Piątek, 21 Czerwca 2024 | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Przyciągnąć do strefy A

Wojciech Libera podtrzymuje swoją propozycję dotyczącą częściowego otwarcia ruchu na rynku - przejazdu od Cechowej do Młyńskiej.

Wojciech Libera podtrzymuje swoją propozycję dotyczącą częściowego otwarcia ruchu na rynku - przejazdu od Cechowej do Młyńskiej.

W ciągu niespełna miesiąca od otwarcia podmiejskiej galerii liczba odwiedzających sklepy w centrum spadła nawet o 60 %. Takie alarmujące statystyki są z miejsc, gdzie przy wejściach zainstalowano bramki odnotowujące wejścia. Dziś kupcy ze strefy A spotkali się z burmistrzem, by wspólnie pomyśleć nad działaniami promocyjnym, które przyciągną klientów i turystów do centrum.- Nie będą negował pomysłów, a skrzętnie je odnotujęArseniusz Finster zwrócił się do przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości. Potem będą rozważane wszystkie za i przeciw.
- Miasta, gdzie odcięto ruch, są zdane na powolne umieranie – zaczął Wojciech Libera. Przypomniał swój pomysł, by udrożnić przejazd od ul. Cechowej przez rynek do ul. Młyńskiej. Tylko na tym odcinku, reszta deptaku byłaby niezagrożona. Zresztą jak zauważył właściciel domu towarowego, na rynku zaobserwować można ciągle te same osoby przesiadujące na ławeczkach i karmiące stada gołębi. - My takiego klienta nie oczekujemy. Rynek powinien tętnić życiem – powiedział przedsiębiorca. Gdy składał na ręce burmistrza pismo w sprawie otwarcia dla ruchu kołowego okolic domu towarowego i poczty, otrzymał gromkie brawa.

Reklama | Czytaj dalej »

Tadeusz Ossowski również zauważył, że miasto jako organizm skupia się w centrum i były czasy, kiedy ruch był w nim dozwolony. Zadanie przyciągnięcia przyjezdnych do centrum stawia przed samorządem. Zaproponował reklamowanie się przy obwodnicy. Czym? Nagrodami za najlepszą przestrzeń. - To jest pana działka, żeby sprzedać rynek i park – zwrócił się do burmistrza. Kolejne zadania stoją przez kupcami. O ile ceny określają franczyzodawcy, to już każdy sklep z osobna powinien dbać choćby o dostępność. - Otwarcie np. od 10:30 do 18, 19 to jest norma – stwierdził. Miasto może też wspomóc bezpłatnym użyczeniem pasa drogowego czy choćby życzliwym podejściem straży miejskiej w różnych sytuacjach. Tadeusz Ossowski wzorem Sopotu chciałby ograniczenia ilości banków w centrum.

Pojawiły się też pomysły dotyczące parkowania w centrum. Zdaniem Krzysztofa Reslera, o ile w tygodniu nie jest najgorzej ze znalezieniem miejsca dla auta, to problem jest w soboty lub w okolicach świąt. Dlatego poszukał ich wszędzie np. za bramą stadionu, przy urzędzie skarbowym, na boisku szkolnym w centrum. Koszmarkiem komunikacyjnym nazwał pl. Jagielloński, skąd ciężko wyjechać, ale też trudno poprowadzić przyjezdnego do centrum. - Może pora przyjąć, że to był błąd i wprowadzić zmiany – poddał pod rozwagę.

Promocję wszystkich z centrum pod szyldem Centrum Chojnice zaproponował Wojciech Reszkowski. - Wspólna promocja w jednym dniu miesiąca i udostępnienie płyty rynku pod parking – podał przykład. Ułatwić życie klientom mogłaby opłata za parking uiszczana za pomocą telefonu. W trakcie spotkania pojawił się też inny pomysł na nazwę dla centrum – strefa A. Już dziś do wspólnego działania przy okazji jarmarku bożonarodzeniowego, który odbędzie się w ten weekend, zaprosił Roman Guzelak z Promocji Regionu Chojnickiego. Mianowicie dłuższej pory otwarcia sklepów zarówno w sobotę i niedzielę.

Kolejne spotkanie z kupcami burmistrz zapowiedział za kilka tygodni. Do tego czasu propozycje zostaną przeanalizowane. Dziś jeszcze nie udało się tego zrobić, ale spośród kupców zostaną wybrani przedstawiciele do specjalnego zespołu. Czy uda im się dogadać co do wspólnej strony internetowej czy gazetki, bo i takie propozycje były, to się okaże.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

142 komentarzy

Będziemy sugerować przesunięcie godzin otwarcia obiektów handlowych, usługowych, gastronomicznych, rozważymy sprawę darmowego parkowania także na Placu Emsdetten - deklaruje burmistrz przed naradą. - Najtrudniejszą kwestią jest propozycja, by uruchomić drugi wjazd do centrum przez ul. Cechową.

http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Akcja-ozywic-centrum-miasta/11124

Polityka pro samochodowa w mieście nabiera nowych rumieńców.

Kiedyś burmistrz powiedział:

Do propozycji Wojciecha Libery byłem przychylny, by ją rozpatrzyć. Nie zgadzałem się na nią 12 lat temu, kiedy robiliśmy rynek. Wówczas ją odrzuciłem. Po konsultacjach społecznych, które odbyłem na zebraniach, po protestach na Facebooku, na który szybko zareagowałem na portalach, co zapewne było przyczyną, że nikt nie przyszedł na rynek, mogę oświadczyć, że nie będę wprowadzał żadnych zmian na Starym Rynku – zadeklarował na piątkowej (20.04) konferencji burmistrz Arseniusz Finster.

http://chojnice24.pl/artykul/12672/na-starym-rynku-bez-zmian/

dziś mówi już o najtrudniejszej kwestii, czyli myśli o tym żeby ewentualnie się przychylić do wniosku W.Libery. Sprawa jest do rozważenia.

Kosztem przejazdu, być może kilku(nastu) miejsc parkingowych i uśmiechu prywaciarza znacząco ma zostać obniżony komfort przebywających tam ludzi. Pogorszy się bezpieczeństwo pieszych w miejscu, które jest dla nich przeznaczone (deptak). Pogorszy się atmosfera w tym konkretnym rejonie miasta, bo do trującego CO2 dojdzie trujące NO2 , wzrośnie poziom hałasu i prawie na pewno stresu zarówno kierowców jak i pieszych.

Jeżeli miałby wprowadzony tylko przejazd to co on zmieni? Ano niewiele ze wskazaniem na nic, bo dalej kierowca zostanie zmuszony do poszukiwania miejsca parkingowego. Więc logicznym wnioskiem byłoby udostępnienie miejsc parkingowych, kosztem miejsca na starym rynku. Całkiem możliwe, że zostałby rozwiązany problem gołębi na rynku, bo najprawdopodobniej ptaki będą ginąć pod kołami samochodów.

Jeżeli miałby być przejazd to jakie będzie oznakowanie drogi? IMO tylko znak D-40 (strefa zamieszkania) , ale to już chyba za dużo dla naszych decydentów. Jaka prędkość ma być zastosowana? Czy pojawi się przejście dla pieszych? Może sygnalizacja, czy nawet fotoradar? Takie wg mnie są zagrożenia.

Jedno forujące kierowców rozwiązanie na rzecz prywatnych przedsiębiorców a problemów sporo. Z jednym przejściem nasze władze nie mogą sobie poradzić (na ul. Człuchowskiej) a chcą w samym centrum wprowadzić ruch samochodowy i stworzyć nowe komunikacyjne zagrożenia, nad którymi mogą nie zapanować.

To oczywiście najtrudniejsza kwestia, jak powiedział burmistrz, ale mocne lobby i naciski prywatnego sektora mogą wpłynąć na jedyną rozsądną decyzję. NIE! dla samochodu na starym rynku.

Wojciech Czapiewski
04 Stycznia 2014, godzina 13:47
Oceniono 1 raz 1
~jotdwatrzy
Ale bądźmy sprawiedliwi, winą burmistrza jest brak miejsc parkingowych i szalejące czarne ćwoki a to tylko część problemu. Nie da się zawrócić Wisły kijem. Właściciele i najemcy lokali w strefie A od lat spoczywają na laurach a rzeczywistość wokół się zmieniła, trzeba wziąć się do roboty. Ale jest na szczęście dla nich lekarstwo : http://allegro.pl/3x-masc-na-bol-dupy-cudowny-lek-na-problemy-ludzi-i3791417246.html
16 Grudnia 2013, godzina 12:37
Oceniono 9 razy -3
~Co teraz
Finster spartaczy za podatników pieniaqdze
16 Grudnia 2013, godzina 11:02
Oceniono 5 razy 3
~Marzenna Osowicka
Bardzo ciekawa dyskusja. Rozeznanie Forumowiczów w temacie budzi mój autentyczny podziw. Dla mnie osobiście, podobnie jak w przypadku wielu opinii wyrażanych przez innych internautów - działania Pana Burmistrza to już jednak tylko aktywność kogoś, kto obudził się z ręką w nocniku. A wręcz pozorowane ruchy, w celu wyjścia z twarzą z tej dramatycznej, a jednocześnie kompromitującej władze sytuacji...
16 Grudnia 2013, godzina 00:42
Oceniono 14 razy 14
~osa
Mówimy o Strefie A , nie tylko o deptaku . Pozostaje Młyńska , Rynek , Gimnazjalna , Sukienników , Bankowa , Cechowa , Staroszkolna , Szewska , Mysliboja. Wysłano zaproszenia do ponad 160 właścicieli nieruchomości . Można wnioskować logicznie że jest tyle nieruchomości a zatem i lokali użytkowych bo w jakim celu by ich informowano o spotkaniu z burmistrzem?W przypadku galerii na sukienników czy domu towarowego byłoby jeszcze więcej lokali.Czyli moje wyliczenia są minimalne . Pozostaje nadal co najmniej 142 do 18. Nie wiem jacy ludzie mają jaką wizję . Gdy idę na zakupy to nie kupuję za jednym zamachem butów ,kurki , koszuli ,sweterka , spodni , czapki , rękawiczek ,szala , radia , telewizora , komputera , książki itd. . Ja nie muszę latać po całej galerii , wystarczy mi centrum . Co do parkingów są trzy duże oddalone o 1-2 min od centrum . Często bliżej parkuję niż na parkingu w Bramie. Parkowanie koło chojniczanki czy placu Emsdetten bez problemu gorzej przy Netto ,więc nie przesadzaj z możliwością parkowania.
16 Grudnia 2013, godzina 00:09
Oceniono 19 razy 13
~Fransła
@osa

160 lokali jakiego typu? Ile z tych 160 lokali to sklepy? Jaki jest stosunek sklepów do banków wzdłuż głównego deptaka? To porównanie już wygląda mniej optymistycznie niż Twoje 18 do 142. Gdyby z pozostałych 142 więcej niż połowa to były sklepy, a okolice starówki byłyby takim swoistym "centrum handlowym" to byłoby tam o klientów znacznie łatwiej. Dzisiaj ludzie mają taką wizję centrum miasta, że tam jest 'pierdylion' banków, house, cropp, 2x garnitury i nic więcej z odzieżowych (Libera się nie reklamuje, mało kto tam chodzi, nikt za bardzo nie wie jaki mają asortyment więc ich nie ma). Problem jest również w tym, że w dzisiejszych czasach ludzie niechętnie poświęcają cały dzień na jeżdżenie po sklepach w całym mieście. Wolą pojechać w takie miejsce, w którym będą mogli załatwić wszystkie zakupy za 1 zamachem i jest większe prawdopodobieństwo, że uda im się kupić wszystko co planują. Bez odpowiedniego marketingu i przede wszystkim cen ludzie nie będą tam robić zakupów. Bardzo dużym problemem jest też to, że w ciągu dnia jest często problem z zaparkowaniem samochodu a wizja długiego krążenia po mieście w celu znalezienia miejsca parkingowego (do tego płatnego) raczej będzie pchała potencjalnych klientów w kierunku galerii.
15 Grudnia 2013, godzina 22:39
Oceniono 19 razy -5
~osa
W strefie A jest blisko 160 lokali . Banków jest 18 ,wg. mojego liczenia, czyli około 11% . A więc 142 do 18 . Zatem upadają hasła typu 'centrum to banki' czy ' jeden wielki bank ' i tym podobne . Trzeba być naiwnym albo ... aby twierdzić , że gdyby nie banki to handel w centrum by rozwijał się i kwitł . W każdym mieście w centrum są i będą banki . Prawie każdy korzysta z ich usług a to też przecież generuje ruch w centrum . A przyczyny zastoju w handlu czy w ogóle w gospodarce są o wiele bardziej złożone niż istnienie banków jak to się niektórym wydaje .
15 Grudnia 2013, godzina 21:02
Oceniono 21 razy 15
~Rafał
We wszystkich większych miastach są galerie i we wszystkich w centrum miast są sklepy- nie tylko banki.W Chojnicach w centrum ostatnio w sklepach nie było za dużo ciekawego towaru i było drogo!Do tego niektórzy naburmuszeni właściciele z łaską ściągający dla klienta towar- tak jeszcze niedawno było!Teraz jest galeria i trzesą portkami!!Za pozno sie obudzili , a galerie budowali kilka lat!Osobiście nie lubię robić zakupów w centrum Chojnic wolę na Młodziezowej, albo np w Bydgoszczy w centrum tam czuję sie kameralność i indywidualne podejście do klienta!Do chojnickich kupców się zraziłem ich nieprzyjemna obsługa i małą elastycznością do klienta!
15 Grudnia 2013, godzina 20:57
Oceniono 12 razy -4
~lubie robić zakupy ;)
Oj! Na kłótni jeszcze nikt daleko nie zajechał Kupcom zwyczajnie potrzebna jest współpraca, a co za tym idzie reklama typu - nie kupiłeś w galerii pojedź do centrum miasta. Trzeba zrobić wszystko aby klienci spoza Chojnic (i oczywiście chojniczanie) odwiedzający galerię zjechali do miasta aby dokończyć zakupy, może zjeść ....
ale póki co ... centrum to banki a w nich się nie kupuje i nie je...
15 Grudnia 2013, godzina 18:41
Oceniono 18 razy -4
~jotdwatrzy
No i burmistrz powinien zachęcać do brania pożyczek w centrum miasta, bankierzy też chcą mieć klientów.
15 Grudnia 2013, godzina 15:38
Oceniono 6 razy 0
~Aga
Nie wiem kto minusuje wypowiedź że kupcy chojniccy to nie tylko centrum???? Kupcy z centrum??? Może kupcom z Dworcowej Młodzieżowej też burmistrz zafunduje reklamę w Radio Weekend? I nie kupcy tylko kamienicznicy. Libera na przykład nie jest kupcem. Mieć taki lokal w centrum i stać w miejscu tyle lat ???
15 Grudnia 2013, godzina 12:45
Oceniono 13 razy 13
~as
Chojnice to okropne miejsce, dziwne historie, beznadziejne miejsce do pracy i wypoczynku, kto może niech ucieka i zostawi tych włodarzy samym sobie q
15 Grudnia 2013, godzina 12:27
Oceniono 10 razy 10
~Aga
No ale przecież chojniccy kupcy to nie tylko centrum !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Może Burmistrz łaskawie to zauważy!!!!!!!!
14 Grudnia 2013, godzina 12:57
Oceniono 22 razy 20
~Specjalista Finster
od sciągania galerii na teren Chojnic burmistrz Finster -teraz obrońcą uciśnionych kupców. Sciągał ten partacz inwestorów od galerii. Inwestorzy rozpoczynali inwestowanie a ten już dogadywał się z następnymi. Ten partacz dawał nadzieje przynajmniej 5-ciu inwestorom z których każdy zainwestował duże pieniądze na początek. Ostatecznie dogadał się że Szczepanskim aby ten skutecznie sciągnął inwestorów na Lipienice. Naciągnął ten partacz przynajmniej tych pieciu inwestorów na koszty niemałe. Teraz naciąga handlowców na głosy. Nawet zafundował im reklamę na koszt podatników.Ale jaja jak berety. Czy inwestorzy,handlowcy to ciemny lud i tak głupi że wszystko od Finstera kupi????
14 Grudnia 2013, godzina 12:54
Oceniono 14 razy 8
~Smerf Maruda
Słuchałem dziś przed 16.00 Radia Weekend. Prawie zakrztusiłem się, gdyż w bloku płatnych ogłoszeń usłyszałem tekst zamówiony przez Pana Burmistrza. Zapraszał na Stary Rynek na Jarmark Bożonarodzeniowy oraz .... do robienia zakupów w śródmiejskich sklepach! Ciekawe, co na to właściciel osiedlowego sklepiku na peryferiach Chojnic? Też płaci podatki do budżetu miasta
13 Grudnia 2013, godzina 20:07
Oceniono 15 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 51.10 54.50
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.51 4.80
CHFCHF 450.00 460.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 507.00 517.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-20 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.56 407.43 DKKDKK 51.20 54.40
EUREUR 431.68 435.84 RUBRUB 4.51 4.80
CHFCHF 451.00 456.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 509.15 514.68 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-20 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.61 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.58 zł
Mol Chojnice 6.61 zł - 6.71 zł 2.57 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.62 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij