Śmieciowy bałagan
Wczoraj przedstawialiśmy spostrzeżenia mieszkańców Chojnic na temat wprowadzania reformy śmieciowej. Brak pojemników, harmonogramów, czy wręcz niewywożenie śmieci - to sygnały, które docierają do urzędu miejskiego, odpowiedzialnego za nowy system. - Mam mnóstwo telefonów, w tym takie, że mieszkańcy do ratusza śmieci przywiozą - mówił dziś burmistrz podczas obrad komisji: komunalnej i ochrony środowiska. Bałagan jest tak duży, że na jutro włodarz zwołał spotkanie dyscyplinujące z firmami wywozowymi. Najlepiej według urzędników na razie wypada firma Andrzeja Pestki z Klawkowa. Najgorzej Zakład Usług Komunalnych z Czerska. Na SITĘ z Kościerzyny też narzekają.
Miasto podzielone zostało na cztery strefy. Dwie z nich obsługuje ZOM Pestka, po jednej SITA i ZUK Czersk. - Dopuszczam nawet rozwiązanie umów i nowe przetargi - stwierdził Arseniusz Finster. Włodarz poinformował, że w Karsinie chcą rozwiązać umowę z czerskim ZUK-iem. Nieruchomości powinny być zaopatrzone w pojemniki, tymczasem z tym bywa różnie. Są przypadki, że dostarczane są brudne lub tylko worki na odpady segregowane. Jak wyjaśnił dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski, obie wersje, czyli pojemnik lub worek, są dopuszczalne na segregowane odpady. Nadal są miejsca, gdzie w ogóle nie ma pojemnika, bo został zabrany przez inną firmę z ostatnim wywozem. - Stare umowy wygasły i zabrali kontenery. Tak zrobiła SITA, choć były rozmowy by je zostawić. Kontenery zniknęły i to wprowadziło totalny chaos, szczególnie w domach wielorodzinnych. Do tej pory nie ma kontenerów lub są zastępniki, a czasem w ogóle nic - relacjonował dyrektor Jarosław Rekowski.
Reklama | Czytaj dalej »
Przewodniczący osiedla Słonecznego Edward Gabryś podczas obrad komisji odebrał telefon od Jacka Studzińskiego z informacją, że on i jego sąsiedzi zaczną zwozić śmieci na posesję szefa osiedlowego samorządu. Po interwencji telefonicznej burmistrza, miały tam zostać wysłane śmieciarki. Przewodniczący osiedla nie był zadowolony ze sposobu wdrażania reformy. - Na początku była inna rozmowa. Mówili, że odbiór raz na tydzień. Pojemnik też, jaki się chce. Zamiast jednego 240-litrowego, dostałem dwa 120-litrowe. Ja muszę przecież miejsce na nie wygospodarować. W ogóle duża ilość mieszkańców osiedla nie ma jeszcze kontenerów - skarżył się radny. Zarzucił też, że w urzędzie źle opracowano specyfikację przetargową. - Nie jest prawdą, że jest zła specyfikacja, tylko źle jest interpretowana - odpowiedział burmistrz Finster.
Na totalny bałagan, w szczególności w rejonie obsługiwanym przez ZUK, narzekali Stanisław Kowalik, który wytknął brak pojemników, oraz przewodniczący osiedla Kolejarz Kazimierz Drewek: - Wczoraj ulicami przejechały samochody ZUK i nie zabrali pełnych pojemników. Ludzie, jak mamy płacić, jak oni niczego ani razu nie zabrali - oburzył się. Burmistrz podzielił jego oburzenie, uznając to za niedopuszczalne. Przyznał, że sytuacja z firmami wywozowymi, poza Pestką, jest zła. Andrzej Pestka przekazał też pewną uwagę do urzędu, mianowicie, że nieoczekiwanie wzrosła produkcja śmieci i to nawet dwukrotnie... Tymczasem, jak przyznał dyrektor komunalki, nie zna jeszcze dokładnych liczb z deklaracji śmieciowych. - Na pewno jest dużo mniej niż 40 tysięcy, nawet poniżej 30 - stwierdził.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (43)
- Komentarze Facebook (...)
43 komentarzy
Skąd masz linka do tej strony ? Dlaczego NIGDZIE nie jest on podany? Na stronie UM tym bardziej ??
@ ~do:Harmonogramu wywozu śmieci
Mieszkam w rejonie, którym zajmuje się pan Pestka i on (lub jego pracownicy) w zeszłym tygodniu roznosili worki do segregacji (bo jeszcze nie ma pojemników) wraz z wydrukowanym harmonogramem wywozu, a że widzę, że ludzie nie mają i są niedoinformowani, to postanowiłam Wam pomóc i wrzuciłam do internetu skan kartki, którą dostaliśmy od pana Pestki.
decyzja o wyborze sposobu składowania odpadów została pozostawiona mieszkańcom, czy też firmom?
Żeby złożyć deklarację trzeba było swoje odczekać na ratuszowym korytarzu, więc i deklaracji można było się lepiej przyjrzeć. Jakoś nie zauważyłem w niej wzmianki, że o sposobie składowania odpadów decyduje firma, która będzie je odbierać, co więcej wybór, w jaki będą śmieci przez nas - mieszkańców składowane, został pozostawiony ..... nam samym. To my - mieszkańcy mieliśmy się zadeklarować, czy będziemy odpady zbierać w worki i trzymać je wewnątrz budynków, czy może będziemy chcieli je zbierać do pojemników ustawianych przed posesją.
Może dla Pana jest to wszystko jedno, jak te odpady będą zbierane, bo dla mnie nie. Jeżeli wybór: worek/pojemnik ma być dokonywany przez firmę, tzn., że ktoś w tym momencie zmienia warunki mojej deklaracji i to bez mojej zgody.
Mam nadzieję, że sprawa ta zostanie ostatecznie wyjaśniona na czwartkowym posiedzeniu i o wynikach rozmów zostaną poinformowani wszyscy zainteresowani.
Jeżeli miałoby się okazać, że obie formy są dopuszczalne i decyzję o tym pozostawia się firmom, to musi się Pan wytłumaczyć jakim prawem zostały zmienione postanowienia mojej deklaracji i dlaczego nie zapytano się mnie, czy wyrażam na to zgodę. Nie muszę chyba dodawać, że taka sytuacja byłaby dla mnie bardzo oburzająca i rodząca pytanie o prawidłowe przygotowanie programu wdrożenia nowych rozwiązań. Z poważaniem.
deklaracje były składane do końca maja, choć pewnie nie jeden się obudził po tygodniu, ale mamy 10 lipca i jeszcze nie wiadomo ile osób złożyło deklarację? Wprowadza to dziurkacz do programu/systemu czy jak?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!