Poniedziałek, 15 Lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Likwidacja PS nr 9 rozpoczęta

Burmistrz A.Finster przedstawia sprawozdanie z konsultacji społecznych, które odbył na Starym Rynku w sobotę 10.09.

Burmistrz A.Finster przedstawia sprawozdanie z konsultacji społecznych, które odbył na Starym Rynku w sobotę 10.09.

Wszystkie uchwały zaplanowane w porządku obrad XI sesji rady miejskiej zostały zaakceptowane, także ta o zamiarze likwidacji PS nr 9 i przekształceniu w niepubliczne przedszkole.

Najaktywniejszy na tej sesji radny Bartosz Bluma zgłosił wniosek, aby w związku z przesunięciem terminu przekształcenia o 5 miesięcy, zdjąć z porządku obrad projekt odpowiedniej uchwały, by ją lepiej przygotować i uniknąć w ten sposób losu jej odpowiednika z warmińskiego Biskupca. Burmistrz Arseniusz Finster zapewnił radnych, że projekt jest odpowiednio przygotowany, a sytuacja przedstawiona w naszym tekście „Czy można sprywatyzować „Skrzaty”?” nie jest identyczna z chojnickim przedszkolem.

Reklama | Czytaj dalej »

Ostatecznie projekt uchwały został utrzymany w porządku obrad. Wprowadzenie do dyskusji nad nią odbyło się już w czasie przedstawiania przez burmistrza informacji o swej pracy w okresie międzysesyjnym. Wyjątkowo miejscem jej wygłaszania była mównica. Arseniusz Finster szeroko omówił podejmowane przez ratusz w ostatnich dniach działania związane z ostatnim samorządowym przedszkolem, takie jak spotkania z rodzicami i załogą PS 9, udział w posiedzeniach komisji rady. Przedstawił najważniejsze założenia przyszłego konkursu. Ustosunkował się także do listu, który wystosowali członkowie Platformy Obywatelskiej. Potwierdził, że jest możliwość zobowiązania przyszłego właściciela, aby np. prowadził odpowiednią ilość oddziałów integracyjnych i zagwarantował ściśle określoną pulę miejsc dla dzieci niepełnosprawnych. Burmistrz uważa także, że po przejściu 6-latków do szkół podstawowych będzie większa podaż miejsc niż dzieci, więc opłaty za przedszkola nie powinny pójść w górę.

Burmistrz A.Finster o sobotnim zgromadzeniu na Starym Rynku.

Równie wiele czasu włodarz poświęcił na odniesienie się do sobotniego zgromadzenia na Starym Rynku. Jego zdaniem czynnie wzięło w nim udział ok. 10 osób. Zaznaczył, że organizatorzy nie mieli w tym dniu wyłączności na Stary Rynek, poza tym nie zaznaczyli w swym wniosku dokładniejszej lokalizacji swej akcji. Stwierdził, że nie zakłócał zgromadzenia, nie zagłuszał także jego uczestników. Swoje wypowiedzi miał wygłaszać wyłącznie pomiędzy poszczególnymi prelekcjami. Natomiast zagłuszanie słów miało spotkać właśnie jego poprzez włączenie syreny przez jednego z uczestników zgromadzenia. Miał też żal do swego byłego ucznia, czyli Radka Sawickiego, że tak przez megafon skomentował fakt przeszkadzania przez jednego z chojniczan gościowi z Warszawy (Magdalena Chustecka - przyp. red.): – To jest elektorat burmistrza. Finster zakończył pierwsze ze swych wystąpień na sesji dotyczących przedszkoli następującą deklaracją: – Moją obecność na rynku traktowałem nie jako udział w tym zgromadzeniu, tylko jako konsultacje tego działania, jakie rada miejska ma podjąć.

Od początku, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, na sali obrad był obecny Radosław Sawicki. Otrzymał zgodę przewodniczącego Mirosława Janowskiego na zabranie głosu w czasie omawiania projektu uchwały o PS nr 9, ale z uwagą, że lepszą drogą byłaby rozmowa z nim, a nie ograniczenie się do oficjalnej korespondencji. Poinformował go także, że może zabrać głos tylko raz, bez prawa do ewentualnej repliki. Lider Wspólnej Ziemi zachęcał radnych do rezygnacji z pomysłu przekształcenia przedszkola. Jako argumentów używał fragmentów artykułów z lokalnych portali internetowych, w tym i o Biskupcu, czy o posiedzeniach komisji RM, na których wypowiadał się dyrektor Janusz Ziarno. Przekazał radnym, że warmińsko-mazurski Sąd Administracyjny odrzucił odwołanie radnych w sprawie unieważnienia ich uchwały przez wojewodę. Gdy rozpoczął wyjaśnianie zarzutów stawianych na sesji organizatorom sobotniego zgromadzenia przez burmistrza Arseniusza Finstera, natychmiast została zwrócona mu uwaga przez Mirosława Janowskiego, że odbiega od tematu zawartego w projekcie uchwały. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie udzielił głosu Radosławowi Sawickiemu, gdy chciał on odnieść się do słów burmistrza zaraz po zakończeniu jego wcześniejszego wystąpienia. Mimo to działacz Wspólnej Ziemi poinformował obecnych na sesji, że organizatorzy zgromadzenia nie mogli zaakceptować propozycji burmistrza, żeby obie strony miały do wykorzystania po jednej godzinie, gdy w programie protestu z ich strony było pięć wystąpień.

Radosław Sawicki przedstawia stanowisko Wspólnej Ziemi ws. PS 9 oraz zgromadzenia na Rynku.

Cel naszego protestu był taki. Wyartykułować nasze argumenty. To zrobiliśmy, mimo że burmistrz nam przeszkadzał. W tej sprawie zgłosimy przed kolejną sesją do rady miejskiej skargę na zachowanie burmistrza. Będziemy też oczekiwali reakcji od organów ścigania na to zakłócanie – oświadczył Radosław Sawicki.

Pozostała część debaty upłynęła na polemice burmistrza z przedmówcą, wyjaśnieniach sekretarza miasta Roberta Wajlonisa udzielanych kilkukrotnie Bartoszowi Blumie oraz oświadczeniach przedstawicieli klubów radnych. PO deklarowała poparcie, ale zaznaczyła, że będzie bacznie przyglądać się procesowi przekształcenia. PiS ogłosiło, że wstrzyma się od głosu. Natomiast Piotr Pawlicki z ChRS przekazał, że będą głosować za, cytując znane z anteny toruńskiego radia powiedzenie "Alleluja i do przodu". Projekt uchwały poparło 17 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

~filip
A ty Borewicz bys sie zgłosił. Proponuję również aby wszyscy ludzie obowiązkowo chodzili do koscioła..
13 Września 2011, godzina 13:56
Proponuję by w Chojnicach funkcja radnego była funkcją społeczną a burmistrz otrzymywałby średnie krajowe. Zobaczycie ilu wtedy będzie chętnych, będą się prosić ludzi by radnymi (społecznikami bez jakiegokolwiek honorarium) zostali.Ci co z własnej woli by się zgłosili to na pewno nie dla pieniędzy tylko do pracy na rzecz miasta i mieszkańców.
13 Września 2011, godzina 13:47
~gość
szkoda, że głośno nie wyartykułowano , jakaż to matrona stanie się właścicielką ostatniego przedszkola samorządowego.. prawda? może z powodu prawniczo-kolesiowskich układów warto komuś dać po łapskach?
13 Września 2011, godzina 13:36
~filip
Buzzz ty małej wiary jestes! Przy odpowiednich dopłatach (o tym wczoraj było na sesji) można to prowadzić i nie stracić.
13 Września 2011, godzina 13:34
~buzzz
Do ~wolny rynek: A ja uważam, że to Ty nic nie rozumiesz. Chyba nie ma możliwości dogadania sie między nami w tym temacie. Wszystkie przedszkola, do których chodzą tylko dzieci zdrowe, może i dotyczy to o czym mówisz. Konkurencja, jedne są lepsze w tym, inne w tamtym. Ale tu chodzi o integrację, która kosztuje dodatkowe i zazwyczaj niemałe pieniądze. Pokaż mi prywatną osobę, która założy firmę i widząc, że mogłaby generować większe zyski rezygnuje z tego. Ja nie znam takich osób. Matka Teresa z Kalkuty już dawno umarła. Zwyczajnie nie wierzę w grupy integracyjne utrzymywane w prywatnym przedszkolu z powodów ekonomicznych.
13 Września 2011, godzina 13:07
~Mieszkanka Chojnic
Mam propozycję może pozwalniać parę urzędników w Urzędu Miasta, bo uważam, że za dużo ich tam siedzi, ciągle tylko gdzieś wychodzą, "kawkują" albo jedzą, a robotę zostawiają na potem i trzeba zawsze czekać bardzo długo.
13 Września 2011, godzina 11:11
~xxxx
Protestują, ale zaraz słyszą , że są nierobami, żerują na innych itp. Oficjalne pismo podpisane przez 200 osób zostało zlekceważone, a wcześniej były głosy, że podpisy są zbierane z naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych itp. Acha jeszcze rodzice podpisywali bez czytania- bo oczywiście są bezmyslni.Podczas spotaknia z Burmistrzem byli traktowani pretekcjonalnie. Rodzice wybierają drogi formalne, zgodne z prawem- jak widać w naszym miescie to nic nie znaczy- bo zwycięzają lokalne układy i tupet.
13 Września 2011, godzina 10:30
~anna
Ostatnie przedszkole które było finansowane w calosci przez samorzad-zostaje przekształcone ( a nie likwidowane jak napisał autor artykułu) tak jak pozostałe juz w Chojnicach. Nikomu krzywda sie w tych przedszkolach nie dzieje, kazde dziecko znajduje tam miejsce- to własnie utrzymywanie przedszkoli samorzadowych prowadzi do tego ze w Polsce jest jeden z najnizszych wspołczynnikow dzieci posyłanych do przedszkoli ( a to głównie dlatego ze przedszkola samorzadowe maja ograniczona liczbe dzieci jaka sa w stanie przyjąć). Oczywiscie ze niepodoba sie to zatrudnionym tam nauczycielom (karta nauczyciela i socjalistyczne przyzwyczajenia ze niezaleznie od pracy nalezy mi sie podwyzka co roku, do tego 13stki itp) ale rodzice jakos posylający tam dzieci nie protestuja jak chociazby rodzice z Biskupca. Jka jest tak zle to dlaczego jest tak...dobrze?
13 Września 2011, godzina 09:57
~Racjonalista
@IXI: Tak jak powiedziałem, wystarczy spojrzeć na FAKTY. Przeciętny dochód przypadający na mieszkańca Polski: 18.936 USD. Dochody (USD) mieszkańców w sześciu państwach o najwyższym stopniu wolności gospodarczej (według Index of Economic Freedom) : Hong Kong (45.736), Singapur (56.522), Australia (39.699), Nowa Zelandia (26.966), Szwajcaria (41.663), Kanada (39.057). Im wyższy stopień prywatyzacji, tym wyższy standard życia osób najuboższych. Lepiej być "biednym" w tych krajach niż "bogatym" w Polsce (to nie jest argument przeciwko Polsce, tylko przeciwko polityce socjalnej). Tam obywatel przeciętnie zarabia ponad 100% więcej niż Polak. To efekt produktywności pracy wynikającej głównie z posiadania zaawansowanych technologii, a nie "polityki równości".

Tutaj: http://tinyurl.com/635n3x3 znajdziecie wprowadzenie do międzynarodowych wyników w nauce. Natomiast tutaj: http://tinyurl.com/53x42 są dane szczegółowe (j. ang.) Najlepsze wyniki osiągają dzieci z krajów o najwyższym stopniu wolności gospodarczej (czytaj: prywatyzacji). To są fakty.
13 Września 2011, godzina 09:55
~wolny rynek
Buzzz: Ty nadal nie rozumiesz. Miasto da pieniądze na integrację. Jeśli przedszkole robi to w obecnej formie własności, przecież nie za darmo, to lepiej to będzie robić jak będzie prywatne. Wiadomo, że o swoje się dba. Jeśli właścicielkami zostanie grupa przedszkolanek to zobaczysz jak, za dotknięciem magicznej różdżki, zaczną wprowadzą pozytywne zmiany w przedszkolu, bo im zacznie bardziej zależeć, będą słuchać opini rodziców i same sumienniej przykładać się do swoich obowiązków. To przecież wpłynie na wyższy standard w przedszkolu a i pieniędzmi będą lepiej gospodarzyć i okaże się nagle, że będzie taniej.
13 Września 2011, godzina 09:54
~cool
Do IXI - jak to władza ????? a kto ma ją pierwszy????? Ty człowieku Ty sam!!! To Ty głosujesz i oddajesz głos na jakieś poglądy jakąś osobowość . Następnym razem nie oglądaj tyle TVN ale obserwuj co się wokół ciebie dzieje i jeżeli poprzedni się spalili to daj szansę nowym i nie koniecznie to musi być Palikot. Bo będzie z deszczu pod rynnę.
13 Września 2011, godzina 09:51
~cool
Właśnie z tego powodu instytucja radnego jest zbędna - to tylko wywalone pieniądze.
Włodarze dobierają sobie takich d....w aby nimi manipulować i rządzić niepodzielnie , choć to czasami jest dobre ale pod warunkiem że intencje są dobre.
Z tonu Pana Burmistrza wynika.że jest Panem i Władcą całego Świata!!!!
13 Września 2011, godzina 09:46
~IXI
Najlepiej niech nasze całe państwo sprywatyzują i będzie Polska S.A. Tak na serio to na prywatyzacjach biedni najbardziej dostają po czterech a bogaci jak zawsze zyskają. Nasi przodkowie się dorabiali budowli wszystko od podstaw a teraz władza wszystko sprzedaje od tak by pozbyć się problemu.
13 Września 2011, godzina 09:27
~Racjonalista
Prywatyzacja (i szerzej: wolność gospodarcza) to warunek niskiego bezrobocia. Porównajcie sobie wskaźnik wolności gospodarczej (Index of Economic Freedom) i stopę bezrobocia (Unemployment Rate) w różnych krajach (wykres: http://tinyurl.com/6xweozd). Im wyższy stopień wolności gospodarczej i prywatyzacji, tym NIŻSZA stopa bezrobocia. Podobnie, im wyższy stopień wolności gospodarczej i prywatyzacji, tym wyższe dochody, lepsze wyniki w międzynarodowych testach wiedzy (PISA), wyższa jakość życia (poziom zadowolenia, niższa umieralność noworodków, dłuższe życie, wyższy standard życia), wyższa produktywność (technologie) itd. To są fakty. Nie uciekajcie od rzeczywistości i nie zaprzeczajcie faktom. Działacie na własną szkodę. Prywatyzacja jest w naszym interesie. Mógłbym wyjaśnić w teorii dlaczego tak jest i dlaczego tak musi być, ale na początek wystarczy zaakceptować, że tak właśnie jest w praktyce. Może warto zorganizować wykłady w Chojnicach "Prywatyzacjai jakość życia: fakty kontra mity".
13 Września 2011, godzina 09:08
~młody milioner
Według mnie prywatyzacja przedszkola to bardzo dobry pomysł. Jednakże, aby uspokoić rodziców niepełnosprawnych dzieci, oddział integracyjny pozostawiłbym pod władaniem miasta. Nie wiem czy takie rozwiązanie jest możliwe, nie jestem specjalistą od prawa. Panie Burmistrzu, jeżeli czyta Pan mój wpis, niech Pan się zastanowi. Czy istniałaby możliwość wpisać w specyfikacji przetargu, a później w umowie taki zapis, że po prywatyzacji przedszkola miasto wynajmuję od nowego właściciela za określoną sumę pieniędzy jakiś procent powierzchni i dalej to miasto prowadzi grupę integracyjną, zapewniając przy tym odpowiednią kadrę pedagogiczną itd. Być może mój pomysł jest niemożliwy do zrealizowania, ale to najlepsze rozwiązanie jakie przyszło mi do głowy.

A jeśli chodzi o przetarg to myślę, że będzie on otwarty i każdy będzie mógł do niego stanąć. Więc drodzy państwo nie snujcie, takich podejrzeń kto ma "chrapkę" na to przedszkole Bo uwierzcie mi, że jest wiele takich osób
13 Września 2011, godzina 09:01

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 49.70 52.10
EUREUR 423.00 429.00 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 432.00 440.00 NOKNOK 29.50 32.40
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.67 395.41 DKKDKK 49.80 52.00
EUREUR 423.78 427.79 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.60 32.30
GBPGBP 503.47 508.78 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij