Środa, 17 Kwietnia 2024 | Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Likwidacja PS nr 9 rozpoczęta

Burmistrz A.Finster przedstawia sprawozdanie z konsultacji społecznych, które odbył na Starym Rynku w sobotę 10.09.

Burmistrz A.Finster przedstawia sprawozdanie z konsultacji społecznych, które odbył na Starym Rynku w sobotę 10.09.

Wszystkie uchwały zaplanowane w porządku obrad XI sesji rady miejskiej zostały zaakceptowane, także ta o zamiarze likwidacji PS nr 9 i przekształceniu w niepubliczne przedszkole.

Najaktywniejszy na tej sesji radny Bartosz Bluma zgłosił wniosek, aby w związku z przesunięciem terminu przekształcenia o 5 miesięcy, zdjąć z porządku obrad projekt odpowiedniej uchwały, by ją lepiej przygotować i uniknąć w ten sposób losu jej odpowiednika z warmińskiego Biskupca. Burmistrz Arseniusz Finster zapewnił radnych, że projekt jest odpowiednio przygotowany, a sytuacja przedstawiona w naszym tekście „Czy można sprywatyzować „Skrzaty”?” nie jest identyczna z chojnickim przedszkolem.

Reklama | Czytaj dalej »

Ostatecznie projekt uchwały został utrzymany w porządku obrad. Wprowadzenie do dyskusji nad nią odbyło się już w czasie przedstawiania przez burmistrza informacji o swej pracy w okresie międzysesyjnym. Wyjątkowo miejscem jej wygłaszania była mównica. Arseniusz Finster szeroko omówił podejmowane przez ratusz w ostatnich dniach działania związane z ostatnim samorządowym przedszkolem, takie jak spotkania z rodzicami i załogą PS 9, udział w posiedzeniach komisji rady. Przedstawił najważniejsze założenia przyszłego konkursu. Ustosunkował się także do listu, który wystosowali członkowie Platformy Obywatelskiej. Potwierdził, że jest możliwość zobowiązania przyszłego właściciela, aby np. prowadził odpowiednią ilość oddziałów integracyjnych i zagwarantował ściśle określoną pulę miejsc dla dzieci niepełnosprawnych. Burmistrz uważa także, że po przejściu 6-latków do szkół podstawowych będzie większa podaż miejsc niż dzieci, więc opłaty za przedszkola nie powinny pójść w górę.

Burmistrz A.Finster o sobotnim zgromadzeniu na Starym Rynku.

Równie wiele czasu włodarz poświęcił na odniesienie się do sobotniego zgromadzenia na Starym Rynku. Jego zdaniem czynnie wzięło w nim udział ok. 10 osób. Zaznaczył, że organizatorzy nie mieli w tym dniu wyłączności na Stary Rynek, poza tym nie zaznaczyli w swym wniosku dokładniejszej lokalizacji swej akcji. Stwierdził, że nie zakłócał zgromadzenia, nie zagłuszał także jego uczestników. Swoje wypowiedzi miał wygłaszać wyłącznie pomiędzy poszczególnymi prelekcjami. Natomiast zagłuszanie słów miało spotkać właśnie jego poprzez włączenie syreny przez jednego z uczestników zgromadzenia. Miał też żal do swego byłego ucznia, czyli Radka Sawickiego, że tak przez megafon skomentował fakt przeszkadzania przez jednego z chojniczan gościowi z Warszawy (Magdalena Chustecka - przyp. red.): – To jest elektorat burmistrza. Finster zakończył pierwsze ze swych wystąpień na sesji dotyczących przedszkoli następującą deklaracją: – Moją obecność na rynku traktowałem nie jako udział w tym zgromadzeniu, tylko jako konsultacje tego działania, jakie rada miejska ma podjąć.

Od początku, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, na sali obrad był obecny Radosław Sawicki. Otrzymał zgodę przewodniczącego Mirosława Janowskiego na zabranie głosu w czasie omawiania projektu uchwały o PS nr 9, ale z uwagą, że lepszą drogą byłaby rozmowa z nim, a nie ograniczenie się do oficjalnej korespondencji. Poinformował go także, że może zabrać głos tylko raz, bez prawa do ewentualnej repliki. Lider Wspólnej Ziemi zachęcał radnych do rezygnacji z pomysłu przekształcenia przedszkola. Jako argumentów używał fragmentów artykułów z lokalnych portali internetowych, w tym i o Biskupcu, czy o posiedzeniach komisji RM, na których wypowiadał się dyrektor Janusz Ziarno. Przekazał radnym, że warmińsko-mazurski Sąd Administracyjny odrzucił odwołanie radnych w sprawie unieważnienia ich uchwały przez wojewodę. Gdy rozpoczął wyjaśnianie zarzutów stawianych na sesji organizatorom sobotniego zgromadzenia przez burmistrza Arseniusza Finstera, natychmiast została zwrócona mu uwaga przez Mirosława Janowskiego, że odbiega od tematu zawartego w projekcie uchwały. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie udzielił głosu Radosławowi Sawickiemu, gdy chciał on odnieść się do słów burmistrza zaraz po zakończeniu jego wcześniejszego wystąpienia. Mimo to działacz Wspólnej Ziemi poinformował obecnych na sesji, że organizatorzy zgromadzenia nie mogli zaakceptować propozycji burmistrza, żeby obie strony miały do wykorzystania po jednej godzinie, gdy w programie protestu z ich strony było pięć wystąpień.

Radosław Sawicki przedstawia stanowisko Wspólnej Ziemi ws. PS 9 oraz zgromadzenia na Rynku.

Cel naszego protestu był taki. Wyartykułować nasze argumenty. To zrobiliśmy, mimo że burmistrz nam przeszkadzał. W tej sprawie zgłosimy przed kolejną sesją do rady miejskiej skargę na zachowanie burmistrza. Będziemy też oczekiwali reakcji od organów ścigania na to zakłócanie – oświadczył Radosław Sawicki.

Pozostała część debaty upłynęła na polemice burmistrza z przedmówcą, wyjaśnieniach sekretarza miasta Roberta Wajlonisa udzielanych kilkukrotnie Bartoszowi Blumie oraz oświadczeniach przedstawicieli klubów radnych. PO deklarowała poparcie, ale zaznaczyła, że będzie bacznie przyglądać się procesowi przekształcenia. PiS ogłosiło, że wstrzyma się od głosu. Natomiast Piotr Pawlicki z ChRS przekazał, że będą głosować za, cytując znane z anteny toruńskiego radia powiedzenie "Alleluja i do przodu". Projekt uchwały poparło 17 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

~Charzykowianin
Myślę ,że nadszedł już czas na ogłoszenie referendum ws . odwołania ze stanowiska burmistrza Chojnic p.A. Finstera.
Poza merytorycznymi wątpliwościami co do słuszności i celowości podejmowanych inicjatyw prowadzących do działania na szkodę miasta i mieszkańców pozostaje kwestia oceny samej postaci p. Finstera i jego.:
-pochodzenia
-kultury osobistej
-moralności
-wykształcenia
-zdolności poznawczych
-rozumienia stanu i rzeczywistości
18 Września 2011, godzina 22:15
~Priorytety jegomościa
Dziś (17.09.2011 r.) w RW p. Finster określił swoje priorytety dla Chojnic: 1. drogi osiedlowe, 2. park, 3. centrum kultury, czyli pomniki władzy. Spójrzcie w wasze własne portfele i oceńcie, czy te priorytety zgadzają się, w obecnych warunkach ekonomicznych, z waszymi celami. Pamiętajmy: "nie ma darmowego obiadu" i wszyscy będziemy musieli zapłacić za realizację priorytetów jegomościa Finstera. Gdy usłyszymy, że osiągneliśmy status niższy niż obecna Grecja, to pojawią się lokalne wyjaśnienia władzy w stylu "warunki się zmieniły i kto był w stanie to przewidzieć?". Pozostaje mieć nadzieję, że Polacy są mądrzejsi niż obywatele Grecji itp. Ktoś kupuje swoją popularność kosztem naszej teraźniejszości i przyszłości. Będziemy bronić naszej przyszłości i zapamiętamy deficyt i zadłużenie, a nie tymczasowe pomniki (park, centrum kultury), o które władza się tak troszczy...
17 Września 2011, godzina 17:11
~anonimowy anonim
Słuchałem dziś po 11 Radia Weekend, jak dyskutowali ze sobą M.Brunka oraz A.Finster. Szlag mnie trafiał, jak po raz enty Najjaśniejszy wciskał kit, że miasto nie otrzymuje żadnych pieniędzy na przedszkola. Czy ktoś wreszcie Carowi Chojnic wytłumaczy, że na to są pieniądze z subwencji ogólnej. Subwencję oświatową miasto otrzymuje chyba od 1993 lub 94, kiedy to przejęło szkoły podstawowe. Czy jest z budżetu państwa subwencja specjalnie adresowana pn. "utrzymanie straży miejskiej"? NIE MA !!!!! Czy jest subwencja opisana "remonty ulic i chodników"? NIE MA!!! Ale jakoś to odbywa się. CZy jest "subwencja sportowa"? NIE MA!!! Ale są pieniądze po ok. 2 tys. zł na mc. dla legii cudzoziemskiej grającej w chojniczance i red devils. Znajdą się w wys. 700 tys. zł na dach na stadionie. Czy widzicie wreszcie priorytety Cara Chojnic czy NIE??? Radni, obudźcie się!!! Od Was zależy podział środków budżetowych.
Jeszcze jedno. Kompletną manipulacją jest następny kit pn. budowa przedszkola na os. Kaszubskim.Także dziś po raz kolejny słyszałem, że nie ma sensu go budować, bo 6-latki idą do szkół. To nie miało być drugie samorządowe przedszkole, a nowa siedziba dla PS 9 z Młodzieżowej. Zresztą zawsze można okroić projekt o jakiś segment. Czy wreszcie ktoś wytłumaczy to ogłupiałym radnym???
17 Września 2011, godzina 16:12
~Jacek S.
Muszę rozszerzyć moją wcześniejszą wypowiedź.
Pytanie, jakie kwalifikacje będą mieli ci co opiekować będą się Waszymi dziećmi? Lub jak "godziwe" zarabiać będą pieniądze? Tak szanowni Państwo. Ten kraj już dawno "schodzi na psy".
17 Września 2011, godzina 15:55
~Jacek S.
Poprzednia prywatyzacja rozpoczęła się w jakim momencie?
W jednym z przedszkoli zmienił się dyrektor i wtedy wszystko ruszyło z "kopyta". Wiecie w jakim?
Uważam te prywatyzacje za "dzikie" i zdania nie zmienię.
17 Września 2011, godzina 15:46
~Jacek S.
Ta cała prywatyzacja jest oczywiście dla dobra Państwa dzieci.
Tylko patrzeć jak bedą siedziały na terenie przedszkola (do mnie już w zeszłym roku takie sygnały dotarły), bo nie będzie personelu (trzeba mieć pieniądze na spłacanie kredytów), aby wyjść z dziećmi na spacer do parku, czy lasku, czy też do kina, czy teatru. Bo aby wyjść z grupą dzieci to musi być zabezpieczona odpowiednia ilość opiekunów. Pytanie, jakie kwalifikacje będą mieli ci co opiekować będą się Waszymi dziećmi? Nauczyciele z przedszkoli mają znaleźć zatrudnienie w szkołach. Ciekawe? Już dzisiaj brakuje godzin dla nauczycieli obecnie zatrudnionych.
Znacie przysłowie: "politycy kłamią" - dopowiem: śpiewająco.
17 Września 2011, godzina 15:34
~Ciekawe wypowiedzi z protokołu Komisji Budżetu
"Dyrektor Generalny Robert Wajlonis – po prostu cena. Pierwotnie jak robiliśmy rozeznanie, Pan Dyrektor przy tym był, firma cateringowa mówiła, że za 4 zł maksymalnie robi wyżywie-nie, ale jak doszło co do czego, jak przedsiębiorcy poczuli świeżą krew, że my chcemy prze-chodzić na catering, to się raptem okazało, że ta cena to 7,50 zł i więcej, dlatego stwierdziliśmy, że nie ma to w tym momencie żadnego uzasadnienia, bo my nie możemy kogoś zmuszać do płacenia czegoś, co tak naprawdę nie jest naszą bajką. Wyżywienie dzieci to nie jest nasza baj-ka, to rodzice decydują, więc dlaczego mamy im robić w poprzek, skoro to jest za ich pieniądze".

Zwróćcie państwo uwagę na to; " ...firma cateringowa mówiła...". Jedna? Ciekawe jaka?
17 Września 2011, godzina 15:20
~Ciekawe wypowiedzi z protokołu Komisji Budżetu
"Dyrektor Generalny Robert Wajlonis – tutaj jest proste liczenie, 217 dzieci, nawet gdyby to były tylko i wyłącznie zwykłe dzieci, to jest kwota 350 zł plus 170 zł, już nie liczę wyżywienia. Policzymy inaczej, 198 razy 350 zł daje nam kwotę 69.300 zł, jeszcze raz 198 razy 168 zł, jest to opłata od rodziców i daje nam to 33.264 zł, dalej 20 razy 1.200 zł, czyli kwota 24.000 zł,
o wyżywieniu nie mówimy, mamy łączną kwotę miesięcznie 126.564 zł, pomnóżmy to przez
12 miesięcy i mamy kwotę 1.518.768 zł. Jeżeli chodzi o koszty, to powiem, iż w jednym przedszkolu większym, niż nasze samorządowe, koszty miesięczne osobowe z ZUS i ze wszystkim, które ponosi placówka, to stanowi kwotę 28.000 zł miesięcznie, tak płacą w przedszkolach niepublicznych".
17 Września 2011, godzina 15:11
~Ciekawe wypowiedzi z protokołu Komisji Budżetu
"Dyrektor Generalny Robert Wajlonis – na pewno będziemy to bardzo szeroko nagłaśniać, bo im więcej osób będzie zainteresowanych, ja sam osobiście zresztą też różne osoby staram się zainteresować, to najzwyczajniej w świecie jest bardzo dobry interes dla dwóch stron, i dla mia-sta, i dla osób, które to będą prowadziły. Państwo doskonale sobie zdajecie sprawę, jako Komi-sja Budżetu, jakie, że tak powiem, bo to nie są zyski, ponieważ prowadzenie przedszkola nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, jakie wolne środki pozostają z prowadzenia, nie-które jednostki mają kwoty rzędu 0,5 mln zł i więcej, są to wolne środki po opłaceniu absolutnie wszystkiego, po pokryciu wszystkich wydatków i taka kwota im zostaje, to naprawdę jest dobry interes, to rzadko w którym biznesie taki zysk wychodzi".
17 Września 2011, godzina 15:10
~xyz
Ktoś kiedyś powiedział: "władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie".
15 Września 2011, godzina 08:59
Dla mnie pan Finster bardzo się zmienił. W trakcie wyborów słówka , słóweczka itd... uwierzyłem w jego bajki o cudownych Chojnicach i o bezrobociu i o tym, że w trakcie kadencji będzie liczył się z głosem społeczeństwa (wyborców), będzie pan po stronie mieszkańców w trudnych chwilach i co panie burmistrzu ??? Pana era dobiega końca więc trzeba trochę namieszać. Kiedyś był pan bardzo aktywny na forach, był pan człowiekiem , którego podziwiałem jako nauczyciela i burmistrza. Szkoda, że aż tak bardzo władza pana zmieniła
14 Września 2011, godzina 16:46
~Al Bandi
Burmistrz podczas protestu na Rynku zachował się jak prostak z nadambicją polityczną...
Likwidacja przedszkola to pójście w zaparte, bez oglądania się na głos społeczeństwa...
Odrzucenie petycji rodziców to kpina...
14 Września 2011, godzina 16:08
~Racjonalista
@filip: Pobyt w warunkach toksycznych w krótkim okresie może być również POZORNIE korzystny, ponieważ potencjalnie eliminuje bakterie, wirusy itd.
14 Września 2011, godzina 10:10
~filip
Racjonalisto zgadzam się z Tobą (ale nie do końca).Są choroby ,na które szaman wystarczy,ba nawet podana witamina c (bądź inna tabletka). Chodzi o psychikę.
14 Września 2011, godzina 09:59
~Racjonalista
@płatnik: promuję myślenie oparte na faktach, a nie mitach, intuicji czy pobożnych życzeniach. Niestety nieliczna grupa osób dostrzega fakt, że politycy są tylko pochodną wiedzy obywateli. Gdy na danym terytorium nigdy nie było lekarza, nad sytuacją panuje szaman. Jego taniec i irracjonalna wiedza są i będą nieskuteczne. Zaklinanie rzeczywistości jej nie zmieni. Podobnie, zmiana szamana nie poprawi sytuacji. Wykorzystanie medycyny wymaga uświadomienia mieszkańcom, że istnieje nauka zwaną medycyną. Szamanizm polityczno-ekonomiczny jest irracjonalny i niebezpieczny. Szamanizm (socjalizm) w Chojnicach ma ciągle ugruntowaną pozycję i teraz rozpoczęły się poszukiwania nowego szamana...
14 Września 2011, godzina 09:53

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.00 414.00 DKKDKK 51.10 54.00
EUREUR 432.00 439.00 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 443.00 453.00 NOKNOK 32.20 34.10
GBPGBP 504.00 513.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-04-17 13:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.81 412.16 DKKDKK 51.20 53.90
EUREUR 433.81 438.35 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 445.72 452.04 NOKNOK 32.30 34.00
GBPGBP 506.21 511.47 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-04-17 13:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-16

E95 E98 ON LPG
BP 6.79 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.75 zł
Circle K 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.79 zł 7.49 zł 6.94 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.88 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij