Czwartek, 23 Maja 2024 | Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

PiS też za publikacją rejestru umów

Burmistrz Arseniusz Finster.

Burmistrz Arseniusz Finster.

- Rejestr nie jest tajny, ani schowany. Każdy może przyjść i się z nim zapoznać - przekonywał Arseniusz Finster na sesji, podczas której radni odrzucili skargę na burmistrza, że ten rejestru umów zawieranych przez urząd nie chce umieścić na stronie internetowej.

Sprawę podnosili działacze Projektu Chojnicka Samorządność wnioskując by rejestr umów był dostępny w internecie. Ze strony urzędu spotkali się jednak z odmowami. W rejestrze znajdują się wszystkie umowy, jakie urząd zawiera z zewnętrznymi podmiotami. Kamil Kaczmarek z PChS postanowił wyręczyć urzędników i po wizycie w ratuszu, gdzie udostępniono mu rejestr, opublikował jego obszerny fragment. - Na bazie takich wrzutek próbuje się budować niepokoje społeczne – uważa Arseniusz Finster. Adwersarze burmistrza wytknęli bowiem kilka pozycji jak np. obsługę supertoalety za 25 tys. zł, eksploatację fontanny czy koszty pobytu delegacji zagranicznych na Dniach Chojnic. Burmistrz poczuł się wywołany do odpowiedzi. - Obsługa takiej toalety w Poznaniu kosztuje 29 tys. zł, a gdyby była tam zatrudniona osoba, to są już koszty 50-70 tys. zł – wyliczał na sesji. Fontanną opiekuje się Centrum Park. - 4 tysiące to miesięczny ryczałt. Warto porównać, jak te koszty wyglądają gdzie indziej. W Gdańsku za Neptuna to 7 tys. zł – porównywał burmistrz. Podkreślał, że do kosztów pobytu delegacji dołożyła się również druga strona. W swoich wywodach na temat rejestru Finster posiłkował się prezentacją multimedialną, podczas której czynił porównania do innych samorządów. Dowodził, że rejestr prowadzony w tutejszym urzędzie jest nawet o wiele szerszy, niż inne. Na dowód wyświetlił karty z rejestru bez zakrytych danych. - Proszę skierować kamerę w inną stronę i nie robić zdjęć – zaznaczył. - Nie ma obowiązku prowadzenia rejestru online – stoi na stanowisku burmistrz. Cały czas podkreśla, że ten jest dostępny, ale nikt poza PChS-em się nie zgłaszał do urzędu by go przejrzeć.

Reklama | Czytaj dalej »

Możliwości podjęcia polemiki z burmistrzem, nie otrzymał Kamil Kaczmarek. - Prosiłem o głos, ale nie udzielono mi go. Nie będę przecież krzyczał – powiedział adwersarz burmistrza. - Nie zmieniam zasad. Każdy może przyjść na komisję i zabrać głos. Sesja to nie czas i miejsce – argumentował przewodniczący rady Mirosław Janowski.

Wobec odrzucenia skargi (14 głosów za przy 3 wstrzymujących) i niemożności dojścia do głosu ten postanowiła zabrać opozycja w radzie. - Wnioskujemy o udostępnienie na stronie BIP rejestru umów w trosce o zachowanie pełnej przejrzystości wykorzystania środków publicznych – zaproponował Bartosz Bluma z klubu PiS. Wszak, jak przypomniał radny, lokalny samorząd może pochwalić się nagrodą dla przejrzystej gminy. - Mówię nie ze względu na perfidię działania osoby, która ukradła rejestr – odpowiedział Arseniusz Finster. Radny Prawa i Sprawiedliwości odcinał się jednak od wniosku PChS, tłumacząc że to pokłosie dyskusji na komisji rewizyjnej. - Rejestr jest przecież w formie elektronicznej, wystarczy zanonimizować dane personalne i inne drażliwe. Pokażmy, że się nie boimy. To zależy od woli radnych i burmistrza – argumentował.

Wydaje się, że ta argumentacja w końcu trafiła do burmistrza. W ratuszu ma zostać przygotowane pewne zestawienie z bazą danych, oczywiście zanonimizowane. Wobec tych obietnic ze swoim wnioskiem klub PiS się wstrzymał, na rezultaty czekając do września.

- Jeżeli rejestr będzie opublikowany, to kończy sprawę – uważa Kamil Kaczmarek. Nie zamierza za to pozwolić na obrazę własnej osoby i oskarżanie o kradzież przez burmistrza. Sprawie przyjrzeć ma się sąd oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. - Dziś na sesji zostały upublicznione dane osobowe z rejestru – zauważył Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

62 komentarzy

~gość
Ten wpis /ponad podziałami z 23.52/ przypomniał mi sytuację sprzed 16 laty tj. końcówkę rządów burmistrza Gąsiorowskiego. Jego potworne osamotnienie. W polityce nie ma przyjaciół, pamiętamy ten czas, pamiętamy. Pamiętamy również burmistrza Muchowskiego, który do polityki lokalnej wprowadził... Czy nie odbija się to czasem czkawką? Jak mówią mądrzejsi karma zawsze powraca. Wraca do nas to co daliśmy innym. Jedno co warto to być przyzwoitym człowiekiem.
13 Sierpnia 2014, godzina 21:57
Oceniono 14 razy 12
~Trochę zorientowany
Przypomniało mi się, że od 2003 roku Miasto ma certyfikat Przejrzysta Gmina. Pierwszą Zasadą Projektu jest Zasada Przejrzystości. Oto co w niej stoi napisane: "Zgodnie z zasadą przejrzystości działalność finansowana ze środków publicznych jest jawna. Gmina przejrzysta potrafi skutecznie przekazać mieszkańcom podstawowe informacje o zasadach swego funkcjonowania. Potrafi także na bieżąco docierać do zainteresowanych mieszkańców z informacjami na temat ważnych dla społeczności spraw, którymi zajmują się władze.
Standard 1.
W gminie mieszkańcy są skutecznie poinformowani o podstawowych zasadach funkcjonowania administracji samorządowej. Podstawowe dokumenty regulujące sposób ich funkcjonowania (ustawy, statut, regulaminy, budżet) są łatwo dostępne, a mieszkańcy wiedzą jak można z nich skorzystać."
Więcej szczegółów na stronie UM.
13 Sierpnia 2014, godzina 07:33
Oceniono 13 razy 5
~do studzika
Nieźle się wkur..łeś. Nic dziwnego. Janowski jako bastion dla autorytarnych rządów satrapy. A wokół niego banda półgłówków nie umiejących samodzielnie myśleć. Całość to ostatni szaniec broniący dostępu do demokracji.
13 Sierpnia 2014, godzina 00:08
Oceniono 17 razy 11
~sen o przejrzystości
Ale przynajmniej sprawdzą się marzenia Finstera o przejrzystej gminie jaką, jak wielokrotnie się szczycił - rzekomo są Chojnice, Perłą Pomorza zwane. Wzsystko stanie się dla obywateli przejrzyste. Najbardziej przejrzyste będzie to, jak władza próbuje zrobić idiotów z podatników, szastając ich pieniędzmi, napełniając portfele sobie i swoim kolesiom.
12 Sierpnia 2014, godzina 23:59
Oceniono 13 razy 7
~gość
oj wykończycie tym sprawdzaniem umów co niektórych
12 Sierpnia 2014, godzina 18:51
Oceniono 21 razy 11
Radni Piaseczna są bardziej "ucywilizowani kulturą zachodu", gdyż obywatele i działacze społeczni mogą zabrać głos podczas sesji Rady w sprawach ich gminy. Widać, że jeszcze myślą samodzielnie.
W Chojnicach skutecznie przewodniczący Mirosław Janowski blokuje obywatelom mównicę, a rada (celowo piszę z małej litery) na to pozwala.
W dodatku przewodniczący rady opowiada bzdury jakoby za sprawą osób spoza rady sesje trwały do godz. 3 w nocy. Jeżeli mijam się z prawdą proszę niech pokaże jedną z czasów, gdy zasiada w radzie. Nawet gdyby trwały do późna - jeżeli brak im czasu na wysłuchanie argumentów mieszkańców proponuję złożyć mandat i pozostać w domku. Chyba, że zasiadają w niej sami geniusze, którzy na wszystkim się znają. (Ostatnio podjęta uchwała w sprawie ZZO jednak na to nie wskazuje - tu link:http://chojnice24.pl/artykul/18780/biuletyn-lektura-obowiazkowa/ ).
Obecna kadencja w mojej ocenie jest najgorszą. Ma się wrażenie jakoby zasiadali w niej półgłówki nie umiejący samodzielnie myśleć - oczywiście z małymi (maleńkimi) wyjątkami.
12 Sierpnia 2014, godzina 13:51
Oceniono 27 razy 17
~mieszkanka
Widać, że nie tylko w Chojnicach władza przyspawała się do stołków i ma obywateli za nic. W Piasecznie Społeczna Kontrola Władzy jest jednak mocno rozbudowana i mieszkańcy radzą sobie z tym problemem. Wierzę, że PCHS także bez wyważania otwartych drzwi skorzysta z doświadczeń mieszkańców Piaseczna.
12 Sierpnia 2014, godzina 10:11
Oceniono 21 razy 11
~Jak radzą sobie w innych miastach

Społeczna Kontrola Władzy, to monitoring prowadzony przez obywateli, stworzyliśmy ruch, który wyspecjalizował się w prawnej analizie działań samorządu. Dzisiaj na sesji Rady w Piasecznie było gorąco, bo broniliśmy majątku gminy, który niefrasobliwie bez wymaganych analiz doradczych, Zarząd gminy chciał oddać na co najmniej 8 lat prywatnemu podmiotowi. Po naszym wystąpieniu i dyskusji radnych, uchwałę wycofano z obrad
https://www.youtube.com/watch?v=lU89xX_KtHE
11 Sierpnia 2014, godzina 21:33
Oceniono 15 razy 5
~gość
brawo PCHS
11 Sierpnia 2014, godzina 21:07
Oceniono 17 razy 7
~ogrodnik
Brawa dla Kaczmarka! Młody, ale merytoryczny i z dużą wiedzą o prawach obywatela. Takich ludzie Chojnice bardzo potrzebują. Skończyć trzeba z kliką, która powstała przez 16 lat rządów burmistrza. Tym panom już dziękujemy! Czas na ludzi młodych i z klasą. Mam nadzieję, że sadzonki z Kaczmarka będą szybko wyrastać i się rozrastać. A stare przemądrzałe drzewa - usychać. Oby więcej takich Kaczmarków!
10 Sierpnia 2014, godzina 14:05
Oceniono 21 razy 11
~gość
PChS dzięki za ujawnienie rejestru, fascynująca lektura, czytając niektóre pozycję widzę wiece ciekawe informacje , oj w ramach dostępu do informacji publicznej idzie wiele rzeczy się dowiedzieć. Należy podziękować ustawodawcy za tę ustawę. To najwyższa forma demokracji, przejrzystości
10 Sierpnia 2014, godzina 13:11
Oceniono 21 razy 11
~Marcin Dobaj
A po ostatnim pożarze i wysokim bezrobociu w mieście Chojnice to widać że Arseniusz Finster za mało myśli o mieszkańcach, chcących pracować mieszkańcach jak i przedsiębiorcach.
09 Sierpnia 2014, godzina 21:16
Oceniono 19 razy 7
~Marcin Dobaj
Więc ustawy wprowadzane w życie to powinny ułatwiać żyć zameldowanym na danym rejonie mieszkańcom funkcjonowanie a nie utrudniać!!!!!!!!!!!!!!!!!!
09 Sierpnia 2014, godzina 21:02
Oceniono 19 razy 7
~Marcin Dobaj
Ustawa śmieciowa powinna ulec poprawce przez nowe władze . A powinna polegać na tym że kto będzie miał sortowane śmieci , bez znaczenia na ilość mieszkańców to tym samym za sortowane odpady nie będzie płacił a za mieszane będzie miał 50% ulgę na koszty rozliczeniowe. Oraz że na terenie miast powinny powstać generalne bazy skupu surowców jako córki które należały by do sortowni matki. Aby obywatele bez problemu mogli by się tych surowców pozbyć i odzyskać część kosztów za wcześniej nabyte towary aby poprawić swoje dochody na bazie odzysku finansowego . Oraz mieć możliwość tym samym być zwolnieni z podatku śmieciowego na przykładzie gospodarstw warzywniczych, sadowniczych,rolniczych oraz hurtowni. A tego typu surowce to : złom, aluminium, plastik, makulatura, folia w tym biała i kolorowa.
09 Sierpnia 2014, godzina 20:58
Oceniono 19 razy 7
~ZZO - wrogie przejęcie?
Państwo wprowadziło podatek lokalny zwany opłatą śmieciową. Jesteśmy świadkami strategicznej gry o udziały w stricte monopolistycznym rynku. To nie jest typowy monopol rynkowy, w którym cena musi być limitowana ze względu na cenową elastyczność popytu (zbyt wysoka cena poprzez niższy popyt spowoduje zmniejszenie zysku i stopy zwroty z kapitału). Indywidualny podatnik nie może zrezygnować z tego podatku, nie może też zbankrutować, w wyniku czego np. przedsiębiorcy przestają płacić podatki. Opłata śmieciowa jest de facto podatkiem od prawa do egzystencji - żyjesz, płacisz. Jest więc o co walczyć, prawda?
30 Lipca 2014, godzina 21:42
Oceniono 33 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 424.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.10 33.70
GBPGBP 497.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-23 12:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.26 396.51 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 425.78 429.83 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 428.32 433.55 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 497.68 502.99 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-23 12:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-22

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.84 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij