Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kadrowi przywróceni do pracy w policji

Wyrok na razie jest nieprawomocny. Zapadł dziś w człuchowskim Sądzie Pracy. Pozew złożyło dwoje kadrowych, którzy jesienią zostali zwolnieni z pracy w chojnickiej komendzie. Z ich powództwa w sądzie toczy się także sprawa o mobbing przeciwko pracodawcy.

Sędzia Marek Osowicki przeanalizował powody zwolnienia dwojga pracowników i uznał, że pracodawca, na którym spoczywa ciężar ich uzasadnienia, nie wykazał, że rzeczywiście te przyczyny nastąpiły. Kierownictwo komendy miało utracić zaufanie do pracowników administracyjnych, po tym jak udali się w jednym czasie na zwolnienie chorobowe, co mieli uczynić z premedytacją, dezorganizując pracę komendy. - Pracownik nie musi z góry uprzedzać, że idzie do lekarza. A pracodawca musi opracować taki system zastępstw, żeby komórka mogła funkcjonować. Nie można tego obowiązku przerzucać na powodów – uzasadniał sędzia. Wskazywał także, że kierowany wątpliwościami pracodawca, zawsze może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czego nie uczyniono w tym wypadku.

Reklama | Czytaj dalej »

Ponadto komenda policji zarzucała, że kadrowi podważają kompetencje innych pracowników, ale dokładnie których, tego sąd w toku postępowania się nie dowiedział. Podobnie precyzji zabrakło w udowodnieniu, że funkcjonariusze służby cywilnej wynosili dokumenty, a następnie mieli je udostępniać osobom trzecim.

Sędzia podkreślił, że strona pozwana nie zarzucała pracownikom nienależytego wykonywania obowiązków. - Nie było kar, upomnień czy nagan, a nagrody, które są uznaniową decyzją pracodawcy. Ostatnia miała miejsce w lipcu 2014 roku.

Jednym z najważniejszych powodów zwolnienia wydaje się pismo adresowane do komendanta wojewódzkiego, w którym kadrowi skrytykowali zarządzenie przez komendanta Krzysztofa Pestkę. W opinii sądu pismo o odwołanie komendanta to jedyny właściwie być może powód do wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak nie uznał go za szkalujące, a raczej ostatnią próbę obrony praw pracowniczych przed np. mobbingiem w pracy. Zdaniem komendy policji w piśmie pomówiono osobę komendanta. Sędzia Osowicki nie doszukał się w nim obraźliwych sformułowań i naruszenia dóbr osobistych. Podkreślał, że lojalność wobec pracodawcy nie może oznaczać ubezwłasnowolnienia pracownika. - Pracownik ma prawo do subiektywnej oceny organizacji pracy i dopuszczalnej krytyki – mówił sędzia, przy czym zauważył, że pismo poszło bądź co bądź drogą służbową, a nie trafiło np. do mediów jako paszkwil.

Poza przywróceniem do pracy na poprzednich warunkach sąd orzekł wypłatę 2117 zł na rzecz powodów za miesiąc, kiedy pozostawali bez pracy. Trzymiesięczne wypowiedzenie zakończyło się z końcem stycznia.

Czy komenda będzie odwoływać się od wyroku? - Po otrzymaniu uzasadnienia w formie pisemnej podejmiemy decyzję co dalej – odpowiedział przedstawiciel komendy obecny na odczytaniu wyroku zastępca komendanta Tomasz Kąkolewski.

- Pewnie będzie apelacja, ale na razie jesteśmy bardzo szczęśliwi – pracowniczka działu kadr komentowała po wyjściu z sali. Czy wyobraża sobie powrót do miejsca pracy, kiedy na dodatek toczy się sprawa o mobbing? - Już tyle przeżyliśmy, że myślę, że damy radę. Dziś tego nie potrafię ocenić, ale jak będzie trzeba, to damy radę. Może coś się zmieni na lepsze w końcu. Zawsze wychodzę z założenia, że każdy jest reformowalny i trzeba dać szansę drugiej stronie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

111 komentarzy

~klaki
Kadrowcy, przed Wami najtrudniejsze. Będziecie narażeni na ataki "słodkości" ze strony zgranej trójcy, będą Was zapraszać na kawki i ciasteczka, przedstawiać się jako ofiary, baa....może nawet WAs przeproszą. Zrobią wszystko, by nie wylecieć z hukiem ze stanowisk. Niedobrze,że sprawa przywrócenia do pracy skończyła się przed sprawą mobbingu, którego ostatnim akordem przecież było wyrzucenie Was z pracy. Teraz będą mieli okazję i czas, by Was "urabiać". Bądźcie twardzi, opinia publiczna stanęła za Wami murem, nie pozwólcie , by jej ostrze skierowało się w Waszą stronę. Niech prawda zwycięży, a sprawiedliwość zatriumfuje.
14 Marca 2015, godzina 12:01
Oceniono 394 razy 252
~do gg
Fajnie piszesz, ale prawda jest taka, że gdyby nie mądrość i zdroworozsądkowe podejście sędziego, to z ich odwagi zostałby tylko pył i rozpacz. Zobacz, jak się toczyła sprawa karna Pani Marzeny i Alicji. Teraz obie panie także wystąpiły do sądu pracy i zobaczymy, jakie w tych sprawach nastąpi rozstrzygnięcie. Sprawdzimy, jak inni sędziowie podchodzą do łamania praw pracowniczych.
14 Marca 2015, godzina 10:33
Oceniono 383 razy 253
~gość
Odzyskałam wiarą w wyroki ogłaszane przez sądy. Drodzy pracownicy proponuję, abyście wystąpili o odszkodowanie od komendy za wasze ogromne cierpienie psychiczne. Atmosfery w pracy jednak nie zazdroszczę. Podziwiam Was. Teraz trzymam kciuki za p. Marzennę Osowicką.
14 Marca 2015, godzina 10:14
Oceniono 393 razy 265
~gg
Cześć i Chwała Wam Drodzy Pracownicy. Cześć i Chwała!!! Udowodniliście, że nie można pomiatać pracownikiem jak podartą jaką. Pracownik ma swoją godność. Powtarzam GODNOŚĆ, którą chciano w obrzydliwy sposób zdeptać. Jesteście chojnickimi bohaterami. To nauczka dla innych pracodawców, aby liczyć się z pracownikiem, szanować go. A do pracowników ogromny apel. Nie bójcie się przeciwstawić, mówić głośno co myślicie, piętnować wszelkie przejawy deptania waszych praw pracowniczych. Mówicie głośno, że się ich nie boicie. Tym, że jesteście odważni wzbudzacie tylko szacunek i podziw u innych pracowników, którzy niestety, nie mają tyle odwagi oby przeciwstawić się złu i układom. Są zalęknieni, przestraszeni. Tylko wielcy ludzie zmieniają świat, Wy do nich należycie. Trzeba umieć przeciwstawić się, powiedzieć głośno NIE. A innym prześladowanym, zaszczutym w pracy życzę odwagi i wytrwałości. Siła jest w nas. To nic, że może przesuną Was na inne, gorsze stanowisko, że będą Wam utrudniać życie w każdy możliwy sposób. Głowa do góry. Najważniejsze to nie dać się im, nie bać się. Dumnie i z godnością wykonujcie swoją pracę. Jesteśmy zwycięzcami. Jesteśmy zwycięzcami, bo się im nie daliśmy. Cześć i Chwała pracownikom, wielkim bohaterom.
14 Marca 2015, godzina 10:08
Oceniono 404 razy 280
~rambo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Marca 2015, godzina 09:43
Oceniono 382 razy -234
~someone
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Marca 2015, godzina 09:21
Oceniono 396 razy -236
~uoi
NALEŻAŁO IM SIE JAK PSU BUDA!
14 Marca 2015, godzina 07:14
Oceniono 357 razy 263
~swietłana
Z trojcy zostanie 1 osoba , ktora jeszcze tam popracuje , bo ta dwojka w sumie moze juz odejsc bez zadnych konsekwencji a 3-ci zostanie tam , patrzac ludziom w oczy , albo wzrokiem uciekajac bo robi to doskonale , nie potrafiac nawet spojrzec w oczy jak sie ma nabrojone i uciekac wzrokiem pod stol , on tam zostanie wsrod ludzi , dla ktorych juz szacunku nie bedzie mial , raczej bedzie okazaem drwin i posmiewiskiem za plecami , czesto bedzie sie mowilo , dal sie jak dziecko wkrecic w gierke , ktora go pograzy w swych czynach .
14 Marca 2015, godzina 04:16
Oceniono 378 razy 256
~swietłana
Wczesniej takich szopek nie bylo jak teraz , za poprzednich komendantow , zastanawiam sie kto tam rzadzi ??? czy Pionek moze miec taki wpływ , ze każdy ma dosc przychodzenia do pracy bo czuje sie napietnowany ? Obudzmy sie , jak mozna w swych czynach byc tak podły niszczac drugiego czlowieka , czassm oskarzając go bezpodstawnie bo akurat mam taki kaprys , ze go nie lubie ! Typowa cecha czlowieka , ktory ma problemy z osobowoscia , ktory chce od siebie odwrocic uwage , budujac sie na kims innym ! ale miarka sie przebrala i zaden pion malo znaczacy nie bedzie wiecej sobie robił prywatnego folwarku , zal mi czlowieka, ktory jak piesek daje sie tak podpuszczac , no teraz ma konsekwencje tego .
14 Marca 2015, godzina 04:12
Oceniono 376 razy 246
~SWIETŁANA
Do Pieska : chyba widzisz tylko co chcesz widziec , nie bede wskazywal osob bo kazdy wie co sie ulatnialy na wiele godzin z pracy ! takze nie oczerniaj ludzi , bo teraz wszystko bedzie wychodzilo na jaw !
14 Marca 2015, godzina 04:03
Oceniono 382 razy 254
~Piesek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Marca 2015, godzina 23:13
Oceniono 396 razy -242
~do poniżej
Trzeba mieć nadzieję, że sąd wyższej instancji będzie sprawiedliwy i obiektywny w wydaniu wyroku. Natomiast niekompetencja i ośmieszające uzasadnienie wyroku potwierdzi tylko małość tego jak go nazywasz BURAKA.
13 Marca 2015, godzina 23:12
Oceniono 342 razy 230
~Brawo dla sędziego Osowickiego,
który wydał sprawiedliwy wyrok. Niestety nie wszyscy są tak uczciwi i obiektywni, gdyż znam "Buraka", który uzasadnienie wyroku napisał na 70 stron, do tego niestety stosował kłamstwa i obrażanie świadków i wiadomo, że był sterowany. To dopiero żenada.
13 Marca 2015, godzina 22:56
Oceniono 359 razy 243
~masakra
Jeżeli takie rzeczy dzieją się nawet w policji, czyli w miejscu gdzie podobno pilnuje się przestrzegania prawa, to mnie już nic nie zdziwi w tym kraju.
13 Marca 2015, godzina 22:11
Oceniono 357 razy 255
~SWIETŁANA
JAKI ON MALUTKI TERAZ BEDZIE SIE PO KATACH CHOWAL , A JAKI ZAKOMPLEKSIONY !
13 Marca 2015, godzina 21:37
Oceniono 385 razy 253

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij