Sobota, 02 Lipca 2022 | Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kolejna podwyżka dla prezesa miejskiej spółki

Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów w Chojnicach.

Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów w Chojnicach.

Okazuje się, że Mariusz Paluch, to niejedyny prezes miejskiej spółki, którego zarobki wzrosły w ostatnim czasie. Od 1 lipca więcej zarabia też prezes Miejskich Wodociągów w Chojnicach.

Podwyżka wynagrodzenia Tomasza Klemanna związana jest z pozyskaniem środków unijnych na modernizację oczyszczalni ścieków za 80 milionów złotych (dotacja to ok. 60 mln zł – przyp. red.). Jak wynika z oświadczenia majątkowego prezesa Miejskich Wodociągów, w zeszłym roku zarobił 197 tysięcy złotych, co średnio miesięcznie daje 16,5 tys. zł. Od 1 lipca zarabia prawie 23 tysiące złotych. Tak będzie przez dwa lata, czyli przez przewidywany okres realizacji projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Chojnice”. Jak wynika z zarządzenia burmistrza w tej sprawie, stawka została ustalona na podstawie "przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego". To wynosi dokładnie 3821,51 zł. Jednoosobowemu zarządowi spółki Arseniusz Finster przyznał sześciokrotność tej kwoty. Jak podwyżka została uzasadniona? „Uzasadnieniem dla przyznania wynagrodzenia w wysokości określonej w par. 1 zarządzenia, jest przyjęcie przez zarząd spółki w osobie prezesa Tomasza Klemanna funkcji kierownika projektu wyżej opisanego, podjęcie i kontynuowanie działań w celu pozyskania środków finansowych z Funduszu Spójności w ramach Priorytetu Gospodarka wodno-ściekowa (…) w celu dofinansowania projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Chojnice” - przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków i przepompowni”.

Reklama | Czytaj dalej »

W ramach całego zadania Miejskie Wodociągi połączyły siły z Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej, który za ok. 20 milionów będzie przebudowywać sieć sanitarną i deszczówkę w Charzykowach. Czy nadzorujący to zadanie prezes GZGK Arkadiusz Weder może także liczyć na podwyżkę? - Nie. Co więcej rada nadzorcza wnioskowała, żeby przyznać nagrodę roczną wielkości półtora miesięcznego wynagrodzenia, natomiast ja na to nie wyraziłem zgody. Dlatego, że wtedy jeszcze nie było ostatecznej decyzji czy będą pozyskane pieniądze. W tej sytuacji w kolejnym roku wezmę to pod uwagę – odpowiada wójt Zbigniew Szczepański.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego prezesa GZGK, w zeszłym roku zarobił 120 tysięcy złotych, co średnio miesięcznie daje 10 tys. zł. Zdaniem wójta, taka zapłata jest godziwa, choć zauważa, że prezesi miejskich spółek zarabiają lepiej. - Satysfakcja i radość jest też dużą nagrodą w pracy. Ja się cieszę, że udało się pozyskać pieniądze i taka duża inwestycja będzie realizowana. Proszę mi wierzyć, że pan prezes bardzo sobie ceni mój uścisk dłoni i od czasu do czasu słowo dziękuję. To też jest ważne – kwituje Szczepański.

Zarządzenie burmistrza z dn. 31.07.2014 r.

Komunikat Prezesa GUS z dnia 11 lutego 2014 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia bez wypłat nagród z zysku, w czwartym kwartale 2013 r.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~ciekawy
Może patrzymy na te podwyżki i wysokie zarobki prezesów w Chojnicach ze złej perspektywy. Może trzeba patrzeć niżej, pod stolik ?
01 Sierpnia 2015, godzina 11:21
Oceniono 4 razy 2
~chojniczanin
Powiem tak - banda zlodzieji i koleszkow. Zygac mi sie chce jak slysze takie cos. Wszyscy zarabiaja po 1200zl a taki cymbal jeden z drogim po 15 tys. Pytam sie za co? Kim on jest jakis Bog, Kulczyk, czy ma rozum jak Einstein? NIE TO JEST KOLESIOSTWO!!!
01 Sierpnia 2015, godzina 11:17
Oceniono 4 razy 2
~E.Ichtioradiolog
Burmistrz zaznacza też, że przy wynagradzaniu trzeba wziąć pod uwagę odpowiedzialność, a większa jest przy zarządzaniu miastem. Natomiast spółki niczego nie produkują. Dostarczają nam wodę czy ciepło, co jest ich obowiązkiem.

Burmistrz Ustki obniżył wypłaty szefom miejskich spółek
http://www.wykop.pl/ramka/2678273/ustka-burmistrz-ustki-obnizyl-wyplaty-szefom-miejskich-spolek/
ale tu są Chojnice, tu jest wszystko na opak. U nas się docenia prezesów spółek, które nic nie produkują:
http://chojnice24.pl/artykul/19018/prezes-paluch-dostal-podwyzke/
01 Sierpnia 2015, godzina 09:40
Oceniono 7 razy 5
~górny limit
O ile się nie mylę, to zgodnie z zapisami ustawy kominowej to jest maksymalne wynagrodzenie, jakie można było przyznać (sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw...). Można spekulować, czy i ewentualnie o ile byłoby wyższe wynagrodzenie (czyli ponad 23 tys. zł / miesiąc) prezesa Miejskich Wodociągów, gdyby nie było tego ograniczenia ustawowego. Czy nie uważacie, że pozostali prezesi miejskich spółek zarabiają teraz "żenująco mało" w porównaniu do dochodów prezesa Klamanna? Kto wie, może następnym razem usłyszymy, że ośrodek władzy zarabia "żenująco mało" w porównaniu do przeciętntego Kowalskiego, więc albo obniżamy Kowalskiemu, albo podwyższamy prezesowi, albo i jedno i drugie.
02 Października 2014, godzina 11:23
Oceniono 8 razy 8
~zakład?
Czy to prawda, że jest zakład kto pierwszy dobije do miliona rocznie?
01 Października 2014, godzina 11:39
Oceniono 5 razy 3
~gość
Brawo dla mądrości wypowiedzi wójta Szczepańskiego, on swojemu pracownikowi nie podwyższył wynagrodzenia.
30 Września 2014, godzina 20:12
Oceniono 5 razy 5
~gość
...by ludziom żyło się lepiej...
29 Września 2014, godzina 18:05
Oceniono 7 razy 5
~gość
W nadchodzących wyborach chojniczanie dadzą wyraz swojemu oburzeniu, upust swojemu gniewowi. Oj zdziwią się niektórzy oderwani rzeczywistości. Jak w tak małej mieścinie można zarabiać więcej od prezydenta, premiera, o ministrach nie wspomnę, to skandal!!! I ja się na to nie godzę, mówię NIE, jak wielu innych mieszkańców naszego miasta.
29 Września 2014, godzina 18:03
Oceniono 13 razy 11
~hmm
Patrzę na schemat organizacyjny Miejskich Wodociągów i zastanawiam się jakie zadania są przewidziane do realizacji na samodzielnym stanowisku d/s obrony cywilnej. Próbuję znaleźć podobne stanowisko w innych miejskich spółkach wodociągowych w Polsce - niestety bezskutecznie. Czy ktoś się orientuje jakie są zadania na tym stanowisku i czy się przypadkiem nie dublują z jakimś stanowiskiem w urzędzie, np. w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych?

Do zadań wydziału należy m.in.:
1. planowanie działalności w zakresie realizacji zadań Obrony Cywilnej,
2. opracowywanie planu Obrony Cywilnej gminy oraz nadzór nad opracowaniem planów Obrony Cywilnej instytucji, podmiotów gospodarczych i innych jednostek organizacyjnych,
5. organizowanie i prowadzenie szkolenia formacji Obrony Cywilnej, a także szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony,
9. dokonywanie oceny stanu przygotowania Obrony Cywilnej oraz podejmowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnej realizacji zadań,
itd.

Więcej tutaj:
http://bip.miastochojnice.pl/index.php?pid=169

Struktura organizacyjna:
http://bip.wodociagi.chojnice.pl/?pid=6
29 Września 2014, godzina 15:06
Oceniono 5 razy 3
~odp.
pasożytuje i ogromne koszty generuje..aha, jeszcze ratuszową hołotę przed wyborami lansuje
29 Września 2014, godzina 13:19
Oceniono 9 razy 7
~Adam Hofman
Argumentacja Burmistrza jest słaba.
Panie Burmistrzu, jeśli Pan nie wie to może warto dopytać, bo:
pozyskiwanie środków przez spółkę miejską należy do jej obowiązków,
nadzorowanie projektu także jest w obowiązkach Zarządu tejże spółki... za to pracownicy otrzymują wynagrodzenia.
Panie Burmistrzu istnieje coś takiego jak:

premie zadaniowe
premie uznaniowe
premie absolutoryjne
inne premie...

Czy nie lepiej było postawić Prezesowi (Zarządowi spółki) zadanie - pozyskanie środków na .....
i ustalić, ze po zakontraktowaniu Zarząd otrzyma premię w wysokości ... i tutaj albo procentowo pod pozyskanej kwoty lub sztywną premię np. wysokości miesięcznego wynagrodzenia Prezesa ... czyli i tak bardzo dużo bo 16 tysiące brutto.
Po pozyskaniu środków postawić kolejne zadanie to, na które środki zewnętrzne zostały pozyskane czyli realizacja zadania: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Chojnice” - przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków i przepompowni”
i przyznanie premii zadaniowej w wysokości.... do uzgodnienia

Prezes premię by dostał a budżet by tego nie odczuł, ale niektórzy wiedza lepiej... mnie zastanawia co robi Rada Nadzorcza....
Pozdrawiam
Adam Hofman
29 Września 2014, godzina 10:42
Oceniono 16 razy 16
~Janek
po przepracowaniu 40 lat mam 850 zl ,panowie nie badzie pazerni :Qyell]
28 Września 2014, godzina 17:59
Oceniono 17 razy 15
~Zibi
Najwyraźniej nasze miasto musi się wyróżniać w stosunku do innych, nawet tych większych wysokością pensji prezesów...Dlaczego obwiniamy tylko władzę za ten stan rzeczy? To my wyborcy wybraliśmy takich, a nie innych ludzi. W listopadzie zapewne znowu ich wybierzemy...I tak to się będzie kręciło w kółko...A my będziemy zapierniczać za 1200 zł netto i jeszcze nam się wmawia, że mamy dziękować za to, że w ogóle coś zarabiamy. Bez dalszego komentarza...
28 Września 2014, godzina 10:20
Oceniono 25 razy 25
~Chojnice vs Toruń
To jest tylko próba obiektywnej oceny sytuacji. Porównajcie dochody za 2013 r. prezesów miejskich spółek Torunia i Chojnic i oceńcie działania burmistrza w tym zakresie.

Liczba ludności:
Toruń: 204 tys.
Chojnice: 39 tys.

Populacja Torunia stanowi ponad pięciokrotność populacji Chojnic. Porównanie dochodów prezesów miejskich spółek:

CHOJNICE
Prezes Wodociągów: 197 tys. zł (po ostatniej podwyżce to będzie chyba 276 tys. zł)
Prezes MZK: 178 tys. zł
Prezes ZGM: 202 tys. zł
Łącznie: 577 tys. zł

TORUŃ
Prezes Wodociągów: 146 tys. zł
Prezes MZK: 119 tys. zł
Dyrektor ZGM: 98 tys. zł
Łącznie: 363 tys. zł

Różnica w przypadku tylko 3 prezesów: +214 tys. zł na korzyść chojnickich prezesów.

Prezesi miejskich spółek w Chojnicach zarobili w 2013 r. średnio o prawie 60% więcej niż prezesi spółek w Toruniu, mieście wielokrotnie większym niż Chojnice. Chojniccy prezesi zarabiają również znacznie więcej niż prezesi bydgoskich spółek miejskich (sprawdzone). Po podwyżkach w 2014 r. ta różnica może się istotnie zwiększyć.
28 Września 2014, godzina 08:03
Oceniono 22 razy 22
~gg
łubudubu, łubudubu....
27 Września 2014, godzina 21:08
Oceniono 8 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij