Ks. Kazimierz Matyja zasłużony dla gminy
Pierwszy raz w historii gminy radni przyznali tytuł Zasłużonego Obywatela Gminy Chojnice. Nie mieli wątpliwości, że honor ten należy się ks. kanonikowi Kazimierzowi Matyi za poświęcenie się środowisku wsi i oddanie działalności publicznej. Wcześniej rada gminy honorowe obywatelstwo przyznała Kazimierze Szark.
Ksiądz Kazimierz Matyja – wyświęcony na kapłana 2 czerwca 1963 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Katarzyny w Śliwicach w pow. tucholskim. Po 2 latach przeniesiony został do parafii w Wąbrzeźnie, skąd po 3 latach skierowany został do parafii Najświeższego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. W roku 1968 przez 6 miesięcy przebywał w Richmond k/ Detroit, w stanie Michigan w USA, gdzie pracował wśród miejscowej Polonii. Po powrocie do diecezji chełmińskiej zgodnie z wolą biskupa ordynariusza Kazimierza Kowalskiego podjął pracę duszpasterską w parafii św. Mikołaja w Gdyni - Chyloni. Od 1 lipca 1970 rozpoczął pracę wikariuszowską w Starogardzie Gdańskim, skąd po 17 latach przybył do Ostrowitego.
Reklama | Czytaj dalej »
W gminie Chojnice znalazł swój dom, bo choć jest już na emeryturze, to zamieszkał w Ciechocinie. Od początku podobała mu się nowa parafia. - Mam cudowne wspomnienia. Choć czasy były trudniejsze, to ludzie byli życzliwsi – wspomina ks. kanonik. Dzięki uporowi i konsekwencji Kazimierza Matyi, pomocy wiernych i współdziałania z samorządem czy Gminnym Ośrodkiem Kultury, udało się wyremontować dwa zabytkowe kościoły w Ostrowitem i Ciechocinie. Proboszcz nie ograniczał się tylko do budownictwa sakralnego. W domu katechetycznym funkcjonowało przedszkole, zbudowano plac zabaw. A dziś na spotkaniu w urzędzie z uśmiechem słuchano wiersza, w którym społeczność szkolna z Ostrowitego przed laty prosiła władze województwa o budowę sali gimnastycznej, a którego autorem był duchowny. Jak pokazały strofy wiersza, zasłużony obywatel ma wiele dystansu do siebie, sam siebie określając kulawym i z nadwagą, dlatego dzieci tym bardziej zachęcał do sportu. Jak trzeba było zdobyć środki z Fundacji Wspomagania Wsi na inicjatwy społeczne, to sam pojechał na 3-dniowe szkolenie, gdzie jako jedyny ksiądz odprawił mszę świętą dla jego uczestników i to w czasie przerwy w... piłkarskim mundialu w telewizji.
- Ksiądz proboszcz ma niesamowitą osobowość i charyzmę. Nieraz jak przyjechał do Lichnów, to lubiłam słuchać tych pięknych kazań. A spowiedź u księdza była rozmową – w ciepłych słowach wyraziła się radna Ewa Pruska. Księdzu trudno było ukryć wzruszenie. Sam informacją o tytule był zaskoczony. - Gdy usłyszełem to w Ciechocinie na zebraniu wiejskim, to byłem zażenowany i zaskoczony. Dziś cieszę się, że możemy się spotkać i powspominać – ks. Matyja mówił jeszcze przed sesją na spotkaniu przy kawie w urzędzie. Po przegłosowaniu uchwały głosami wszystkich radnych duchownemu odśpiewano „Sto lat”, a potem ciąg dalszy... „Sto lat to za mało”. Zasłużony obywatel dziękował wszystkim sołtysom, z którymi miał okazję współpracować, a tytuł dedykował rodzinom zaangażowanym w parafię i Caritas. Dziękował także przyjaciołom ze Starogardu Gdańskiego.
Opis zasług księdza zawarty w uzasadnieniu uchwały Rady Gminy Chojnice: „Ks. kanonik Kazimierz Matyja, to człowiek choć zawodowo nie związany z samorządem, to ofiarnie oddany działalności publicznej. To człowiek, który przez wszystkie lata związania z gminą Chojnice, dał przykład bezgranicznego poświęcenia się środowisku wsi, w tym mieszkańcom byłych wsi popegeerowskich. Od wielu lat jest wzorem nauczyciela i wychowawcy żywo zaangażowanego w wszechstronne wychowanie młodzieży z środowisk wiejskich. Zawsze stawia interesy społeczne ponad swoje własne. Jest autorem wielu inicjatyw społecznych, dzięki jego uporowi i konsekwencji udało się wyremontować dwa zabytkowe kościoły (z 1402 r. w Ostrowitem oraz z 1877 r. w Ciechocinie). Był dekanalnym duszpasterzem rolników w dekanacie chojnickim i rytelskim. Przez 22 lata był asystentem kościelnym i aktywnym członkiem Biskupiego Uniwersytetu Ludowego dla rolników przy Zespole Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Chojnicach. Miłośnik poezji, autor wierszy na potrzeby realizowanych projektów". Całe uzasadnienie dostępne jest na stronie UG Chojnice.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
To w końcu pierwszy raz czy już wcześniej przyznawała?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!