Niedziela, 25 Września 2022 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Opozycja broni budżetu

Opozycji nie poparła zmiany w budżecie, która przewiduje m.in. dodatkowe 1,5 mln zł na przebudowę stadionu.

Opozycji nie poparła zmiany w budżecie, która przewiduje m.in. dodatkowe 1,5 mln zł na przebudowę stadionu.

Zdziwienie już wcześniej wywołał fakt, że opozycja poparła plan finansowy dla miasta. Dziś dwoje radnych z PChS konsekwentnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami nie zgodziło się na zmiany w budżecie. Tych było kilka, ale rozeszło się o dodatkowe 1,5 mln zł na przebudowę stadionu Chojniczanki. Głosowanie poprzedziła długa wymiana zdań.

 

Mariusz Brunka na tyle poczuł się rzecznikiem budżetu, że postanowił bronić jego pierwotnych zapisów. Druga sprawa to cel, na który ma zostać wydatkowane 4,5 mln zł. - Cele I-ligowego zespołu niekoniecznie są celami pierwszej potrzeby w perspektywie potrzeb miasta. Nie jest to obowiązek miasta – mówił radny opozycji podczas dzisiejszej sesji. Jego zdaniem, te pieniądze bardziej przydadzą się, w momencie, kiedy będzie szansa pozyskać środki z Unii. Radny Brunka wytknął także, że kalkulacje urzędników dotyczące zamontowania oświetlenia, monitoringu i przebudowy budynku na stadionie były nietrafione. Z kwotą przed prawie rokiem trafił za to jego kolega ze stowarzyszenia Kamil Kaczmarek, ale wtedy burmistrz zarzucił mu kłamstwo. To podziałało na Arseniusza Finstera jak płachta na byka. Owszem ostatecznie przyznał: - Strzelił akurat dobrze. Za to przy okazji wyciągnął inne konflikty ze swoim adwersarzem, niezwiązane z tematem dyskusji.

Reklama | Czytaj dalej »

Choć Brunka zdaje sobie sprawę, że wśród kibiców jego decyzja nie będzie popularna, uznał, że należy się to wobec innych chojniczan, którzy mają różne zdanie w tej kwestii. Sam nie chce przystawać na ustalenia i fanaberie, jak to ujął „leśnych dziadków” z PZPN.

 

Po dofinansowanie z PZPN burmistrz sięgnąłby chętnie.

- Ich kasa pęka w szwach – stwierdził. Niestety z tego co wie, takiej możliwości nie ma. I choć według Finstera, wcale oświetlenie koniecznym nie jest, to podobnie jak inne przymuszone do tego kluby, choćby z Bytowa, trzeba wymogi ligowe spełnić. Tłumaczył, że wcześniej nie myślano o oświetleniu, bo pobudowano Modraka. A koszty są wysokie, bo budować trzeba na trudnym, bo pojeziornym terenie. Włodarz podkreślał rolę Chojniczanki jako ruchu społecznego wspieranego przez działaczy, przedsiębiorców i kibiców. - Piłka nożna jest najbardziej medialną dyscypliną - podnosił. To z kolei razi radną Marzennę Osowicką, szefową UKS Ósemki, która uważa, że inne sporty czy szkolenie dzieci i młodzieży schodzą przez to na boczny tor, a wiele inicjatyw pada ze względu na brak środków. Zaproponowała, by wraz z klubami w podobnej sytuacji spróbować zwrócić się do PZPN o wsparcie.

Włodarz przypomniał deklarację złożoną przed laty klubowi, że miasto zajmie się stadionem. Potwierdził ją związany z Chojniczanką Marek Szank. - PZPN zastosował szantaż wobec wszystkich – stwierdził radny. Podkreślał kapitalną pracę całej drużyny i skupionych wokół niego ludzi, którzy zaspokajają potrzeby kibiców. Wspomniał też, jakie pochwały zbiera stadion i jego położenie ze strony przyjezdnych.

 

- Moralni ludzie nie poddają się szantażom. To my jesteśmy decydentami, a nie PZPN. Za radości płaćmy sami, a nie z publicznych pieniędzy – skwitował Mariusz Brunka.

Wymiana zdań między wspomnianymi osobami wydawała się nie mieć końca, a zamknął ją formalny wniosek o zakończeniu dyskusji. Ostatecznie zmianę w budżecie odrzucił tylko klub PChS w osobach Brunki i Osowickiej. Na poprawki zgodziło się 17 rajców.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

49 komentarzy

~Pan Brunka i pani Osowicka
godnie reprezentują nas wyborców, którzy mówimy NIE!!! dla wydawania tak ogromnych pieniędzy na stadion. Chojniczanie w większości zarabiają 1.250 zł. netto i nie wystarcza często do następnej wypłaty, a tu niektórzy próbują lekką ręką wydawać tak ogromne publiczne pieniądze na stadion.
20 Kwietnia 2015, godzina 22:36
Oceniono 42 razy 18
~nagranie z sesji
Radni bezradni. Ci od Finstera. Aż żal patrzeć jak Gonsioroski wchodzi burmistrzowi w d..e. Brunka i Osowicka OK bo powiedzieli jak jest.
20 Kwietnia 2015, godzina 22:04
Oceniono 41 razy 15
~obserwator sesji
Brawo pani Osowicka. Tak trzymać! Pani była merytoryczna a burmistrz wyciągał swoje żale i nienawiść do Kaczmarka. Ośmieszył się bo nie potrafił zapanować nad swoimi emocjami. W zasadzie to mi go żal.
20 Kwietnia 2015, godzina 21:54
Oceniono 38 razy 18
~Wilk
Dobrze, że w Radzie można było usłyszeć rozsądne argumenty. Myślę głównie o M. Brunce i M. Osowickiej, ale także M. Szank miał coś sensownego do powiedzenia... Reszta tylko przeżuwała trawę odliczając minuty dzielące ich od opuszczenia zagrody...
20 Kwietnia 2015, godzina 21:03
Oceniono 42 razy 24
~ludzie co do garów nie mają włożyć, pracy, płacy, zakładów, a na co je kasa...
...
20 Kwietnia 2015, godzina 20:43
Oceniono 36 razy 16
~dzieci umuerają bo karetka nie dojechała, ludzie umierają bo do lekarzy się nie dostają, a na co je
....
20 Kwietnia 2015, godzina 20:41
Oceniono 32 razy 16
~ kibicują burmistrzyniowi i maszynce do głosowania radnym rady miasta jak trwonić kasunię...
...
20 Kwietnia 2015, godzina 20:40
Oceniono 32 razy 16
~antykibic
Niech radni chojniccy razem z Burmistrzem oznajmnią komu te 1,5 ml zabiorą , czyli co nie powstanie. Po drugie w niedziele wracałem do Chojnic. Całe miasto zablokowane korki, bo armia policjantów za moje podatki konwojnowała jeden autobus z kibicami Arki. Może biedna policja wyda oświadczenie dla ludzi ile taka akcja kosztuje podatnika
20 Kwietnia 2015, godzina 20:38
Oceniono 36 razy 18
~Krzywe chodniki i śmieci wciąż irytują mieszkańców osiedli w Chojnicach
Krzywe chodniki i śmieci wciąż irytują mieszkańców osiedli w Chojnicach i nie tylko...
20 Kwietnia 2015, godzina 20:35
Oceniono 29 razy 15
~Arka Areczka
Chojniczanka to zabawka, na którą nie stać Miasta Chojnice. To fanaberia. Realne potrzeby to szkoły, chodniki, dom kultury, ulice...
20 Kwietnia 2015, godzina 20:26
Oceniono 37 razy 19
~ciekawska
Na koszulce piłkarzy jest 3 sponsorów z przodu i jeden z tyłu. Na bannerach wokół stadionu jest "100" kolejnych sponsorów, a jednak to miasto płaci piłkarzom i remontuje stadion. Na co idą pieniądze od sponsorów i jakie to są kwoty?
20 Kwietnia 2015, godzina 20:02
Oceniono 35 razy 21
~lexi
Chore ambicje działaczy chojniczanki nie powinny być finansowane z budżetu miasta, tym bardziej, że mieszkańcy wskazują na inne , pilniejsze potrzeby! 1,5 mln to zbyt du za kwota, więc lepiej poczekać, jak słusznie mówi pan Brunka na ewentualne środki unijne lub wsparcie przedsiębiorczej instytucji zwanej PZPN (czyt. słynna prywatna wyprawa do Irlandii p.Grenia). Nieuzasadnione, nerwowe reakcje włodarza na głosy opozycji są skandaliczne!
Pani Marzenno, proszę się nie zrażać i pozdrowić Kamila Kaczmarka za bardzo trafną diagnozę i krytykę ,,cara".
20 Kwietnia 2015, godzina 19:29
Oceniono 47 razy 27
~mieszkaniec
Gratuluję odwagi i składam podziękowania radnym Marzennie Osowickiej i Mariuszowi Brunce.
20 Kwietnia 2015, godzina 19:17
Oceniono 45 razy 25
~ile kosztuje utrzymanie zakładu pracy chojniczanki Chojniczan, no ile...
ilu klientów ma chojniczanka, jakie zaspokaja ich potrzeby, zakład chojniczanka, komu, po co jest potrzebny, czy to zakład bez dna, tylko do wpompowywanie w niego pieniędzy budżetowych obywateli, jak chojniczanka uzyskuje takie zyski, to niech sama się utrzymuje i daje zarobić z ich zysków budżetowi miasta, mieszkańcom, ile podatków z zysków chojniczanki wpływa do budżetu miasta, mieszkańców, kolejny zakład nie rentowny, jak park wodny, utrzymywany przez mieszkańców, niech zarabia sama na swoje utrzymanie, niech klienci kibice płacą na jej utrzymanie, niech z klientów kibiców utrzymuje jak jest ponoć tak dobra, pierwszoligowa, to niech pokarze jakie zyski uzyskuje z klientów kibiców, niech z nich realizuje swoje inwestycje, po co obciążą mieszkańców swoimi potrzebami, inwestycjami, przecież mamy gospodarkę rynkowa, nie masz zysków upadasz, wypadasz z gry, na bezrobocie, a nie utrzymywanie pensji, stypendiów, inwestycji z pieniędzy podatników, to nie te czasy, komuno wróć i utrzymuj nierentowne zakłady...tworzycie komunistyczne warunki gospodarki socjalnej, ot gospodarze, po co one wam służą, dla elektoratu wyborczego, kosztem budżetu obywatelskiego, mieszkańców, ponoć socjalna gospodarka upadła 1989 roku, lecz nie wszędzie, nadal istnieje i ma się dobrze, warunki dla socjalnej gospodarki przez gospodarzy tworzone są kosztem podatników, obywateli...
20 Kwietnia 2015, godzina 18:27
Oceniono 37 razy 19
~KASA BURMISTRZYNIU RADNI MIASTA CHOJNIC KASA...
SPORT DLA KASY, CHOJNICZANKA DLA KASY, PIŁKA DLA KASY, KASA NA WYDZIERANIE, KRZYKI, HAŁASOWANIE, NA OD CHAMIENIE ZACHOWAŃ EMOCJONALNEJ AGRESJI, NO TO JEST KASA, LECZ BY ROZWIĄZYWAĆ BEZROBOCIE, LUDZIE MIELI PRACE, CHLEB, UTRZYMANIE DLA RODZIN, TO GDZIE JEST TA KASA, NA CHOJNICZANCE, STYPENDIA, PENSJE, STADION, UPUST EMOCJONALNYCH AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ KRZYKÓW, HAŁASÓW, ZAKŁÓCANIA SPOKOJU MIESZKAŃCOM, NA TO JEST KASA...
20 Kwietnia 2015, godzina 18:13
Oceniono 34 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 482.00 495.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 472.00 479.00 RUBRUB 6.20 7.70
CHFCHF 491.00 506.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 526.00 541.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-09-25 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 486.00 492.00 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 474.00 478.00 RUBRUB 6.30 7.60
CHFCHF 494.00 501.00 NOKNOK 45.30 46.20
GBPGBP 529.00 537.00 SEKSEK 42.70 43.60
Aktualizacja: 2022-09-25 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.17 zł 7.09 zł 7.04 zł 3.02 zł
Circle K 6.12 zł - 6.99 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.14 zł - 7.01 zł 3.01 zł
MZK 6.14 zł 7.19 zł 7.02 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.17 zł - 7.17 zł 2.91 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij