Piątek, 12 Kwietnia 2024 | Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
ch24, Marcin Wałdoch

Wałdoch pisze do burmistrza

Marcin Wałdoch podczas protestu pod basztą wręczył burmistrzowi melisę.

Marcin Wałdoch podczas protestu pod basztą wręczył burmistrzowi melisę.

Na dzisiejszej (17.08) sesji Rady Miejskiej Chojnic poruszono sprawę tzw. debaty społecznej, której pomysł przeprowadzenia zgłosił na naszym portalu burmistrz Arseniusz Finster.

Włodarz wstępnie zadeklarował, że mogłaby odbyć się na najbliższej sesji RM. W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie zadane przez radnego Bartosza Blumę, autor tej koncepcji, zdaniem Marcina Wałdocha ze Stowarzyszenia Arcana Historii, niesłusznie oskarżył go o użycie sformułowania „sowiecki aparatczyk”. Padło ono w komentarzu pod naszym tekstem pt. „Baszta modernizacją roku?”. Podajemy zapis dźwiękowy z sesji RM obejmujący pytanie radnego, odpowiedź przewodniczącego Mirosława Janowskiego oraz wypowiedź burmistrza Arseniusza Finstera. Publikujemy także stanowisko Marcina Wałdocha, w którym odnosi się do sesyjnej wypowiedzi burmistrza.

Reklama | Czytaj dalej »

Fragment sesji...

„Szanowni Państwo, dziś po raz kolejny zostałem szkalowany przez burmistrza miasta Chojnice podczas sesji Rady Miejskiej. W końcowej części obrad Pan Finster skupił się na mojej osobie i stwierdził, że nazwałem Go publicznie "sowieckim aparatczykiem". W tej sprawie będę żądał od Pana Finstera sprostowania, ponieważ takie oskarżenia godzą w moje dobre imię, ale przede wszystkim we wspaniałe inicjatywy, które podejmuję wspólnie z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Arcana Historii i innych organizacji.

Taka praktyka, jaką w swych publicznych wypowiedziach prezentuje Pan Finster ma swą nazwę w naukach społecznych i jest nią określenie "dyskursywne wykluczenie". Być może Pan Finster stosuje takie wybiegi leksykalne nieświadomie, ale musi być świadom konsekwencji, jakie wiążą się z nieprawdą głoszoną przez osobę publiczną. Nie mam tutaj na myśli konsekwencji prawnych, bo daleki jestem od pożytkowania cennego czasu na batalie personalne. Raczej wskazuję na społeczny koszt takich wypowiedzi. Kto podejmie się działalności społecznej, realizacji swych pasji, niesienia pomocy innym, jeśli zorientuje się, z  jak wielkim zagrożeniem w sferze publicznej może wiązać się jego działalność?

Jestem prezesem organizacji pozarządowej. W czasie mojej pracy społecznej zaufało mi setki osób i dziesiątki członków naszej organizacji, liczne instytucje publiczne. Czerpię satysfakcję z pracy społecznej i jestem wdzięczny tym, którzy ze mną współpracują, ale niestety te kilka słów nieprawdy po raz kolejny uderzających w moją osobę powoduje, że muszę publicznie wyznać, iż w Chojnicach nie ma atmosfery sprzyjąjącej działalności społecznej. Nie ma jej przez reakcje władzy na uzasadnioną krytykę (vide: sprawa Galerii Jutrzenki, Cmentarz Radziecki).

Rozwinięte społeczeństwa szczycą się wolnością wypowiedzi i stowarzyszania się, swobodą wyrażania opinii. Alarmująca jest sytuacja, w której za działalność społeczną i wyrażanie poglądów można być szkalowanym przez "pierwszego obywatela" miasta Chojnice, tylko dlatego, że Ten chyba ponad dobro społeczne ceni wojny personalne wynikłe z różnych światopoglądów i formacji intelektualnych, czego przykłady wykraczają daleko poza konflikt ze mną. Pan Finster tworzy sobie niedobrą markę w mieście poprzez atakowanie ludzi i etykietowanie ich niezgrabnymi eufemizmami. Atakuje ludzi, którzy realnie działają i naświetlają tematy problemowe z życia lokalnej społeczności.

Pomimo słów i ostrzeżeń, jakie padły podczas protestu pod Basztą Jutrzenki, protestu jaki przeprowadziłem wraz z Radosławem Sawickim i członkami organizacji pozarządowych, z przykrością stwierdzam, że Pan Finster kontynuuje politykę społecznego ostracyzmu.

Żądam od Pana Finstera publicznego sprostowania słów wypowiedzianych na dzisiejszej sesji o tym, jakobym nazwał Go "sowieckim aparatczykiem". Z pełną odpowiedzialnością i świadomością wyrażanych słów piszę, że słowa Pana Finstera są niezgodne z prawdą. Nigdy takich słów wobec burmistrza A. Finstera nie użyłem i jestem od tego daleki, nawet biorąc pod wzgląd niechęć wobec hołubienia przez Pana Finstera pomnika Sowietów. Żądam też wskazania przesłanek, jakie miałyby uprawniać Pana Finstera do publicznego szkalowania mojej osoby. Jednocześnie ze swej strony deklaruję chęć pojednania w momencie, w którym Pan Finster zacznie respektować praktyki władzy, które byłyby zgodne z ideami społeczeństwa otwartego, wiąże się to też z formami ekspresji publicznej swych negatywnych uczuć i rozmowie, bardzo negatywnej, o osobach nieobecnych w miejscach tak znaczących dla opinii publicznej i przekazu medialnego, jak Sala Obrad. Warto zaznaczyć, że nikt się Pana Finstera nie zapytywał był o moją osobę i Jego do mnie stosunek.

Społeczność jest zmęczona prywatnymi wojenkami burmistrza! Sygnałów takie stanu rzeczy jest aż nadto! Konkludując, żądam sprostowania".

Z poważaniem

Marcin Wałdoch

Stowarzyszenie Arcana Historii

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

63 komentarzy

~wspomien czar
bardzo złosliwe to bylo
19 Stycznia 2017, godzina 08:41
Oceniono 2 razy 2
~ciekawe
ciekawy artykul
27 Grudnia 2016, godzina 04:10
Oceniono 7 razy 1
~Adam
Witam, przygladam sie tym wpisom i tak przyszlo mi do glowy, ze bez sensu podawac jest nr telefonu, zeby udokumentowac swoje wyksztalcenie. Podal Pan uczelnie wiec osoby zainteresowane pewnie same moga sprawdzic, a zreszta kopie dyplomu ukonczenia studiow doktoranckich (co chyba nie ma zadnego znaczenia dla nikogo, bo sie jest wowczas nadal mgr, liczy sie tylko obrona) moze Pan umiescic na swojej stronie. Pozdrawiam
11 Września 2011, godzina 20:19
Oceniono 4 razy 4
~Marcin Wałdoch
Zapraszam tutaj: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2011/09/japonskie-ip-slady-zorganizowanej.html .

To co od razu sprostuję to sprawa mojego wykształcenia. Ktoś podaje nieprawdę, a ja jednym ruchem mogę się wylegitymować dyplomami. Studia doktoranckie ukończyłem w roku 2010 w trybie dziennym (czas trwania studiów 4 lata) na Uniwersytecie Gdańskim, zakres nauki o polityce. Ktoś chciałby zobaczyć dyplom? Praca doktorska ma tytuł: "Polacy w Nowej Zelandii w warunkach procesów globalizacji i dywersyfikacji kulturowej świata". Ktoś chciałby zobaczyć? Praca nie została przeze mnie jeszcze obroniona, ale z chęcią wszystkich ciekawych i żądnych wiedzy zapraszam na obronę, której termin będzie podany do opinii publicznej na stronach uniwersyteckich UG. Aby nie pozostać gołosłownym podaję numer mojego telefonu: 883970833, każdemu zainteresowanemu przedstawię swoje CV naukowe i dyplomy uczelniane. Nieśmiałym polecam podawanie mi maila, mogę wysłać swoje CV aby rozwiać wszelkie wątpliwośći i "mitologie" oto adres: marcin.waldoch@gmail.com. Myślę, że znajdziecie Państwo tam pełne i wiarygodne informacje o mnie.

Żałosne są wpisy "Ojciec Wałdocha", gdybym zażądał ich usunięcia redakcja zrobiłaby to na żadanie, tak jak w wypadku każdego czytelnika tego portalu, którego dobra narusza się, ale nie będę o to prosił. Niech kłamstwa, szkalowanie i kalumnie mówią same za siebie.


Marcin Wałdoch
05 Września 2011, godzina 19:28
Oceniono 6 razy -4
~XYZ-2
Do " ni hu ya" - sam jesteś tłukiem i tumanem, wytrzyj nos i razem ze swoimi wielkimi "historykami" wracaj do piaskownicy!
30 Sierpnia 2011, godzina 19:21
Oceniono 2 razy 0
~NI HU YA
...czytam i czytam i z podziwu trudno mi się wydostać!!!
Kaszubka -moja droga proponuje wziąć się za szydełkowanie a nie marne wstawki na forum produkować gorrące pozdrowienia dla Ciebie
Marcin,Mariusz itd róbta co robita100%poparcia!

PS.Prośba do tuków i tumanów-nie wiecie o czym piszecie?ZOSTAWCIE KLAWIATURKI W SPOKOJU PEACE
30 Sierpnia 2011, godzina 16:30
Oceniono 3 razy -1
~@Kaszubka
co do wałdocha to rację masz, ale z tym Kwaśniewskim to nie przesadzaj. nawet jeśli to, co napisałaś polega na fakcie (a nie na plotce), a nawet uwzględniając wszystkie "choroby tropikalne" byłego prezydenta to trzeba przyznać otwarcie jedno: był lepszy niż kaczyński, był lepszy niż komorowski. Był reprezentatywny, znał języki obce na tyle, że porozumiewał się samodzielnie (bez tłumacza) w wielu krajach. Nie można tego powiedzieć o "doktorze prawa" kaczyńskim, ani o obecnym komorowskim. Stąd wniosek - wykształcenie teoretycznie wyższe ma znikomy wpływ na rzeczywistą wiedzę, kompetencje i poziom kultury. z resztą - spójrzcie na urzędników - każdy ma wykształcenie, a często sami nie wiedzą jak poprawnie wykonywać swoją pracę.
30 Sierpnia 2011, godzina 10:49
Oceniono 4 razy 4
~XYZ-2
Do "Kaszubka" - masz 100% racji !
30 Sierpnia 2011, godzina 10:16
Oceniono 4 razy 2
~Kaszubka
Skad sie wzial ten Wałdoch? Co on w ogole w zyciu osiagnal? Czy cos z jego mitologii (czytaj biografii) jest w ogole zblizone do prawdy? Mitologii, ktora sam napisal, a niektorzy bezkrytycznie przyjmuja na wiare. Ale tak naprawde to jakie on ma osiagniecia? Nie tylko, ze doktoratu nie napisal, to nawet studiow doktoranckich nie skonczyl. Tymczasem powoluje sie ciagle na swoje wyksztalcenie. Czy 2 lata studiow doktoranckich daja juz prawo do przedstawiania siebie jako ich absolwenta?
A zreszta ukonczenie studiow doktoranckich tez nie jest zadnym osiagnieciem, jezeli sie nie napisalo pracy. Podobna sytuacja do takiej, gdy ktos ukonczyl studia magisteskie, ale sie nie obronil, wiec magistra nie dostal. Jak prezydent Kwasniewski Widac na kim Pan Wałdoch sie wzoruje.
I ktos taki uzurpuje sobie prawo do moralizowania i poucznia innych? O ironio!
30 Sierpnia 2011, godzina 10:10
Oceniono 4 razy 2
~Radek Sawicki
Żałosne te nocne wpisy. Wulgarne opluwanie ludzi za poglądy i działalność. Szkoda słów, anonimie. Jesteś biednym człowieczkiem, który chyba niewiele rozumie w życiu. Albo tak wyrachowanym, że produkujesz te komentarze za pieniążki...
25 Sierpnia 2011, godzina 18:58
Oceniono 4 razy -2
~podatnik
To z jakiego kierunku powracasz?
25 Sierpnia 2011, godzina 16:28
Oceniono 4 razy -2
~piter
CHOJNICE TO NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO W CAŁEJ POLSCE WIEM BO W TYM ROKU TROCHE POJEŹDZIŁEM PO NASZYM KRAJU I POWIEM ŻE DRUGIEGO TAK ZADBANEGO I ŁADNEGO MIASTA NA SWOJEJ TRASIE NIE ZNALAZŁEM
25 Sierpnia 2011, godzina 15:35
Oceniono 4 razy 2
no czytam, czytam ... i widzę......"poziom finiowych pretorian się podnosi"..ani dodać ani ująć...PS tylko ni popuszczajcie ze szczęścia bo trudno będzie koło Was przejść obojętnie
25 Sierpnia 2011, godzina 07:24
Oceniono 6 razy -2
~podatnik
I do "oscara" Interesujący język. To "zaszczyt" mieć taki elektorat. "Jaki pan taki kram" - powiedział mędrzec.
25 Sierpnia 2011, godzina 07:02
Oceniono 2 razy 0
~podatnik
Nie wysilaj się "obrońco, do wałdocha i ojciec wałdocha".
25 Sierpnia 2011, godzina 06:58
Oceniono 2 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.50 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.40 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.85 404.93 DKKDKK 50.60 53.40
EUREUR 427.66 432.47 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 438.52 444.92 NOKNOK 31.50 33.40
GBPGBP 498.32 503.77 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Moll Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij