Niedziela, 25 Września 2022 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

W referendum o basenie?

Wypowiedzi Haliżaka (drugi z prawej) przysłuchiwał się prezes Paluch (pierwszy z lewej).

Wypowiedzi Haliżaka (drugi z prawej) przysłuchiwał się prezes Paluch (pierwszy z lewej).

Reakcją na krytykowanie kolejnych dopłat do basenu był pomysł zorganizowania referendum. O dziwo wcale nie wysunęła go opozycja, a sam burmistrz, który miał już dosyć ciągłych zarzutów pod adresem spółki i samorządu, który ją finansuje.

W poniedziałek radni zgodzili się na przekazanie 200 tys. zł dopłaty do basenu. Ta realizowana jest regularnie od kilku lat, czy to w formie dopłaty do działalności czy finansowania nauki pływania dla dzieci z chojnickich szkół. Podobnie regularnie budzą się głosy krytyki ze strony opozycji. - Czy nie powinna się w końcu zapalić czerwona lampka? Krzysztof Haliżak powątpiewał czy miasto stać na wieczne finansowanie spółki.

Reklama | Czytaj dalej »

Podczas dyskusji nad funkcjonowaniem basenu powracały te same argumenty. - Nie znam samorządowych basenów, które z zyskiem funkcjonują, ale przypominam, że były lata, kiedy nie dopłacaliśmy do spółki – mówił burmistrz Arseniusz Finster. Jednak od czasu powstania basenu w Chojnicach, jak grzyby po deszczu wyrosły kolejne obiekty. - Moglibyśmy wykupić naukę pływania w sąsiednim obiekcie w Człuchowie – zaproponował Haliżak. To poirytowało włodarza: - Możemy wszystko pozamykać w mieście i wykupić usługi. Nie uzyskamy niższej ceny, jak będziemy musieli dzieci wozić. Finster argumentował, że samorządy wspierają swoje spółki i łożą pieniądze na sport i kulturę. Zdaniem Haliżaka nauka pływania nie jest zadaniem własnym gminy. - Może gdybyśmy mieszkali na terenach zalewowych, to byłby jakiś aspekt społeczny – dolał oliwy do ognia, poddając również pod rozwagę dopłatę do kursów na prawo jazdy. Reakcja burmistrza na argumenty była konkretna – referendum. - Skoro Park Wodny się nie podoba, to niech mieszkańcy się wypowiedzą – rzucił rękawicę radnemu Kongresu Nowej Prawicy.

Radny Bartosz Bluma wytknął burmistrzowi, że na ostatniej sesji ten zapewniał o dobrej sytuacji Parku Wodnego. - Mówiłem, że poradzą sobie z nauką pływania, nie mówiłem o całej sytuacji – wyjaśnił rajcy. Przedstawiciel PiS-u w radzie podliczył, że w tym roku Centrum Park z miejskiego budżetu otrzymał już 850 tys. zł. - Maksymalny poziom interwencji został określony na 1,2 mln zł – przypomniał Arseniusz Finster. Dodał, że poza dopłatą do kosztów funkcjonowania hali, z której przecież nieodpłatnie korzystają kluby sportowe, innych dopłat w tym roku nie będzie.

Możliwość wypowiedzenia się pod koniec obrad otrzymał prezes Parku Wodnego, który całej wcześniejszej dyskusji się przysłuchiwał. - Melduję się na sesjach i zawsze są te same pytania – po co i dlaczego? - utyskiwał Mariusz Paluch. - Spółka sama nie poradzi sobie z takimi kosztami funkcjonowania – stwierdził. Są jednak pomysły na ich zmniejszenie. Udało się uzyskać pieniądze na projekt wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Aby jednak zejść z kosztów, trzeba będzie najpierw wyłożyć środki na wkład własny.

Czterech radnych wstrzymało się od głosu w punkcie zmian w budżecie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~marek k
Podziwiam p. HALIŻAKA. zamknijmy basen, dom kultury, orliki .... itp. będziemy siedzieć w domu i gnić. wyślemy kilkadziesiąt osób na zasiłek, który płacimy z podatków. będzie super. dlaczego nie czepiacie się np. orlików??? bo są za darmochę??? a kto płaci za opiekę, za prąd, za sprzęt, za sprzątanie itp. nie to wszystko za frii??? szkoda pisać, bo jak ktoś się uprze jak osioł to i marchewka mu nie pomoże. porażka. acha i szkoły też zamknijmy, po co do nich dopłacać. a może kilku radnych usuńmy to będą dopiero oszczędności.
pozdrawiam.
ps. jak ktoś się boi wody to niech się zapisze na nauki pływania i powalczy z H2O.
26 Listopada 2013, godzina 22:43
Oceniono 27 razy -7
~gość
Połączyć basen z wodociągami które mają niby zyski i sprawa sama się rozwiąże. To woda i to woda. A głównym szefem zrobić oczywiście basenowego
26 Listopada 2013, godzina 20:17
Oceniono 9 razy 3
~buksa
a co z tymi co sie tam pławiu i maju staw pod nosem to pudu pod buda browara hłeptać a ta by sie pławili
26 Listopada 2013, godzina 17:57
Oceniono 10 razy 0
Melduję się na sesjach i zawsze są te same pytania – po co i dlaczego? - utyskiwał Mariusz Paluch. - Spółka sama nie poradzi sobie z takimi kosztami funkcjonowania – stwierdził.

"Utyskiwać", to sobie może pan Paluch we własnej firmie. Dopóki odpowiada przed radnymi, to ma się meldować i składać szczegółowe wyjaśnienia jak go rajcy poproszą. Pytania zawsze, będą te same, bo chodzi o pieniądze, wyjaśnienia mogą być różne.
26 Listopada 2013, godzina 17:45
Oceniono 20 razy 18
~sa
burmistrz kłamie, jak często - tak i teraz ;-(
26 Listopada 2013, godzina 16:20
Oceniono 19 razy 11
~Referendum - jestem za!
R E F E R E N D U M

1. Czy jesteś za zlikwidowaniem basenu ? TAK / NIE
2. Basen ma pozostać ale natychmiast odwołać jego Zarząd ? TAK / NIE

ups... jak dopisałem ten drugi punkt, to możemy być pewni, że pomysł upadnie i do eferendum nie dojdzie :-)
26 Listopada 2013, godzina 16:03
Oceniono 36 razy 26
~Dwumiasto - realny projekt
Haliżak ma konstruktywny pomysł, widać, że w przeciwieństwie do innych widać, że szuka rozwiązania. A czemu nie ? Skoro Człuchowianie mają mieć u nas dom kultury Bałtorium to czemu dzieciaki nie mają jeździć na ich basen ? Przecież Człuchowianie jeździli do nas przez wiele lat! Sprzedajcie w cholerę tę budę na masarnię póki klient jest, a prezesowi przecież można przecież gdzie indziej wyszukać posadkę. Z PKSem sie dogadać i te 12 km od tablicy do tablicy będzie tanie jak barszcz a autobus zawsze pełny. 1,2mln zł toż to tyle będzie miał Wójt z wydobycia gazu, jak przejdzie ustawa, a tu taki worek bez dna na własne życzenie co roku.
26 Listopada 2013, godzina 15:53
Oceniono 37 razy 17
~nieśmiały parafianin
Dziękuje panie burmistrzu, ze podzielił się pan swoimi mądrościami i jeszcze raz pokazał pan chojniczanom swój nieprzeciętny geniusz w całej okazałości:
Nie znam samorządowych basenów, które z zyskiem funkcjonują, ale przypominam, że były lata, kiedy nie dopłacaliśmy do spółki – mówił burmistrz Arseniusz Finster.

Faktycznie - dzięki dogłębnej analizie genialnego burmistrza teraz wiemy - ponieważ inne baseny nie przynoszą dochodu to należny zaakceptować to jako fakt i nie dążyć do poprawy! Tak wiec Mariusz Paluszek jest w pełni usprawiedliwiony, bo jakże można wymagać od niego jako prezesa Parku Wodnego by dobrze gospodarował i zarządzał instytucją jeżeli inne podobne instytucje są także nieudolnie zarządzane i także bankrutują? Gdy w ten sposób spojrzy się na sprawę to faktycznie, po co robić cokolwiek by było lepiej, jeżeli można znaleźć przykłady, że może być jeszcze gorzej? Wiec po co wymienić nieudolnego Mariusza Paluszka na nowego prezesa -- rozsądniejszego, z większą wiedzą, i lepszymi umiejętnościami menadżerskimi? Nie warto nawet stworzyć ekonomicznego planu biznesowego opartego na wiedzy i analizach statystycznych i ekonomicznych -- bo po co starać się jeżeli dookoła jest gorzej? Po co wysilać się by poprawić sytuacje ekonomiczną i lepiej zarządzać Parkiem Wodnym, jeżeli można jedynie udawać, że coś się robi? Po co starać się robić coś lepiej, jeżeli dookoła jest złe, i łatwo można znaleźć przykłady, że może być gorzej?

Dziękuje panie burmistrzu na to nowe odkrywcze spojrzenie na problemy Chojnic -- jak zawsze, jestem oszołomiony pańskim udawanym geniuszem i pozorami wiedzy jaką szanowny burmistrz udaje, że posiada!

Dzięki genialnemu nowatorskiemu spojrzeniu burmistrza, jakże łatwo zaakceptować i inne problemy w naszym mieście! (EDIT)

(EDIT)


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru

Aby pan burmistrz mógł sprawdzić czy cenzorzy z portalu chojnic24.pl robią satysfakcjonującą robotę, dla porównania, mój nieocenzurowany komentarz jest dostępny na stronie:
http://chojnice.livejournal.com
lub na
http://chojnice.blog.ru
26 Listopada 2013, godzina 15:45
Oceniono 64 razy 48
~Możecie mi naskoczyć
mina prezesa Parku bezcenna coś w stylu: "Możecie mi naskoczyć"
26 Listopada 2013, godzina 15:41
Oceniono 29 razy 21
Każdego dnia pod basenem zwłaszcza w godzinach od 15 do zamknięcia stoi tyle samochodów, że jest problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Ludzie z tych aut oczywiście są na basenie. Jak patrzy się przez okna ludzi cała masa i tak każdego dnia. I basen wciąż nie rentowny ??? To ile musiałoby ludzi wchodzić każdego dnia aby było ok ??? Dodam, że auta stojące to nie tylko GCH, są też inne. Ja uważam, że Paluch źle zarządza parkiem wodnym. Z niego prezes jak z koziej d... trąba i tyle w temacie.
26 Listopada 2013, godzina 15:39
Oceniono 38 razy 30
~Optymistka :)
Ciekawe co na likwidację basenu powiedzieliby rodzice dzieci wczesnoszkolnych. Nie chciałabym aby moje dziecko dojeżdżało gdziekolwiek na basen. Co z tego że zamkniemy basen jak potem będzie stalo i straszyło a miasto dołoży na naukę pływania do wykorzystania w innym mieście? Jestem raz w tygodniu z córką na basenie i jest zawsze pełno ludzi. Zapewne zawsze znajdzie się coś co może polepszyć funkcjonowanie tak basenu jak i każdej innej instytucji. Śledzę promocje basenu i często jest wejście za 5 zł, sauna za grosze ale ludzi tyle co zwykle. Ci co chcą narzekać będą zawsze a ci którzy korzystaja z basenu i mają lepsze zdanie zapewne nie chce im się tu produkować żeby każdego jednego delikwenta przekonywać bo zazwyczaj ci przeciwnicy są w stylu: Nie bo niie!
26 Listopada 2013, godzina 14:31
Oceniono 31 razy 7
~jotdwatrzy
Problemem nie jest sam basen tylko nieudacznik który nim kieruje. Niestety jest to kumpel burmistrza i burmistrz zawsze będzie go bronił. Gdyby nawet zmienić prezesa to nowy prezes nie da rady pokonać kłód które zacząłby mu rzucać pod nogi burmistrz. Dla udowodnienia swojej racji oczywiście. Podobną sytuację mieliśmy okazję obserwować z "domkiem pod sosną", gdy przedsiębiorca dobrze nim gospodarował spotkał się z obstrukcją ze strony władz miasta. Pamiętamy przecież nakaz budowy parkingu a następnie zakaz wjazdu na niego, szlabany i wybryki straży miejskiej. W biznesie chciał się sprawdzić pan Paluch. Niestety mimo ogromnych dotacji z miasta (remont dachu itd.) nie potrafił wyjść na plus. Ostatecznie oddano domek innym kumplom na bibki. Nawet nie tak bardzo innym bo pan Paluch też jest w tym towarzystwie.
26 Listopada 2013, godzina 13:02
Oceniono 47 razy 29

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 482.00 495.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 472.00 479.00 RUBRUB 6.20 7.70
CHFCHF 491.00 506.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 526.00 541.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-09-25 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 486.00 492.00 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 474.00 478.00 RUBRUB 6.30 7.60
CHFCHF 494.00 501.00 NOKNOK 45.30 46.20
GBPGBP 529.00 537.00 SEKSEK 42.70 43.60
Aktualizacja: 2022-09-25 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.17 zł 7.09 zł 7.04 zł 3.02 zł
Circle K 6.12 zł - 6.99 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.14 zł - 7.01 zł 3.01 zł
MZK 6.14 zł 7.19 zł 7.02 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.17 zł - 7.17 zł 2.91 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij