Piątek, 09 Grudnia 2022 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Monitoring w autobusach?

Gościem na obradach komisji rady miejskiej był m.in. Mieczysław Sabatowski z MZK.

Gościem na obradach komisji rady miejskiej był m.in. Mieczysław Sabatowski z MZK.

To jeden z tematów poruszonych na dzisiejszym ponadgodzinnym posiedzeniu komisji komunalnej rady miejskiej. Co ciekawsze spośród nich to także: remont na stadionie Kolejarza, przejście przy Jana Pawła II  i nowy regulamin utrzymania czystości i porządku.

Przejścia w sąsiedztwie galerii Proxima domagają się mieszkańcy osiedla. Pod petycją zebrali prawie 700 podpisów, ale raczej nie ma co się spodziewać, że zebra ot tak zostanie wymalowana. Jak poinformował radnych dyrektor Jarosław Rekowski, by przejście było bezpieczne, trzeba stworzyć odpowiednie warunki dla pieszych oraz zapewnić widoczność kierowcom. - Trzeba zamontować bariery, poszerzyć chodnik, zlikwidować miejsca parkingowe w okolicy kiosku, by była wystarczająca widoczność dla kierowców – wyliczał dyrektor komunalki. Zresztą urzędnicy chcą wziąć pod lupę także al. Bayeux, tym bardziej, że na skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II ma poprawić się widoczność, bo miasto przejmie część działki należącej do marketu Carrefour. Od tej strony ludzie także wędrują do sklepu i żadnego przejścia tam też nie ma. - Wtedy ludzie są ostrożniejsi – zauważyła Renata Dąbrowska. - Ale jak są pasy, to winę ponosi kierowca. Jak ich nie ma, to przechodzień – odparł Stanisław Kowalik. Sprawę pasów w tym miejscu kilkukrotnie rozpatrywała komisja ds. oznakowania, której członkiem jest m.in. przedstawiciel policji. Ta formacja nigdy nie interweniowała w tym miejscu. - Nie czekajmy aż coś się stanie, tak jak na Człuchowskiej czy Kościerskiej, gdzie zanim zdarzyły się śmiertelne wypadki, też nic nie było – zaapelował przewodniczący komisji Antoni Szlanga. Całościowa koncepcja ma zostać przygotowana w tym roku, a jej realizacja zaplanowana na przyszły.

Reklama | Czytaj dalej »

Miasto, które jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego, zostało poproszone przez Miejski Zakład Komunikacji o opinię ws. monitoringu w autobusach. - Nie jest to wymierzone wobec pasażerów – zastrzegał prezes Mieczysław Sabatowski. Wręcz przeciwnie, konfliktowe sprawy mają być dzięki temu szybciej rozstrzygane. Przy okazji kontrolerzy także nie będą mogli pozwolić sobie na nadużycia. Spokojnie, na razie kamerami nie będą naszpikowane pojazdy. - W przenośne urządzenia będą wyposażeni kontrolerzy. Dopiero najszybciej za rok przy pozyskaniu środków będzie możliwy pełny monitoring – powiedział prezes MZK. Radni przychylili się do pomysłu.

Dyskusję nad sposobem odbioru śmieci od mieszkańców wywołał Jacek Studziński. Na komisję przyszedł jako mieszkaniec, który uważa, że pojemniki z posesji powinna wystawiać firma wywozowa, która przed wejściem w życie ustawy śmieciowej tak robiła. Uciążliwe według mieszkańca osiedla Słonecznego ma być to szczególnie dla osób starszych. Wcześniej umowę obywatel zawierał indywidualnie, teraz na swoje barki wziął to samorząd. Zdaniem Rekowskiego nie można tego narzucić, tym bardziej, że nie każdy z mieszkańców będzie sobie życzył, by ktoś kręcił się po jego posesji. Ostatecznie większość radnych poparła pomysł Mariana Rogenbuka, by w regulaminie zamiast wystawiania pojemników poza posesję zapisać udostępnianie przy jej granicy. - Coraz więcej mieszkańców domków jednorodzinnych przygotowuje takie stanowiska na pojemnik przy granicy działki, do którego są dwie furtki, zarówno od posesji, jak i od zewnątrz – zauważył Grzegorz Wirkus. - Czy my działamy w imieniu operatorów czy mieszkańców? - denerowował się Studziński. - Nie wszędzie jest możliwe wydzielenie takiego miejsca. Kiedyś problemu z wystawianiem nie było – skwitował. Nowy regulamin wprowadza też zasadę, która powinna ucieszyć chojniczan. Koniec z workami, które muszą zostać zamienione na pojemniki na kółkach.

- Pojawiło się ostatnio dosyć dużo kontrowersyjnych uwag na temat realizacji inwestycji na Kolejarzu. Wizytowaliśmy ostatnio obiekt z Jackiem Domozychem i Stanisławem Kowalikiem. Naszym zdaniem się nie potwierdziły – na wstępie do tematu powiedział Antoni Szlanga. Do tej pory w budynku wykonano trzy szatnie i wymieniono część dachu. Wykonawca w ramach gwarancji podsufitkę musiał wykonać jeszcze raz. - Dach nie przeciekał. Był szczelny. Natomiast rzeczywiście nieprawidłowo została wykonana wentylacja i wykonawca w ramach gwarancji wykonał nową i nową podsufitkę – relacjonował dyrektor Wydziału Budowlano-Inwestycyjnego Jacek Domozych. - Czy do jego budowy zastosowano właściwą folię? –  powątpiewał Studziński. W odpowiedzi usłyszał, że błąd wynika z winy projektanta, ale po poprawkach wszystko jest jak należy. Zdaniem urzędnika "usterki", jak je określa, wzięły się z niespodzianek, na jakie natknęli się budowlańcy. Teraz, kiedy w kolejnej części prac zabrali się za izolację fundamentów, okazało się, że w niektórych miejscach są niewłaściwie wykonane albo ich nawet brak. Na skutek tego w jednej szatni miały wypaczyć się drzwi. - Przesunęły się dlatego, że w fundamentach i ścianie była wilgoć. Jak płytki odkuliśmy, to wszystko pływało – tłumaczył dyrektor Domozych. Zresztą jak dodał, nigdy nie będzie pewności, że „jakiś grzybek” nie pojawi się na ścianach. Jeszcze w tym roku ma być wykonana termomodernizacja, osuszenie fundamentu i odwodnienie skarpy, przebudowa schodów i wymiana stolarki. Łącznie koszt I etapu remontu pomieszczeń klubowych to 228 tysięcy złotych. Według kosztorysu by zakończyć całkowicie modernizację klubowych pomieszczeń potrzeba jeszcze nawet 300 tysięcy. Wersja minimum to 100-150 tys. na wymianę instalacji wewnętrznych, w tym grzewczej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~Marcin Dobaj
Do czego służy monitoring:

Zadania monitoringu są 3:
- prewencja
- złapanie na gorącym uczynku - podczas przestępstwa
- pomoc dowodowa w czasie procesu
O ile (nie oszukujmy się), kamery już nie pełnią funkcji prewencyjnej - są zbyt pospolite i mało widoczne, to jako pomoc dowodowa sprawdzają się dobrze. Ale to już musztarda po obiedzie - zabitemu żadna radość, że są dowody.
Pozostaje najbardziej potrzebny funkcja informacyjna o przestępstwie. Ale tak samo jak komputer, to nie system informatyczny, tak samo kamera, to nie system nadzoru wizyjnego. Do całości potrzebne jest centrum z wystarczającą obsadą ludzka, czyli nie 30 monitorów na jedna osobę, a 6-7 monitorów na jedną osobę i 2-3 osoby na dyżurze.
Dlaczego? Wpatrywanie się w nudną ulicę powoduje, że wpatrujący się po jakimś czasie przestaje zauważać, a czasem też musi pójść do toalety lub po herbatkę.
Do tego, żeby system działał dobrze, potrzebne są rozstawione z głową patrole policyjne lub straży miejskiej, żeby w krótkim czasie mogły zareagować. Co z tego, że dyżurny zauważy zdarzenie, jak patrol będzie potrzebował 10-20 minut na dotarcie.
24 Września 2014, godzina 17:48
Oceniono 3 razy 3
~Obywatel
Kontrolerzy w Chojnickim MZK to chyba zbieranina największej meliny z miasta. Wytatuowani, nieschludni, śmierdzący alkoholem, bezczelni i chamscy ludzie. Kontroler powinien być osobą o pewnej kulturze osobistej, a Ci nasi kontrolerzy to MASAKRA.
22 Września 2014, godzina 07:59
Oceniono 10 razy 6
~podatnik
Monitoring , a bilety po 5 czy 10 zł ? BRAWO !!!!! Może zajmijcie się problemem ujednolicenia taboru a nie składanki wszystkich dostępnych producentów autobusów bo za chwilę będziecie wozić powietrze ...... MZK nie ma i długo nie będzie miała dobrego gospodarza, skoro i miasto go nie ma.
21 Września 2014, godzina 16:46
Oceniono 10 razy 8
~klient1
Mamy 21 wiek i jak ktoś stwierdza że pracownik cpn jest pod wpływem , można wezwać odpowiednie służby kontroli a nie zabawiać się w zgaduj zgadulę , chyba że takie wnioski mają służyć temu że konkurencja podupadła lub ktoś coś kombinuje. Po drugie wiem że obiekt na noc jest zamknięty i nikt nie wie co robi pracownik ochrony za murem. Auta mojej firmy często kilkukrotnie w nocy opuszczają bazę mzk i zawsze przychodzi otworzyć bramę pracownik nie zaspany i uśmiechnięty. Dziwne że nikt nie marudzi jak patrzą na nas kamery na ulicach dlaczego to nie oburza ludzi. Monitoring służy pomocą a nie nas szpieguje i jest bardzo potrzebny w miejscach publicznych.
20 Września 2014, godzina 00:19
Oceniono 11 razy 9
~pasażer
miejsca publiczne mają dawno kamery, autobus jest też miejscem "użyteczności publicznej", więc jestem za monitoringiem w autobusach
19 Września 2014, godzina 16:43
Oceniono 9 razy 3
~chojniczanka
monitoring już dawno powinien być w autobusach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
19 Września 2014, godzina 11:39
Oceniono 11 razy 3
~Rozumku zabrakło?
Panowie Kowalik, Rogenbuk, Szlanga, Wirkus (szef komisji społecznej - ), Drewek - czy osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, słabo poruszające się np. po wylewach itp. waszymi działaniami też zmuszacie do wystawiania kibli na śmieci! Gratuluję. Przez dziesiątki lat nie było problemem gdy wystawiała to firma wywożąca. Czas na zmiany bo władza co niektórym uderzyła do głowy.
19 Września 2014, godzina 11:24
Oceniono 17 razy 11
~kolo
Jak firma p. Pestki obsługiwała całe Chojnice nikt nie musiał wystawiać pojemników i nie było protestów, że się komuś kręcą po posesji. Nie było też problemu ze zmianą terminu wywozu, bo sami wystawiali pojemniki. Firma która odbiera nieczystości na os. Kolejarz notorycznie rozmija się z ustalonym harmonogramem. Kubły stoją na wąskich chodnikach blokując przejście. Przy wyższych temperaturach fetor, że strach przejść. Panie Rogenbuk zapraszam na slalom między pojemnikami
19 Września 2014, godzina 09:27
Oceniono 17 razy 13
~Marcin Dobaj
Zamiast tematem monitoringu w autobusach MZK, to powinni się zająć uaktywnieniem autobusów z dojazdem do szkół i lokalnym regionie.
A dokładnie kosztem zakupu biletów i kosztom funkcjonowania firmy MZK jak i przyjęcia PKS Chojnice z powrotem na terytorium Chojnic obniżając podatek od nieruchomości. Ceny biletów MZK powinny wynosić jednorazowy 1 zł ,karnety 6 zł, a miesięczne 28, 29,30, 31 zł .Aby nie odstraszać klientów i móc na nich zarabiać a pozostałą część powinno dokładać-dopłacać skoro i tak już do firmy MZK , dopłaca to miasto i powiat z naszych pieniędzy podatkowych . A tym samym MZK Z PKS powinny się połączyć w zamian za to PKS Chojnice uzyskiwał by dopłatę i bilety w PKS powinny wynosić 10, 60, i 280,290,300, 310 zł. I tym samym koszty funkcjonowania prezesa by spadły bo zamiast dwóch to funkcjonował by jeden oraz jeden zastępca prezesa. A firma co najważniejsze powinna by zwiększyć obieg marketingowy - gospodarczy w obliczu usług na rynku lokalnym.
18 Września 2014, godzina 13:51
Oceniono 30 razy 10
~chojniczanin
18 Września 2014, godzina 12:10
Oceniono 12 razy 8
~Zbigniew Opas
Obowiązek wystawiania pojemników przez mieszkańców został wprowadzony przez radnych, którzy zmusili do tego mieszkańców Uchwałą w sprawie wzoru deklaracji o gospodarowaniu odpadami. Pisałem o tym już w grudniu 2012 roku.
http://chojnice24.pl/download.php?id=423
Juz niedługo mieszkańcy sami zdecydują, czy chcą takich przedstawicieli w radzie.
18 Września 2014, godzina 11:07
Oceniono 28 razy 8
~uważny
niech ktoś szturchnie pana Rogenbuka bo zdziebko przysnął
18 Września 2014, godzina 10:50
Oceniono 14 razy 8
~jotdwatrzy
A ile tam kosztują barierki? Na pewno są taniutkie bo przy ścieżce rowerowej do Chojniczek postawiono ich setki metrów zupełnie niepotrzebnie.
17 Września 2014, godzina 21:29
Oceniono 10 razy 8
~Panie Rekowski od razu wybuduj pan 3 m wysokości mur zamiast barier i będzie bezpiecznie
Panie Rekowski od razu wybuduj pan 3 m wysokości mur zamiast barier albo wykop rów przeciwczołgowy w ulicy to dopiero miejsce będzie bezpieczne.
Po aferze z przepustem już dawno powinien Pan stracić stołek.
17 Września 2014, godzina 18:59
Oceniono 24 razy 8
~stała klientka
Do poniżej. Nie pomawiaj ludzi. Często tankuję w MZK i jakoś nigdy nikogo z pracowników podpitego nie widziałam. Obsługa miła i bez problemu nalewa paliwo do baków. Dla nas kobiet jest to bardzo wygodne. Dla niektórych mężczyzn zapewne - też.
17 Września 2014, godzina 18:38
Oceniono 37 razy 27

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.00 450.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 468.00 483.00 NOKNOK 43.20 44.90
GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.80 448.15 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.11 471.10 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.26 477.00 NOKNOK 43.70 44.60
GBPGBP 538.85 545.20 SEKSEK 42.30 43.30
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij