BIP – zło konieczne?
Wracamy do sprawy publikowania w Biuletynie Informacji Publicznych danych o udzielonych ulgach i umorzeniach podatkowych przez chojnicki urząd miejski.
Wymóg posiadania tych biuletynów został wprowadzony ustawą o dostępie do informacji publicznej z 6.09.2001. W jej artykule 6 wymieniono jakie informacje publiczne podlegają udostępnieniu. W jednym z podpunktów jest zapisane, że informacje o majątku jednostek samorządu terytorialnego oraz o pomocy publicznej. Są te podpunkty wymienione w art. 8, w którym szczegółowo podano, co urzędy, w tym samorządowe, MUSZĄ zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznych. Ulgi, raty, odroczenia i umorzenia są różnymi rodzajami pomocy publicznej, tak jak dotacje czy zlecanie wykonywania usług przewozowych MZK bez przetargu. Te decyzje mają także wpływ na wielkość majątku gminy miejskiej Chojnice. Arbitralne decydowanie, że z kilku wariantów decyzji podatkowych, które wszystkie są wymienione w tym samym podpunkcie f art. 37 ustawy o finansach publicznych, jeden będziemy publikować w BIP-ie, a pozostałe tylko na tablicy wiszącej na ratuszowym korytarzu, który jest dostępny 5 dni w tygodniu po kilka godzin dziennie, raczej nie przystoi do standardów stosowanych w większości krajów Unii Europejskiej.
Reklama | Czytaj dalej »
Zapytaliśmy Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, czy taka praktyka stosowana przez chojnicki urząd miejski jest prawidłowa. Oto odpowiedź: „Udostępnieniu podlegają wszystkie informacje, o których jest mowa w art. 37 ust 1 pkt. 2 lit. f. Służy do tego BIP, bo za jego pośrednictwem podaje się te (i inne) informacje publiczne do publicznej wiadomości. Świadczy o tym chociażby treść art. 6 ust. 1 pkt. 5 litery c i g ustawy o dostępie do informacji publicznej. "Stara" ustawa o finansach publicznych też przewidywała taki obowiązek w art. 14 pkt. 2 lit. e. Proszę zobaczyć jak to robią np. w Bydgoszczy.”
Skorzystaliśmy z tej rady. W dziale „Finanse” jest rozdział „Wykaz podmiotów, osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, którym udzielono ULG, ODROCZEŃ, umorzeń LUB ROZŁOŻONO SPŁATĘ NA RATY w kwocie powyżej 500 zł”. Są informacje o rodzaju umorzonego podatku. Podawane są te zestawienia od 2007 roku, kiedy to zamieszczono dane za 2006 rok.
Fragment pierwszej strony informacji o ulgach podatkowych udzielonych przez Prezydenta Bydgoszczy w 2011 roku, która znajduje się w BIP.
Zajrzeliśmy jeszcze do BIP – u Urzędu Miasta i Gminy Tuchola. Najstarsze dane o ulgach podatkowych, które udało się znaleźć w nim, są za rok 2009. Z opublikowaniem informacji za 2012 rok nie czekają, jak w Chojnicach, na dzień 31 maja, gdyż umieścili je 3.04.2013 roku. W jednym dokumencie podano wszystkie te informacje, które wymaga ustawa o finansach publicznych, czyli nie tylko umorzenia, ale są także ulgi, raty, odroczenia i pomoc publiczna. Są również dane dotyczące wykonania budżetu Tucholi, otrzymanych środków zewnętrznych oraz dotacji z innych samorządów, także przekazanych z własnego budżetu do okolicznych samorządów.
W chojnickim BIP, jak już pisaliśmy, są dane tylko za 2010 i 2011 dla umorzeń podatkowych i pomocy publicznej bez szczegółów o jej przyczynie i rodzaju. W Bydgoszczy jest ta informacja. Uściślenia wymaga jeszcze wątek zakresu pytania zadanego przez radnego Bartosza Blumę. Burmistrz Arseniusz Finster w swym piśmie do redakcji z 10.04.2013 napisał: „Na pytanie radnego Bartosza Blumy dotyczące umorzeń należności z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2010 i 2011, na sesji Rady Miejskiej w Chojnicach w dniu 25 marca 2013 roku Burmistrz wskazał, iż informacja w tym zakresie znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.” W protokole z sesji jest taki zapis pytania Blumy: „Jakim podmiotom, czyli firmy, instytucje i osoby fizyczne, w jakiej wysokości umorzono należności z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2010-2012”. Interesował go także rok 2012.
Nasuwa się nam pytanie, czy uzyskany przez urząd miejski w 2004 certyfikat za udział w programie Przejrzysta Gmina, był potrzebny do rozbudowy kolekcji dyplomów, czy jednak z planem jego przestrzegania. „W gminie mieszkańcy są skutecznie informowani o planowanych posiedzeniach rady, komisji itp., planie pracy wójta/burmistrza, a informacje o podjętych rozstrzygnięciach podawane są do publicznej wiadomości bez zwłoki.” – to fragment zapisu z rozdziału „Zasada przejrzystości”, który jest na ratuszowej stronie od 2004 roku. Informacje o posiedzeniach komisji po raz pierwszy pojawiły się we wrześniu 2012 roku. Nie ma w BIP informacji o podmiotach, które wygrały przetarg lub rokowania na nabycie nieruchomości, ani w jakiej cenie. Są jedynie o nowych dzierżawcach. Nie ma w tymże BIP wszystkich ogłoszeń o dacie rokowań na nabycie nieruchomości po bezskutecznych przetargach.
Zestawienie ulg podatkowych za 2011 rok w Bydgoszczy
Zestawienie ulg podatkowych za 2012 rok w Tucholi
"Komu umorzono podatek od nieruchomości?" - tekst z 8.04.2013. Zawiera wyjaśnienia burmistrza Arseniusza Finstera z 10.04.2013.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Nepotyzm i korupcja burmistrza wykazana przy zatrudnieniu po znajomości całej rodziny dyrektorki Gimnazjum nr 1 Gosi Henszke, nie jest wyjątkiem. Są tam i inne przykłady nepotyzmu i systematycznego pobłażania korupcji. Jakkolwiek ponieważ burmistrz sam jest zanurzony w korupcyjnych powiązaniach po uszy to nie będzie wytykać korupcji swoim pracownikom ratusza, i tak ręka rękę myje w tym procederze. A rachunek za te wszystkie przestępstwa płacą chojniccy podatnicy.
A burmistrz lubi załatwiać wiele rzeczy w tajemnicy, by ukryć swoje skorumpowane powiązania, na przykład, nepotyczne zatrudnił całą rodzinę socjopatycznej dyrektorki Gimnazjum nr 1 Gosi Henszke na budżecie ratusza - jej męża na specjalnym stanowisku w Gimnazjum nr 1, syna w straży miejskiej, a córkę w urzędzie miast. Taki nepotyzm i zatrudnienie całej rodziny po znajomości to oczywisty dowód na korupcyjne powiązania burmistrza z Gosia Henszke.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!