Poniedziałek, 27 Maja 2024 | Imieniny: Amandy, Jana, Juliana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Bicie piany o budżet

Arseniusz Finster najwięcej dyskutował z Bartoszem Blumą i Krzysztofem Haliżakiem.

Arseniusz Finster najwięcej dyskutował z Bartoszem Blumą i Krzysztofem Haliżakiem.

Tak zachowanie radnych opozycji na dzisiejszej sesji określili szef komisji budżetu Marian Rogenbuk i burmistrz Arseniusz Finster. Przy okazji zmian w budżecie powąptiewali oni czy uda się wykonać plan sprzedaży majątku i wytykali, że co miesiąc są zmiany.

Tego obawia się Bartosz Bluma, mając w pamięci ubiegły rok, kiedy przeszacowano wpływy ze sprzedaży majątku komunalnego. Tym razem ma być inaczej, bo zmieniły się mechanizmy i miasto przejmuje świadczenia rzeczowe od Zakładu Gospodarki Komunalnej w ramach kapitału zakładowego i zapasowego. Procedury z tym związane niestety wymagają czasu. - Jestem przekonany, że w sierpniu i wrześniu będziemy te dochody robić. Na 100 % pewna jest sprzedaż 33 mieszkań. Myślę, że chętny na aptekę w przychodni na Kościerskiej też się znajdzie – mówił Arseniusz Finster. Konkretne wartości chciał znać radny Bluma. Z powyższych nieruchomości to ok. 3,8 mln zł. Natomiast sprzedaż 17 lokali użytkowych ma przynieść ponad 8 mln zł. - Rozmawiam z kupcami. Nie wszystkim spadły obroty. Niektórym nawet rosną. Nie taki diabeł straszny – przekonywał włodarz w kontekście konkurencji z podmiejską galerią. Ale Bluma, z zawodu bankowiec, dalej wątpił czy te optymistyczne założenia uda się spełnić by zaprojektować przyszłoroczny budżet. - A jak chętni na mieszkania czy lokale nie dostaną jednak kredytu? - pytał radny Prawa i Sprawiedliwości. Poirytowany już burmistrz życzył mu optymizmu i przekonywał, że plan oparty jest na realnych możliwościach. W sukurs poszedł mu Marian Rogenbuk, szef komisji budżetu, którego zdaniem nawet przy niższym wykonaniu dochodów nie będzie tragedii z budżetem na przyszły rok. Póki co takie dywagacje nie mają większego sensu. - Dziś to jest bicie piany – ocenił. W obronie kolegi z opozycji stanął Krzysztof Haliżak. - Dobrze, że Bluma sprowokował dyskuję. Mam podstawy sądzić, że uchwały są podejmowane pod wpływem bieżących potrzeb, bez perspektywy kilku miesięcy – stwierdził członek Kongresu Nowej Prawicy. Jako przykład podał witacze na rogatach. Sam był ich przeciwnikiem i ostateczenie nie zostaną wykonane ze względu na zbyt wysokie koszty. Za 40 tysięcy ściągniętych z tego zadania powstanie odcinek ciągu pieszo-rowerowego do marketu przy Człuchowskiej. Drugą połowę dołożyć ma właściciel obiektu.

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie ma decyzji bezrefleksyjnych. Badamy skutki i ryzyko. Proszę nas uważać za równych sobie, nie durniów – Arseniusz Finster odpowiedział ostro Haliżakowi. Zarzucił mu też, że perfidnie wykorzystuje miejsce pracy w rejonie dróg wojewódzkich. Radny wie bowiem, że nie ma jeszcze uzgodnień na postawienie tablic na rondzie Wyszyńskiego. Oznakowanie na rondach i w centrum ma zostać wykonane.

W tym roku za to na Subisława nie będzie nowej nawierzchni, a 200 tys. zł przekierowane będzie ma monitoring na stadionie Chojniczanki. - O Subisława nie mówimy rok, ani dwa. To sposób przesunięcia pieniędzy na inny cel – wytknęła radna koalicji Gabriela Wegner. Burmistrz argumentował, że sama nakładka nie wystarczy. Trzeba jeszcze zrobić deszczówkę, a na to zadanie będą środki z MOF-u w najbliższych latach. Radna wymogła na Finsterze deklarację, że Subisława pójdzie wówczas jako pierwsza do realizacji.

Najbardziej burmistrza zdenerwowało jednak pytanie o opinię RIO dotyczącą wyrównania dla przedszkoli wynikającego z interpretacji definicji wydatków bieżących. Tu znowu naraził się Bluma. - Kogo interes pan reprezentuje? – zapytał Finster, ale potem sam rzucił nazwisko Stanke. To jedna z właścicielek przedszkoli, której mąż Piotr, podobnie jak Bluma, jest członkiem PiS-u. - Mam prośbę by przewodniczący panował nad dyskusją. Proszę nie sugerować, że radny jest reprezentantem jakiejś ze stron – Haliżak zwrócił uwagę Mirosławowi Janowskiemu. Arseniusz Finster wyjaśniał, że opinia RIO nie jest żadną wykładnią, bo połowa izb stosuje dokładnie odwrotną. - Nie ma żadnych skutków finansowych. Czekamy na interpretację z ministerstwa - uciął.

Zdaniem włodarza niepotrzebny był teatr na sesji, bo wystarczyło wcześniej wątpliwości wyjaśniać w czasie dyskusji z nim i panią skarbnik. - Decyzje są podejmowane na sesji, nie w zaciszu gabinetów. Mam prawo do konstruktywnej krytyki – zauważył Bluma.

Po dzisiejszych przesunięciach budżetowych na budowę boiska przy „jedynce” i „dwójce” oraz na przebudowę wejścia drugiej ze szkół przeznaczono 1,4 mln zł, a na koncert w ramach Dni Chojnic 60 tysięcy złotych. - Chojniczanie zasługują na gwiazdy. To nie są wyborcze strzały - zaznaczył włodarz. Uchwałę zmieniającą budżet poparło 15 rajców. Od głosu tradycyjnie już wstrzymał się klub PiS, a jedynym przeciw był Krzysztof Haliżak.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~Joy
Burmistrz o konferencjach PCHS:
No bo te konferencje prasowe to ciągłe ujadanie na mnie, a nie ma żadnych pomysłów...

Po pierwsze widać że włodarz alergicznie nie znosi krytyki bo wypłakuje się mediom jak mały chłopczyk. Niepoważny gość. Ja bym się wstydził. A po drugie mnóstwo pomysłów proponowanych przez PCHS burmistrz odrzucił. Po czasie można się było dowiedzieć że asymilował je jako swoje.
21 Maja 2014, godzina 22:45
Oceniono 18 razy 18
~zgadnijcie kim jest Shrek?
to (EDIT) wstrętny obrzydliwy ogr śmierdzący fałszem i korupcją
20 Maja 2014, godzina 22:52
Oceniono 13 razy 11
~laviator
będzie walczył (ale szczerze życzę mu totalnej przegranej), ponieważ w chojnicach i okolicy nie znajdzie i nie podejmie się żadnej pracy na własny rachunek.. on doskonale wie, że ani sfabrykowany tytuł doktora, ani kolesiowskie układy w prokuraturze, sądzie, policji oraz wśród watykańskich sukienek nie zaspokoją jego roszczeń finansowych
20 Maja 2014, godzina 21:24
Oceniono 18 razy 18
~gość
Nasza rodzina również, Panu już dziękujemy p.Finster. Czas odpocząć, ukoić skołatane nerwy
20 Maja 2014, godzina 18:43
Oceniono 21 razy 21
~JdArc
Zbytnia pewność siebie i zadufanie we własną promieniejąco jaśniejącą gwiazdę przyczyniło się do zguby już nie jednego dyktatora. A brak szacunku dla rdzennych mieszkańców Chojnic oraz tych napływowych – to początek końca sympatii, jaką chojniczanie jeszcze nie tak dawno obdarzali swojego włodarza. Z ogromnym niesmakiem obejrzałam piątkową konferencję burmistrza poświęconą ostatnim wystąpieniom działaczy opozycji. Połajanki, pretensje, żale, inwektywy, wysublimowane groźby, manipulacja liczbami i jeszcze do tego oświadczenie: „Nie wytrzymałbym psychicznie, gdybym nie skomentował…” Zaczynam poważnie obawiać się o zdrowie Arseniusza Finstera. Wytrawny polityk nie powinien w taki sposób powiadamiać potencjalnych wyborców o swoim stanie emocjonalnym, gdyż wzbudza to powszechny niepokój i brak zaufania co do kolejnych decyzji włodarza. Nieumiejętność przyjmowania merytorycznej krytyki nie tylko ze strony opozycji, ale także radnych miejskich (jak można logicznie uargumentowane pytania zadawane przez panów Blumę i Haliżaka nazywać „biciem piany” i „teatrem”???), próby siłowego przeprowadzenia niekonsultowanych wcześniej z Radą posunięć, pomimo istniejących uzasadnionych wątpliwości – nie wróżą nic dobrego idei demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Do czego to wszystko zmierza??? Do zamknięcia oponentom ust z wykorzystaniem powagi najwyższego w mieście urzędu burmistrza jako instrumentu walki politycznej? Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, w jesiennych wyborach nie zagłosuję na aktualnego burmistrza.
20 Maja 2014, godzina 15:45
Oceniono 28 razy 28
~Marcin Dobaj
Moi mili mieszkańcy dotychczasowa władza powinna się liczyć ze zdaniami i poglądami lokalnych również mieszkańców . Skoro demokracja to wolność wyborów decyzji lokalnych mieszkańców którzy mają także własne propozycje zmian.
20 Maja 2014, godzina 14:20
Oceniono 15 razy 15
~ledwo szkołe zdałem
miałem 2 z matmy na swiadectwie szkolnym ale zawsze rodzice powtarzali mi : "Nie licz na pieniądze , których jeszcze nie masz w kieszeni" lub "Nie planuj na co wydasz pieniądze , których jeszcze nie masz"
20 Maja 2014, godzina 09:35
Oceniono 16 razy 16
~Zgadnijcie kim jest Toudi?;-)
To zaczyna przypominać historię o Księciuniu, ograch i dobrych, walecznych Gumisiach. Zgadnijcie kim jest Toudi?;-)
20 Maja 2014, godzina 09:05
Oceniono 15 razy 15
~xxx
leo to Buława
19 Maja 2014, godzina 23:54
Oceniono 13 razy 13
~Katolik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Maja 2014, godzina 22:13
Oceniono 46 razy -38
~TS
Szacunek dla Radnych p. Haliżaka i p. Blumy. Bardzo się cieszę, że ludzie wykorzystują posiadaną przez siebie wiedzę dla dobra społeczności lokalnej. To oni nas reprezentują. Po to również jest opozycja, by stawiać niewygodne pytania. Rządzący powinni się liczyć ze zdaniem opozycji i czasem starać się jednak realizować ciekawe pomysły. Chociażby to był pomysł opozycji. To takie teoretyczne podejście. Niestety wielu rządzących na całym naszym świecie stara się pominąć mechanizmy demokratyczne wypracowywane przez lata by autorytarnie realizować jedyne słuszne rozwiązania. Życzę nam wszystkim wielu takich radnych, którzy biją podobno pianę. Konstruktywna krytyka jest potrzebna.
A tak na marginesie: podobno nie powinno się wytykać kto z kim śpi. Chyba że to dotyczy wszystkich poza jedną osobą. No i dodatkowo - po to jest budżet całoroczny by nie podejmować pochopnych decyzji... ale jam dziewczyna prosta i może skomplikowanych praw ekonomicznych nie rozumiem.
19 Maja 2014, godzina 21:49
Oceniono 37 razy 29
~gość
widać wypalenie, zmęczenie materiału
19 Maja 2014, godzina 20:31
Oceniono 25 razy 19
~gość
gówniarzami możesz nazywać sobie swoje potomstwo a nie osoby, które dbają o obywatelskie
prawa i wspólne fundusze.. niejednokrotnie finster pokazywał publicznie swoje fochy, irytację, władczość, podłość, arogancję, małostkowość, brak kultury, chamstwo, niekompetencję, skłonności do konfabulacji i proroctwa.. zarówno słuchanie jego głosu jak i oglądanie twarzy pełnej nerwowej mimiki jest ...TORTURĄ?
19 Maja 2014, godzina 20:03
Oceniono 46 razy 38
~hak
Trzymam kciuki za Pana Bartosza i Pana Krzysztofa !!!!!!!!!!!
19 Maja 2014, godzina 20:00
Oceniono 38 razy 26
~TY2-1387
Mam prawo do konstruktywnej krytyki – zauważył Bluma.

Oczywiście ze pan ma prawo a wręcz obowiązek jak każdy inny radny. Jest pan jednym z niewielu, który nie boi się powiedzieć głośno co myśli. Mandat zaufania został powierzony we właściwe ręce. A Dr.F jak zwykle próbował ustawiać po kątach opozycję. I te jego fochy. Od razu obraza majestatu i irytacja na całego. Jak się wypowie krytycznie, to można się narazić na gniew miłościwie panującego i na popadnięcie w niełaskę.
19 Maja 2014, godzina 19:30
Oceniono 33 razy 31

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.80
EUREUR 424.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.00 33.40
GBPGBP 497.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-27 17:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.66 396.35 DKKDKK 50.30 53.70
EUREUR 425.30 429.61 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.10 33.30
GBPGBP 498.35 503.96 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-27 17:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij