Niedziela, 25 Września 2022 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Chcą ukarania burmistrza

Burmistrz Arseniusz Finster na Starym Rynku 10.09.2011

Burmistrz Arseniusz Finster na Starym Rynku 10.09.2011

Będzie ciąg dalszy sprawy zgromadzenia na Starym Rynku, które odbyło się 10 września 2011 r. Wówczas to organizatorzy protestu przeciwko prywatyzacji PS 9 mieli za sąsiada burmistrza Arseniusza Finstera.

Uważali, że zakłócał ich legalny protest, zgłoszony w urzędzie miejskim, poprzez własne wystąpienia emitowane z pomocą sprzętu nagłaśniającego z Chojnickiego Domu Kultury. Organizatorzy wezwali policję, która pojawiła się na Starym Rynku. Po zakończeniu zgromadzenia Stowarzyszenie „Wspólna Ziemia”, jeden z organizatorów protestu, złożyło do Komendy Powiatowej Policji zawiadomienie o fakcie zakłócania przez burmistrza Arseniusza Finstera protestu. Po prawie trzech miesiącach policja zawiadomiła prezesa Stowarzyszenia Radosława Sawickiego, że "przeprowadzone czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w sprawie zakłócania przebiegu zgromadzenia w dniu 10.09.2011 r. na Starym Rynku w Chojnicach z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu". Jak podaje wspolnaziemia.org, policja przesłuchała świadków, zebrała od lokalnych redakcji materiały fotograficzne i filmowe. Kilka dni przed zakończeniem postępowania także nasza redakcja przekazała policji relację video.

Reklama | Czytaj dalej »

Relacja video z protestu na Starym Rynku.

Organizatorzy protestu nie uważają sprawy za zakończoną. Jako oskarżyciele posiłkowi złożyli wczoraj (13.12) w Sądzie Rejonowym w Chojnicach wniosek o "ukaranie Arseniusza Finstera, burmistrza miasta Chojnice, w związku z uciążliwym zakłócaniem przebiegu zgromadzenia publicznego w dniu 10.09.2011 roku na płycie Starego Rynku w Chojnicach". W uzasadnieniu stwierdzili m.in. - "Uważamy, że zachowanie burmistrza Arseniusza Finstera w dniu 10.09.2011 roku podlega karze zgodnie z postanowieniami Art. 52 § 1 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że „kto (1) przeszkadza lub usiłuje przeszkodzić w organizowaniu lub w przebiegu nie zakazanego zgromadzenia, (2) zwołuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia albo przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu, (3) przewodniczy zgromadzeniu po rozwiązaniu go przez przewodniczącego lub przedstawiciela organu gminy, (4) bezprawnie zajmuje lub wzbrania się opuścić miejsce, którym inna osoba lub organizacja prawnie rozporządza jako zwołujący lub przewodniczący zgromadzenia (…) podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.”

Nie było to jedyne pismo, które w sprawie przedszkolnego protestu Marcin Wałdoch z SAH i Radosław Sawicki z WZ wczoraj wspólnie podpisali i złożyli. Do Rady Miejskiej trafiła ich „Skarga na działanie burmistrza miasta Chojnice”. Uważają, że Arseniusz Finster "nadużył posiadaną przez niego władzę oraz nieprawnie wykorzystał publiczne zasoby sprzętowe (nagłośnienie) i osobowe (akustyk). Według nas burmistrz nienależycie wykonuje powierzone mu zadanie reprezentowania Urzędu Miasta Chojnice na zewnątrz. W sposób agresywny zawłaszcza przestrzeń debaty publicznej, do czego nie jest uprawniony. Ponadto swoim zachowaniem naruszył praworządność (postanowienia art. 52 § 1 Kodeksu wykroczeń oraz art. 10 punkt 4 ustawy Prawo o zgromadzeniach) oraz interes skarżących, polegający na konstytucyjnie zagwarantowanej możliwości swobodnego wypowiedzenia poglądów i opinii podczas zorganizowanego zgromadzenia publicznego".

Najprawdopodobniej skargę najpierw zaopiniuje Komisja Rewizyjna, a później stanowisko zajmie Rada Miejska Chojnic.

Wspólna Ziemia o decyzji chojnickiej policji

Organizatorzy protestu o pismach do Sądu Rejonowego i Rady Miejskiej

Relacja portalu z protestu - Pojedynek na decybele w samo południe

Zapowiedź A.Finstera z 9.09. o swych planach na następny dzień - To jest protest polityczny...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

48 komentarzy

~Richard
Wałdoch wyp......aj do Nowej Zelandii i skończ mieszać w Chojnicach, bo jak na razie to Panu Burmistrzowi do pięt nie dorastasz!
15 Grudnia 2011, godzina 19:46
Oceniono 2 razy 2
~A ja uważam,że to jest żałosne!!
~do jełopa od wpisu o 20:02
Panowie Sawicki i Wałdoch korzystają z "przywilejów wolnego demokratycznego państwa", bo państwo i demokracja to nie tylko wybory!!! Nie marnują oni publicznych pieniędzy, co najwyżej swoje własne!!! Za publiczne pieniądze to Finster sprowadził na Rynek wóz i sprzęt ChDK oraz pracownika tej instytucji, by nagłośnić swoje prywatne żale!!! Twój wpis jest poniżej średniej krajowej, jełopie. Masz sieczkę zamiast mózgu chyba. Nic nie kumasz i to jest smutne!
14 Grudnia 2011, godzina 21:42sieczkę to chyba ty masz?! ja jeśli mam inne poglądy niż moi rozmówcy to ich nie obrażam, w końcu jak sam napisałeś to demokratyczne Państwo. A po drugie przeczytaj ze zrozumieniem zanim skomentujesz

JESTEM MOCNO CIEKAWY CZY DROŻEJ WYSZŁO OBYWATELI NIE DO KOŃCA FEIR WYSTĄPIENIE BURMISTRZA CZY PRACA POLICJI I PROKURATORÓW,KTÓRZY MOGLI ZAJĄĆ SIĘ BARDZIEJ POTRZEBNYMI SPRAWAMI????????????????????????
15 Grudnia 2011, godzina 17:55
~Lorelai
Dla zrozumienia kuriozalności całego zdarzenia proponuję odwrócić sytuację: protest organizowany jest przez pana burmistrza, a próbuje go zakłócić stowarzyszenie "Wspólna Ziemia". Wyobrażacie sobie, jakie byłyby konsekwencje takiego zdarzenia? Głowę daję, że odpowiedź policji nie zawarłaby się w stwierdzeniu "o braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu"
15 Grudnia 2011, godzina 15:50
~Brawo Wałdoch
Brawo Wałdoch, ktoś w końcu musi zrobic porządki w tym mieście!
15 Grudnia 2011, godzina 13:05
Oceniono 2 razy -2
~Radek Sawicki
Czego oczekujemy? Od sądu orzeczenia winy burmistrza (czyli potwierdzenia, że złamał prawo) oraz zasądzenia przewidzianej prawem kary; od Rady Miejskiej uznania skargi za zasadną i wyciągnięcia względem burmistrza konsekwencji dyscyplinarnych. Z grubsza tyle...
15 Grudnia 2011, godzina 13:05
Oceniono 1 raz -1
~Filip
Taaa.....o Boże , jakiego mamy złego Burmistrza.... ;|
Wezcie sie ludzie uspokojcie , "za kraty" ??
Głupota.
Fakt , samo jego wystapienie , przerwanie tej... yyy... manifestacji czy protestu czy co to tam było nie było w porządku , bład p.Burmistrza ,ale wypisywanie takich rzeczy ,ze za kraty , ze wstyd ?! Puknijcie sie w glowe , zobaczcie ile dzieje sie w Chojnicach , ile inwestycji jest dokonywanych , ile remontów przeprowadzanych...
Niech wypowiedzą się Ci , którzy kierują sprawe do sadu ,czego oczekują , jakiej kary.
15 Grudnia 2011, godzina 12:40
~ja
Burmistrz w Chojncach wszystko moze i nikt mu nie podskoczy Zrobic swoja manifestacje jako odpowiedz na prostest p. Sawickiego i Waldocha i ani Straz ani Policja ani nikt inny nie jest wstanie nic mu zrobic po prostu gosc nietykalny Do tego jak Prak Wodny potrzebuje wsparcie finansowe czy gdy druga spolka trzeba wspomoc znana jako MZK to kasa rowniez sie znajdzie i zaden radny nawet palcem nie kiwnie tylko glowa wyrazajac swoja aprobate dla pomyslu p. Burmistrza Przykladami mozna sypac jak z rekawa tylko nsuwa sie jedno zasadnicze pytanie?W ktorym kierunku zmierzamy czy blizej nam do Bialorusi czy do cywilizowanego demokratycznego panstawa europejskiego?
15 Grudnia 2011, godzina 12:00
Oceniono 1 raz -1
~fragi
Przecież Wspólna Ziemia nie chciała się "wydzierać jeden przez drugiego". To Finster wykazał ten "brak kultury". Mógł przecież swoje zdanie wygłosić w innym terminie np. po zakończeniu protestu WZ.
15 Grudnia 2011, godzina 11:57
Oceniono 1 raz -1
~Gość
Nie czepiajcie się Burmistrza i tak to wszystko jest odgórnie ułożone więc o czym my mówimy i nie róbcie żadnych protestów bo marnujecie czas jemu,czas nam ,bo robicie jakiś nie potrzebny hałas! idzcie do domu . Robicie zamęt na głównym rynku zupełnie bez sensownie,p.Finster ma racje jeden mikrofon ,a nie wydzierać sie jeden przez drugiego,troche braku kultury...a co do Straży miejskiej skoro o niej dyskusja ,to uważam ,szczerze,że jest zbędna ,jest policja. .. Taka jest prawda,nie oszukujmy sie!
15 Grudnia 2011, godzina 11:28
Oceniono 1 raz 1
~sss
Wstydzę się, że mam takiego burmistrza.
15 Grudnia 2011, godzina 10:38
Oceniono 1 raz -1
~że-na-da
Bórmiszcz to kmiotek zachłyśnięty władzą
15 Grudnia 2011, godzina 09:02
Oceniono 1 raz -1
~świadkowa
Z ciekawości poszłam na ten protest zorganizowany przez Wspólną Ziemię, żeby zobaczyć w czym problem i wiedziałam, że forma protestu miała mieć postać wygłoszenia swoich racji przez wyznaczone osoby bez odpowiadania na pytania i dopuszczania innych niewymienionych osób do głosu. Poszłam i co widzę burmistrz "rozkłada" swoje nagłośnienie i oznajmia, że będzie odpowiadać na pytania. Jeszcze była próba dołączenia się do programu protestu WZ ale nie otrzymał on zgody. No i dobrze bo oficjalnie burmistrz zaakceptował i podpisał taką formę protestu jaką chcieli przeprowadzić Ci ludzie. Przyszła odpowiednia godzina i się zaczęło. Co protestujący kończyli jakieś zdanie to włączał się burmistrz i zaczął wygłaszać swoje zdanie. Wyglądało to tak, że włączał wielokrotnie mocniejsze nagłośnienie i nie oddawał głosu póki nie skończył. A czas jaki miała WZ na protest leciał (tak był on ograniczony). Później burmistrz już nie mógł liczyć na chwilę, w której by się wbił między wypowiedzi protestujących to zaczął prowadzić monolog równolegle. Co przy jego nagłośnieniu dawało taki efekt, że ja stojąc 3m od pana Sawickiego nie byłam w stanie usłyszeć co on mówi bo burmistrz skutecznie wszystko zagłuszał. Co chwila był upominany, była wezwana policja, ponieważ Straż Miejska tylko się przyglądała jak ustalony porządek protestu jest pogwałcany przez pana Finstera. Ogólnie byłam w szoku jak oglądałam to całe zajście. Ogólnie nie znam ani burmistrza ani ludzi ze Wspólnej Ziemi więc są dla mnie obojętni. Ale wrażenie jakie odniosłam wtedy było takie. Burmistrz zaakceptował i podpisał zgodę na protest w formie jaką przedstawili pan Wałdoch i reszta. Następnie zorganizował sobie sprzęt umożliwiający przekrzyczenie protestujących i w taki sposób go wykorzystał. Dla mnie to wszystko wyglądało tak jakby burmistrz chciał ośmieszyć protestujących, pokazać im ze jest silniejszy bo jest głośniejszy i chciał doprowadzić do tego, żeby mało kto zrozumiał z tego co chciali przekazać protestujący. Ogólnie chyba wszystko z tych rzeczy udało mu się dokonać. Jak dla mnie to takie zachowanie nie przystoi demokratycznym władzom i jawnie uderza w wolność wypowiedzi. To była akcja rodem z Rosji lub nawet Białorusi (ponoć tutejsi urzędnicy byli tam na wycieczce to może jakieś nauki stamtąd jednak wywieźli). Jakbym tego nie odczuwała to nagrania, które później widziałam w internecie potwierdzają to wszystko i dziwi mnie fakt, że policja nie zauważyła tutaj żadnych nieprawidłowości. Straż Miejska też się nie popisał. Ogólnie wygląda to tak, że burmistrz i jego znajomości pozwalają mu być trochę ponad prawem. Czy ktoś jeszcze ma takie wrażenie?
15 Grudnia 2011, godzina 08:26
Oceniono 1 raz -1
~ja
Gdzie tu demokracja ??? Jak widac Wladza wszystko moze !!!
15 Grudnia 2011, godzina 07:48
~aaa
Skandal!!!
15 Grudnia 2011, godzina 07:17
~jgijgyko
dowody nie dostarczyły podstaw, hehe! śmiech na sali. Czarno na biało wszystko widać. ale nikt przecież burmistrza nie będzie ruszać, ręka rękę myje. niestety.
14 Grudnia 2011, godzina 23:18
Oceniono 1 raz -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 482.00 495.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 472.00 479.00 RUBRUB 6.20 7.70
CHFCHF 491.00 506.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 526.00 541.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-09-25 10:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 486.00 492.00 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 474.00 478.00 RUBRUB 6.30 7.60
CHFCHF 494.00 501.00 NOKNOK 45.30 46.20
GBPGBP 529.00 537.00 SEKSEK 42.70 43.60
Aktualizacja: 2022-09-25 10:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.17 zł 7.09 zł 7.04 zł 3.02 zł
Circle K 6.12 zł - 6.99 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.14 zł - 7.01 zł 3.01 zł
MZK 6.14 zł 7.19 zł 7.02 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.17 zł - 7.17 zł 2.91 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij