Wtorek, 25 Czerwca 2024 | Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Prywatyzacja lekiem na całe zło?

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

Temat przedszkoli zdominował X sesję Rady Miejskiej Chojnic. Debata nie dotyczyła jednak zmiany systemu miesięcznych opłat za korzystanie z publicznego przedszkola, a jego prywatyzacji.

Planowany porządek obrad sesji został rozszerzony o nowelizację budżetu miasta o 250 tys. zł z przeznaczeniem na powiększenie zakresu utwardzania płytami drogowymi ul. Zamieście. Przed przyjęciem uchwał radni wysłuchali informacji burmistrza o działaniach urzędu w okresie międzysesyjnym. Nie zabrakło w niej wątku polemicznego z naszym tekstem dotyczącym przetargu na komputery z programu unijnego "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”. – Szkoły, biblioteki, ośrodek pomocy społecznej, Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej nie są wykluczone cyfrowo. Natomiast osoby wykluczone cyfrowo korzystają z tych placówek. Dlatego nie można powiedzieć, że miasto Chojnice wymienia sobie sprzęt w swoich placówkach wykorzystując do tego program unijny – uważa Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Wypowiedź A.Finstera w/s przetargu na komputery.

W programie sesji był projekt uchwały, o której pisaliśmy wcześniej w artykule „Opłaty przedszkolne do zmiany”, ale burmistrz wykorzystał go do przekonania radnych do konieczności rozpoczęcia procedury przekształcenia ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną. Finster sądzi, że dzięki temu budżet miasta mógłby zaoszczędzić w przyszłości ok. 1,4 mln zł rocznie na dotacjach dla prywatnych przedszkoli. Wówczas algorytm, według którego są obliczane, uwzględniałby niższy od chojnickiego poziom wydatków bieżących z przedszkola samorządowego z jednej z sąsiednich gmin. Włodarz zamierza także obniżyć koszty działania przedszkola samorządowego od zaraz poprzez zlikwidowanie kuchni i wprowadzenie cateringu. Nawiązał także do niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie wniesionej przez dyrektorki niepublicznych przedszkoli oraz ewentualnego rozwoju wypadków.

Możemy spotkać się za 1-1,5 roku z postanowieniem sądu, który uzna, że np. właścicielki przedszkoli mają rację. Chociaż logicznie racja jest po naszej stronie. Gdybym Państwa dzisiaj na tej sali zapytał, uważam, że zdecydowana większość radnych i samorządowców z osiedli, również dziennikarzy, podzieliłaby ten pogląd – stwierdził Arseniusz Finster. W dyskusji, w której wzięli udział jedynie radni opozycji, nie dało się zauważyć głosów protestu przeciw wnioskowi burmistrza. Marka Szmaglinskiego interesowało, czy w sytuacji, gdy obecna dyrektor Barbara Strzałkowska woli iść na emeryturę, niż wykupić swoje przedszkole, ktoś z kadry tej placówki będzie miał preferencje w konkursie na właściciela.

Wypowiedź burmistrza...

Natomiast Krzysztof Haliżak pytał, kiedy następne komunalne firmy zostaną sprywatyzowane.  Radni przychylili się do apelu burmistrza Arseniusza Finstera o odrzucenie uchwały, która miała zreformować system opłat. Za jej przyjęciem nikt nie głosował, przeciw było 16 radnych, wstrzymało się 3 radnych (Bluma, Szmaglinski i Mielecki). Podobny rozkład głosów był przy wniosku burmistrza w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia samorządowego przedszkola.

Debacie o przyszłości PS - 9 przysłuchiwała się jego wicedyrektor Barbara Kin oraz nauczycielka Aurelia Lepak.

Na kolejnej sesji, która odbędzie się 5 września, radni mają wrócić do odrzuconego projektu uchwały, która ma uwzględniać przyjęty wniosek. Mamy nadzieję, że wówczas art. 7 ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej będzie przestrzegany. Stwierdza się w nim, że podczas trwania sesji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego podnosi się flagę na lub przed ich siedzibą.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

94 komentarzy

~no i podrożało w niepublicznych
a burmistrz nadal będzie gadał, że ceny nie wzrosną po prywatyzacji ostatniego przedszkola i po jeszcze większym obcięciu dotacji???
01 Września 2011, godzina 15:50
~ ma-ka
A nie wiesz ilu uczniów jest w szkole na Młodzieżowej bo tam są klasy wolne , to nie podnosi kosztów na tą szkołę i zwiększenie wydatków z budżetu miasta . Może trzeba poszukac w innych podmiotów ( basen i galeria przed którą stoją "tłumy" zainteresowanych) na których można zaoszczędzic?
25 Sierpnia 2011, godzina 19:40
~przedszkolanka
W tym przedszkolu będzie od września 250 dzieci w tym 18 dzieci z orzeczeniem do kształcenia specjalnego oraz 6 dzieci z opinią do wczesnego wspomagania wydanych przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną Sa to dzieci specjalnej troski!!!
25 Sierpnia 2011, godzina 19:34
~moby
Z obecnego zachowania radnych wynika, że to zwykłe tchórze. Ich strach przed burmistrzem czuć już nawet przez łącza internetowe. Żaden z nich nie miał nawet odwagi skomentować poczynań związanych z próbą prywatyzacji przedszkola.
24 Sierpnia 2011, godzina 11:16
~do powyższego
Mam nadzieję, że uda Ci się uruchomić któreś media i się zajmą sprawą. Czasu jest niewiele. Widać, że to najbardziej kontrowersyjny pomysł burmistrza w tym roku, ponieważ za cel obrał sobie nasze dzieci. Radni, którzy mają wpływ na to czy w ogóle postępowanie prywatyzacyjne zostanie wszczęte mają obywateli w głębokim poważaniu. Nawet nie zaczęli prowadzić rozmów z mieszkańcami i jak oni mają czelnośc pobierać jakiekolwiek wynagrodzenie za reprezentowanie nas podczas zebrań. Czekają tylko na ruch burmistrza, żeby mu przyklasnąć.
24 Sierpnia 2011, godzina 11:06
~żal mi nas samych
Mam nadzieje ze pomoze nam telewizja i prasa. Mam zamiar zaalarmowac o naglosnienie sprawy do stacji takich jak chociazby TVN, POLSAT, TVP, TV 4, TV Regionalna, RMF FM, Radio Z, i wszedzie tam gdzie tylko dam rade. Moze ktos wreszcie zrozumie ze dla setek dzieci to jest byc albo nie byc.
24 Sierpnia 2011, godzina 00:30
~cdn
Dodam swój komentarz z dwóch pokrewnych artykułów. Przeczytałem dokładnie protokół z ostatniej sesji z dnia 17.08- poza tym,że wypowiedzi niektórych to jakiś niezrozumiały bełkot, to zastanowiła mnie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie Burmistrz narzeka jakie to też są koszty ogromne przez tą całą kartę nauczyciela, jakież to wydatki przez to ma organ prowadzący itd. Moje pytanie brzmi- jak Pan był czynnym nauczycielem Panie Burmistrzu, to Panu karta nauczyciela nie przeszkadzała? Pana obecnej Małżonce też nie? Oj, jaka szkoda...
23 Sierpnia 2011, godzina 23:48
~anonim
Nieprawda. Ponoć wkręcił się ten z BigBaru...
23 Sierpnia 2011, godzina 13:45
~gość
a może cattering z cafe vanilia co panie burmistrzu?
23 Sierpnia 2011, godzina 12:49
~Burmistrz - czarodziej
Burmistrz czaruje! Zaczarował Radę Miejską, która milczy jak grób. Toż ci ludzie honoru nie mają! Ani nawet wstydu. Tu goreje dyskusja, temat ważny, a radni CISZZZZZAA! Wywołani do tablicy przez stowarzyszenie Wspólna Ziemia - nic! Zapadli się pod ziemię. Zapewne przyjdą dopiero na sesją i przyklepią co im burmistrz - czarodziej nakaże. Kogo myśmy wybrali? Bandę klakierów bez własnego zdania... A ludzi, wyborców, mają totalnie w nosi!
23 Sierpnia 2011, godzina 09:17
~dr
tak się nauczył ekonomii w Moskwie
23 Sierpnia 2011, godzina 06:25
~Kasia
Ja również żywię nadzieję, że to wszystko nie dojdzie do skutku, chociaż widząc "pewną rękę" pana burmistrza trudno się tego spodziewać. Zastanawia mnie jedno - tego typu decyzje są decyzjami Rady Miejskiej, nie samego burmistrza prawda? To, że 70% rady dziwnym trafem zawsze "myśli jak burmistrz" - nawet jeśli jeszcze nie wie na jaki temat - to dla mnie nie nowość. Ale gdzie jesteście inni radni? Wy, których mam za samodzielnie myślących? Panie Bluma! Mimo, że politycznie jest Pan nie po mojej myśli, oddałam na Pana mój głos i nakłaniałam do tego innych. Mówiłam: przecież to jeden z tych, którzy myślą samodzielnie i z sensem! Czy wstrzymanie się od głosu to wszystko na co Pana stać? Jest Pan przedstawicielem tych, którym nie podobają się coraz pewniejsze i niestety coraz bardziej nietrafione decyzje burmistrza, które trącą coraz częściej nie mającą logicznych podstaw autokracją (vide rozporządzenie w sprawie stawek zaskarżone przez Panie dyrektor do sądu). Dlaczego oszczędności szuka się tu, gdzie są ci, którzy najciszej będą wołać? No, bo kilka przedszkolanek i grupka rodziców to przecież margines, o którym myśleć nie trzeba prawda? Chce Pan wolnego rynku panie burmistrzu? Przecież to przekształcenie to koniec ery punktu odniesienia cen do przedszkola publicznego - odtąd już tylko zasady marketingu! Jaka jest najpopularniejsza? Im większy popyt tym wyższa cena - a ile dzieci w tym roku jest na liście rezerwowej? Czy w parze z tym popytem zacznie się horror rodziców płacących za dzieci we wszystkich przedszkolach? Wyrzucacie hamulec bezpieczeństwa! Dzieci to nie przedmiot marketingu!
22 Sierpnia 2011, godzina 21:36
~Do wpisu powyżej
Niestety , nasz Burmistrz i jego świta nie mają zielonego pojęcia o funkcjonowaniu tego przedszkola. Nie wiedzieli na przykład, że za kwotę 4,50 dziennego wyżywienia dziecko dostaje śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek. Do tego różnego rodzaju napoje, woda mineralna, owoce, no i dokładki. A teraz co? Obiadek za 6 zł ? A co ze śniadaniem i podwieczorkiem? Nie wiedzieli też, że w przedszkolu istnieją ODDZIAŁY (a nie oddział) integracyjne. Tzn. że dzieci niepełnosprawne są kwalifikowane do swoich grup wiekowych. Burmistrz zapewnia,że dzieci niepełnosprawne nadal będą chodziły do tej placówki, a organ prowadzący dostanie dofinansowanie 833 zł na każde takie dziecko. A co stanie się z resztą pieniędzy, które na ten cel otrzyma urząd (bo przecież dopłata ministerialna jest wyższa niż 833)? Może kolejna galeria, basen albo nowy kibelek? Ja jeszcze mam nadzieję, że to wszystko nie dojdzie do skutku...
22 Sierpnia 2011, godzina 16:18
~rodzic
Wszystko fajnie. Szukanie oszczędności jednak zawsze odbywa się tam gdzie najłatwiej coś uciąć. Dlaczego budżet miasta wywala pieniądze na park wodny (kompletnie nie rentowną instytucję) a zamierza walczyć z ostatnim takim przedszkolem? Dodam że jedynie w tym przedszkolu istnieje tzw. grupa wczesnego wspomagania. Grupa ta stworzona jest dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności - takich jak np. mój synek, który dzięki super oszczędnościom nie będzie się mógł prawdopodobnie normalnie rozwijać. Gratuluje Panu Burmistrzowi super koncepcji.
22 Sierpnia 2011, godzina 15:44
~hej, na Ratusz!?
Chorągiew rycerzy Kuffla nam pomoże? ;-)
22 Sierpnia 2011, godzina 14:23

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 407.00 DKKDKK 50.30 53.90
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 444.00 454.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 37.20 38.30
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.73 403.42 DKKDKK 50.40 53.80
EUREUR 427.88 432.58 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 445.00 450.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 504.70 510.26 SEKSEK 37.30 38.20
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij