Oddali hołd poległym
Dziś (14.02) w rocznicę uwolnienia Chojnic spod okupacji hitlerowskiej w lutym 1945 roku, uczczono pamięć poległych wtedy żołnierzy Armii Radzieckiej.
Na cmentarzu przy ulicy Kościerskiej zjawiła się liczna delegacja władz miasta z burmistrzem Arseniuszem Finsterem, jego zastępcami Janem Zielińskim i Edwardem Pietrzykiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Janowskim oraz gronem radnych i działaczy społecznych. Była także delegacja władz gminy Chojnice z sekretarzem Stefanią Majewską – Kilkowską oraz wiceprzewodniczącą Rady Gminy Danutą Łoboda. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem, uczestnicy uroczystości zapalili znicze na grobach żołnierzy radzieckich.
Reklama | Czytaj dalej »
Tegoroczne obchody upłynęły w bardzo spokojnej atmosferze. Nie doszło do utarczek słownych pomiędzy organizatorami protestu a przedstawicielami władz miasta. Jedynie jeden z mieszkańców, który przyglądał się zgromadzeniu z ulicy Kościerskiej, głośno wyraził swe poparcie dla działań burmistrza Arseniusza Finstera. Przy wejściu na cmentarz pojawiło się wyraźnie więcej działaczy i sympatyków Stowarzyszenia Arcana Historii, niż rok wcześniej, protestujących przeciwko takiej formie obchodów rocznicy wydarzeń z lutego 1945 roku. Mieli ze sobą transparenty, na których zawarli informacje nie tylko o tym, że datę 14 lutego 1945 roku uważają za początek sowieckiej okupacji, ale ponadto podali własne zestawienie ofiar, których śmierci ma być winien „komunistyczny system przyniesiony na bagnetach zwykłych żołnierzy”. Marcin Wałdoch z SAH zapowiedział, że w przyszłym roku ponownie będzie organizował protest pod cmentarzem żołnierzy radzieckich.
Można było także zauważyć większą, niż uprzednio, ilość pojazdów policyjnych i Straży Miejskiej. Niestety, ale wszyscy zapomnieli o upamiętnieniu tej ważnej daty w historii Chojnic przy obelisku Sybiraków na cmentarzu komunalnym, pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich czy na pobliskim cmentarzu przy ul. Wysokiej.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (39)
- Komentarze Facebook (...)
39 komentarzy
Ten zawsze i wszedzie konfliktogenny burmistrz rozpirzy miasto i spoleczenstwo zanim miastu i spoleczenstwu uda sie go wyeliminować.
Ale jak ci żołnierze się zachowywali !. Pamiętają Ci co jeszcze żyją. Popytajcie - straszne historie. Żadnych kwiatów. Ilu żyje poczętych wówczas dzieci ! tragedia.
...a Ci młodzi niech sobie protestują - kiedyś dorosną i zmądrzeją !
Nie przypominam sobie też aby poprzedni burmistrzowie w taki sposób obchodzili tą rocznicę. Owszem kwiaty i znicze w tym okresie były na tym cmentarzu.
W tej chwili najważniejsze jest zażegnanie konfliktu, który z roku na rok rośnie. Sytuacja w przyszłości może wymknąć się spod kontroli. I wtedy na montowanie sztabu antykryzysowego będzie za późno. Określone zadania w kwestii bezpieczeństwa obywateli przypisane są burmistrzowi. Proszę wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo o to, aby spotkały się i w sposób poważny przedyskutowały kwestię ewentualnych zagrożeń i wyartykułowały je burmistrzowi. Proszę wyjaśnić Panu burmistrzowi jakie skutki może przynieść trwanie w tym konflikcie.
Proponuję wprowadzenie rotacji - co roku prowadzić uroczystości pod innym miejscem kojarzącym się z 14.02.1945
Czy nie mozna takich śmieci jak ostatnia wypowiedź Boruty po prostu wyrzucać? To na prawdę nic nie wnosi.
Burmistrzu na Pana spadnie odpowiedzialność za to, co może wydarzyć się w przyszłości. Proszę nie "igrać z ogniem". Pan jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców. Proszę przemyśleć to o czym piszę. Przy okazji postaram się w realu z Panem porozmawiać na ten temat.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!