Czy można sprywatyzować „Skrzaty”?
Wkrótce miejscy radni będą podejmować decyzję, czy zgodzić się na zlikwidowanie ostatniego przedszkola samorządowego i utworzenie w jego miejsce placówki niepublicznej. Mamy wątpliwości, czy projekt uchwały w tej sprawie jest zgodny z prawem.
Najpierw trochę historii działań władz Chojnic wokół przekształceń przedszkoli samorządowych. Po raz pierwszy rada miejska głosowała uchwałę o zamiarze likwidacji przedszkoli w lutym 2007 roku. Przeszła prawie jednogłośnie (jeden radny wstrzymał się od głosu) w kształcie obejmującym wszystkie sześć przedszkoli. Po tej sesji Pomorska Kurator Oświaty Anna Lis wyraziła zgodę na likwidację pięciu z nich i pozostawienie PS 9 jako publicznego. Wniosła uwagę, że „Będzie to warunkiem ustalenia dotacji z budżetu miasta na koszty utrzymania 1 dziecka i naliczenie budżetów pozostałym przedszkolom niepublicznym. (…) Propozycja prowadzenia przedszkoli niepublicznych w pierwszej kolejności zostanie przedstawiona dotychczasowemu personelowi wraz z bezpłatnym użytkowaniem dotychczasowych obiektów.”
Reklama | Czytaj dalej »
Zdecydowano wówczas, że na kolejną sesję, która odbyła się 5.04.2007 r., wejdzie pod obrady nowelizacja uchwały o likwidacji przedszkoli. Polegała ona na skróceniu listy o jedną pozycję – PS nr 9 „Skrzaty”. Burmistrz Arseniusz Finster na tej sesji uzasadniał decyzję, posiłkując się argumentami z uzasadnienia postanowienia Kurator Oświaty z 13.03.2007 r.: - Jedno przedszkole publiczne, pięć niepublicznych, taki system. Dlaczego taki? Ja z pełnym zrozumieniem odnoszę się do sytuacji, w której w Chojnicach powinna być baza wymiarowania kosztów tych przedszkoli, które będą u nas, ponieważ musimy sobie zdawać sprawę z tego, że baza wymiarowania kosztów w innych miastach jest o wiele niższa. Dzisiaj jest tak, że w Szczecinku, w Kościerzynie, w innych miastach finansowanie tych gmin wynosi około 250 zł, u nas wynosi 400 zł. Wybór padł na Przedszkole nr 9 z kilku powodów. Powód pierwszy – bo największe przedszkole. Powód drugi – bo są tam oddziały integracyjne. Powód trzeci – jest to najdroższe przedszkole w prowadzeniu. Dlatego zostawiamy największe i najbardziej skomplikowane.
Cztery lata później wraca pomysł przekształcenia przedszkola przy ul. Młodzieżowej. O przesłankach tej decyzji pisaliśmy nie raz. Śledząc doniesienia ogólnopolskich mediów o konflikcie rodziców dzieci uczęszczających do ostatniego publicznego przedszkola w Biskupcu w województwie warmińsko-mazurskim z władzami tego miasta, dotarliśmy do informacji, że rozpoczął się on od uchwały tamtejszej Rady Miasta podobnej do tej o likwidacji chojnickiego PS nr 9. W obydwu przypadkach radni informują rodziców, że mogą swe pociechy umieścić w niepublicznych przedszkolach. W chojnickiej dodatkowo jest mowa o „zerówkach” w szkołach publicznych. Rodziców z Biskupca mocno wspiera tamtejszy oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, który podał na swej stronie internetowej, że „ich” uchwałę likwidacyjną uchylił rozstrzygnięciem nadzorczym z 28.04.2011 r. wojewoda warmińsko-mazurski. Pełną treść tej decyzji otrzymaliśmy niedawno z tamtejszego Urzędu Wojewódzkiego. Podajemy najistotniejsze fragmenty: „Art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty wymaga ponadto, by organ prowadzący szkołę (przedszkole) w przypadku jej likwidacji zapewnił możliwość kontynuowania nauki w innej szkole publicznej (przedszkolu) tego samego typu. (…) Tymczasem w przedmiotowej uchwale w par. 2 przewidziano jedynie zapewnienie możliwości kontynuowania nauki w przedszkolu niepublicznym utworzonym na bazie zlikwidowanego przedszkola publicznego, co nie spełnia warunków wymaganych przez powołany wcześniej przepis ustawy o systemie oświaty. W niniejszej sprawie PS nr 5 w Biskupcu jest ostatnią tego rodzaju placówką na terenie Gminy Miejskiej Biskupiec, tym samym jego likwidacja w sposób określony w w/w akcie prawnym narusza rażąco Art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty w zakresie obowiązku gminy zapewnienia możliwości kontynuowania nauki w określonym typie placówki.” Warto w tym miejscu dodać, że Art. 3 ust. 1 tej samej ustawy mówi, że „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole - należy przez to rozumieć także przedszkole”.
Niniejszy tekst wraz z prośbą o ustosunkowanie się do zawartych w nim treści, wysłaliśmy dziś (8.09) do chojnickiego Urzędu Miejskiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (22)
- Komentarze Facebook (...)
22 komentarzy
Zajęcie na sobotę organizuj sobie - nie nam. Polecam wycieczkę do czytelni lub biblioteki, poedukować się odrobinkę, uruchomić szare komórki. Może zaczniesz myśleć samodzielnie a nie tylko powtarzać za puste hasła "autorytetami"... Może zaczniesz dociekać dlaczego jest coraz gorzej... Życzę powodzenia.
Przedstawiamy ramowy harmonogram protestu przeciwko prywatyzacji przedszkola samorządowego nr 9 w Chojnicach, zaplanowanego na sobotę, na godzinę 12:00, na chojnickim Starym Rynku:
12:00 - oficjalne rozpoczęcie protestu przez przewodniczącego zgromadzenia - Radosława Sawickiego ze Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia"; przedstawienie głównych przyczyn i celów protestu;
12:15 - głos zabierze Jacek Studziński, były radny chojnickiej Rady Miejskiej, który opowie o polityce Ratusza dotyczącej funkcjonowania chojnickiego żłobka;
12:25 - głos zabierze Michał Januszewski ze Stowarzyszenia Arcana Historii, który powie o odpowiedzialności społecznej za edukację małych dzieci;
12:35 - głos zabierze Marcin Wałdoch ze Stowarzyszenia Arcana Historii, który poruszy kwestię cedowania odpowiedzialności za funkcjonowanie chojnickich przedszkoli na sąsiednie samorządy;
12:45 - głos zabierze Magdalena Chustecka z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, która opowie o tendencji do przerzucania przez samorządy na rodziców kosztów wychowania przedszkolnego dzieci.
12:55 - głos ponownie zabierze Radosław Sawicki, który podsumuje zgromadzenie i zakończy je.
Podczas zgromadzenia nie przewiduje się skandowania haseł. Głos zabiorą tylko mówcy wskazani i zaakceptowani przez komitet organizacyjny protestu. Nad porządkiem czuwać będą osoby porządkowe wytypowane przez organizatorów.
Zapraszamy do uczestnictwa zarówno rodziców dzieci z przedszkola nr 9, jak i rodziców dzieci z przedszkoli niepublicznych oraz wszystkich chojniczan.
Z poważaniem - Radosław Sawicki
przewodniczący planowanego zgromadzenia
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!