Sobota, 09 Grudnia 2023 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
oprac. je, tekst i plakat - SAH

Będzie protest i spotkanie modlitewne

Stowarzyszenie Arcana Historii organizuje w dniu 14 lutego (wtorek) protest w związku ze składaniem przez władze miasta kwiatów przy pomniku stojącym na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Tego dnia z ich inicjatywy odbędzie się o 18.30 w Bazylice Mniejszej spotkanie międzyreligijne. Oprócz ks. Tomasza Pora z parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, wezmą w nim udział wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku Michał Rucki oraz ks. Dariusz Jóźwik, wikariusz w prawosławnej parafii katedralnej św. Mikołaja w Gdańsku.

Zamieszczamy poniżej tekst nadesłany przez prezesa SAH Marcina Wałdocha, w którym uzasadnia organizację protestu.

Reklama | Czytaj dalej »

„Informuję, że w dniu wczorajszym Stowarzyszenie Arcana Historii powiadomiło władze Chojnic o proteście, który zorganizujemy w dniu 14 lutego przy Cmentarzu Radzieckim. Zapewne jak co roku burmistrz Chojnic odda pokłon przed pomnikiem "Bohaterów ZSRR" i przed czerwoną gwiazdą. Nie akceptujemy takiej postawy, która jest jawnym zaprzeczeniem istoty pełnionej przez Arseniusza Finstera funkcji urzędnika publicznego niepodległej Polski. "Bohaterzy ZSRR" i czerwona gwiazda, to symbole totalitarnego systemu odpowiedzialnego za śmierć dziesiątków milionów ludzi. Nie ma czego hołubić. Czym innym jest pamięć o ofiarach wojny oraz żołnierzach radzieckich, czym innym jest hołubienie sowietów i systemów totalitarnych. Tych dwóch postaw nie można mylić. W związku z postawą burmistrza Chojnic, będziemy protestować. Nigdy wśród nas nie będzie zgody na pokłon przed czerwoną gwiazdą i przed pomnikiem "Bohaterom ZSRR". Burmistrz na tego typu ceremoniach reprezentuje ogół mieszkańców Chojnic, ale nie wszyscy są zgodni z Jego postawą, czego niestety od lat zdaje się nie zauważać. Ignoruje tym samym pamięć zbiorową znaczej części mieszkańców Chojnic i ich rodzin.

Wszystkich zainteresowanych wyrażeniem sprzeciwu wobec hołdowania sowietów przez władze miejskie zapraszamy na protest. Będziemy biernie kontestować czołobitność władz miasta wobec obcej i zbrodniczej ideologii. Podkreślamy też, że nie wyrażamy sprzeciwu wobec tych, dla których Cmentarz Radziecki jest miejscem wiecznego spoczynku. Nasz sprzeciw wiąże się jedynie z formą, w której rokrocznie władze miejskie celebrują datę 14 lutego, przedstawiając ją jako wyzwolenie i akt pamięci wobec poległych, faktycznie oddając cześć ideologii i pośrednio identyfikując się z oprawcami Polaków. Gdyby było tak jak chcą przedstawić to włodarze w swej interpretacji 14 lutego, to nie byłoby oporów władz na zmianę inskrypcji na pomniku ("Bohaterom ZSRR"), którą to zaproponowaliśmy rok temu, ani też pokłonów przed czerwonymi gwiazdami, które jak wszyscy wiemy przyświecały zbrodniom komunistycznym minionego wieku.

Zrezygnowaliśmy w tym roku z kroków "konstruktywnych", które w pełnej mierze już wykorzystaliśmy w przeszłości. Składając w roku ubiegłym petycję do władz miejskich w sprawie zmiany napisów na pomniku cmentarnym, w kwestii umieszczenia listy poległych w Internecie oraz odnośnie ustawienia nowej tablicy informacyjnej wraz z prezentacją przebiegu walk pomiędzy Armią Czerwoną, a Wehrmachtem i SS, spotkaliśmy się jedynie z odrzuceniem naszych propozycji. Dążyliśmy wszelkimi sposobami instytucjonalnymi do osiągnięcia i wypracowania konsensusu, do załagodzenia drażliwej tematyki związanej z interpretacją historii. Nasze postulaty znalazły uznanie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Wydziału Obywatelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Niestety, tych stanowisk nie podzieliła ani Rada Miejska, ani burmistrz Chojnic. Niemniej nadal pozostajemy otwarci na dialog w sprawie pamięci o dniu 14 lutego 1945 roku i możliwych do zaakceptowania formach jej przywoływania.”

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

54 komentarzy

Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Lutego 2012, godzina 15:40
Oceniono 20 razy -18
~Ula
Dziś (16 stycznia) przypada 67. rocznica wyzwolenia Częstochowy przez wojska radzieckie spod hitlerowskiej okupacji.

Upamiętniając to wydarzenie, przedstawiciele władz miasta odwiedzili Cmentarz Kule i oddali hołd poległym żołnierzom. Zastępca prezydenta Częstochowy Mirosław Soborak i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy radzieckich, a także pod pomnikiem, poświęconym ich pamięci.

http://www.wczestochowie.pl/kategoria//6183,na-cmentarzu-kule-oddali-hold-poleglym


Przykład Świecia czy Częstochowy pokazuje, że każde miasto na swój sposób upamiętnia wydarzenia które miały miejsce na ziemiach polskich w 1945r. Tak więc byłbym ostrożniejszy w ferowaniu wyroków kto nakręca fale nienawiści, tak jak to zrobił komentator powyżej.
12 Lutego 2012, godzina 12:48
Oceniono 14 razy 12
~gość
podaj nazwiska tych ,którzy pamiętają.. nie sądzę, aby ich to cokolwiek obchodziło tacy ludzie jak wałdoch próbują manipulacją stworzyć taką właśnie atmosferę..a burmistrz też nie powinien manifestować swojego przywiązania do reżimu zza wschodniej granicy
12 Lutego 2012, godzina 11:00
Oceniono 12 razy -6
~Jacek S.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Lutego 2012, godzina 09:49
Oceniono 26 razy -10
~klev
teodozjusz ma rację, działania tego stowarzyszenia nakręca nienawiść i skrajny nacjonalizm, który nie ma nic wspólnego z autentyczną historią.. łatwo jest manipulować młodymi ludźmi, oni nie do końca orientują się w niuansach przeszłości, a nawet teraźniejszości.. odpuść pan sobie panie wałdoch te protesty, uszanuj tych, którzy odeszli i skup się na tych, którzy żyją
12 Lutego 2012, godzina 09:22
Oceniono 13 razy 11
~IXI
http://www.youtube.com/watch?v=QJrKRRq1CCw
12 Lutego 2012, godzina 00:14
Oceniono 6 razy 4
~IXI
http://www.youtube.com/watch?v=MAimLSWgF74
12 Lutego 2012, godzina 00:14
Oceniono 6 razy 4
~x-Teodoziusz-x
Pamiętam wielką aferę gdy ukraińscy nacjonaliści robili to samo co Marcin Ty próbujesz obecnie zrobić pod cmentarzem żołnierzy radzieckich.Pamiętam gdy ukraińscy nacjonaliści protestowali przy cmentarzu orląt lwowskich mało tego właśnie nienawiść paru idiotów spod tak zwanych "prawdziwych patriotów" ukraińskich spowodowała dewastacje cmentarza.To samo już nastąpiło na Chojnickim cmentarzu,napisy na pomniku,czy wy wszyscy nie byliście oburzeni jak podobne napisy były wysprajowane na cmentarzu lwowskim?Ta sama spirala nienawiści tylko inne poglądy.Śmiem twierdzić że ludność ukraińska we Lwowie musi i to w bardzo dużym stopniu czuć niechęć do naszego cmentarza Łyczakowskiego bowiem jest to policzek dla ukraińskich patriotów.Bowiem nasi Obrońcy Lwowa strzelali do ukraińskich patriotów którzy chcieli wykorzystać słabość tymczasową Rosjan by wybić się na niepodległość i nasi chłopcy zdobyli owy Lwów dla naszego państwa.Bratobójcza walka doprowadziła do tego że Lwów stał się Polski a niepodległa Ukraina tak naprawdę istniała tylko przejściowo,na papierze aż do upadku ZSRR i ogłoszenia niepodległości Ukrainy.Spirala nienawiści którą niczym otwarta puszka Pandory już doprowadziła do dewastacji pomnika,niedługo jacyś debile mogą zacząć dewastować nagrobki...Pierw nie chce się składania kwiatów pod pomnikiem,a potem raz napędzona spirala nienawiści może doprowadzić do tego co historia Chojnic już przeżyła,czyli do likwidacji całkowitej cmentarza "okupantów". Tak było po wojnie z cmentarzem protestanckim,władza i kościół katolicki przyklasnął nad tym że buldożery zrównały z ziemią nagrobki.To samo się tyczy dwóch cmentarzy żydowskich które już nie były potrzebne katolickim ortodoksom.Panie Marcinie pana Stowarzyszenie nie powinno walczyć z historią tylko uczyć,uczyć tolerancji i moim zdaniem SAH powinien zająć się zachowywaniem historii i informowaniem a nie walką z nieboszczykami którzy ta naprawdę nic złego nie są już w stanie uczynić.Został jeszcze cmentarz "napoleoński" do uratowania i do odrestaurowania.Jest tyle do zrobienia,do zbudowania,do odrodzenia w naszym mieście i widzę właśnie szanse SAH w takich działaniach a nie w działaniach typowo politycznych.Chciałem kiedyś przystąpić do SAH bo kocham bardzo historię ale gdy teraz patrzę na to z boku to widzę że tak naprawdę SAH nic nie ma wspólnego z historią tylko z polityką.Chyba trzeba być skrajnym prawicowcem i ortodoksyjnym katolikiem żeby przystąpić do SAH,takie właśnie wrażenie odniosłem po działaniach na temat "problemu" cmentarza żołnierzy radzieckich który Stowarzyszenie Arcana Historii stworzyło...
11 Lutego 2012, godzina 22:23
Oceniono 21 razy 15
~idzi
ANTY-solidaruch popieram Twoją wypowiedź
11 Lutego 2012, godzina 21:57
Oceniono 15 razy 9
~ANTY-solidaruch
wałdoch /celowo z małej litery/ jeżeli swędzą cię ząbki to powiedz, możemy ci je połaskotać! Zbliż się z jakąkolwiek farbą do tego pomnika a długo bedziesz żałował, bo od wczoraj kilka osób pilnuje tego cmentarza z ukrycia! Chcesz sprawdzić zapraszamy!!!
11 Lutego 2012, godzina 21:06
Oceniono 20 razy 12
do Adama , nie ma co sobie głowy z nawiedzonymi zawracać, ja życzę takiemu by jego dzieci były molestowane przez czarnego, zobaczymy, co wtedy będzie pisał i czy będzie się nabijał zadając głupie pytania typu
~lub czaspisma ... zły dotyk boli cale zycie?


11 Lutego 2012, godzina 20:22
Oceniono 14 razy 10
~Adam
do ~lub czaspisma - tak zły dotyk boli całe życie, kiedyś mnie molestował ksiądz jak miałem 8 lat, sprawa trafiła na Policję, we wsi której mieszkałem, rodzina życia nie miała, bo ksiądz szykanował nas, sprawa została umorzona,bo uwierzyli księdzu, teraz mieszkam koło Chojnic i cieszę się, że ludzie mówią prawdę a mi jest ciężko o tym mówić i nikomu nie życzę by jego dziecko było molestowane przez księdza, bo wtedy są tylko same problemy z kościołem i psychiczne. Chodzę do kościoła na mszę dla Boga, ale boję się zbliżyć do księdza po prostu uraz z dzieciństwa, więc proszę nie śmiać się z czyiś tragedii .
11 Lutego 2012, godzina 19:46
Oceniono 14 razy 10
~lub czaspisma
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2012, godzina 18:46
Oceniono 18 razy -16
Wałdoch tak po bożemu działa,najpierw rozróba i po mordzie komuś się da na cmentarzu, potem do kościółka pośpiewać z pedofilami w sutannach pioseneczki o dobrym jezusku i miłości do ludzi.
11 Lutego 2012, godzina 18:09
Oceniono 14 razy 12
~...........
Pan Wałdoch nagle zamilczał, zawsze taki chętny do rozmowy był i aktywny na forum, widocznie prawda,którą piszą tu o nim kole w oczy,pewnie przygotowuje akcję wysprejowania pomnika z nocy z 13 na 14 lutego. Wszystkie dewastacje pomnika na bank to dzieło SAH , przecież Wałdoch sam nawołuje do nienawiści i daje swoim zwolennikom do zrozumienia co mają z pomnikiem zrobić.

Zgadzam się z negatywnymi wypowiedziami na temat SAH, temu "stowarzyszeniu"powinna przyjrzeć się dokładnie Policja.
11 Lutego 2012, godzina 16:57
Oceniono 19 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.00 411.00 DKKDKK 50.50 53.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.00 4.29
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 30.00 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.40
Aktualizacja: 2023-12-08 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.70 406.96 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 432.08 437.30 RUBRUB 4.00 4.28
CHFCHF 454.48 460.76 NOKNOK 30.10 32.80
GBPGBP 502.35 508.61 SEKSEK 37.40 38.30
Aktualizacja: 2023-12-08 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.49 zł 7.14 zł 6.73 zł 2.9 zł
Circle K 6.44 zł - 6.68 zł 2.87 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.45 zł 6.69 zł 6.66 zł 2.9 zł
Orlen 6.49 zł 7.17 zł 6.73 zł 2.91 zł
PKS 6.49 zł - 6.69 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij