Środa, 29 Maja 2024 | Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Uchwały wracają na sesję...

Za zdjęciem uchwały o sprzedaży parteru żłobka, a nawet jego powiększeniu byli radni z komisji społecznej. Czy zmienią zdanie po spotkaniu z burmistrzem Arseniuszem Finsterem?

Za zdjęciem uchwały o sprzedaży parteru żłobka, a nawet jego powiększeniu byli radni z komisji społecznej. Czy zmienią zdanie po spotkaniu z burmistrzem Arseniuszem Finsterem?

z prędkością bumerangu. Mowa o zdjętych z ostatniego posiedzenia rady miejskiej (5.10) uchwał o sprzedaży i pierwszeństwie w zbyciu obecnemu najemcy, czyli przedszkolu "Skrzaty", parteru żłobka miejskiego.


W miniony poniedziałek (5.10) radni zdjęli z porządku obrad dwie uchwały dotyczące sprzedaży parteru miejskiego żłobka. Taką decyzję poparło 10 radnych, przeciw było 5, 4 wstrzymało się od głosu. Jeszcze przed głosowaniem rajcy z komisji budżetu i rynku pracy wyrazili pogląd, że decyzję o sprzedaży uznają za przedwczesną i potrzebują czasu, żeby przyjrzeć się sprawie. Ich stanowisko w pełni poparli koledzy z komisji społecznej, którzy goszcząc przy ul. Młodzieżowej 7 zaproponowali nawet rozważenie powiększenia bazy żłobkowej, aby dać szanse rozwoju placówce i dzieciom oczekującym na liście rezerwowej. W  miejskim żłobku opiekę znajduje 52 maluchów, prawie tyle samo oczekuje w kolejce.

Sentymentu do podległej mu placówki nie ma burmistrz Arseniusz Finster, który wielokrotnie mówił, że woli dołożyć do prywatnych żłobków 250 zł miesięcznie niż cztery razy tyle do miejskiego. - Moja wina najprawdopodobniej, ja nawet się do niej poczuwam w całości. Ja powinienem być na tych komisjach i to jest strategiczna sprawa dotycząca dolnej kondygnacji budynku - przyznał włodarz zaraz po zdjęciu uchwał z porządku obrad. Zapowiedział też swą obecność na posiedzeniu połączonych komisji w dniu jutrzejszym, by pomóc radnym podjąć decyzję. Te poniedziałkowe najwyraźniej Finstera nie zadowalają, radni będą więc głosować do skutku. W biuletynie sesyjnym przygotowanym na 19 października już w piątek można było znaleźć uchwały zdjęte z obrad zaledwie 4 dni wcześniej...

Reklama | Czytaj dalej »

A. Finster o zniesionych uchwałach...

Za najem pomieszczeń od żłobka, tj. 400 m2, przedszkole integracyjne płaci niespełna 32 tys. zł rocznie, łącznie z mediami. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, sam czynsz miesięcznie wynosi 200 zł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~do poniżej
jak kopiujesz cudze wypowiedzi, to przynajmniej podaj autora..
20 Października 2015, godzina 13:17
Oceniono 10 razy -4
~Marcin Dobaj
Prywatne przedszkola i żłobki są tańsze od publicznych, bo pracownicy zamiast na umowach o pracę zatrudnieni są na tzw. umowach Śmieciowych i pozbawieni praw zapisanych w Karcie Nauczyciela.
Burmistrz Chojnic doktor Finster jak pracował w szkole, to korzystał z Karty Nauczyciela.
Zapomniał wół jak cielęciem był. Jak nie burmistrz, to kto ma bronić ludzi przed degradacją?
Może radny Kowalik? Solidarność organizacje manifestacje w Warszawie przeciwko umowom śmieciowym. Kowalik jest członkiem zarządu regionu w Gdańsku, a jako radny glosuje za oddaniem żłobka w prywatne ręce.
Nie można być za a nawet przeciw, bo wtedy jest się Judaszem . Kowalik jest przy władzy długie lata. A czemu wcześniej nie pomyślał o sprzedaży miejskiego żłobka. Bo wtedy tam pracowała jego żona. To teraz taką postawą można nazwać judaszem do kwadratu.
20 Października 2015, godzina 11:33
Oceniono 9 razy 5
~Marcin Dobaj
A przepraszam doktora Finstera na stadion Chojniczanki Chojnice wygórowane kwoty to wydawać ma gospodarz ochotę .
Ale na dzieci przebywających w żłobkach publicznych od pracujących chojniczan w Chojnicach to żałuje pieniędzy jako burmistrz.
To znaczy ,że" dzieci " nie mają u doktora Finstera znaczenia a prędzej ma " Chojniczanka Chojnice "
15 Października 2015, godzina 11:44
Oceniono 14 razy 0
~Do Dobaja
Ciebie całkiem powaliło na łeb, że burmistrz ma ciebie posłuchać, kim ty niby jesteś?
14 Października 2015, godzina 18:49
Oceniono 21 razy 3
~Marcin Dobaj
U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż samorządowe, a mianowicie teraz żłobek.
To teraz niech mnie w końcu posłucha!!!!!!!!!!!!!
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Samorządowe żłobki mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne żłobki mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki bądź się powiększać na większą ilość dzieci.
Żłobki samorządowe , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia żłobków samorządowych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego żłobki samorządowe, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej żłobków samorządowych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.

Ja na miejscu burmistrza Arseniusza Finstera nie oszczędzał bym na dzieciach a zainwestował bym w żłobek w celu mniejszych nakładów wydatkowych z innych stron. A jak żłobek mógł by przyjąć więcej dzieci ,to uregulował bym podaż, popyt oraz cenę która wpływa na czyste koszty.
14 Października 2015, godzina 13:05
Oceniono 24 razy -6
~troche to dziwne
dziwi mnie to ze radny kufel w sprawie żłobka nic nie mial do powiedzenia, szef komisji edukacji
14 Października 2015, godzina 11:50
Oceniono 17 razy -9
~Do wpisu z 13.10 g. 21.26
Lubię ludzi z poczuciem humoru. Ty masz go aż nadto Na szczęście to tylko żarty i śmiech
14 Października 2015, godzina 07:59
Oceniono 15 razy 9
~Do poniżezej wypowiedzi
Ty chyba na łeb upadłeś!
On tak się nadaje na burmistrza /no może Koziej Wólki/ jak "kaczor" na prezydenta RP a Gowin na papieża!
14 Października 2015, godzina 00:51
Oceniono 20 razy 6
~Kaczmarek na Burmistrza!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Października 2015, godzina 21:26
Oceniono 32 razy -14
~Pomysłowy wychodkowy
Wszystkich przebije Stachu Kowalik. Milczał jak sprzedawali kibel na Gimnazjalnej, obecnie chce dodatkowego wychodka za dużą kasę. Teraz zagłosuje za sprzedażą żłobka, by za jakiś czas upomnieć się o żłobek.
13 Października 2015, godzina 20:00
Oceniono 27 razy -9
~...?
...Wałęsa u Lisa: przez sto lat byśmy tego nie zrobili, co za rządów Platformy Obywatelskiej...– Trzeba trochę obiektywizmu. Popatrzcie na Polskę, jaka jest zmiana. Przez sto lat byśmy tego nie zrobili, co w tym okresie Platformy zostało zrobione – apelował w programie „Tomasz L. na żywo” w TVP2 Lech Wałęsa. Dodał, że jeszcze wiele jest do zrobienia. Były prezydent zdradził też, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych poprze Ewę Kopacz...., źródło: http://www.tvp.info/22149964/walesa-u-lisa-przez-sto-lat-bysmy-tego-nie-zrobili-co-za-rzadow-platformy-obywatelskiej, 2015.10.13.
13 Października 2015, godzina 11:11
Oceniono 28 razy 2
~Czy do tego doprowadziła prywatyzacja do takich umów o pracę...
Kto i kiedy stworzył warunki do takiej pracy, jakie decyzje prywatyzacyjne warunków umów o pracę, czy w samorządach też na takich warunkach umów o pracę mogą pracować, czy pracują, kto w jakim celu doprowadza do takich umów o pracę, czy prywatyzacja, a kto jej dokonuje w czyim interesie, jakiej grupy biznesu, z jakich ugrupowań politycznych...napiszcie co...
13 Października 2015, godzina 11:07
Oceniono 17 razy -7
~:)
Droższe dlatego, że Panie tam pracujące są na umowach o pracę zgodnie z zasadami prawa !, W prywatnych ??? Zapytajcie za jakie pieniądze i na jakich umowach pracują opiekunki, przedszkolanki i ile jest ich na grupach dla ilu dzieci ... Bo parsknę śmiechem z hulającej tu ignorancji Jeśli nie widzicie skąd biorą się te różnice utrzymania to nic nie widzicie ! Wprost mówiąc pozbyć się ludzi z etatów i godnej płacy i pracy i ROBIĆ ZA NIEWOLNIKA !!!!!!!
13 Października 2015, godzina 10:45
Oceniono 15 razy -1
~radni wierzymy w Was
Wierze ze radni postąpia tak jak.na ostatniej sesji, ufam ze nie jest im obojętny los dzieci. Było widać po głosowaniu ze są za nimi i spadło to.x sesji. Teraz liczymy zw będzie tak samo.
12 Października 2015, godzina 16:41
Oceniono 25 razy -1
~DOOPA
KLEKSIARSTWO!!! Ludzie się nie interesują to wszystko burmistrz przepchnie tak jak chce i dla swych korzyści...
12 Października 2015, godzina 16:33
Oceniono 26 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.86 395.02 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.95 428.12 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.30 33.50
GBPGBP 496.77 502.31 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.73 zł 7.29 zł 6.75 zł 2.64 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij