Piątek, 19 Kwietnia 2024 | Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. Michał Włoch

Korzystne wyroki dla właścicielek przedszkoli

(zdjęcie ilustracyjne)

(zdjęcie ilustracyjne)

Na mocy wyroków sądowych gmina miejska ma do zapłaty kilkaset tysięcy złotych wynikających z nieprawidłowego wyliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Najdalej w sporze sądowym zaszły dwie właścicielki przedszkoli. Miasto będzie się odwoływać.

 

Kwestia sprowadza się do zasadniczego pytania - czy do kwoty dotacji wliczać wydatki na zakup żywności dla dzieci? Urzędnicy w ratuszu uważają, że nie. Przeciwne zdanie mają prowadzące przedszkola. Spór właścicielki „Wesołych Przedszkolaków” Elżbiety Stanke z ratuszem sięga 2010 roku, kiedy urzędnicy zakwestionowali, oprócz rozliczania wydatków na żywność, amortyzację, a także fundusz remontowy. Dyrektorka odkładała środki z dotacji na większy remont przez dłuższy czas. - Co do żywności i amortyzacji, to odwołałam się i sprawy wygrałam. Pieniądze odkładane na fundusz remontowy oddałam, bo nie stać mnie na płacenie odsetek. Ja z miastem jestem rozliczona – podkreśla Stanke.

Reklama | Czytaj dalej »

Rozliczyć za to musi się miasto i tym razem chodzi o uwzględnienie wydatków na żywność. Ratuszowi urzędnicy powinni byli to zrobić obliczając kwotę dotacji. Sądy orzekły na korzyść właścicielki przedszkola w dwóch sprawach. Ostatni wyrok z 12 grudnia wydał Sąd Okręgowy w Słupsku, zasądzając od miasta na rzecz powódki kwotę 170 tys. zł wraz z odsetkami, które stanowią jeszcze raz na tyle. To kwota wyrównania za 2008 rok.

W listopadzie wyrok na korzyść Elżbiety Stanke wydał chojnicki sąd nakazując zapłatę 27 tys. zł wraz z odsetkami, które stanowią jeszcze raz tyle, za okres - wrzesień, październik, listopad i grudzień 2007 roku. Sąd w uzasadnieniu wyroku zaznaczył m.in., że o nieprawidłowościach dotyczących naliczania dotacji przez Gminę Miejską Chojnice na rzecz przedszkoli niepublicznych wypowiedziała się również Regionalna Izba Obrachunkowa w maju 2014 roku. - Wnieśliśmy apelację od tego wyroku – informuje burmistrz Arseniusz Finster. A jeśli będzie taka potrzeba, to zapowiada nawet kasację w Sądzie Najwyższym. - Będziemy walczyć do końca. Nie dlatego, że mam awersje do pan, które prowadzą przedszkola, bo z ich pracy jestem bardzo zadowolony. Będę strażnikiem publicznych pieniędzy. Nie zamierzam dwa razy płacić za to samo – argumentuje.

- Kwota, którą biorę od rodziców to jest to czesne, a nie wyżywienie. Mówienie więc o tym, że bierzemy dwa razy za to samo jest błędem. Wyżywienie do września 2013 roku było wydatkiem bieżącym, dopiero zmiana ustawy to zmieniła – prostuje właścicielka niepublicznego przedszkola. - Cały błąd myślenia naszych włodarzy polega na tym, że w przedszkolu publicznym pobierano taką opłatę. Po  przekształceniu w przedszkole niepubliczne, nie wszystkie wydatki mogę pokrywać z dotacji. Tych, których nie mogę pokryć z dotacji, pokrywam z opłat wnoszonych od rodziców.

- W tej chwili nie ma sporu. Interpretacja ustawy jest taka, jaką my stosowaliśmy od roku 2008 – ze zmian w prawodawstwie cieszy się włodarz miasta.

Właścicielka przedszkola przy ul. Reymonta na razie rozważa czy będzie domagała się zwrotu nieprawidłowo naliczonej dotacji za pozostałe lata.

W sporze sądowym z miastem jest jeszcze Iwona Szmaglińska, właścicielka „Misiowej Akademii”. Słupski sąd zasądził na jej rzecz ponad 300 tys. zł wraz z odsetkami.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~gg
brawo Panie, ale ich ograłyście
15 Stycznia 2015, godzina 18:03
Oceniono 4 razy 0
~Marcin Dobaj
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.
15 Stycznia 2015, godzina 15:14
Oceniono 10 razy 6
~Marcin Dobaj
Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne.

A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe.

Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola w dalszym czasie są możliwe.
10 Stycznia 2015, godzina 10:53
Oceniono 12 razy 8
~gość
Bingo drogie Panie, codziennie jesteście bogatsze o należne wam odsetki plus należność główna. A kto za to zapłaci?
09 Stycznia 2015, godzina 20:53
Oceniono 5 razy 3
~Marcin Dobaj

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.
09 Stycznia 2015, godzina 13:56
Oceniono 16 razy 12
~Marcin Dobaj
U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!!
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpwiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
09 Stycznia 2015, godzina 13:41
Oceniono 20 razy 16
~W Polsce urzędnik jest bezkarny i może robić co chce
Przykład Pan Rekowski z naszego ratusza. Powinien już dawno stracić stanowisko, a nic w tej sprawie nie zrobiono. Skoro się tłumaczy, że nie wiedział to co robi na takim stanowisku ? Teraz burmistrz musi walczyć o każdy grosz co by załatać kilkuset tysięczną dziurę, która zrobił Rekowski. Kto za to zapłaci ostatecznie ? - MY podatnicy.
09 Stycznia 2015, godzina 10:04
Oceniono 9 razy 7
~gość
Szanowne Panie brawo, brawo, brawo. Jesteście wielkie. A kto poniesie odpowiedzialność za błędnie wydane decyzje? Z czego zostaną zapłacone te pieniądze?
08 Stycznia 2015, godzina 20:19
Oceniono 9 razy 7
~mały fiat
no i brawo, miłe panie! tylko kiedy burmistrzowi się w końcu odechce walczyć z ludźmi? to smutne, że nawet kolejne wyroki nie robią na nim wrażenia.
08 Stycznia 2015, godzina 15:58
Oceniono 10 razy 8
~maluch
nie odpuszczać przedszkolanki !!! i tak będą musieli Wam zapłacić !
08 Stycznia 2015, godzina 11:23
Oceniono 16 razy 10
~kabel
Skoro jest strażnikiem pieniędzy to niech ich nie "topi" w basenie.... wstyd
07 Stycznia 2015, godzina 20:33
Oceniono 26 razy 18
~gość
Kto za to poniesie odpowiedzialność, kto za to zapłaci? Panie Janik do dzieła, proszę szczegółowo wyjaśnić tę kwestię.
07 Stycznia 2015, godzina 18:12
Oceniono 22 razy 10
~jotdwatrzy
Ciekawe dlaczego w przypadku przedszkola kościelnego pan Finster już nie jest "strażnikiem publicznych pieniędzy" tylko sypie im bez opamiętania. Czy w przypadku ostatecznej przegranej odsetki pan Finster zapłaci z własnej kieszeni czy z publicznych, naszych pieniędzy?
07 Stycznia 2015, godzina 16:12
Oceniono 35 razy 15
~głupi Arek
Trwoni naszą - publiczną - kasę...
07 Stycznia 2015, godzina 15:25
Oceniono 34 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 410.00 DKKDKK 51.30 54.70
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 31.90 34.50
GBPGBP 498.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-04-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.95 408.50 DKKDKK 51.40 54.60
EUREUR 429.99 434.93 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 442.83 449.52 NOKNOK 32.20 34.40
GBPGBP 498.73 504.41 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij