Wyniki chojnickich prawyborów. Polemika
Dziś na Starym Rynku w godz. 10-17 pojawiło się wielu kandydatów na posłów i senatorów. Był wśród nich m.in. Robert Biedroń z Ruchu Poparcia. Po rozmowie z politykami można było oddać swój głos w prawyborach. Ok. trzystu osób skorzystało z tej możliwości.
Jeśli chodzi o sejm, to w prawyborach największym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska, dalej Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej z bardzo zbliżonym wynikiem. Jako senatora najwięcej osób widziało Romana Zaborowskiego, aktualnego wojewodę, startującego z list PO.
Po pierwszym liczeniu wyniki przedstawiają się następująco:
Reklama | Czytaj dalej »
Senat: ważnych-271
Nieważnych-25
Gierszewska-54
Talewski-10
Wasilewski-40
Zaborowski-109
Łoś-58
Sejm:
Ważnych-303
Nieważnych-9
PO-107
PiS-59
PSL-35
PJN-13
RP Palikota-31
SLD-58
Szczegółowe wyniki (aktualizacja 25.09, godz. 11)
Sejm:
PO-35,65 - 6 mandatów
PiS-19,80 - 3 mandaty
SLD-18,48 - 3 mandaty
PSL- 11,55 - 1 mandat
Ruch Poparcia Palikota - 1 mandat
Przy założeniu, że frekwencja będzie taka sama jak w 2007 roku. Drugie założenie, że Chojnice są reprezentatywne dla całego okręgu wyborczego.
PO
Marek Szczepański 14 głosów
Leszek Redzimski 64 gł.
Stanisław Lamczyk 8 gł.
SLD
Leszek Miller 4 gł.
Jecek Kowalik 51 gł.
PiS
Piotr Stanke 28 gł.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk 15 gł.
Jolanta Szczypińska 9 gł.
RP
Artur Grodziski 13 gł.
Robert Biedroń 11 gł.
PSL
Wąsikowski Leszek 10 gł.
Leszek Zawadzki 9 gł.
Organizatorem chojnickich prawyborów był Projekt Chojnicka Samorządność. Trzeba przyznać, że zainteresowanie chojniczan tym co działo się na rynku było całkiem spore, szczególnie w porze, gdy wielu z nich przebywało w centrum miasta na zakupach. Później zdecydowanie się przerzedziło. Wśród głosujących był m.in. starosta chojnicki Stanisław Skaja. Od rana w centrum miasta z namiotami, stolikami, banerami, ulotkami, a nawet zespołem muzycznym czy motorem, rozstawili się kandydaci. Spotkać można było posłów z Chojnic: Jacka Kowalika i Leszka Redzimskiego. Piotra Stanke nie było, ale w koszulkach z jego nazwiskiem była m.in. jego żona Elżbieta i Wioletta Siudzińska, prowadząca biuro poselskie.
Jak przystało na kampanię wyborczą, na rynku można było otrzymać nawet kiełbasę wyborczą czy jabłka od Polskiego Stronnictwa Ludowego. O 14 na miejsce dotarł Robert Biedroń z Ruchu Poparcia. Między nim a przedstawicielem partii Polska jest Najważniejsza Piotrem Józefem Nowakiem doszło do publicznej wymiany zdań w temacie zadań, roli rodziny i jej miejsca w społeczeństwie. Biedroń tłumaczył, że dla jego partii rodzina jako komórka społeczna jest bardzo ważna. - Janusz Palikot ma kilkoro dzieci i założył dwie rodziny - argumentował.
Generalnie jednak mimo oczywistych różnic światopoglądowych kandydaci rozmawiali ze sobą, a nawet wymieniali między sobą ulotki wyborcze. Na pewno bezpośredni kontakt z wyborcą jest istotny, co umożliwiło dzisiejsze zgromadzenie. A jak mówili politycy, problemów i pytań było wiele. Wszyscy zgodni byli w twierdzeniu, że prawybory dają możliwość lepszej prezentacji własnej osoby, a przede wszystkim służą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, a przecież wciąż jeszcze frekwencja w wyborach nie jest zbyt wysoka. Takie założenia mieli też członkowie Projektu Chojnicka Samorządność. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia przyznał, że wynik prawyborów nie będzie najważniejszy. Ważniejsza będzie frekwencja i zaktywizowanie społeczeństwa.
Polemika. Stanowisko Piotra Nowaka dotyczące dyskusji z Robertem Biedroniem.
"Państwa artykuł błędnie informuje o przebiegu dyskusji zainicjowanej przeze mnie. Publicznie poprosiłem, aby R. Biedroń przedstawił swe poglądy na temat rodziny "Jak powinna wyglądać polska rodzina?". Po uzyskaniu wymijającej odpowiedzi R. Biedronia ponownie zadałem szczegółowe pytanie: czy wzorem rodziny ma być rodzina Kobieta + Mężczyzna + dzieci, czy też może wzorem ma być model 2 kobiety lub 2 mężczyzn + dzieci. Niewątpliwie krytycznie odniosłem się do wypowiedzi R. Biedronia. Byłem zbulwersowany biernością przysłuchujących się pokrętnym odpowiedziom R. Biedronia."
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (45)
- Komentarze Facebook (...)
45 komentarzy
Teraz proponuję jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy: wyobraź sobie, że masz wybrać skład zarządu np. Wspólnoty Mieszkaniowej, w której mieszkasz. Jest 5 bezrobotnych kandydatów, którzy wszyscy jednogłośnie proponują takie rozwiązania jak: 1. jeżeli któryś z członków wspólnoty nie opłaca czynszu, tym kosztem obciążamy pozostałych, 2. zamierzamy wybudować basen, park i klub seniora korzystając z kredytu bankowego, 3. osoby z najwyższymi dochodami płacą znacznie wyższy czynsz, 4. jeżeli ktoś nie pracuje, to solidarnie opłacamy jego rachunki w wys. proporcjonalnej do naszych dochodów itd.
Zbliża się dzień wyborów. Na kogo zagłosujesz? Na kandydata, który jako jedyny postanowił zdjąć krzyż wiszący nad drzwiami wejściowymi do wspólnoty? To jest istotny argument? Im wyższa frekwencja, tym niebezpiecznym socjalistom bardziej wydaje się , że mają poparcie społeczne. Lepszego prezentu za destrukcyjną politykę otrzymać nie można. Niestety, jakość kandydatów jest tylko pochodną wiedzy i zaangażowania mieszkańców. Mieszkańcy mają takich kandydatów, na jakich zasługują.
Czy młodzi ludzie są odpowiedzialni za rozwój socjalizmu, propagowanie totalitaryzmu i ograniczanie standardu życia? Czy TY i ja jesteśmy odpowiedzialni(-a) za obecną i przyszłą sytuację ekonomiczną i polityczną? Tak, ponoszę odpowiedzialność w zakresie, w którym dzisiaj i jutro swoją niewiedzą, biernością lub działaniem popieram lub ignoruję rozwiązania socjalistyczne.
Nie interesuje cię, która partia wygra? Nie interesuje cię zadłużenie, deficyt, inflacja..? Wierzysz, że można dostawać coś za darmo? Wierzysz, że można okradać ludzi aktywnych, aby wzbogacać nierobów? Dziś mając 20-40 lat młodzi ludzie popierają lub ignorują rozwiązania, których ich własni potomkowie im nie wybaczą. Niewiedza lub bierność nie będą nikogo usprawiedliwiały. Treść tego komentarza wydaje się radykalna? Możliwe, ale tylko osobom niewykształconym.
Powodzenia w wyborach, w których różnice między kandydatami PO, PiS, PSL, SLD, RP Palikota, PJN można sprowadzić do tak nieistotnych cech jak: wzrost, masa ciała, kolor oczu, kolor włosów... Ideologicznie to są socjaliści.
Zapraszam do lektury!
Przecież to były prawybory w Chojnicach !! No chyba, że się mylę :-(
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!