Czwartek, 18 Kwietnia 2024 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Absolutorium udzielone

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Zdecydowaną większością głosów miejscy radni przyjęli uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2011 rok oraz o udzieleniu burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta.

Dyskusja wokół absolutorium prowadzona była tylko przez Bartosza Blumę i burmistrza Arseniusza Finstera. Lider klubu PiS w swej wypowiedzi wymienił szereg czynników, które wpłynęły na ocenę działań burmistrza w 2011 roku. Zaliczył do nich konflikty władz miasta z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli o sposób naliczania dotacji, a także z dwoma stowarzyszeniami – Arcanami Historii i Wspólną Ziemią; brak realizacji budowy siedziby miejskiej kultury; zastój w komunalnym budownictwie wielorodzinnym. Zaniepokoił go także wzrost poziomu zadłużenia miasta. Pytał ponadto o sprawozdania pełnomocników burmistrza z ubiegłorocznej działalności.

Reklama | Czytaj dalej »

Arseniusz Finster tym razemu swej corocznej polemiki „absolutoryjnej” nie prowadził z mównicy. Poziomu zadłużenia miasta nie uważa za niebezpieczny. Jest zdania, że na koniec 2012 roku będzie w wysokości ok. 49%, czyli tyle, ile wynosi aktualnie w gminie wiejskiej Chojnice. Na dowód dobrej sytuacji Chojnic, burmistrz podparł się argumentem w postaci 46 lokaty naszego miasta w ubiegłorocznym rankingu samorządów pt. „Złota Setka” prowadzonym przez dziennik Rzeczpospolita. Odniósł się także do sprawy finansowania sieci przedszkoli: – Musimy optymalizować wydatki na nie, bo należy utrzymać takie zrealizowane inwestycje, jak boisko Modrak, niedługo park 1000-lecia, wkrótce Chojnickie Centrum Kultury. Znajdźcie inne miasto, które tak jak my, daje dotację na jedno dziecko integracyjne w wysokości 1200 złotych – radził swemu oponentowi Arseniusz Finster. Nie zabrakło odniesień związanych z działalnością Arcan Historii i Wspólnej Ziemi. Burmistrz przypominał co o nim pisał na blogu Marcin Wałdoch. Żalił się, że nie chciały te stowarzyszenia ujawnić ilu posiadają członków. Zauważył, że Jacek Studziński potrafił podziękować za wykonanie badań wody w parku 1000-lecia, a Wspólna Ziemia nie chwali władz miasta za dokonywane zmiany w tym rejonie miasta. Dziwił się także, że radny Bartosz Bluma wspomina o wydarzeniach związanych z działalnością organizacji pozarządowych przy okazji rozliczania ubiegłorocznego budżetu.

Jeszcze przed głosowaniem nad absolutorium, Edward Gabryś z Programu 2014 oraz Leszek Pepliński z Platformy Obywatelskiej, w imieniu swych klubów, zadeklarowali poparcie uchwały o jego udzieleniu. Tylko radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, pozostali obecni na sesji radni, czyli piętnastu, głosowali za uchwałami związanymi z realizacją budżetu miasta za 2011 rok. Nie obeszło się bez wiązanek kwiatów od radnych z Programu 2014 i Platformy Obywatelskiej dla burmistrza Arseniusza Finstera oraz skarbnik Krystyny Perszewskiej.

Pozostałe projekty uchwał, poza wycofaną z porządku obrad o zbyciu nieruchomości, przeszły jednogłośnie. Nie była jednak na sesji omawiana sprawa losów salki gimnastycznej przy ul. Grunwaldzkiej. Burmistrz poinformował, że będzie ten temat w porządku obrad kolejnej sesji, która jest zaplanowana na 2 lipca.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

81 komentarzy

~Przeciwnik 212 KK
Politykom aktualnie nie zależy na skreśleniu 212 KK, bo, podobnie jak nasz włodarz, dzięki temu anachronicznemu prawu zawsze mają większe szanse na rozprawienie się z oponentami...
14 Czerwca 2012, godzina 07:34
Oceniono 8 razy 6
~jak się powiedziłało ooo
trzeba powiedzieć ppp
13 Czerwca 2012, godzina 18:30
Oceniono 5 razy 5
~Ooo
Ooo...
13 Czerwca 2012, godzina 18:16
Oceniono 1 raz 1
~http://jankepost.salon24.pl/334432,wykreslmy-wreszcie-212-to-zlog-jaruzelski
Igor Janke – dziennikarz: <<Choć trudno w to uwierzyć, paragraf 212 ciągle istnieje. Wprowadzono go w stanie wojennym przewidując karę do dwóch lat więzienia za "zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania". To zapis rodem z systemów totalitarnych, złóg PRL-u, z ducha łukaszewsko-jaruzelski służący zatykaniu gęby tym, którzy są odważni. Ten zapis już dawno powinien zniknąć…
Oczywiście, zdarza się, że media popełniają błędy. Niezależnie od prawdziwych win dziennikarzy, groźba więzienia jest dla piszących nie tylko czymś absurdalnym ale bardzo groźnym. Nie tylko dla dziennikarzy. Dla wszystkich. Nie ma żadnego powodu, by człowieka, który popełni błąd pisząc tekst czy przygotowując program telewizyjny traktować tak samo jak złodzieja czy mordercę. Politycy wielokrotnie obiecywali, ze go zlikwidują, ale tego nie zrobili, z przyczyn mi bliżej nie znanych.

Nie jestem broń Boże zwolennikiem specjalnych praw dla mediów. Jeśli dziennikarz czy gazeta złamią prawo – należy ich za to pociągać do odpowiedzialności. Dziennikarz, bloger, lekarz, prawnik i sprzedawca w sklepie to takie same osoby wobec prawa. Ale za pisanie nie można grozić więzieniem. Ten przepis był wielokrotnie wykorzystywany w złych sprawach. Powoduje, że zwłaszcza słabsze media, których nie stać na dobrych prawników zaczynają się bać publikować odważne teksty. Przeciwko temu zapisowi protestowali już dziennikarze od lewa do prawa. Od Jacka Żakowskiego Moniki Olejnik do Tomka Sakiewicza i Rafała Ziemkiewicza. Teraz akcję „Wykreśl 212 kKK” organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Wspieram tę akcję.>>
19.08.2011
13 Czerwca 2012, godzina 13:48
Oceniono 9 razy 9
~Lorelai
Rzeczywiście genialny swojej prostocie. I jaki nieskomplikowany w zastosowaniu. No bo w takiej szkole wystarczy znaleźć paru świadków i zobowiązać do napisania zeznań o tym, co też jedna pani poeiedziała drugiej pani. Co nie jest wcale takie trudne – no, bo któż odmówi pracodawcy? Albo w przypadku forum dyskusyjnego – wytropić łobuza w internecie za pomocą prokuratury. I paragraf 212 posłuży do poskromienia każdego, kto ośmielił się wygłaszać niepopularne tezy. To, czy były one nieprawdziwe, czy też uzasadnione, dopiero po długich miesiącach albo latach ustali sąd. A przez ten czas oskarżony ma sprawę karną. Która w przypadku nauczyciela grozi utratą pracy, a nawet więzieniem. Natomiast oskarżyciel nie poniesie żadnych konsekwencji, jeśli jego oskarżenie okaże się niesłuszne. O nadużywaniu tego paragrafu trwają już od dawna dyskusje polityków i karnistów
13 Czerwca 2012, godzina 13:26
Oceniono 10 razy 8
~Paragraf
Fajny ten paragraf 212 KK. Zawsze można w ten sposób uciszyć niepokornego podwładnego, mało tego, jeśli jest nauczycielem, pozbyć się go raz na zawsze, pozbawiając prawa wykonywania zawodu. Genialny pomysł.
11 Czerwca 2012, godzina 15:37
Oceniono 19 razy 19
~brawo Marzenna
Arek się kończy, nerwy mu szwankują...
11 Czerwca 2012, godzina 09:39
Oceniono 18 razy 16
~Marzenna Osowicka
Nie zrozumiał Pan mojej wypowiedzi skierowanej do Podatnika, będącej komentarzem do artykułów znajdujących się pod linkami, które przytoczył. Akurat w tym momencie nie miałam na myśli Pańskich poczynań, lecz zamiar roztoczenia ścisłej kontroli nad mieszkańcami globu za pomocą chipowania ze strony bliżej nieokreślonej władzy. Natomiast Pan, na zasadzie przysłowia: uderz w stół, a nożyce się odezwą, zareagował nerwowo na kluczowe słowo INWIGILACJA. Kluczowe, jak się okazuje, w procesie Pańskich wirtualnych relacji z internautami.

Zaczynam się głęboko zastanawiać nad faktem, czy te Pańskie żądania bądź wnioski kierowane do prokuratury o odtajnianie numerów IP internautów piszących krytycznie o Pańskich działaniach, nie są czasami czystą, krystaliczną formą dążenia do tejże inwigilacji? Do trzymania kontroli nad ludźmi myślącymi odmiennie niż Pan? Histeryczne reakcje typu groźby w formie listów, sms-ów, rozmów telefonicznych lub wirtualnych enuncjacji takich, jak ta ostatnia skierowana do Arete o wystąpieniu na drogę prawną w przypadku nieodszczekania podanych przez nią informacji, bądź żądanie ich udowodnienia świadczą o tym, że traci Pan dystans przede wszystkim do siebie samego. No i oczywiście do oceny kalibru wypowiedzi, które Pana, Pańskim zdaniem obrażają.

Co Pan zrobi, kiedy ilość postów, które zgodnie z Pańskim przekonaniem, narażają Pana na utratę społecznego zaufania jako burmistrza, przekroczy punkt krytyczny? Jeśli internauci wystosują do Pana sporą ilość tego typu wypowiedzi? Sparaliżuje Pan swoimi dociekaniami działalność chojnickiej prokuratury? Zasypie Pan chojnicki sąd pozwami o pomówienia? Proponuję paragraf 212 KK przetestowany już przez Pańską podwładną z Gimnazjum nr 1. A propos, czy to Pan osobiście, jako doświadczony fighter i dominator doradził jej tę formę dyscyplinowania niepokornych nauczycieli? ;o) Czy to próba wprowadzenia nowych standardów w procesie rozwiązywania nabrzmiałych interpersonalnych problemów w podległych Panu jednostkach i chojnickiej raczkującej demokracji? Trochę poważnych pytań i wątpliwości nasunęło mi się w tym poście, prawda?
10 Czerwca 2012, godzina 16:49
Oceniono 30 razy 24
Do internauty z 08 Czerwca 2012, godzina 14:56:
Dzięki za sugestie. Bardzo przekonywująca linia argumentowania. No fakt, goście na sesji RM mogą o tym nie wiedzieć. Ale ojciec naszego miasta? ;-)
10 Czerwca 2012, godzina 03:45
Oceniono 29 razy 11
Do burmistrza:
Nie zamierzam reagować na Pana oczekiwania. Fakty miały miejsce. Zostały udowodnione. Wymiar sprawiedliwości nie wyciągnął konsekwencji. Mała społeczna szkodliwość czynu. Nie ma o czym rozmawiać. Pozostaje tylko wymiar moralny. Wałdoch ze swoim podglądactwem to pikuś.
10 Czerwca 2012, godzina 03:42
Oceniono 29 razy 11
~obo
Ogarnij się kobieto, nie wstyd ci śledzić internautów i jeszcze przyznawać się do tego? Znajdź sobie coś cikawszego
09 Czerwca 2012, godzina 21:51
Oceniono 11 razy 1
~uroczysko
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Czerwca 2012, godzina 22:54
Oceniono 31 razy -11
~...
Prawie, prawie... ;-) ale jednak nieprecyzyjnie mnie namierzyłaś...
08 Czerwca 2012, godzina 21:28
Oceniono 6 razy 6
~klev
a co za problem pisać komentarze używając innych nicków? nie jestem lorelei, ani zero ,ani podatnik a mogę się tak podpisać .. URZĄD ZOBOWIĄZUJE, a ja nie mam szacunku do faceta, który chciał byłą żonę okraść z pieniędzy, które jej się po rozwodzie należą.. tez wystąpisz o mój IP? mam to gdzieś, wszystkich nie wystraszysz..
08 Czerwca 2012, godzina 19:51
Oceniono 27 razy 27
~o fuuuuuu
08 Czerwca 2012, godzina 15:22
Oceniono 2 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 413.00 DKKDKK 51.00 54.40
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.16 4.45
CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 32.00 34.40
GBPGBP 501.00 511.00 SEKSEK 36.10 37.10
Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.76 410.47 DKKDKK 51.10 54.30
EUREUR 432.06 436.99 RUBRUB 4.16 4.45
CHFCHF 442.94 449.73 NOKNOK 32.10 34.30
GBPGBP 503.45 509.16 SEKSEK 36.20 37.00
Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-18

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij