Piątek, 30 Września 2022 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

5,4 mln zł dopłaty dla Miejskich Wodociągów

Tyle na przestrzeni trzech lat zamierza wydać Gmina Miejska Chojnice na wodę i ścieki. W ten sposób mieszkańcy nie mają odczuć wzrostu cen spowodowanego utratą kluczowego klienta. Jak informuje prezes Tomasz Klemann, po uruchomieniu własnego ujęcia wody przez Zakłady Mięsne Andrzeja Skiby, miejska spółka zanotowała 15-procentowy spadek poboru wody.


Spadek poboru wody, odczuwalny już w roku ubiegłym, początkowo zrzucany był na warunki pogodowe. - Potem przyszła informacja z działu zbytu, że z końcem kwietnia Zakłady mięsne  Skiba uruchomiły swoje ujęcie wody - informował radnych na poniedziałkowej (11.06) sesji zarządzający miejską spółką. Przedsiębiorstwo pobierało zwykle  15 proc. sprzedawanej wody. Jeśli zaś chodzi o ścieki, zrzut to nawet 1/3 dobowego miejskiego ładunku.

Reklama | Czytaj dalej »Obniżenie poboru wody znalazło swoje odzwierciedlenie we wniosku taryfowym, w postaci 17-procentowej podwyżki cen za wodę. - Jeśli nie robiłbym nic, a więc utrzymał koszty tak jak w roku poprzednim, to w związku z 15-procentowym spadkiem ilości sprzedawanej wody cena i tak wzrosłaby o 15 proc. - mówił Tomasz Klemann. Dokument przedstawiony w lutym br. Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku nie został zatwierdzony. To dlatego, że dla przeciętnego Kowalskiego cena opłat w ciągu 3 lat nie powinna wzrosnąć powyżej 10 procent. Szansą na uchwalenie taryfy jeszcze w lipcu mają być uchwały podjęte na poniedziałkowej sesji. Do roku 2021 samorząd zamierza dopłacić gospodarstwom domowym 0,35 zł netto do każdego m3 pobranej wody i 1,12 zł do oprowadzonych ścieków. Co w przeciągu trzech lat skutkuje odpowiednio sumą 1,4 mln zł i 4 mln zł. Część dopłaty stanowić będzie dywidenda spółki z prowadzonej dodatkowo działalności (niecały wypracowany zysk).

- Ten 15-procentowy wzrost bierzemy na siebie, robimy dopłatę. Mieszkańcy tego skutku nie ponoszą. Natomiast przez trzy lata będą takie quasiinflacyjne waloryzacje cen za wodę i ścieki - informował burmistrz Arseniusz Finster. Podwyżki rocznie mogą wynieść około 2,5 proc. Włodarz Chojnic liczy na to, że rozwój gospodarczy miasta, w tym prężnie rozwijająca się deweloperka, poprawi bilans ekonomiczny Miejskich Wodociągów.

Radnego Mariusza Brunkę interesowało czy przedsiębiorca, korzystający niejednokrotnie z uprzejmości miasta, sygnalizował swoje zamiary burmistrzowi bądź prezesowi. Obaj odpowiedzieli, że nie. Z tym, że Tomasz Klemann wciąż liczy na odzyskanie klienta, który i tak częściowo korzysta z oferty miejskiej spółki, tj. oczyszczalni ścieków.  - Oczywiście panowie macie świadomość, że tak naprawdę to podatnicy zapłacą, nawet jeżeli zastosujemy tą formę osłonową - mówił członek PChS. Brunka pytał także, czy burmistrz jako zgromadzenie wspólników jest gotowy wyłożyć zapewnienie, że ww. sytuacji w ciągu najbliższych lat Miejskie Wodociągi zostaną uwolnione od przekazywania środków na inne cele.  - Ja bym ubezwłasnowolnił wtedy zarząd spółki, a tego czynić nie będę. To nie są jakieś wielkie pieniądze w skali roku, które by wstrząsnęły tą dywidendą czy budżetem - odpowiedział włodarz w kontekście sponsoringu Chojniczanki. O Andrzeju Skibie wyrażał się w samych superlatywach, zaznaczając, że przedsiębiorca jest zameldowany w Chojnicach i tutaj też odprowadza podatki.

Za dopłatą do taryfy za wodę i ścieki zagłosowało 15 radnych. Od głosu wstrzymało się trzech - Mariusz Brunka, Marzenna Osowicka i Marek Bona.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

28 komentarzy

~doświadczony burmistrz
Dzięki dużemu doświadczeniu burmistrza w doprowadzaniu miejskich spółek do bankructwa wszystko pójdzie szybko i gładko w miejskich wodociągach tak jak ze sukcesem udało się burmistrzowi dzięki jego "umiejętnemu" zarządzaniu doprowadzić park wodny do bankructwa i utrzymywaniu go jedynie w oparciu o coroczne dotacje z budżetu miasta w wysokości co najmniej 1,7 mln złotych!
18 Czerwca 2018, godzina 14:20
Oceniono 4 razy 0
~TYP
BELGIA 4 0 PANAMA
SZWECJA 2 0 KOREA
ANGLIA 2 0 TUNEZJA
18 Czerwca 2018, godzina 04:14
Oceniono 6 razy -4
~TYP
BELGIA 4 0 PANAMA
SZWECJA 2 0 KOREA
ANGLIA 2 0 TUNEZJA
18 Czerwca 2018, godzina 04:14
Oceniono 6 razy -4
~masz Anita racje!
Twoja wypowiedz jest jak najbardziej prawdziwa:
Anita2009
ludzie większość samorządów doplaca co cen tak jak gmina a także do basenów
17 Czerwca 2018, godzina 21:13


W Polsce to niestety nasza rzeczywistość, że większość polityków i samorządowców jest nieudolna i skorumpowana i dlatego większość spółek miejskich, gminnych, i nadzorowanych przez powiaty jest nieudolnie zarządzana przez zarządy i rady nadzorcze, do których lokalni włodarze wybierają ludzi po znajomości a nie z powodu ich merytorycznych umiejętności. Czy w takiej sytuacji można się dziwić, że większość samorządowych spółek bankrutuje i wymaga dopłat ze samorządowego budżetu?

Gdy od zarządu i rady nadzorczej samorządowych spółek włodarze wymagają jedynie korupcyjnej lojalności a nie profesjonalizmu to koszty nieudolności w zarządzaniu muszą być pokrywane ze społecznych funduszy, które zamiast na potrzeby i inwestycje społeczne są używane by ratować nieudolnie zarządzane spółki przed bankructwem i ochronić przed utratą płynności finansowej!

W nielicznych samorządach, gdzie prezesi i rady nadzorcze samorządowych spółek są wybierani na podstawie ich merytorycznych umiejętności te spółki potrafią się utrzymać a nawet osiągnąć zyski finansowe ze swojej działalności. Wystarczy poszukać w internecie miejskich basenów, które na siebie potrafią zarobić i o dziwo w Polsce istnieją otrzymujące się ze swojej działalności pływalnie samorządowe, które nie wymagają dotacji budżetowych na pokrycie kosztów ich funkcjonowania. Nie ma ich dużo bo niestety nie mamy w Polsce zbyt wielu uczciwych, rozsądnych, i racjonalnych lokalnych włodarzy.

A w Chojnicach burmistrz na siłę po znajomości trzymał nieudolnego Palucha jako prezesa chojnickiej pływalni przez 15 lat mimo, że w każdym roku jego nieudolne zarządzanie zmuszało burmistrza do przyznawania dotacji z budżetu miasta na bieżące funkcjonowanie parku wodnego. No cóż - korupcja jest bardzo kosztowna!

17 Czerwca 2018, godzina 21:40
Oceniono 22 razy 8
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Czerwca 2018, godzina 21:13
Oceniono 24 razy -12
~Jak szybko inne spolki miejskie zaczna bankrutowac pod zarzadem burmistrza?
Burmistrz Finster potrafi doprowadzić każdą miejską spółkę do bankructwa. Teraz poza parkiem wodnym także i miejskie wodociągi będą musiały dostawać co roku dotacje z budżetu miasta by uniknąć bankructwa! Pewnie burmistrz znowu obetnie dofinansowanie na przedszkolaków by ich kosztem mieć pieniądze nie tylko na piłkarzy chojniczanki i park wodny ale także i na wsparcie miejskich wodociągów z budżetu miasta.

Nowicjusz na stanowisku burmistrza pewnie nie byłby w stanie tego osiągnąć lecz burmistrz Finster - jak sam się przechwala - ma duże doświadczenie w tym zakresie!
17 Czerwca 2018, godzina 20:19
Oceniono 27 razy 9
~burmistrz zastąpił sobie Palucha Klemannem

tak to wygląda, że faktycznie burmistrz przewały i przekręty, które dawniej odwalał w parku wodnym obecnie robi we wodociągach
16 Czerwca 2018, godzina 23:03
Oceniono 32 razy 12
~wodociągi miejskie zmieniają się w park wodny
Ze względu na uwagę społeczną burmistrz ograniczył robienie przewałów i przekrętów w parku wodnym i obecnie większość korupcyjnych oszustw załatwia z wykorzystaniem majątku miejskich wodociągów licząc na to, że chojniczanie tego nie zauważą.
16 Czerwca 2018, godzina 21:17
Oceniono 33 razy 13
~miejskie wodociągi mają przerost zatrudnienia i korupcyjne wydatki

W miejskich wodociągach od lat po znajomości zatrudniani są ludzie z korupcyjnymi powiązaniami z burmistrzem! Większość tych ludzi bierze wynagrodzenia bez żadnego wkładu w działalność miejskich wodociągów jedynie dlatego, że są korupcyjnie powiązani z burmistrzem i jego korupcyjnymi interesami!

Na dodatek po tym gdy nieudaczny prezes Paluszek swoim wakacyjnym wyjazdem nad morze służbowym mikrobusem ujawnił, że zakupiony na koszt parku wodnego mikrobus służył jedynie burmistrzowi i jego klice kolesiów by za darmo używać go do wakacyjnych wyjazdów, co zmusiło burmistrza do szybkiego pozbycia się tego mikrobusa, nowy pojazd (ekskluzywny Volkswagen) na wakacyjne wyjazdy burmistrza został zakupiony przez miejskie wodociągi.

Ograniczenie korupcyjnych i defraudacjach wydatków przez miejskie wodociągi ograniczyło by znacznie straty finansowe i umożliwiło by zmniejszenie dodatkowych dofinansowań z budżetu miasta do miejskich wodociągów! Lecz czy burmistrz Arek będzie w stanie zrezygnować z korupcji i defraudacji społecznego majątku jakich dopuszcza się na majątku miejskich wodociągów? Chyba nie będzie to możliwe tak długo jak Arek będzie burmistrzem Chojnic!

16 Czerwca 2018, godzina 19:45
Oceniono 35 razy 11
~xxxxx
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Czerwca 2018, godzina 18:24
Oceniono 20 razy -18
~i znowu za nieudolność burmistrza zapłacą mieszkańcy

Następne 5,4 mln zł zamiast na miejską infrastrukturę i inne potrzeby mieszkańców będzie użyte na dopłaty dla Miejskich Wodociągów i powodu nieumiejącego planowania i przewidywania przychodów tej miejskiej spółki! Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi tylko i wyłącznie burmistrz Arek Finster, który zarządza miejskimi spółkami tak, że te popadają w długi i wymagają dofinansowania z budżetu miasta kosztem cięć wydatków na inne potrzeby mieszkańców.

Dzięki ekonomicznym zdolnościom i umiejętnościom burmistrza Arka do bankrutując parku wodnego dołączą także miejskie wodociągi jako następna miejska spółka wymagająca corocznego dofinansowania z budżetu miasta!

Burmistrz Arek Finster do niesłychanie utalentowany i doświadczony administrator i ekonomista!

15 Czerwca 2018, godzina 18:17
Oceniono 34 razy 12
~historia pewnego zbiornika i rybek
czy to echa tej sprawy
http://chojnice24.pl/artykul/22509/zasypany-zbiornik-bedzie-odkopany/15/
czy nie ma związku? Może ktoś się orientuje?
14 Czerwca 2018, godzina 11:13
Oceniono 35 razy 1
~Skiba
może zapłacić Polskim Wodom więcej, niż płacił gminie, podobnie jak rolnicy nawadniający pola, hodowcy ryb, producenci napojów itp. Właściciele pomostów za m2 nad wodą też, jak również wszyscy za wody gruntowe i deszcze.
14 Czerwca 2018, godzina 10:22
Oceniono 27 razy 3
~lewy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2018, godzina 04:16
Oceniono 25 razy -19
~Zielone wzgorza
Że zakłady mięsne nie będą brały wody to wiadomo od conajmniej roku, gdy pan Skiba zaczął sam kopać studnię . Dziwne jest że wlodarz z prezesem nic nie wiedzieli, bo taka czynność jest zgłaszana do urzędu. A z drugiej strony jak zakłady mięsne nie chcą wody kupować , to dlaczego im same ścieki odprowadzać. To odprowadzanie ścieków powinno być droższe dla tej firmy, i sprawy by nie było. Jedno jest pewne. Za kolesiostwo, obłudę, pychę, oszukiwanie, wmawianie że nic się nie stało(tylko mała podwyżka opłat za wodę dla mieszkańców ), manipulowanie ludźmi , prokurator dla arseniusza. A na pewno zmiana władzy .
13 Czerwca 2018, godzina 22:35
Oceniono 42 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 496.00 505.00 DKKDKK 64.10 65.80
EUREUR 484.00 493.00 RUBRUB 6.30 7.70
CHFCHF 500.00 515.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 547.00 560.00 SEKSEK 43.40 45.10
Aktualizacja: 2022-09-30 12:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 498.21 504.40 DKKDKK 64.76 65.59
EUREUR 485.83 490.55 RUBRUB 6.35 7.60
CHFCHF 505.65 511.88 NOKNOK 45.56 46.37
GBPGBP 550.52 556.46 SEKSEK 44.08 44.90
Aktualizacja: 2022-09-30 12:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.27 zł 7.12 zł 7.14 zł 3.02 zł
Circle K 6.22 zł - 7.09 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.24 zł - 7.1 zł 3.01 zł
MZK 6.19 zł 7.19 zł 7.08 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij