Czwartek, 29 Lutego 2024 | Imieniny: Lecha, Lutomira chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Pojedynek na decybele w samo południe

Radosław Sawicki na Starym Rynku podczas sobotniego protestu.

Radosław Sawicki na Starym Rynku podczas sobotniego protestu.

Chojnicki Stary Rynek był w sobotnie południe areną nietypowego wydarzenia. W proteście przeciwko działaniom burmistrza Arseniusza Finstera wziął udział … także sam włodarz miasta.

Pięć minut przed zaplanowaną godziną, posiłkując się nagłośnieniem zainstalowanym w „busie” Chojnickiego Domu Kultury, złożył deklarację nawiązania dialogu z uczestnikami protestu. Jego organizatorzy, czyli działacze Stowarzyszenia Wspólna Ziemia, zgodnie z planami, nie zgodzili się na przekształcenie ich akcji w debatę z burmistrzem. Ich lider Radosław Sawicki zapowiedział jednak, że będzie na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. – Złożyłem pisemny wniosek do przewodniczącego Mirosława Janowskiego, aby udzielił mi głosu przed podjęciem uchwały intencyjnej przez radnych. Tam chętnie, o ile zostanę dopuszczony do głosu, możemy przedstawiać swoje stanowiska.

Reklama | Czytaj dalej »

On też był pierwszym mówcą. W swym wystąpieniu przedstawił genezę trwającego w Chojnicach konfliktu pomiędzy władzami miasta, a właścicielkami niepublicznych przedszkoli. Wspomniał, że żaden radny nie odpowiedział na ich petycję, w której zwracali się o przedstawienie sposobu przyszłego głosowania. Po nim głos zabrał Jacek Studziński, były radny, przewodniczący Komisji Zdrowia i ds. Rodziny w latach 1994 – 98. Skupił się przede wszystkim na przedstawieniu sytuacji ostatniego żłobka w Chojnicach, który być może także będzie prywatyzowany. Przypomniał, że był on jeszcze w latach 90 – tych jedynie filią placówki na os. Budowlanych, która obecnie jest siedzibą jednego z niepublicznych przedszkoli. Skomentował słowa burmistrza, które padły na piątkowej konferencji prasowej – Z przykrością wysłuchałem fragmentu wypowiedzi burmistrza Arseniusza Finstera, w której odnosił się do protestu; jego sugestii, co do treści mojej wypowiedzi. Była ona w znanym tonie – ironicznym i ośmieszania.

Burmistrz Arseniusz Finster miał nagłośnienie z Chojnickiego Domu Kultury.

Kolejny mówca, Michał Januszewski, musiał poczekać, aż Arseniusz Finster, który „rozbił obóz” przy Galerii, gdzie także zamierzali przemawiać uczestnicy protestu, skończy swój wywód. Wcześniej deklarował, że będzie odpowiadał na pytania mieszkańców w innym miejscu Rynku, ale ograniczył się jedynie do przedstawiania przez mikrofon zalet prywatyzacji chojnickich przedszkoli, do których teraz uczęszcza prawie 80% populacji najmłodszych chojniczan. W tym momencie skończyła się cierpliwość organizatorów, gdyż ich sprzęt nagłośnieniowy nie miał szans w tym pojedynku, i zgłosili Policji fakt zakłócania przez burmistrza legalnego zgromadzenia. Wkrótce przybyli, wysłuchali wyjaśnień obydwu stron, po czym odjechali. Najprawdopodobniej nie uzyskali zobowiązania Arseniusza Finstera, że nie będzie więcej zagłuszał wystąpień, gdyż zaraz po działaczu Arcan Historii, uniemożliwił rozpoczęcie wypowiedzi Magdaleny Chusteckiej z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Tak odniosła się do tej sytuacji – Jest to łamanie podstawowych standardów, bowiem podczas dialogu partnerzy sobie nie przerywają. Ponadto podejmują go na wspólnie ustalonych zasadach, a nie jedna osoba z pozycji siły.

Nie był to jedyny kłopot organizatorów, gdyż wkrótce spod wejścia do Domu Towarowego „Libera” zaczęła rozbrzmiewać głośna muzyka oraz reklamy. Okazało się, że akurat w tym czasie rozpoczęła się kampania promocyjna jednej z firm handlowych. Właścicielem kolejnego zestawu nagłośnieniowego jest znany prezenter radiowy. – Mam zezwolenie na prowadzenie w tym miejscu i o tej porze mojej działalności – zakomunikował przez mikrofon.

Relacja z protestu w/s prywatyzacji PS - 9 w Chojnicach

Zabrał głos także Marcin Wałdoch. W trochę przydługim i przeładowanym od liczb i paragrafów ustaw wystąpieniu, przekazał zgromadzonym na Starym Rynku chojniczanom informacje o podobnych, co w naszym mieście, wydarzeniach w warmińskim Biskupcu. Podzielił się spostrzeżeniem, że tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę radnych na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który unieważnił ich uchwałę o likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola.

W podsumowaniu sobotniego protestu Radosław Sawicki zapowiedział, że jeśli radni miejscy przegłosują uchwałę o zamiarze likwidacji PS – 9, stowarzyszenie, którym kieruje, wystąpi do wojewody pomorskiego o jej uchylenie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

105 komentarzy

~decybel
Nie ma większej radości dla burmistrza, niż otwieranie nowej placówki edukacyjnej.

chyba zamykanie ,co nie panie Finster. Internet pamięta.
05 Września 2017, godzina 07:28
Oceniono 2 razy 2
~do powyżej
Obyś miał rację, dość tych rządów.
15 Sierpnia 2013, godzina 10:08
Oceniono 10 razy 6
~gość
brodawczak jest toksyczny.. mając przy sobie takie miernoty jak generalny w. skończy niedługo karierkę
15 Sierpnia 2013, godzina 07:35
Oceniono 17 razy 13
~a po dwóch latach...
W dniu dzisiejszym (14.08) w Sądzie Okręgowym w Słupsku odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie obwinionego o zakłócanie legalnego zgromadzenia Arseniusza Finstera, burmistrza Chojnic. Słupski sąd uchylił wyrok uniewinniający Finstera, wydany w maju br. w Sądzie Rejonowym w Chojnicach przez sędziego Tomasza Biernikowicza.

W ustnym uzasadnieniu swej decyzji o uchyleniu wyroku sędzia powiedział, że burmistrz Arseniusz Finster "ewidentnie przeszkadzał i zakłócał" dodając, że "postawa obwinionego budzi zgorszenie", szczególnie jako burmistrza. Dosadnie skrytykował majowy wyrok uniewinniający wydany w Chojnicach przez sędziego Tomasza Biernikowicza, mówiąc między innymi, że "postawa sędziego daleka jest od mądrości życiowej". Sędziemu Biernikowiczowi zarzucił niewłaściwą ocenę zgromadzonego materiału dowodowego. Uzasadnienie pisemne decyzji o uchyleniu wyroku uniewinniającego Arseniusza Finstera będzie gotowe w ciągu dwóch tygodni.

http://www.wspolnaziemia.org/?a=1&id=540&lg=pl
14 Sierpnia 2013, godzina 20:42
Oceniono 20 razy 14
~filip
A to 101 itd.
15 Września 2011, godzina 09:24
Oceniono 4 razy 2
~100 komentarz ;-)
No i pierwsza setka za nami...
15 Września 2011, godzina 09:17
Oceniono 2 razy 2
~wyborca
Najważniejsza jest przecież koalicja.
15 Września 2011, godzina 09:02
Oceniono 1 raz -1
~czytacz
piszą o Chojnicach...http://www.ozzip.pl/serwis-informacyjny/pomorskie/1286-chojnice-burmistrz-zagusza-protestujcych
12 Września 2011, godzina 22:58
Oceniono 1 raz -1
~aaaa
A ja się dziwię pani radnej Warczak... bardzo. Za chwilę mogłaby zapukać do drzwi tego przedszkola.
12 Września 2011, godzina 20:59
Oceniono 2 razy 0
~buzzz
Do filip: Wytłumacz mi może dlaczego burmistrz tak skory jest do dialogu tylko wtedy, kiedy wie że inni go nie podejmą. Był uprzedzony, że Sawicki będzie chciał na sesji RM i co? Okazało się, że to nie jest odpowiednie miejsce.Burmistrz rozmawiać może w 4 oczy. Boi się, że ktoś mógłby usłyszeć i przekonać się do argumentów przedstawianych przez Sawickiego? Nie rozumiem tych deklaracji, że burmistrz pragnie dialogu, a jak przychodzi co do czego to czas jest nieodpowiedni. Czekam na skargę do Wojewody.
12 Września 2011, godzina 20:44
Oceniono 2 razy -2
~Al Bandi
To był radny Szmagliński z PIS ;-)
12 Września 2011, godzina 18:19
Oceniono 3 razy 3
~ixi
tak, albo ten inny radny (nie pamiętam który, trzeba to jeszcze raz przesłuchać i wyciągnąć wnioski), co mowił, że gdyby rodzice jakoś tłumniej się pojawili na proteście itp... mogli nie mieć ochoty na protesty tego typu, ale petycja podpisana przez ok. 200 osób odrzucona w taki sposób... tak, to mistrzostwo w omijaniu prawa, zgadzam sie.

smieszne byly te wywody "prawnika" Wajlonisa (cudzysłów - za samozwańcze nazywanie się prawnikiem... bo po sposobie traktowania przepisów oceniam, że pasuje do tego tytułu jak lisowi koszula).

czas napisać coś na ten temat do wojewody. on ma ustawową moc deklaratoryjnie uchylić dzisiejsze "uchwały" rady na mocy rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzając tym samym ich nieważność w całości lub części. ciekawe co wtedy powie pan Wajlonis. pewnie będzie dalej tupał nóżką, że już nie tylko WSA jest niesprawiedliwy, ale też wojewoda!

jeszcze jedno - zdaje się, że to też był pan Wajlonis, który twierdził, że WSA umocował wyrok na nieaktualnych przepisach. otóż, żeby było jasne - radni prawnikami nie są, więc na ślepo wierzą, ale powiem tak - ten pan skłamał, prawdopodobnie z premedytacją.

artykuły przytoczone przez WSA w orzeczeniu NIE ULEGŁY istotnym dla sprawny zmianom w noweli ze wskazanego przez owego pana roku.
12 Września 2011, godzina 18:06
Oceniono 2 razy -2
~zero
Do ~ Filip, tak powyżej piszesz:
"Sorry,ze post pod postem,ale zauwazylem jeszcze jedna rzecz.Buzzz Burmistrz jasno powiedzial ,ze moze rozmawiac z p.Sawickim w dowolnym miejscu,o dowolnym czasie.Nie dziw sie ,ze nie chcial podczas obrad RM ,w jaki celu mial byc zmieniony porzadek obrad ?? "

SŁUSZNA UWAGA - "w jakim celu miał być zmieniony porządek obrad". Teraz tą samą myśl zastosuj do harmonogramu protestu i rewii Finstera, który bez zaproszenia, bez udzielania mu głosu, wbrew prawu, zagłuszał i zakłócał legalny protest.
12 Września 2011, godzina 17:33
Oceniono 3 razy -3
~Filip
Sorry,ze post pod postem,ale zauwazylem jeszcze jedna rzecz.Buzzz Burmistrz jasno powiedzial ,ze moze rozmawiac z p.Sawickim w dowolnym miejscu,o dowolnym czasie.Nie dziw sie ,ze nie chcial podczas obrad RM ,w jaki celu mial byc zmieniony porzadek obrad ?? Ciekaw jestem ile osób wypowiadających sie negatywnie ogladalo relacje ,podejrzewam ,ze znikoma ilosc...
12 Września 2011, godzina 17:24
Oceniono 2 razy 0
~zero
Bardzo dobrze się stało, radni podjęli decyzję, będę w związku z tym współodpowiedzialnym razem z Finsterem. Nie ma się co podniecać, decyzja zapadła, w sumie należy się cieszyć z tego, że na własne życzenie strasznie się skompromitują. Szkoda tylko, że tracą czas na działania, które okażą się niezgodne z literą prawa, co jak uważam robią w imię ambicji burmistrza, kiedy czas ten mogliby wykorzystać na działania pozytywne - jak na przykład ściąganie inwestorów, budowa planu oszczędnościowego, wspomaganie ewentualnej restrukturyzacji w Mostostalu czy Zrembie, na PKP.

Cieszę się, że Finster sam na siebie i na swoich ludzi zastawia pułapki w sumie to sam zaczyna "odwalać" robotę opozycji. Jak to lubi powtarzać, a teraz będzie to pod jego adresem : "sam się wyklucza" nie należy mu w tym już przeszkadzać, należy działać na rzecz społeczeństwa, a Finster niech idzie swoją jedynie słuszną drogą...
12 Września 2011, godzina 17:18
Oceniono 3 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 430.00 442.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 448.00 461.00 NOKNOK 33.10 34.70
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-02-29 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.24 403.87 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.38 434.52 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 449.38 455.85 NOKNOK 33.30 34.60
GBPGBP 501.69 508.29 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-02-29 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.44 zł 7.14 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.42 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.87 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij