Niedziela, 05 Lutego 2023 | Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Wyrok wydany, burmistrz niewinny.Aktualizacja

Arseniusz Finster słucha wyroku wydanego przez sędziego Tomasza Biernikowicza.

Arseniusz Finster słucha wyroku wydanego przez sędziego Tomasza Biernikowicza.

We wtorek (21.05) sędzia Tomasz Biernikowicz wydał wyrok uniewinniający Arseniusza Finstera w sprawie o uciążliwe zakłócanie zgromadzenia publicznego z września 2011, które organizowało Stowarzyszenie Wspólna Ziemia.

Zakończył się kolejny akt w toczącym od września 2011 roku sporze pomiędzy burmistrzem Arseniuszem Finsterem a organizatorami protestu przeciwko prywatyzacji przedszkola nr 9. Stowarzyszenie Wspólna Ziemia uważało, że włodarz miasta swoim działaniami na Starym Rynku zakłócił jego przebieg. Chojnicka policja odmówiła wszczęcia postępowania „z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu". Innego zdania był w marcu 2012 chojnicki sędzia Radosław Wyrwas. Wydał wyrok nakazowy z wniosku Wspólnej Ziemi oraz Arcan Historii, uznając Arseniusza Finstera winnym „przeszkadzania w przebiegu zgromadzenia poprzez przemawianie przy użyciu sprzętu nagłaśniającego, uniemożliwiając w ten sposób swobodną wypowiedź jego uczestnikom.” Burmistrz złożył odwołanie od tego wyroku, więc sprawa trafiła na wokandę sądu rejonowego. W sierpniu 2012 postępowanie zostało umorzone z powodu nieobecności Radosława Sawickiego, oskarżyciela posiłkowego. Jego odwołanie od tej decyzji zostało pozytywnie rozpatrzone przez Sąd Okręgowy w Słupsku. Od kwietnia 2013 ponownie chojnicki Sąd Rejonowy zajął się rozstrzygnięciem problemu czy doszło do zakłócenia zgromadzenia.

Reklama | Czytaj dalej »

Sentencja wyroku ogłoszonego dziś (21.05) przez sędziego Tomasza Biernikowicza jest jednoznaczna – Arseniusz Finster nie dopuścił się zarzucanego mu wykroczenia. Wspólna Ziemia powinna zwrócić Arseniuszowi Finsterowi koszty postępowania w wysokości 329 zł oraz Skarbowi Państwa kwotę 116,80 zł tytułem opłaty sądowej. Z przedstawionego na sali sądowej uzasadnienia wyroku wynika, że nie zostały znalezione w zachowaniu burmistrza przesłanki, które by wyczerpywały znamiona wykroczenia z art. 52. – Sąd nie znalazł przejawów tego, że obwiniony chciał zakłócić przebieg, ani też że godził się na to. Na jednym z nagrań video widać, jak polecił pracownikowi ChDK skierować w inną stronę membranę głośników. Gdyby chciał zakłócić, to zapewniłby maksymalny efekt swych działań poprzez wykorzystanie pełnej mocy sprzętu nagłośnieniowego. Ponadto wystąpienie burmistrza także było realizacją konstytucyjnego prawa do wolności wyrażania swoich poglądów – stwierdził sędzia.

Treść wyroku oraz uzasadnienie, które przedstawił sędzia T.Biernikowicz - 20 minut.

Z wyroku jest zadowolony burmistrz Arseniusz Finster. – Sąd po bardzo szczegółowym postępowaniu orzekł, że nie naruszyłem prawa, że mogłem realizować swoje wolności w tym samym czasie. To postępowanie nauczyło mnie, że gdybym dziś poszedł na Stary Rynek, wystąpiłbym tylko przed i po zakończeniu zgromadzenia. Nie z szacunku dla wolności tego stowarzyszenia, tylko po to, by rzeczywiście mogło następować jedno po drugim – stwierdził burmistrz po wyjściu z sali, gdzie ogłoszono wyrok.

Całość wypowiedzi A.Finstera po ogłoszeniu wyroku.

Radosław Sawicki nadal uważa, że burmistrz zdezorganizował protest Wspólnej Ziemi. – Będziemy konsekwentnie dążyli do ukarania Arseniusza Finstera. Złożymy apelację do sądu okręgowego w Słupsku. Jeśli będzie trzeba, to później do Warszawy i Strasburga. Gdybyśmy zrezygnowali, to przyznalibyśmy rację burmistrzowi. Wówczas moglibyśmy się spodziewać, że na każdym zgromadzeniu czy festynie burmistrz zabierałby głos, czy chcieliby tego organizatorzy, czy nie. Nie tak wygląda demokracja – przekazał nam Radosław Sawicki.

Całość komentarza R.Sawickiego

Aktualizacja z 22.05.2013

Stowarzyszenie Wspólna Ziemia w dniu dzisiejszym zamieściło na swej stronie internetowej oświadczenie ws. wyroku. "Sędzia uznał między innymi, że wystąpienie burmistrza także było realizacją konstytucyjnego prawa do wolności wyrażania swoich poglądów. Stwierdzenie takie, podobnie jak wiele innych wygłoszonych przez sędziego Biernikowicza, uznać można za groteskowe w obliczu faktu, że burmistrz występował jako urzędnik miejski, a nie jako obywatel. A także wobec faktu, że swoje wolności artykułował przy użyciu miejskiego (publicznego) nagłośnienia, które obsługiwał pracownik ChDK. Burmistrz nie zgłosił chęci organizacji swojego zgromadzenia zgodnie z ustawą o zgromadzeniach, a jedynie powiadomił policję, że zamierza występować na Rynku w czasie trwania protestu. Nasuwa się tu skojarzenie ze słynnym cytatem z "Folwarku zwierzęcego" Georga Orwella, mówiącym o tym, że są równi i równiejsi. Burmistrz najwyraźniej jest obywatelem równiejszym od innych!" - napisała m.in. Wspólna Ziemia. Całe oświadczenie jest dostępne tutaj.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

83 komentarzy

~Słabo zorientowany
Tak sobie przeglądam najnowszy numer Czasu Chojnic i widzę, że dziennikarze mieli czas i ochotę obserwować dwa postępowania sądowe. W nieznanym miejscu (może w Chojnicach?) w sprawie napadów na sklepy w Zamartem i Pawłowie. Ponad połowa strony nr 3, szczegółowa relacja. Na str. 8 trzy teksty o prowadzonych postepowaniach prokuratorskich. Str.9 - pół jej strony (reszta to reklama) to 2 zdjecia i relacja z ... bydgoskiego sądu, który zajmuje się uciekinierami z chojnickiego schroniska dla nieletnich. Zginął wówczas jeden ze strażników. RedNacz miał czas i ochotę, by pojechać prawie 100 km. Na salę nie został wpuszczony, siedział na korytarzu.
Dlaczego pod tym tekstem o tym piszę? Od uczestników postępowania ws. zakłócania na Starym Rynku we wrześniu 2011 wiem, że RedNacza w czasie trzech posiedzeń sądu (bez uwzględnienia ogłoszenia wyroku) widzieli raz. Pierwszego dnia. Zrobił zdjęcie jak wchodzą Sawicki z burmistrzem do sali i pobiegł dalej. Tyle było go widac. Innego dziennikarza Czasu nie było na tym i na pozostałych posiedzeniach. Ale notki ukazywały się. A podobno na FB tygodnika napisał: "Piszemy o wszystkim".
15 Czerwca 2013, godzina 17:45
Oceniono 8 razy 4
~do "ochy"
Dlatego buława w sądzie wynajął sobie papugę W. , bo sam nie potrafi się wysłowić ani zachować jak należy.
25 Maja 2013, godzina 22:36
Oceniono 9 razy 5
~do "ochy"
w jego wsi mówią na niego fyfloniak
25 Maja 2013, godzina 09:53
Oceniono 12 razy 6
~zero
Trybuna obywatelska, bardzo fajna sprawa! Może PChS złoży wniosek o uruchomienie trybuny obywatelskiej w Chojnicach ? Na pewno burmistrz się zgodzi na taki pomysł, ale radnych nie przekona... i dwa lata będziemy czekali na odpowiedź
24 Maja 2013, godzina 21:39
Oceniono 24 razy -8
~ochy
ha ha ha - ale koleś. ale buława jeszcze bardziej niewyraźnie mówi!
24 Maja 2013, godzina 21:18
Oceniono 12 razy 10
~kabel
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5SmxbB9rpM8
czekam na kogoś z Chojnic
24 Maja 2013, godzina 20:29
Oceniono 9 razy 1
~Ooo
Ooo...
23 Maja 2013, godzina 13:31
Oceniono 8 razy 8
~ojej ojej
i wszyscy mamy cię tam wypatrywać?
23 Maja 2013, godzina 06:46
Oceniono 25 razy 19
~nieśmiały parafianin
A ja wszystkim poirytowanym przegranym procesem polecam dla relaksu bieg przełajowy w Lasku Miejskim w sobotę 25 maja (http://chojnice24.pl/artykul/15747/otwarty-bieg-w-lasku-miejskim/).

Ja także się tam wybieram.
22 Maja 2013, godzina 23:32
Oceniono 35 razy 17
~podatnik
I jeszcze jedno. Gdy jakiś obywatel zorganizuje protest w sprawie wydanego przez Sąd np. Rejonowy (w ocenie obywatela) niesprawiedliwego wyroku to co? Sąd Rejonowy zorganizuje kontra protest i zacznie wyrażać swoje poglądy? Ludzie !!! Pomyślcie!!!
22 Maja 2013, godzina 21:12
Oceniono 26 razy 18
~biernat
A propos powyższego, mam pytanie: kogo pozywał Pan Sawicki? Arseniusza Finstera, czy burmistrza Arseniusza Finstera? Jestem ciekawy, czy w momencie wystosowania pozwu przeciwko burmistrzowi, za jego prawnika przypadkiem nie płacił UM, a jeśli płacił UM, to dlaczego Pan Sawicki ma zwracać pieniądze Finsterowi, który żadnych kosztów nie poniósł? prosiłbym kogoś zorientowanego o wyjaśnienie mi tych kwestii.
22 Maja 2013, godzina 20:56
Oceniono 24 razy 18
~podatnik
Drodzy internauci. Pan Arseniusz Finster jako burmistrz jest organem wykonawczym gminy Miejskiej Chojnice. Organ ten powinien zadbać o to by protestujące organizacje mogły swobodnie korzystać ze swoich konstytucyjnych praw. Tak się nie stało.
Pan Finster nie był tam prywatnie. Był jako burmistrz. W mojej ocenie zawiódł. Być może nie rozumie pewnych kwestii? Jakie to smutne.
Decyzją sędziego jestem wręcz zdumiony. Od kiedy organy władzy publicznej organizują "kontra protesty"? Od kiedy organy władzy publicznej mogą wyrażać swoje poglądy? Czy jest o tym mowa w Konstytucji RP? Jakoś sobie nie przypominam.
Podkreślę raz jeszcze: Arseniusz Finster na chojnickim rynku nie był obecny tam jako obywatel ale jako Burmistrz Miasta Chojnice (organ władzy wykonawczej). Dalszy komentarz zbędny.
22 Maja 2013, godzina 20:46
Oceniono 32 razy 26
~non notus
do zero
Dziękuję serdecznie za poradę.22 Maja 2013, godzina 20:35
Oceniono 25 razy 11
~koleżanka z pracy
Marzenko, widać od razu, że rodzinka dyrektorki śledzi Twoje wypowiedzi na każdym forum.
22 Maja 2013, godzina 20:30
Oceniono 45 razy 13
~Zgadzam się
Do tego słownictwo nieadekwatne do wieku. Ale co się dziwić, skoro wywód jest kierowany do biegnącego pod czterdziestkę "Radka" :-)
22 Maja 2013, godzina 19:24
Oceniono 43 razy -7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 443.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-05 18:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 439.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 469.00 475.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 527.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-05 18:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij