Środa, 28 Lutego 2024 | Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch.

Referendum do 5 stycznia. Aktualizacja

Bez skargi w NSA ze strony radnych, burmistrza i komitetu referendalnego. Tym samym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który stwierdził nieważność uchwały rady miejskiej odrzucającej wniosek o referendum ws. likwidacji straży miejskiej uprawomocnił się, a w Chojnicach mają 50 dni na przeprowadzenie plebiscytu. Ten poprzedzi debata, a nawet dwie... AKTUALIZACJA! Jak informuje komitet referendalny plebiscyt w Chojnicach wyznaczono na dzień 20 grudnia.


Skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego można było wnieść do 16 listopada. Nad opcją kasacji zastanawiał się komitet referendalny, upatrując w niej szansę na korzystniejszy termin dla referendum, bo w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, może być trudno o frekwencję. - Nie złożyliśmy skargi. Nie chcemy manipulować terminem wzorem radnych, którzy zrobili to wcześniej nie uznając naszego wniosku referendalnego - mówi Kamil Kaczmarek. - We Wrocławiu i Braniewie referendum powiodło się, więc dlaczego nie miałoby tak być i u nas? - dodaje organizator plebiscytu. Skargi nie wniósł też burmistrz ani radni miejscy, można więc przystąpić do prac nad organizacją referendum.

Reklama | Czytaj dalej »Wiadomo już, że na dwa tygodnie przed referendum zostanie przeprowadzona debata, w której wezmą udział komitet referendalny i formacja, której 24-letnią działalność ocenią chojniczanie. - Dla każdej ze stron, czyli straży i naszego komitetu przewidujemy 15 minut wypowiedzi. Potem każda ze stron wskaże trzech różnych prelegentów, którzy wypowiadać będą się po pięć minut - informuje Kamil Kaczmarek. Spotkanie moderowane przez dziennikarzy mają zakończyć pytania z poszczególnych redakcji. Taką formułę debaty inicjatorzy likwidacji straży miejskiej uzgodnili z burmistrzem Arseniuszem Finsterem. Jak się okazuje, włodarz ma w planie jeszcze jedną debatę, bez udziału komitetu. W trakcie spotkania głos mają zabrać przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z formacją, a także mieszkańcy Chojnic. - Muszę im wszystkim dać się wypowiedzieć - argumentuje burmistrz.  - Ustalając warunki debaty byliśmy przekonani, że odbędzie się jedna. Drugiego spotkania nie nazwałbym debatą, a raczej zebraniem albo naradą - Kaczmarek komentuje zapowiedzi burmistrza.

Na pytanie czy burmistrz będzie zachęcał chojniczan by uczestniczyli w referendum Arseniusz Finster odpowiada: - W gestii organizatorów jest zapewnienie frekwencji na referendum. Ja będę mówił wprost: jeśli nie chcecie państwo likwidować straży miejskiej, to zachowajcie swój pogląd i nie musicie tam iść. Możecie, ja nie zabraniam. Możecie, ale nie ma to większego sensu. Zdaniem włodarza, formacji potrzebna jest reorganizacja a nie likwidacja. - Empatia i pomocniczość wzorem angielskiego policjanta, u którego pierwszym odruchem jest pomoc a karanie na dalszym szczeblu - przytacza burmistrz. Referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej Arseniusz Finster określa mianem politycznego planu. - Jeżeli to referendum się powiedzie, to następne referendum jest o odwołanie burmistrza i rady miejskiej - przewiduje.

- Czujemy się rozczarowani retoryką burmistrza, który uważa, że mieszkańcy popierający straż nie powinni się wypowiadać w plebiscycie. My do pójścia do urn zachęcać będziemy zarówno przeciwników formacji, jak i jej zwolenników. Chodzi o szerzenie postawy obywatelskiej - mówi Kamil Kaczmarek. - Mamy w kraju odważnych włodarzy, którzy przyjmują wyniki referendum bez względu na frekwencję, ale i takich którzy bazują na bierności społecznej - dodaje członek komitetu, który przygotowuje się już do kampanii referendalnej. - Będzie barwnie i nietuzinkowo. Kampania rozgrywać będzie się głównie w internecie - zapowiada przedstawiciel komitetu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~mój niecenzurowany komentarz jest na portalu --> chojnice.livejournal.com

Mój ostatni nieocenzurowany komentarz jak zawsze jest dostępny na portalu:

chojnice.livejournal.com


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
19 Listopada 2015, godzina 20:20
Oceniono 14 razy 2
~do poniżej
czy oskarzycielem był nasz Zbyszek z Ratusza?
18 Listopada 2015, godzina 14:57
Oceniono 16 razy -8
~:)
http://forum.pomorska.pl/prawda-obroni-sie-sama-t213285/
18 Listopada 2015, godzina 14:14
Oceniono 15 razy -7
~Pomocy, pomocy, pomocy oczekuję...
czy coś wiadomo, gdzie sięgają macki ludzi popierających obecną władzunię, bowiem ogłaszają, a potem wprowadzają w życie metody, by wykończyć mieszkańca...czy chcą mnie pozbawić środków do życia, leczenia, opłat,..na chleb...czuję się zagrożony, oczekuję pomocy...pisał do mnie ...anonim, 2014-11-09 17:43... cyt.: ...To się powieś debilu mogę ci pożyczyć linkę gwarantuję że się nie zerwie...w połowie roku ktoś podszywał się pode mnie, pod moją na portalu weekendfm tożsamość, następnie na portalach chojnice24, chojnice.com, ktoś dokonał stygmatyzacji, oraz wmawiał społeczeństwu, że "jestem przestępcą"..., we wrześniu zaczęto wprowadzać w życie, to co pisali wcześnie na portalach społecznościowych...boję się o życie...Za tym, stoją konkretne osoby, sprawcy, podszywania się pod tożsamość, dokonujący stygmatyzacji w społeczeństwie, dyskryminacji w życiu politycznym lokalnym, społecznym, wrabiania, wmawiania "przestępstwa", zapowiadają, wprowadzają w życie metody by wykończyć mieszkańca opozycji przez zwolennika, zwolenników obecnie rządzącej władzy Ratusza...Gdzie sięgają macki zwolenników Władzy ratusza w wykańczaniu mieszkańca opozycji...
18 Listopada 2015, godzina 11:56
Oceniono 18 razy -8
do poniżej. sam odpowiadasz na problem o którym rozmawiamy tzn o frekwencji na referendum.
Ty jesteś niezadowolony z pracy lekarza to możesz "zagłosować" nad jego istnieniem. jeśli zmienisz lekarza i zrobi tak większość pacjentów tego lekarza to on straci finanse a może i prace.
Referendum o likwidację SM jest takim samym mechanizmem dla mieszkańców Chojnic.
Osobiście uważam, że niezależnie od frekwencji będzie to pokaz ile mieszkańców jest za odwołaniem SM a ile za jej utrzymaniem. I burmistrz powinien namawiać mieszkańców do udziału w głosowaniu i agitować do głosowania za pozostawieniem SM. Chyba, że nie demokracja jest dla niego ważna tylko korzystne dla niego rozwiązanie.
18 Listopada 2015, godzina 09:31
Oceniono 28 razy -6
~do gość
A to ciekawe, co piszesz. Ale ty wszędzie widzisz butę i arogancję. Tylko nie u siebie. Ideał zapewne. A ja z chamstwem i butą ostatnio się spotkałem będąc u lekarza. I co mi proponujesz? Wyrzucić gościa?
18 Listopada 2015, godzina 08:10
Oceniono 19 razy 1
~do nieśmiałego ...
Nigdy nie był dla mnie autorytetem ten, kto z pogardą lub kpiną wyraża się o drugim człowieku. Nie wiem za kogo się uważasz, ale twoja wiedza nie powala na kolana a mimo to ludzie ciebie czytają i jakoś tego ci nie wypominają. Trochę empatii do drugiego człowieka nikomu nie zaszkodzi. Tobie również. Pozdrawiam.
18 Listopada 2015, godzina 08:07
Oceniono 26 razy 4
~gość
kilkakrotne obcowanie z chojnicką miejską strażą było dla mnie doświadczaniem arogancji, buty, chamstwa i nieznajomości przepisów prawa.. nic nowego: standarty ratuszowych urzędników i burmistrza! likwidacja straż miejskiej będzie pierwszym krokiem do usunięcia ze stanowiska burmistrza p.f, osoby, której ,,blask" już nie rozświetla miasteczka, tylko je wręcz pogłębia w mroku bezprawia..
18 Listopada 2015, godzina 08:05
Oceniono 27 razy -3
~Charzykowianin
Wg p. Finstera demokratycznie wybranego urzędnika samorządowego w wolnej Polsce udział w plebiscycie dot. ważnych spraw lokalnych NIE MA SENSU !!!.
17 Listopada 2015, godzina 21:40
Oceniono 31 razy 9
~Burmistrz potrafi spojrzeć na problem straży miejskiej z dwóch stron!
Burmistrz Arek kieruje się swoimi niepodważalnymi standardami moralności, etyki, i uczciwości. Także i do problemu referendum w sprawie straży miejskiej Arek podchodzi według swoich zasad uczciwości i etyki.

Wszyscy krytycy burmistrz powinni zaprzestać bezpodstawnej krytyki, że burmistrz jedynie jednostronnie patrzy na problem istnienia i funkcjonowania straży miejskiej w Chojnicach.

Nie jest to prawdą i nie jest to poparte faktami, że burmistrz jest jednostronny w swoich poglądach! Jak szczerze ujawnił mi w czasie naszej rozmowy - burmistrz Arek dogłębnie rozważa funkcjonowanie i istnienie straży miejskiej w Chojnicach z dwóch stron i dwóch perspektyw - ze swojej strony jako burmistrza zarządzającego funkcjonalnie prywatną formacją straży miejskiej, i ze strony widzenia strażników miejskich, którzy dalej chcą mieć wygodne, niewymagające wysiłku, wiedzy, i odpowiedzialności zajęcie, i którzy chcą mieć bezpieczne i spokojne zatrudnienie opłacane z budżetu miasta.

Praktycznym wyrazem dwustronnego spojrzenia burmistrza na problem istnienia straży miejskiej w Chojnicach przed zbliżającym się referendum w tej sprawie jest fakt zorganizowania przez burmistrz drugiego spotkania (organizowanego wbrew porozumieniu z organizatorami referendum), na które burmistrz zaprasza jedynie wiernych sobie urzędników ratusza i oddanych sobie dzielnych strażników miejskich. Organizatorzy referendum i mieszkańcy miasta zainteresowani likwidacją straży miejskiej w Chojnicach nie są na to drugie spotkanie zaproszeni! Burmistrz zaprasza jedynie "mieszkańców Chojnic", którzy w pełni zgadzają się z burmistrzem i popierają istnienie straży miejskiej w Chojnicach. Według podziałów jakie stosuje burmistrz, "mieszkańcami Chojnic" są jedynie osoby zgadzające się z jego poglądami, działaniami, i posłuszne jego woli! Wszystkie inne osoby to wrogowie Chojnic, obcy, wichrzyciele, i sabotażyści przeszkadzający burmistrzowi Arkowi w jego trudzie i ciężkiej pracy na rzecz polepszania bytu (wybranych przez burmistrza) chojniczan i promowania Chojnic w Polsce, Europie, i na świecie.nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
17 Listopada 2015, godzina 19:10
Oceniono 51 razy 3
~luzik
Empatyczny i pomocny burmistrz, któremu zależy na dobru swoich mieszkańców powinien ogłosić publicznie, że uzna wyniki referendum niezależnie od frekwencji. Cóż by sie działo na mieście....Niestety, nasz burmistrz taki nie jest, tacy mają być strażnicy. Dobre i to, że ujawnił w końcu swój skrywany , zły sen-On się boi, że go pogonią ze stanowiska. Kilka lat temu sytuacja nie do pomyślenia ( 90 % poparcia), ale cóż lata starań o coraz gorszą opinie przyniosły skutek ( może w porywach 50 %, czyli i tak nieźle w porównaniu do kilkuprocentowego poparcia dla starosty).
17 Listopada 2015, godzina 15:32
Oceniono 38 razy 6
Straż Miejska w Chojnicach funkcjonuje od 24 lat, a nie jak wcześniej napisałam 16. Za oczywisty błąd przepraszam. Agata Wiśniewska
17 Listopada 2015, godzina 15:13
Oceniono 17 razy 11
~piotrus
My całą rodziną idziemy na referendum zaagłosować za pozostawieniem straży, bo co będzie, gdy frekwencję "zrobią" głosujący za likwidacją ??? Strach pomysleć.
17 Listopada 2015, godzina 15:12
Oceniono 41 razy -1
~:)
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Listopada 2015, godzina 14:56
Oceniono 19 razy -15
~mrs
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Listopada 2015, godzina 14:03
Oceniono 24 razy -12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 407.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 427.00 434.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 33.10 34.70
GBPGBP 499.00 508.00 SEKSEK 37.50 38.50
Aktualizacja: 2024-02-28 14:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.79 401.67 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 429.22 433.03 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 449.25 455.83 NOKNOK 33.30 34.60
GBPGBP 500.43 506.88 SEKSEK 37.60 38.40
Aktualizacja: 2024-02-28 14:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.44 zł 7.14 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.42 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.87 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij