Niedziela, 04 Grudnia 2022 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch

Na wkład własny, a nie na organy

Na zdjęciu burmistrz Arseniusz Finster i ks. dziekan Jacek Dawidowski przed laty.

Na zdjęciu burmistrz Arseniusz Finster i ks. dziekan Jacek Dawidowski przed laty.

Temat, który zdaniem burmistrza Arseniusza Finstera nie powinien kłuć w oczy, coraz bardziej bulwersuje chojniczan. Mowa tutaj o ćwierćmilionowej dotacji z miejskiej kasy na zakup kościelnych organów.


Kościelne organy pojawiły się w drugim etapie programu "Jezuici bez Jezuitów", którego głównym beneficjentem jest Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. W ramach programu m.in. odrestaurowano kościół gimnazjalny i zaadaptowano jego podziemia. Partnerem programu jest również urząd miejski i to jego wkład w projekt wywołał lawinę komentarzy, również na naszym portalu. Internauci dyskutują nie tylko na temat wysokości dotacji, ale też na temat konsorcjum firm, które wygrały przetarg. Jedna z nich, czyli Żwir Max, zajmuje się bowiem sprzedażą piasku i żwiru budowlanego, a jedyne co może mieć wspólnego z kościołem to adres. Według Krajowego Rejestru Sądowego ma siedzibę w Chojnicach przy Placu Kościelnym 6. Ze strony internetowej bazyliki zniknęła w ostatnim czasie zakładka "przetargi", w której wcześniej można było zapoznać się z wynikiem przetargu. Poniżej zamieszczamy dwa screeny przesłane przez internautę. Na pierwszym widnieje jeszcze zakładka przetargi, na kolejnym już jej nie ma. 250 tys. zł dotacji obruszyło również prezesa Wspólnej Ziemi Radosława Sawickiego, który m.in. w tej sprawie zawnioskował o udostepnienie informacji publicznej.

Reklama | Czytaj dalej »Na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do głosów krytyki. W swoim przemówieniu wyłuszczał zasługi księdza dziekana Jacka Dawidowskiego nie tylko dla kościoła, ale dla całego społeczeństwa Chojnic. Włodarz przypomniał o imprezach, które w ostatnim czasie odbyły się w podziemiach kościoła gimnazjalnego i w farze, a także o planach związanych z III etapem, czyli odrestaurowaniem baszty i starej plebanii. - W baszcie siedzibę znajdzie Bractwo herbu Tur, w plebanii ma powstać świetlica socjoterapeutyczna, taka forma działalności oparta o kulturę i sztukę. To są najstarsze w Chojnicach obiekty, budowane na murach średniowiecznych w XIV wieku. Jak ktoś spłaszcza temat do tego, ile ma być koncertów, kto będzie grał i tak dalej, to widzi bardzo płasko temat - mówił włodarz. Finster pochwalił się również nowy pomysłem, w jaki sposób przekazać pieniądze na organy, tak aby oficjalnie nie było o nich mowy. - Moi urzędnicy popracowali nad tematem i będę modyfikował na sesji rady miasta kierunek przekazania tych środków - 250 tys. zł. Modyfikacja polega na tym, że będą to środki przekazane nie na budowę nowych organów, tylko to będą środki na refinansowanie wkładu własnego parafii w II etapie. Ktoś powie, że to jest zabieg socjotechniczny, no może to i tak - skomentował burmistrz. - Jednak bez zakończenia II etapu, nie będzie III - zaznaczył.

W najbliższy poniedziałek (28.10) rajcy miejscy zadecydują o przeznaczeniu dotacji. Wtedy też przekonamy się czy poprą pomysł włodarza, czy może wsłuchają się w głos społeczeństwa.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

94 komentarzy

~PolakMały165
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Października 2013, godzina 22:10
Oceniono 39 razy -25
~nieśmiały parafianin
Po ideach zawartych w komentarzu Ani, powyżej, domyślam się, że jest córką socjopatycznej mobberki Gosi Henszke, która jest skorumpowaną znajomą burmistrza Finstera. Ania swoją prace zawdzięcza jedynie korupcyjnym układom mamusi z burmistrzem, który po znajomości zatrudnił ją w ratuszu, tak jak jej brata w straży miejskiej, i tatusia jako zawodowego podglądacza (monitoringowego) w Gimnazjum nr 1.

Ostatnia młodziutka kochanka burmistrza usatysfakcjonowała burmistrz jedynie na tyle, ze otrzymała prace w ratuszu jedynie dla siebie samej (a gdy sprawa wyszła na jaw burmistrz dzięki korupcyjnym znajomościom przeniósł ją do pracy w chojnickim oddziale czerskiego banku spółdzielczego). Gosia Henszke musiała chyba usatysfakcjonować burmistrza znacznie lepiej niż ostatnia kochanka, bo burmistrz po testach i dogłębnych analizach Gosi, awansował ją na stanowisko dyrektorki Gimnazjum nr 1, i po skorumpowanej znajomości zatrudnił jej męża, córkę, i syna na budżecie ratusza. Dodatkowo, po głębokich analizach Gosi, w gabinecie burmistrza rozpadło się mu wysłużone biurko, i burmistrz musiał zamówić sobie nowe, wzmocnione, dębowe biurko by móc dalej testować i głęboko analizować swoje nowe wyselekcjonowane pracownice ratusza.

W odróżnieniu od Ani Henszke, ja bardzo cenie wypowiedzi i działania społeczne Radka Sawickiego. Uważam, że jego komentarza, idee, i działania społeczne są bardzo wartościowe dla naszego miasta. Szczególnie działania Radka są wartościowe w tym, że zmuszają burmistrza do ograniczenia się w swoich korupcyjnych oszustwach i działaniach, i wiedząc, że Radek Sawicki obserwuje jego machinacje burmistrz rezygnuje z wielu korupcyjnych działań i trwonienia społecznych funduszy. Chojnice zawdzięczają Radkowi to, że przyhamował korupcyjne ekscesy burmistrza Finstera, i zapobiegł większej niż dotychczas defraudacji społecznych funduszy przez naszego skorumpowanego Finia.

Dodatkowo, chciałbym zwrócić uwagę forumowiczów, i wszystkich piszącym na tym forum, że w odróżnieniu od innych portali internetowych w Chojnicach, właściciel portalu chojnice24.pl cenzuruje nasze komentarze w minimalnym stopniu. Wbrew konstytucyjnemu prawu zakazującemu cenzury prewencyjnej, na innych chojnickich portalach usuwanie całych komentarzy na życzenie skorumpowanego burmistrza Finstera jest rutyną.

Szacunek i podziękowania dla właściciela portalu chojnice24.pl za respektowanie polskiego prawa pomimo tak wielu nacisków ze strony naszego skorumpowanego włodarza, i jego skorumpowanych przyjaciół z prokuratury i policji.

25 Października 2013, godzina 21:09
Oceniono 47 razy 37
~No cóż...
panna Anna nie zna chociażby podstawowych zasad demokracji lub ciągnie ją do władzy autorytarnej. No przykro mi panienko, ale od ponad 20 lat mamy w Polsce demokrację i czy to się tobie panienko podoba czy nie, mamy prawo do wyrażania własnych poglądów i wolności słowa - to nam gwarantuje Konstytucja RP.
25 Października 2013, godzina 20:08
Oceniono 21 razy 11
~do Ani
Droga Pani, tak działa demokracja, że jak ktoś ma coś do powiedzenia to mówi, a media na ogół to powielają (bo tak działają media w demokracji). Czy obecność w mediach pana burmistrza Finstera też Panią denerwuje? Chyba jednak jego jest więcej w gazetach i portalach. Monopol nie jest dobry, chyba Pani się zgodzi? Należy wysłuchać opozycji, tym bardziej jeśli mówi merytorycznie. Pozdrawiam.
25 Października 2013, godzina 19:52
Oceniono 23 razy 17
~ania
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Października 2013, godzina 19:40
Oceniono 45 razy -19
~Marek
PRECZ Z FINSTEREM WYWIEŹĆ GO NA TACZCE
25 Października 2013, godzina 18:54
Oceniono 27 razy 15
Ambasady obcych państw dysponują jedynie eksterytorialnym skrawkiem ziemi. W Polsce każda wieś, każda dziura, każde miasto ma Ambasadę Watykanu w postaci kościoła, plebanii, często też szkół, zagród, cmentarzy, obiektów sakralnych, siedzib, zamków i pałaców biskupich oraz wielkich posiadłości ziemskich. Wiele osób było podejrzewanych o wspąłpracę z obcym wywiadem, rosyjskim, amerykańskim, izraelskim, tymczasem dobrowolnych agentów Watykańskich Naród nosi na rękach czołgając się przed nimi. Czy to nie paradoks? Wmówiono nam, że Chrzest Polski był błogosławieństwem. W sensie politycznym może i tak było. Mieszko był Księciem- politykiem i wprowadził Chrześcijaństwo wyłącznie z powodów politycznych. Wymazano nam przy okazji 1000 lat historii, twierdząc że zaczyna się ona dla nas od momentu chrztu. Wyhodowano miliony niewolników - gotowych poświęcić się dla nowych Panów, ponieważ wmówiono im, że bunt wobec chierarchów to powstanie przeciw bogu! Kler stał się siedliskiem bezkarności wszelkiej. Jeśli pewnego dnia wyzwolimy się z jego wpływu - to będzie Pierwszy Dzień Prawdziwej Wolności!!
25 Października 2013, godzina 18:47
Oceniono 16 razy 10
~...
albo PRZEKRĘT - MAX
25 Października 2013, godzina 18:34
Oceniono 9 razy 1
~grrr
Dość, że się ta firma nie nazwała PEDOFILEX...
25 Października 2013, godzina 18:33
Oceniono 11 razy 7
~Czyżby Biernacki był szwagrem
Dawidowskiego? Moim zdaniem to prawda
25 Października 2013, godzina 18:21
Oceniono 13 razy 7
~Do powyżej jak nie wiesz, to ci podpowiedzą...oni wiedzą...
...kochana siostro, bracie możesz się wyspowiadać na komisariacie: -...Zgłoś korupcję 800 808 808 Bezpośrednia rozmowa telefoniczna z funkcjonariuszem Biura możliwa jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15. W pozostałych godzinach i w dni wolne od pracy można pozostawić wiadomość nagraną na rejestratorze zgłoszeniowym. Zgłoś korupcję osobiście: ul.Poleczki 3 02-822 Warszawa lub korespondencyjnie: Al. Ujazdowskie 9 00-583 Warszawa e-mail: kontakt@cba.gov.pl Gdańsk, ul. Kartuska 385 b, 80-125 Gdańsk, tel. (58) 767 31 00; (22) 437 31 00 -...Wydział dw. z Korupcją KWP w Gdańsku ul. Okopowa 15 / 80-819 Gdańsk tel. 0 58 321 59 61 fax 0 58 321 57 65 e-mail: korupcja-kwp@pomorska.policja.gov.pl -...PAMIĘTAJ!!! Nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta bądź wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa - zanim organ ten o nim się dowiedział. • Przepisy korupcyjne w kodeksie karnym » • Statystyka przestępstw korupcyjnych » • Przepisy korupcyjne w ustawie o sporcie »...Powodzenia Mirka
25 Października 2013, godzina 17:30
Oceniono 34 razy 24
~Trochę zorientowany
"Jedna z nich, czyli Żwir Max, zajmuje się bowiem sprzedażą piasku i żwiru budowlanego, a jedyne co może mieć wspólnego z kościołem to adres." - tak jest w tekście. Wydaje mi się, że nie tylko adres. We wcześniejszych komentarzach jest link do wpisu w KRSie. Cytat stamtąd:
"Adres - 89-600 CHOJNICE PLAC KOŚCIELNY 6, Województwo: POMORSKIE
Zarząd - STANISŁAWSKA OLIWIA − PREZES ZARZĄDU
Udziałowcy, Wspólnicy lub Akcjonarjusze (obecni i poprzedni) - Firma PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA POD WEZWANIEM ŚCIĘCIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W CHOJNICACH
Branża, sektor, opis - wydobycie piasku i żwiru, wydobycie gliny, przedsiębiorstwo górnicze
Status firmy - Firma zarejestrowana w KRS od 2006-11-15. Firma aktywna"
Na moje organizator przetargu - parafia itd. - wybrał ofertę konsorcjum 2 firm, z której jedna - Żwir Max - jest w całości własnością tejże samej parafii. Może ktoś lepiej zorientowany w Prawie Zamówień Publicznych oceni takie postępowanie?
25 Października 2013, godzina 17:13
Oceniono 25 razy 13
~nieśmiały parafianin
Jak nie patrzeć na korupcje jaka rozlewa się z chojnickiego ratusza, z kościoła katolickiego, z prokuratury, sądu, i policji, ze starostwa, to niestety można zawsze stwierdzić, że duża cześć naszego chojnickiego społeczeństwa czerpie jakieś mniejsze lub większe korzyści finansowe z istniejącej korupcji i chojniczanie sami wzmacniają tym istniejącą w Chojnicach korupcje.

Nie można przecież pozbyć się korupcji, jeżeli wielu chojniczan wykorzystuje w codziennym życiu "skróty" jakie umożliwia im korupcja, i wchodzenie w korupcyjne układy by załatwić prace dla członka rodziny, załatwić jakieś pozwolenie, by ubiegać się o kontrakt lub grant, lub w staraniach o inne korzyści materialne w zamian za korupcyjne usługi lub łapówkę.

Chojniczanie sami stworzyli środowisko przyjazne korupcji, i sami podtrzymują i aprobują skorumpowane działania ratusza, starostwa, kleru, polityków, chojnickiej prokuratury, sądu, i policji!
25 Października 2013, godzina 17:12
Oceniono 45 razy 33
~nieśmiały parafianin
W czasie majowej wizyty ministra sprawiedliwości RP Marka Biernackiego burmistrz Finster zapewniał go, ze zdefrauduje fundusze miejskie i przekaże społeczne pieniądze z budżetu miasta na prywatne potrzeby Jacka Dawidowskiego.

Minister Marek Biernacki podkreślał swoje związki z Chojnicami oraz deklarował, że będzie wspierał realizacje lokalnych tematów tj. ......, remont starej plebanii czy zakup organów dla kościoła gimnazjalnego.

Minister sprawiedliwości RP, Marek Biernacki, który jest pachołkiem hierarchów kościoła katolickiego i służalczym ministrem państwa wyznaniowego otrzymał od burmistrza Finstera zapewnienie, że remont plebani i zakup nowych organów będzie sfinansowany za publiczne pieniądze chojniczan, które burmistrz osobiście zdefrauduje na ten cel!

Tak wiec, spisek by okraść społeczną kasę i przekazać ukradzione z ratusza pieniądze na potrzeby Jacka Dawidowskiego, został uknuty już dawno, i kto wie czy w tajemnicy przed chojniczanami burmistrz nie przekazał już wcześniej większych sum pieniędzy Jackowi Dawidowskiemu.

Trzeba w tym złodziejskim procederze docenić dobre serce i troskliwość burmistrza o nasz biedny kler chojnicki. W oparciu o dane opublikowane przez kardynała Kazika Nycza o dochodach polskiego kościoła katolickiego można obliczyć, że średnie dochody (z "tacy" i skarbon, i z opłat za śluby, pogrzeby, i inne) księży żyjących z chojnickiej bazyliki i kościoła gimnazjalnego wynoszą miesięcznie około 700 tys złotych. Jak na polski kler katolicki jest to głodowy dochód i dlatego biedacy muszą szukać dodatkowego wsparcia finansowego od burmistrza. Każdy przecież widzi, że nasz biedny kler chojnicki ledwo wiąże koniec z końcem. Wyłudzane datki od wiernych ledwo starczają im na drogie samochody, wódkę i libacje, na ekskluzywne jedzenie, na kochanki i ich dzieci, i dlatego, na nowe organy do kościoła gimnazjalnego nie maja dość pieniędzy.

Każdy chojnicki katolik przecież wie jak mało publicznych pieniędzy ukradł i wyłudził kościół katolicki i lokalni chojniccy plebani od naszego miasta, bo mogli by nakraść i wyłudzić jeszcze więcej pieniędzy. Burmistrz obcina pieniądze na miejskie inwestycje i infrastrukturę, na kulturę i sport, na szkoły i przedszkola, ze szkodą dla jakości opieki i nauczania naszych dzieci, lecz zawsze ma nieograniczone społeczne fundusze na kościół, i na kupowanie sobie przychylności plebanów, i na kupowanie ich politycznego poparcia z ambon. Opozycja burzy się na sponsorowanie przez ratusz galerii Trzebiatowskiego za 100.000 złotych rocznie - lecz na kościół katolicki w Chojnicach budżet miasta (oficjalnie i w tajemnicy, bezpośrednio i pośrednio) wydaje wielokrotnie więcej społecznych pieniędzy, które zostały ograbione z funduszy na przedszkola, na szkoły, na remonty dróg, i z wielu innych społecznie istotnych usług i przedsięwzięć. No cóż, dla burmistrza korupcyjne powiązania i poparcie kościoła jest ważniejsze niż dobrobyt naszych dzieci i jakość życia chojniczan.

Oczywiście, dla naszego burmistrza z kupionym dyplomem doktora ekonomi, ktory udaje, ze posiada jakąś wiedzę ekonomiczną, finansowanie korupcyjnych powiązań z klerem jest priorytetem w naszym mieście beztrosko zadłużonym przez Finia na 65 milionów złotych, gdzie bezrobociem osiąga prawie 22 % i jest większe o 50 % niż średnie wskaźniki bezrobocia województwa pomorskiego czy krajowe. No cóż, społeczeństwo Chojnic, i szczególnie bezrobotni nie są wystarczająco ważni dla burmistrza Finia. Burmistrz otacza troską jedynie swoich skorumpowanych znajomych, którzy mu wynagrodzą jego wspaniałomyślność i odwdzięczą się za korupcyjne załatwienie im pracy po znajomości - tak jak na przykład burmistrza załatwił po znajomości prace na budżecie miasta (płacąc z naszych podatków) członkom rodzin niektórych radnych, tak jak i całej rodzinie państwa Henszke.

Taka jest smutna prawda, że dla naszego burmistrza Finia liczą się jedynie korupcyjne powiązania, i dlatego ze społecznych funduszy finansuje ekscesy finansowe chojnickiego rozpustnego kleru katolickiego żyjącego luksusowo na koszt chojniczan, i skorumpowanych znajomych burmistrza (jak rodzina Henszke, rodziny radnych, polityków, urzędników powiatu, sędziów, prokuratorów, policjantów, i innych wpływowych chojniczan), którzy odwdzięczą mu się za doznane korupcyjne przywileje.
25 Października 2013, godzina 16:54
Oceniono 48 razy 36
~gwion
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Października 2013, godzina 16:26
Oceniono 33 razy -13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-04 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-04 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij