Sobota, 24 Lutego 2024 | Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot.ms, mz

Wyniki chojnickich prawyborów. Polemika

Robert Biedroń i Piotr Józef Nowak.

Robert Biedroń i Piotr Józef Nowak.

Dziś na Starym Rynku w godz. 10-17 pojawiło się wielu kandydatów na posłów i senatorów. Był wśród nich m.in. Robert Biedroń z Ruchu Poparcia. Po rozmowie z politykami można było oddać swój głos w prawyborach. Ok. trzystu osób skorzystało z tej możliwości.

Jeśli chodzi o sejm, to w prawyborach największym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska, dalej Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej z bardzo zbliżonym wynikiem. Jako senatora najwięcej osób widziało Romana Zaborowskiego, aktualnego wojewodę, startującego z list PO.

Po pierwszym liczeniu wyniki przedstawiają się następująco:

Reklama | Czytaj dalej »

Senat: ważnych-271
Nieważnych-25

Gierszewska-54
Talewski-10
Wasilewski-40
Zaborowski-109
Łoś-58

Sejm:
Ważnych-303
Nieważnych-9

PO-107
PiS-59
PSL-35
PJN-13
RP Palikota-31
SLD-58

Szczegółowe wyniki (aktualizacja 25.09, godz. 11)

Sejm:
PO-35,65 - 6 mandatów
PiS-19,80 - 3 mandaty
SLD-18,48 - 3 mandaty
PSL- 11,55 - 1 mandat
Ruch Poparcia Palikota - 1 mandat

Przy założeniu, że frekwencja będzie taka sama jak w 2007 roku.  Drugie założenie, że Chojnice są reprezentatywne dla całego okręgu wyborczego.

PO
Marek Szczepański 14 głosów
Leszek Redzimski 64 gł.
Stanisław Lamczyk 8 gł.

SLD
Leszek Miller 4 gł.
Jecek Kowalik 51 gł.

PiS
Piotr Stanke 28 gł.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk 15 gł.
Jolanta Szczypińska 9 gł.

RP
Artur Grodziski 13 gł.
Robert Biedroń 11 gł.

PSL

Wąsikowski Leszek 10 gł.
Leszek Zawadzki 9 gł.

Organizatorem chojnickich prawyborów był Projekt Chojnicka Samorządność. Trzeba przyznać, że zainteresowanie chojniczan tym co działo się na rynku było całkiem spore, szczególnie w porze, gdy wielu z nich przebywało w centrum miasta na zakupach. Później zdecydowanie się przerzedziło. Wśród głosujących był m.in. starosta chojnicki Stanisław Skaja. Od rana w centrum miasta z namiotami, stolikami, banerami, ulotkami, a nawet zespołem muzycznym czy motorem, rozstawili się kandydaci. Spotkać można było posłów z Chojnic: Jacka Kowalika i Leszka Redzimskiego. Piotra Stanke nie było, ale w koszulkach z jego nazwiskiem była m.in. jego żona Elżbieta i Wioletta Siudzińska, prowadząca biuro poselskie.

Jak przystało na kampanię wyborczą, na rynku można było otrzymać nawet kiełbasę wyborczą czy jabłka od Polskiego Stronnictwa Ludowego. O 14 na miejsce dotarł Robert Biedroń z Ruchu Poparcia. Między nim a przedstawicielem partii Polska jest Najważniejsza Piotrem Józefem Nowakiem doszło do publicznej wymiany zdań w temacie zadań, roli rodziny i jej miejsca w społeczeństwie. Biedroń tłumaczył, że dla jego partii rodzina jako komórka społeczna jest bardzo ważna. - Janusz Palikot ma kilkoro dzieci i założył dwie rodziny - argumentował.

Generalnie jednak mimo oczywistych różnic światopoglądowych kandydaci rozmawiali ze sobą, a nawet wymieniali między sobą ulotki wyborcze. Na pewno bezpośredni kontakt z wyborcą jest istotny, co umożliwiło dzisiejsze zgromadzenie. A jak mówili politycy, problemów i pytań było wiele. Wszyscy zgodni byli w twierdzeniu, że prawybory dają możliwość lepszej prezentacji własnej osoby, a przede wszystkim służą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, a przecież wciąż jeszcze frekwencja w wyborach nie jest zbyt wysoka. Takie założenia mieli też członkowie Projektu Chojnicka Samorządność. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia przyznał, że wynik prawyborów nie będzie najważniejszy. Ważniejsza będzie frekwencja i zaktywizowanie społeczeństwa.

Polemika. Stanowisko Piotra Nowaka dotyczące dyskusji z Robertem Biedroniem.

"Państwa artykuł błędnie informuje o przebiegu dyskusji zainicjowanej przeze mnie. Publicznie poprosiłem, aby R. Biedroń przedstawił swe poglądy na temat rodziny "Jak powinna wyglądać polska rodzina?". Po uzyskaniu wymijającej odpowiedzi R. Biedronia ponownie zadałem szczegółowe pytanie: czy wzorem rodziny ma być rodzina Kobieta + Mężczyzna + dzieci, czy też może wzorem ma być model 2 kobiety lub 2 mężczyzn + dzieci. Niewątpliwie krytycznie odniosłem się do wypowiedzi R. Biedronia. Byłem zbulwersowany biernością przysłuchujących się pokrętnym odpowiedziom R. Biedronia."

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

45 komentarzy

~IXI
Kowalik z Millerem nie ma szans
25 Września 2011, godzina 15:40
~do antylogiczny
jeśli jestes zwolennikiem konkurencji Szczepańskiego, i chcesz go krytykować to; po pierwsze pokazuj fakty, czyimi pracami się chwali konkretnie podać jakie ?
25 Września 2011, godzina 15:07
~oko
biedroń do biedronki!
25 Września 2011, godzina 12:57
~mila
Ruch Palikota Nowoczesna Polska jest na wyciągnięcie ręki !!!
25 Września 2011, godzina 12:45
~Richard
To bezcenne zdjęcie na którym Pan Biedroń chce uściskać Wałdocha, ale widać po minie, że ten ostatni nie ma na to ochoty!
25 Września 2011, godzina 12:18
~Socjalistyczny obywatel
W innym temacie na Ch24 "Kup więcej i podziel się" (http://chojnice24.pl/artykul/11109/kup-wiecej-i-podziel-sie/) , drugi komentarz napisał "obywatel". Cytat: "Akcja ma szczytny cel, ale ludzie dlaczego wszyscy musimy brać sprawy we własne ręce. Gdzie my żyjemy? W kraju, w którym większość spraw musimy robić za z rząd? (...) Popieram akcję, chętnie się dołożę bo jeszcze mnie stać na to, ale w przyszłości chciałbym aby zapewnienie bytu obywateli nie odbywało się poprzez innych obywateli (...)". To wypowiedź prawdziwego socjalisty i podobnie myśli większość obywateli. Wyniki wyborów to potwierdzą. Stopień ubezwłasnowolnienia intelektualnego jest porażający.

My, ludzie, jesteśmy rozumnymi istotami. Potrafimy zadbać o siebie i innych. Nie potrzebujemy "dobrych polityków", którzy zrobią to za nas podwójnym i potrójnym kosztem. Zredukujcie podatki, zagwarantujcie mniejsze państwo, a przejmiemy większość waszych dotychczasowych zadań i wykonamy je bez porównania lepiej i taniej.
25 Września 2011, godzina 11:52
~Gospodyni domowa
Jeżeli ktoś przez ponad 20 lat nie pracował, żył ponad stan na koszt innych z powodu pozorowanej "niezaradności" i samo-"wykluczenia", miał ciągły deficyt w budżecie domowym i stopień zadłużenia wyższy niż Mount Everest, to gdy usłyszy od odpowiedzialnego realisty, że jest bankrutem z wielkim brzuchem i minusem i od dziś musi być kowalem własnego losu pracującym na własne szczęście, to co stwierdzi? Publicznie ogłosi, że realista jest kontrowersyjny i radykalny, będzie go publicznie ośmieszać i ograniczać mu możliwość głoszenia swoich, popartych faktami, sądów .

Kradzież to zabranie cudzej własności bez zgody właściciela. Złodziej to osoba, która dokonuje kradzieży. Jeżeli polityk zabiera notorycznie moją wypracowaną własność bez mojej zgody, aby kupić głosy wyborców, to jest to kradzież, a on jest złodziejem. Zajrzyjcie do słownika języka polskiego, aby porównać znaczenia słów. Bez względu na to, czy brzmi to kontrowersyjnie i radykalnie, fakt pozostaje faktem. Prawda jest radykalna. Skutki tej kradzieży odczują wszyscy i to... radykalnie.
25 Września 2011, godzina 11:23
~do lelek
"Korwin jak i Palikot są zbyt kontrowersyjni." Uwaga dotycząca Korwina-Mikke. Jeżeli będziesz siedział w jednym przedziale w pociągu pełnym pseudo-kibiców i głośno stwierdzisz, że nie należy niszczyć prywatnej własności, to również zostaniesz oceniony jako ... kontrowersyjny . Nie warto się nabierać na hasła radykalizm, ekstremizm itp. Czy ekstremizm logiczny jest niebezpieczny? Czy radykalne trzymanie się faktów jest niebezpieczne? Jeżeli ktoś się wychował w socjalizmie i unika literatury, to normalność brzmi kontrowersyjnie.
25 Września 2011, godzina 10:43
~lelek
Korwin jak i Palikot są zbyt kontrowersyjni. PO to kombinatorzy a PiS to oszołomy. SLD już nigdy nie zaufam. Kurcze, nasza scena polityczna jest beznadziejna. Nie ma na kogo głosować.
25 Września 2011, godzina 10:35
~Kogo wybrać?
Jedynym kandydatem, który jest w stanie pomóc mi, mojej rodzinie, sąsiadom, współobywatelom, Polakom jest Korwin-Mikke. Występuje on bezpośrednio przeciwko socjalizmowi, totalitaryzmowi i zagładzie jednostki.

Młodzi - gniewni, zacznijcie czytać i samodzielnie myśleć. Nie powtarzajcie błędów waszych rodziców. Nadzieja jest w was (nas). Nikt was nie zachęca do nieświadomych wyborów. Zmotywujcie się do lektury i udzielenia samodzielnych odpowiedzi na pytania: czym jest socjalizm? dlaczego jest niebezpieczny? Czy w Polsce jest socjalizm? Kto w Polsce promuje socjalizm i jaka jest alternatywa? Jeżeli rzetelnie odpowiecie sobie na te pytania, to będziecie w stanie odpowiedzieć stanowczo na pytania: czy mam prawo do szczęścia i który z polityków pozwoli mi to prawo realizować. Nie liczcie na to, że stara gwardia odda swoje przywileje na rzecz przyszłości. Efektywnie wykorzystają torpedy: deficyt, dług i inflację do zatopienia naszego okrętu w sztormowym rejsie do przyszłości. To nie jest propaganda, to wezwanie do samodzielnego myślenia i odpowiedzialności.
25 Września 2011, godzina 10:25
kiedyś na tym forum napisałem, że nie wierzę iż Chojniczanie opowiedzą się za Chojniczanką - choć dodałem, że pani Gierszewska może liczyć na mój głos. POprawność POlityczną tworzą takie osoby jak pan Szczepański, który nic nie robi i przypisuje sobie prace innych. Będąc wczoraj wśród polityków usłyszałem od pana Szczepańskiego, że istnieją kandydaci II kategorii. Stanowiska zostały po wyborach już podzielone - patrz ostatni Czas Chojnic. Mam ciągle nadzieję, że się obudzimy. Szukamy alternatywy, bo mamy dość udawanej wojny PO-PIS.
25 Września 2011, godzina 10:21
~muszka
maturzysto, chyba matura z matematyki w tym roku oblana ;-) jak się robi propagandę to warto dokładnie spojrzeć na liczby ;-)
25 Września 2011, godzina 10:06
~maturzysta
Pań Łoś - kto to? Nigdy nie widziałem też gościa z PO, ale ma Poparcie struktur i myśli, że to wystarczy.
Gość z PIS-u - nie przyjechał. TO NA KOGO MAM GŁOSOWAĆ !!?
25 Września 2011, godzina 10:05
~muszka
Te prawybory są na tyle wiarygodne, że pokazują dobra organizację PO - nie zawiedli członkowie partii, przyjaciele, koledzy oczywiście z rodzinami. Ciekawi mnie jednak ile przypadkowych wyborców zagłosowało na PO. Ludzie, obudźcie się i powiedzcie dość bandzie czworga! Osobiście czekam na wygraną w sądzie Korwina. To jest alternatywa.
25 Września 2011, godzina 10:00
~maturzysta
trochę matematyki:
do sejmu wydano 312 kart (nieważnych głosów 25)
do senatu 296 (nieważnych głosów 9)
Na pana z PO, kandydata do senatu głosowało 109 zaś PO otrzymało do sejmu 107 głosów. Jak dla mnie jest to logiczne. Kandydat z PO ma poparcie także w PIS. Czuję zwiastun PO-PIS-u i koniec wojny Polsko-Polskiej.
25 Września 2011, godzina 10:00

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-24 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-24 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij