia 2012, godzina 17:35
Oceniono 27 razy 21
~obserwator
Statut jest ważniejszy niż ustaleń burmistrza czy widzimisię dyrekcji! Nie dajcię się wkręcić, walczcie jak młodzieży przystało, o należne Wam prawa!
25 Kwietnia 2012, godzina 17:18
Oceniono 17 razy 11
~fragi
W takim razie pierwszą uchwałą rady powinna być uchwała stwierdzająca niezgodne ze statutem wybory i rozwiązanie rady.
25 Kwietnia 2012, godzina 17:12
Oceniono 27 razy 21
~Marshall
Jestem uczniem II LO i cóż mogę powiedzieć - wyborów żadnych nie było... A jeśli się odbyły, to tylko poza wiedzą społeczności szkolnej.
Jeśli to miała być jakaś lekcja demokracji, to chyba tylko tej w dzisiejszym wydaniu - silnie zmanipulowanej. Myślałem, że demokracja zapewnia prawo do głosu każdemu... a jednak przez tak ustawione wybory nie było to możliwe.
Jestem mocno zawiedziony. Jeśli wybory mają dojść do skutku, to mam nadzieję, że dojdą... ale tylko i wyłącznie w warunkach zdrowej rywalizacji!

Pozdrawiam
25 Kwietnia 2012, godzina 17:10
Oceniono 34 razy 26
~podatnik
To, że w Chojnicach wybiórczo stosuje się prawo wiedziałem od dawna. Przy okazji podam przykłady. Ale... Burmistrz Arseniusz Finster o tym, że młodzieżowymi radnymi mogą być także gimnazjaliści, dowiedział się od nas. - czyli od redakcji ch24.
A czyta Pan inne uchwały Rady Miejskiej, które jako organ wykonawczy wykonuje?
Dawno się tak nie "uśmiałem". Szczerze, tu nie ma nic do śmiechu. Ale mamy w Chojnicach władzę. Pod ziemię bym się zapadł ze wstydu.
25 Kwietnia 2012, godzina 16:50
Oceniono 32 razy 22
~anonimowy anonim
Mnie w tej historii nie zaskakują działania burmistrza, a postawa radnego i nauczyciela L.Peplińskiego. Typowy żołnierz bez własnego rozumu, zapatrzony w Najjaśniejszego. W życiu nie dopuszczę, aby uczył moje dzieci. Całe szczęście, że znany nauczyciel historii w szkole na Kościerskiej zmuszony jest wybrać się na emeryturę. Może tam namówię dzieciaka na kontynuowanie nauki?
25 Kwietnia 2012, godzina 16:42
Oceniono 10 razy 6
~anonim
Ratusz nie działa na podstawie prawa, norma
25 Kwietnia 2012, godzina 16:35
Oceniono 17 razy 15
~Ja
Zgadzam się z Gościem. Rozmawiałem z kandydatami, którzy zrezygnowali. Powodem nie była chęć uniknięcia szumu, tylko protest przeciwko sposobowi prowadzenia wyborów. Gdzie jest sprawiedliwość, gdy kandydaci dostają się do rady bez głosowania? Poza tym uważam za stosowne naświetlenie sprawy innej osoby kandydującej, która została wykreślona z listy z powodu... wieku. Przepraszam, ale skoro, cytuję: "radnym może być gimnazjalista i „ponadgimnazjalista”, który ma nie więcej niż 21 lat. Kandydatem na radnego może zostać każdy z nich, poza uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych", to czemu wyrzucono osobę z drugiej klasy liceum?
25 Kwietnia 2012, godzina 16:35
Oceniono 32 razy 26
~uczeń II LO
Mam wrażenie, że chodzę do innego liceum, niż pani Maria Kallas. Wybory dopiero miały się odbyć, w piątek. Dotychczas żadne nie miały miejsca, potwierdzi to chyba każdy uczeń mojej szkoły.
Obaj uczniowie, którzy się wycofali, to moi znajomi i przeczytałem ich rezygnacje. Nie było w nich ani słowa o szumie medialnym - swoją drogą, to bardzo ciekawe, jak mogli przestraszyć się medialnego szumu, skoro to jest pierwszy artykuł, który ukazał się na ten temat. Zamiast tego, obaj kandydaci stwierdzili, że nie chcą brać udziału w parademokratycznych wyborach.
Trzeci raz pani dyrektor mija się z prawdą stwierdzając, że możliwym było zapisanie się do wtorku, 17 kwietnia. W piątek, 13 kwietnia, w czasie lekcji, moją klasę odwiedziły dwie dziewczyny, które poinformowały nas, że termin zgłaszania kandydatów już minął.
25 Kwietnia 2012, godzina 16:33
Oceniono 36 razy 26
~podatnik
Tę sprawę należałoby nagłośnić w mediach ogólnopolskich. Uchwała Rady Miejskiej swoje, a "życie" swoje. Panie burmistrzu w końcu jakieś prawo w Chojnicach obowiązuje? Brak słów. Totalna porażka.
Kompletna kompromitacja.
Młodzież chojnicka powinna oprotestować tą hucpę.
25 Kwietnia 2012, godzina 16:33
Oceniono 32 razy 26
~radny 2
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Kwietnia 2012, godzina 15:35
Oceniono 42 razy -16
~Anna M.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Kwietnia 2012, godzina 15:33
Oceniono 47 razy -25
~do zorientowany
jesteś na pewno słabo zorientowany
25 Kwietnia 2012, godzina 15:30
Oceniono 19 razy 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 382.00 DKKDKK 59.80 61.30
EUREUR 448.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 42.40 43.90
GBPGBP 517.00 529.00 SEKSEK 43.60 45.10
Aktualizacja: 2021-03-01 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.50 378.50 DKKDKK 60.20 61.00
EUREUR 450.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 415.00 NOKNOK 42.80 43.60
GBPGBP 519.00 525.00 SEKSEK 43.90 44.60
Aktualizacja: 2021-03-01 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-02-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.08 zł 5.44 zł 4.94 zł 2.55 zł
Circle K 5.03 zł - 4.89 zł 2.53 zł
Lotos Optima 5.04 zł - 4.91 zł 2.53 zł
MZK 4.92 zł 4.98 zł 4.79 zł 2.42 zł
Orlen 5.08 zł 5.38 zł 4.94 zł 2.53 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij