Środa, 21 Lutego 2024 | Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. ms

Miliony do wzięcia

Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów.

Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów.

Nawet 37 mln zł, co stanowi 70 proc. kosztów, mogą pozyskać Miejskie Wodociągi w Chojnicach na modernizację oczyszczalni ścieków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W programie infrastruktury i środowiska zostało do rozdysponowania sporo środków na duże projekty. Miejska spółka wniosek musi złożyć do końca grudnia. Trwa walka z czasem, bo formalności jest naprawdę dużo.

Ostatnia modernizacja chojnickiej oczyszczalni miała miejsce w 2000 roku. Wtedy to zmieniono system napowietrzania ścieków i zbudowano drugi osadnik wtórny. - Na dzień dzisiejszy oczyszczalnia przyjmuje ładunek w wysokości 81 tys. RLM ścieków, a projektowo była przygotowana na 56 tys. RLM - mówi prezes Miejskich Wodociągów Tomasz Klemann. Aby zwiększyć efektywność oczyszczalni, planowana jest modernizacja jej części mechanicznej, która znajduje się przy ulicy Zielonej, a także budowa nowego reaktora biologicznego na Igłach. - Nowa technologia pozwoli m.in. na pozbycie się azotu ze ścieków, a także zniweluje doznania zapachowe - tłumaczy prezes.

Reklama | Czytaj dalej »Projekt obejmuje również odprowadzenie nieczystości z Charzyków do oczyszczalni. Ten fakt cieszy niezmiernie wójta Zbigniewa Szczepańskiego, bo samorząd z przyłączem kanalizacji szykował się dopiero za kilka lat. - Dzięki zastrzykowi gotówki z programu infrastruktuty i środowiska inwestycja może być zrealizowana jeszcze w tej kadencji. Co prawda krótki czas realizacji będzie uciążliwy dla mieszkańców gminy i turystów, cała ulica Długa będzie rozkopana, ale bez tych środków nie bylibyśmy sami w stanie tego zrobić - komentuje włodarz. Prezes wodociągów o planowanej inwestycji wypowiada się ostrożnie. - Jest wiele problemów formalnych, przez które musimy przebrnąć. Musimy złożyć m.in. wniosek o pozwolenie na budowę. Dzisiaj odbieramy decyzję w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Popędzam projektantów ile się da, ale wniosek pewnie złożymy ostatniego dnia grudnia, administracyjnie wcześniej nie damy rady - mówi Klemann. Projekt modernizacji oczyszczalni szacuje się na 53 mln zł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

4 komentarze

~terefere
Seko jest jednym z głównych trucicieli. Ścieki produkowane w tym zakładzie charakteryzują się wysoką zawartością Chzt i BZT
26 Listopada 2013, godzina 16:54
~rr
to 81 tys RLM wzroslo z 56 na skutek rozwoju przemyslu ? Chojnice chyba maja stabilna ilosc mieszkancow , moze pojawila sie jakas szczegolnie uciazliwa dzialalnosc
25 Listopada 2013, godzina 20:52
Oceniono 7 razy 7
~jacek
Bardzo dobry i trafny komentarz.Tomek jest OK i dba o środowisko odpowiedni człowiek na odp stanowisku.JK.strażak
25 Listopada 2013, godzina 18:38
Oceniono 8 razy 8
~nieśmiały parafianin
Gratulacje i życzenia dalszego sukcesu dla pana prezesa Miejskich Wodociągów Tomasza Klemanna za analityczne i profesjonalne podejście do problemu jakości funkcjonowania i efektywności chojnickiej oczyszczalni ścieków.

Jest to budujące, że pana prezes Tomasz Klemann potrafi działać jak profesjonalista i oprzeć swoje zawodowe decyzje na kalkulacjach i liczbowych analizach. Jest to pozytywny kontrast w porównaniu do naszego burmistrza Chojnic, który jakże wiele istotnych decyzji podejmuje jedynie na podstawie własnego "widzi-mi-sie". No cóż, jaką wartość ma tytuł doktora, jakim chwali się burmistrz, widać po jakości jego numerycznych analizach ekonomicznych (jak w przypadku kompletnie mylnych i pewnie jedynie zgadywanych szacunków dochodów ze sprzedaży nieruchomości w 2013 roku), którymi posługuje się pan burmistrz w czasie podejmowania ważnych dla miasta decyzji ekonomicznych!

W sprawie planów i budowy nowej oczyszczalni ścieków w Chojnicach prezes Klemann powinien zwrócić się o współpracę finansową i zaproponować wspólny rozwój planów, panu staroście Skaji, wójtowi Szczepańskiemu, burmistrzowi Finsterowi, i także dyrektorowi PN Bory Tucholskie, bo wszyscy oni są terytorialnie powiązani z efektami działalności chojnickiej oczyszczalni ścieków. Uważam także, że włączenie tych terytorialnych administratorów zwróci ich uwagę i uświadomi jak ważna jest oczyszczalnia ścieków dla dla ochrony środowiska na ich terenie administracyjnym. Mam nadzieje, ze wspólna świadomość uzależnień i powiązań ułatwi naszym regionalnym administratorom szybką i efektywną współprace, na której mieszkańcy naszego regiony jedynie zyskają i będą mogli się cieszyć wysoką jakością naszego środowiska naturalnego.

Oczyszczalnia ścieków z Chojnic poprzez Strugę Jarcewską odprowadzą poddaną oczyszczaniu wodę do jeziora Charzykowskiego. Ostatnie badania jakości środowiska jeziora Charzykowskiego przeprowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy pod kierownictwem pani Barbary Nowickiej wykazały wysokie skażenie osadów dennych jeziora trującymi związkami rtęci - szczególnie w rejonie ujścia strugi do jeziora. Rtęć poprzez siec troficzną koncentruje się w najwyższym poziomie troficznym, i dlatego konsumowane przez ludzi drapieżne ryby jak okonie, szczupaki, sandacze, i inne, zawierają najwyższe koncentracje toksycznych substancji. Efekty zatrucia rtęcią z jeziora Charzykowskiego mogą być dewastujące dla organizmu ludzkiego, szczególnie dla dzieci. Pani Barbara Nowicka nie ujawniła jeszcze czy szczególnie toksyczne i trwale w środowisku naturalnym substancje jak chlorowane polifenole i fenole także zostały zidentyfikowane w osadach dennych i wodach jeziora Charzykowskiego. Procesy bioakumulacji i biokoncentracji powodują, że koncentracje tych toksycznych substancji zwiększają się i są najwyższe w najwyższych poziomach troficznych. A my ludzie, jesteśmy konsumentami na najwyższym szczeblu piramidy troficznej, i najbardziej ucierpimy z powodu efektów biokoncentracji toksyn w naszych organizmach. Co groźniejsze, biotoksyczne efekty koktajli toksycznych substancji są zwykle bardziej groźne niż podobne ilości indywidualnych biotoksyn lub substancji rakotwórczych.

Bardzo istotnym elementem nowej inwestycji jest projektowane rozbudowanie i zwiększenie pojemności reaktorów biologicznych do oczyszczania wody. Może także w oparciu o przykład "łąk Czerskich" można by dodać także dodatkowe możliwość usuwania azotu, potasu, fosforu, i innych elementów pokarmowych za pomocą roślinności, by zapobiec eutrofizacji jeziora Charzykowskiego, gdzie po procesie obróbki ścieki są odprowadzane.

Troska o wody jeziora Charzykowskiego i o jakość naturalnego środowiska w naszym rejonie powinna zająć najwyższą pozycje priorytetu u wszystkich administratorów w naszym rejonie. Od jakości naturalnego środowiska zależy możliwość produkcji rolniczej, turystyki, rybołówstwa, gospodarki drzewnej, i ochrony zasobów biologicznych w parku narodowym, i wiele innych aktywności gospodarczych w naszym regionie.

Mam nadzieje, że nasi włodarze i regionalni administratorzy nie zlekceważą problemu ochrony środowiska w naszym powiecie chojnickim. Niestety w przeszłości, niektórym z naszych administratorów trzeba było patrzeć na ręce i przypominać im o ich obowiązkach - tak jak panu starocie Skaji trzeba stale wielokrotnie przypominać o problemie szpitalnej spalarni, a pomimo tego starosta stale lekceważy problem i zamiata go pod dywan. Mam nadzieje, że w sprawie budowy nowej oczyszczalni ścieków dla Chojnic współpraca włodarzy będzie przebiegać lepiej niż kiedykolwiek w przeszłości, i że zaowocuje ta współpraca nowoczesną, przemyślaną, efektywną, niezawodną, ekonomicznie sensowną, i bezpieczną dla środowiska naturalnego nową oczyszczalnią ścieków.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
25 Listopada 2013, godzina 16:55
Oceniono 16 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.70
EUREUR 430.00 435.50 RUBRUB 4.06 4.39
CHFCHF 450.00 460.00 NOKNOK 33.20 35.00
GBPGBP 500.00 510.00 SEKSEK 37.60 38.80
Aktualizacja: 2024-02-21 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.47 403.00 DKKDKK 52.70 55.60
EUREUR 430.27 434.69 RUBRUB 4.07 4.38
CHFCHF 451.13 457.33 NOKNOK 33.30 34.90
GBPGBP 501.31 507.52 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-21 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.32 zł 7.22 zł 6.69 zł 2.87 zł
Circle K 6.27 zł - 6.64 zł 2.84 zł
Moll Chojnice 6.32 zł - 6.69 zł 2.87 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.63 zł 2.85 zł
Orlen 6.37 zł 7.13 zł 6.74 zł 2.87 zł
PKS 6.27 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij