Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kupić czy nie kupić?

Mieszkanie za pół ceny - najemcy mieszkań mają się nad czym zastanawiać.

Mieszkanie za pół ceny - najemcy mieszkań mają się nad czym zastanawiać.

Czemu takie wysokie wyceny, jakie nakłady będzie można odliczyć, jaki po wykupie będzie czynsz? - to tylko niektóre z pytań, jakie mieli najemcy komunalnych mieszkań zainteresowani wykupem z 50-procentową bonifikatą. W poniedziałkowe popołudnie w sali obrad ratusza mogli wyjaśnić swoje wątpliwości, na które odpowiadali burmistrz Arseniusz Finster i dyrektor Wydziału Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami w ratuszu Jacek Marczewski. Wcześniej przez godzinę przedstawiciele banków zapoznawali ze swoją ofertą, rozdawali ulotki i zapraszali do placówek.

- Skąd się biorą takie wyceny? I to jeszcze za ZGM-owskie mieszkania? - dziwili się co niektórzy. Arseniusz Finster odpowiedział, że wycen dokonuje uprawniony rzeczoznawca. - Jak się ktoś nie zgadza, to można zrobić kontrwycenę - stwierdził. - Mnie też niektóre wyceny wydawały się duże, ale biegły wylicza według pewnych wytycznych. Poza tym proszę pamiętać, że kupujecie państwo mieszkanie za 50 % wartości i bez podatku VAT - dodał.

Reklama | Czytaj dalej »

W jednym przypadku różnica w wycenie mieszkania sprzed 3 lat a aktualna, różniła się o prawie 30 tys. zł. W dodatku wzrosła. - A czy grunt pod nieruchomością był też wliczony w poprzedniej wycenie? - dociekał burmistrz. Chojniczanka na to pytanie nie potrafiła odpowiedzieć. - Proszę przyjść do ratusza z tą wyceną - zaprosił burmistrz. Inne z mieszkań, w kamienicy przy ul. Bankowej, wyceniono na 2350 zł/metr. - Całe mieszkanie jest do remontu. Toaletę mamy na korytarzu. Nie możemy się doprosić od ZGM podłączenia hydrauliki - opisywała mieszkanka centrum miasta.

Dla innej chojniczanki z bloku z tzw. wielkiej płyty wycena była "szokująca" - 3 tys. 200 zł za metr. - W 1991 roku, jak się wprowadzaliśmy, to każdy cieszył się z mieszkania. Zastaliśmy praktycznie stan surowy, wszystko sami zrobiliśmy, ponieśliśmy wydatki - żaliła się mieszkanka bloku przy ul. Młodzieżowej. Nakłady to kolejny temat, który podnieśli najemcy. Czy od wyceny odliczać np. CO. - Ja bym chętnie odliczył takie poważne nakłady. Pytanie tylko jak to udokumentować. Trzeba też odliczyć różnicę w czynszu. Jeśli nakłady były poniesione 15 lat temu, to nie wiem czy jest o co kruszyć kopie - mówił włodarz. Poza tym podkreślił, że dla wszystkich zainteresowanych wykupem trzeba zastosować taką samą miarę. - Przede wszystkim trzeba ustalić czy właściciel nieruchomości wyraził zgodę na remonty. Potrzebne są rozmowy z ZGM. Wszystko jest obwarowane przepisami. Biegły nie jest od tego, że odliczać nakłady - stwierdził dyrektor Jacek Marczewski. Na spotkaniu padła propozycja by do biura sprzedaży mieszkań składać wnioski o odliczenia. Z kolei na pewno odliczony nie zostanie dług, z jakim ktoś przejął mieszkanie.

Mieszkańcy bloku przy ul. Kartuskiej, na którym ciąży hipoteka, mogą być spokojni. - Pozostało do spłaty 330 tys. zł. Spłacimy to, a ludzie kupią mieszkania z czystą hipoteką - zagwarantował burmistrz Finster. Mieszkańca Kartuskiej interesowało, jakie po wykupie mieszkania czekają go opłaty. - Taka możliwość wykupu jest dużą szansą. Pytanie tylko o ile spadnie czynsz. Czy będzie mi się opłacało wziąć kredyt - zastanawiał się Artur Włoch. - A jaki ma pan teraz czynsz? - 600 zł - odpowiedział. - To myślę, że 400 zł jeszcze panu w kieszeni zostanie - oszacował burmistrz. Kiedy powstanie wspólnota mieszkaniowa, to jej zarząd ustali stawki na fundusz remontowy oraz koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem części wspólnych.

Jak poinformował na koniec Arseniusz Finster, do biura sprzedaży mieszkań przy ul. Bankowej spłynęło 80 wstępnych wniosków, zlecono 52 wyceny, a 13 rodzin zdecydowało się na wykup. Pierwszy pakiet mieszkań można by sprzedać po podjęciu stosownych uchwał na kwietniowej sesji. Zanim sprzedaż zostanie sfinalizowana, minie ok 2-2,5 miesiąca. - Program nie będzie trwał wiecznie. Planujemy, że do końca 2014 roku. Jest teraz dobra sytuacja kredytowa, wszystkie banki oferują kredyty hipoteczne. Proszę was żebyście podjęli decyzję - zwrócił się do mieszkańców.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~zagościłem
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Wydales-sporo-na-remont-Kupisz-taniej/9297 warto posłuchać-dużo wyjaśnia
14 Kwietnia 2013, godzina 12:00
Oceniono 1 raz 1
~koko loko
No i już podobno burmistrzunio się opamiętał. Już koncepcja po raz kolejny się zmieniła. Remonty łazienek, centralnego ogrzewania i wymiana okien będzie podlegać refundacji, ale już wymiana drzwi wewnętrznych nie.
13 Kwietnia 2013, godzina 19:37
Oceniono 3 razy 3
~lokator
... ściema ! miasto potrzebuje pieniedzy i dlatego tak drogo. Poczekamy na lepsze czasy i inne rządy.
10 Kwietnia 2013, godzina 17:00
Oceniono 8 razy 6
~gość twoje M4
Do ~ja- wydaje mi się że jeżeli płace do ZGM-ów na fundusz remontowy jakąś miesięczną określoną(stałą) opłatę to nie może być sytuacja że "zrzuta z sąsiadami na remont dachu" tylko pieniądze są pobierane właśnie z tego funduszu jak również z ubezpieczenia kamienicy.
10 Kwietnia 2013, godzina 12:29
Oceniono 4 razy 0
~Jarek
Do flagi-nie każdy dostał od tatusia w spadku mieszkanie albo jest z bogatej rodziny. Nie mieszkam w starej kamienicy bo jestem masochistą tylko dlatego bo zarabiam średnią chojnicką i nie stać mnie na kredyt. NAPRAWDĘ W CHOJNICACH JEST SPORO TAKICH JAK JA.
10 Kwietnia 2013, godzina 12:14
Oceniono 6 razy 6
~ja
Wyceny mieszkan to faktycznie sa z kosmosu a z drugiej strony kupic mieszkanie od miasta a pozniej zrzucac sie na kapitalny remont kamienicy?!Dziekuje bardzo ja nie jestem zainteresowa.Wiekszosc domow czy kamienic ktore znajduja sie w rekach ZGM przez lata zostala tak zaniedbana ze szkoda gadac wiec kupisz mieszkanie a za chwile zrzuta z sasiadami na remont dachu,elewacji itd...
10 Kwietnia 2013, godzina 09:17
Oceniono 6 razy 4
~uważny obserwator
Ludzie odchodzicie od tematu. Skupiacie się jak zwykle na tym, co kto dostał za darmo i od kogo. Prawda jest taka, że wasi rodzice lub wy sami w zdecydowanej większości przypadków mieszkaliście na początku w mieszkaniach komunalnych lub spółdzielczych lokatorskich. Część osób w którymś momencie zajmowane przez siebie mieszkania wykupiła na mniej lub bardziej atrakcyjnych warunkach, a teraz macie problem, że inni też chcą skorzystać z takiej "promocji".
Wyceny mieszkań są zawyżone. W Chojnicach w ogóle panuje ostatnio tendencja do maksymalnego zawyżania cen mieszkań. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia, w których mieszkanie 48 m za 160 tys zł to jest praktycznie jedna z niższych cen. To śmieszne, że przy takich stawkach, można sprzedać mieszkanie w Chojnicach i kupić identyczne w Bydgoszczy, lub dołożyć 40 tys i zakupić podobne mieszkanie w Gdańsku. Na tych zawyżonych, wziętych z sufitu cenach opiera się specjalista z ZGMu. Przez to "bonifikata", chociaż teoretycznie wynosi 50%, faktycznie wynosi jakieś 30%.
Dodatkowo wyszły kolejne kłamstwa naszego włodarza. W komentarzu z dnia 30.10.2012r. pod artykułem "Sprzedaż mieszkań ma wzmocnić budżet" burmistrz napisał:
Jeżeli najemca ma zapis w umowie o ulepszeniach i modyfikacjach, to będą one odliczone od wyceny – to logiczne. Gorzej jak takiego zapisu nie ma. Trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie, które nie będzie krzywdziło ludzi.
Te słowa dotyczą oczywiście odliczenia nakładów, jakie lokatorzy ponieśli na remont zajmowanego przez siebie lokalu. Burmistrz kilkakrotnie, w różnych mediach powtarzał, że koszty remontów, ulepszeń, założenia c.o. i ulokowania łazienki w lokalu zostaną odliczone. Jak można przeczytać w artykule powyżej, już zmienił zdanie. Tak chce was zrobić, drodzy lokatorzy, burmistrz na szaro, bo pieniędzy w kasie zabrakło.
09 Kwietnia 2013, godzina 21:47
Oceniono 15 razy 13
~fragi
A kto cię Jarku zmuszał do mieszkania w tym mieszkaniu? Dlaczego nie kupiłeś sobie innego albo nie wybudowałeś domku?
09 Kwietnia 2013, godzina 21:18
Oceniono 17 razy -9
~Jarek
Do Piotra - od 40 lat mieszkam w walącej się kamienicy, zastałem to mieszkanie z toaletą wspólną na korytarzu, bez ciepłej wody, z piecami, na podłogach stare deski , ciekawe ile byś dał za takie mieszkanie. Oczywiście sam robiłem wszelkie remonty, ciepłą wodę , centralne, ZGM w tym czasie wymienił tylko okna a o elewacji szkoda gadać. Pan Piotr sam za to mieszkanie nie dał by grosza ale ja po włożeniu w to mieszkanie sporych nakładów mam dać 2000 za metr, a co do " wydatków" to jeżeli dokładał się Pan do remontu mojej kamienicy to już wszystko jasne- dlaczego jest w takim stanie .
09 Kwietnia 2013, godzina 20:07
Oceniono 12 razy 6
~Anatol
Przychodzą kolesie Finstera i robia wyceny!!! Za mieszkanie w starej 100-letniej kamienicy gdzie sciany sie sypią nie mówiąc o innych rzeczach -wyceniaja mieszkanie za 3300 za metr!!! Mozna je wykupić za 50%. Czyli za mieszkanie 90 metrowe trzeba zapłacić 150 tyś. Za te pieniądze lepiej kupic mieszkanie parę metrów mniejsze i z wygodami- jest przynajmniej ogrzewanie c.o i ciepła woda!!! Ludzie robią z was idiotów!!!
09 Kwietnia 2013, godzina 19:50
Oceniono 17 razy 13
~Piotr
Do chojniczanina. To dajmy te mieszkania za darmo. Widzę, że jesteś chętny na sfinansowanie tego zakupu ludziom, którzy tego chcą. Ja nie mam zamiaru w ramach programu "Developer na swoim" czy innym socjalistycznym pomyśle dokładać to mieszkań innych. Mam dość swoich wydatków.
09 Kwietnia 2013, godzina 19:01
Oceniono 17 razy 1
~chojniczanin
"Planujemy, że do końca 2014 roku. Jest teraz dobra sytuacja kredytowa, wszystkie banki oferują kredyty hipoteczne. "

Banki oferuja kredyty hipoteczne ale nie kazdego stać na zaciagiecie i nie kazdy ma zdolność kredytową. Poza tym Platforma Obywatelska zlikwidowała kredyt "Rodzina na swoim". Szkoda, bo młodzi mogliby spelnic szybciej i taniej swoje marzenia o wlasnym m.
09 Kwietnia 2013, godzina 16:49
Oceniono 18 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij