Na wkład własny, a nie na organy
Temat, który zdaniem burmistrza Arseniusza Finstera nie powinien kłuć w oczy, coraz bardziej bulwersuje chojniczan. Mowa tutaj o ćwierćmilionowej dotacji z miejskiej kasy na zakup kościelnych organów.
Kościelne organy pojawiły się w drugim etapie programu "Jezuici bez Jezuitów", którego głównym beneficjentem jest Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. W ramach programu m.in. odrestaurowano kościół gimnazjalny i zaadaptowano jego podziemia. Partnerem programu jest również urząd miejski i to jego wkład w projekt wywołał lawinę komentarzy, również na naszym portalu. Internauci dyskutują nie tylko na temat wysokości dotacji, ale też na temat konsorcjum firm, które wygrały przetarg. Jedna z nich, czyli Żwir Max, zajmuje się bowiem sprzedażą piasku i żwiru budowlanego, a jedyne co może mieć wspólnego z kościołem to adres. Według Krajowego Rejestru Sądowego ma siedzibę w Chojnicach przy Placu Kościelnym 6. Ze strony internetowej bazyliki zniknęła w ostatnim czasie zakładka "przetargi", w której wcześniej można było zapoznać się z wynikiem przetargu. Poniżej zamieszczamy dwa screeny przesłane przez internautę. Na pierwszym widnieje jeszcze zakładka przetargi, na kolejnym już jej nie ma. 250 tys. zł dotacji obruszyło również prezesa Wspólnej Ziemi Radosława Sawickiego, który m.in. w tej sprawie zawnioskował o udostepnienie informacji publicznej.
Reklama | Czytaj dalej »
Na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do głosów krytyki. W swoim przemówieniu wyłuszczał zasługi księdza dziekana Jacka Dawidowskiego nie tylko dla kościoła, ale dla całego społeczeństwa Chojnic. Włodarz przypomniał o imprezach, które w ostatnim czasie odbyły się w podziemiach kościoła gimnazjalnego i w farze, a także o planach związanych z III etapem, czyli odrestaurowaniem baszty i starej plebanii. - W baszcie siedzibę znajdzie Bractwo herbu Tur, w plebanii ma powstać świetlica socjoterapeutyczna, taka forma działalności oparta o kulturę i sztukę. To są najstarsze w Chojnicach obiekty, budowane na murach średniowiecznych w XIV wieku. Jak ktoś spłaszcza temat do tego, ile ma być koncertów, kto będzie grał i tak dalej, to widzi bardzo płasko temat - mówił włodarz. Finster pochwalił się również nowy pomysłem, w jaki sposób przekazać pieniądze na organy, tak aby oficjalnie nie było o nich mowy. - Moi urzędnicy popracowali nad tematem i będę modyfikował na sesji rady miasta kierunek przekazania tych środków - 250 tys. zł. Modyfikacja polega na tym, że będą to środki przekazane nie na budowę nowych organów, tylko to będą środki na refinansowanie wkładu własnego parafii w II etapie. Ktoś powie, że to jest zabieg socjotechniczny, no może to i tak - skomentował burmistrz. - Jednak bez zakończenia II etapu, nie będzie III - zaznaczył.
W najbliższy poniedziałek (28.10) rajcy miejscy zadecydują o przeznaczeniu dotacji. Wtedy też przekonamy się czy poprą pomysł włodarza, czy może wsłuchają się w głos społeczeństwa.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (94)
- Komentarze Facebook (...)
94 komentarzy
możne Finio na prezydenta
Ale zainteresowanie ks. Dawidowskiego jest naganne wręcz nieetyczne nawet biznesowo tam też obowiązuje etyka.
1. Nie wolno być jednocześnie zleceniodawcą i wykonawcą usługi-tak niestety " pośrednio" jest w tym wypadku.
2. Nie wolno kreować rzeczywistości na potrzeby partykularnego interesu.
Moje pytanie - czy Kościół jest podmiotem prywatnym?
Twoje wątpliwości, że przetarg to kolejny gniot w tej sprawie, potwierdzi się jeśli przeanalizujesz SIWZ
Zamawiający powołuje się na przepisy Kodeksu Cywilnego jak i Prawa zamówień publicznych - jak mu pasuje. ???????
A zapisy umowy sugerują, że ma powstać jakaś budowa a nie, że mają być zainstalowane organy /może przy okazji kolejny domek dla ptaszków/
Np. paragraf 5
Wykonawca bez odrębnego wynagrodzenia zobowiązuje się do:
1.7. pisemnego zawiadomienia właścicieli bądz użytkowników sieci i urządzeń podziemnych......
/to gdzie te organy mają być zainstalowane?/
1.10. naprawy uszkodzonych, a zinwentaryzowanych urządzń uzbrojenia podziemnego
/oj chyba organy będą na Rynku/
1.11.uporządkowania terenu po robotach, w tym odtworzenie stanu nawierzchni dróg, chodników, punktów granicznych w rejonie prowadzonych robót...... /no to już pewne, że organy będą zainstalowane na Rynku/
1.12.organizację ruchu na czas wykonywania robót
/no chyba nie wstrzymają ruch w kościele gimnazjalnym?/
Nie nie nie warto dalej wypisywać te brednie
To jest horror i skandal, może ktoś się tym w końcu zajmie?
Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu na zasadach określonych w ustawie Kodeks Cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. Dz. U nr 16 poz. 93 z 1964 r. z późn. zm. w trybie art.701 kodeksu cywilnego.
Opracował: Krzysztof Piątkiewicz Zatwierdził: Jacek Dawidowski".
Takie podmioty, jak kościoły nie mają obowiązku stosowania Prawa Zamówień Publicznych. Tak na portalu Prawo i Przetargi odpowiedziano m.in. na pytanie "Czy parafia powinna zastosować ustawę Pzp do zamówienia, które podlega dofinansowaniu?" - (...) Do 1 stycznia 2010 r. obowiązywał przepis dający podmiotom przyznającym dotację możliwość uzależnienia jej wydatkowania od zastosowania przepisów ustawy Pzp. Rozwiązanie to było bardzo często stosowane w umowach o dofinansowanie, zwłaszcza przez instytucje wdrażające fundusze unijne.
Od początku 2010 r. przepis ten już nie obowiązuje, gdyż podmioty prywatne często nie potrafiły odpowiednio zastosować skomplikowanych mechanizmów z ustawy Pzp. Dlatego też nowelizacja złagodziła wymogi w tym zakresie, wprowadzając jedynie w art. 3 ust. 3 ustawy obowiązek zachowania zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości."
Czy tak był przeprowadzony przetarg? Są wątpliwości. Poza tym art. 701 KC stwierdza, że "Do rzeczy ruchomych objętych ustawowym prawem zastawu wydzierżawiającego należą także rzeczy służące do prowadzenia gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, jeżeli znajdują się w obrębie przedmiotu dzierżawy."
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!