Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw), fot. arch.

Duże i małe zmiany nadzieją na przetrwanie straży

Jednoosobowe patrole strażników wyposażonych w kamerki wideo, to główna innowacja, jaką w działaniu Straży Miejskiej w Chojnicach widziałby burmistrz. Pomysły na zmiany na lepsze w funkcjonowaniu formacji zgłosiły także samorządy osiedlowe. Czy chojniczanie dadzą mundurowym szansę na reorganizację, dowiemy się 20 grudnia, kiedy to odbędzie się referendum w sprawie likwidacji formacji.Z przewodniczącymi osiedli burmistrz Arseniusz Finster spotkał się w minionym tygodniu. - Nikt nie wyraził poglądu, że straż trzeba likwidować. Przewodniczący mówili o poprawie sposobu jej funkcjonowania - relacjonuje włodarz. Korekcie miałby zostać poddany sposób patrolowania, bo dwóch strażników siedzących w aucie na rozrabiających nie robi wrażenia. - Patrol i obserwacja powinny mieć charakter pieszy - uściśla Finster i dodaje do tego swój pomysł, aby jedynie patrole interwencyjne składały się z dwóch funkcjonariuszy. - Jadąc sam więcej zauważam niż dwóch strażników w jednym radiowozie. Straż miejska też ma widzieć dziury w drodze, chodniku czy przekrzywione znaki - uczula burmistrz. Samorządowcy na swych osiedlach częściej widzieliby strażników także w cywilu, a do dyspozycji dzielnicowych chcieliby mieć przez całą dobę. Dwóm z nich Robertowi Niemczykowi (osiedle Małe Osady, Pawłówko) i Zbigniewowi Szatkowskiemu (Słoneczne-Leśne) za wykonywaną pracę wystawili ocenę bardzo dobrą.

Reklama | Czytaj dalej »

- Strażnik miejski musi zrozumieć, że on jest na służbie. Ale poza służbą powinien angażować się w bieżące problemy osiedla - mówi burmistrz. Do tego wszystkiego funkcjonariusz ma być bardziej medialny i... sympatyczny. - Pomocniczy i empatyczny - dodaje Finster, który dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów przewiduje dla municypalnych nawet zajęcia z psychologiem.


W modyfikacji proponowanej przez burmistrza znajduje się także nowe wyposażenie dla funkcjonariuszy - kamera przy mundurze. - Rzecz, która w Polsce nie jest stosowana w straży miejskiej, a myślę, że warto ją zastosować. Nie wiem co o tym powie fundacja helsińska, bo wiem że były protesty - mówi Arseniusz Finster.  Nagranie wideo poczynione podczas interwencji miałoby być nie tylko rękojmią dla skarżących się na pracę strażników, ale i zobrazowaniem dnia ich pracy. Kolejną nowinką ma być elektroniczny system śledzenia spraw. Dzięki niemu funkcjonariusz dopiero po drugim upomnieniu ukarałby delikwenta. A że burmistrz lubi, gdy dowódcy nie tylko rządzą ale i pracują, planuje posłać w miasto także komendanta i jego zastępcę. - Ja jestem 26. strażnikiem miejskim. Od 16 lat podnoszę kosze, zbieram papiery, wrzucam to co z samochodu wyrzucają (...) Ale też jestem beneficjentem straży miejskiej jako obywatel, bo jak raz zgubiłem portfel, to straż miejska i policja znalazła panią, która chciała go sobie na pamiątkę zatrzymać. Są skuteczne działania w powiązaniu - wspomina włodarz Chojnic. Burmistrz na pomoc podległej mu formacji mógł także liczyć, gdy zachorował jego pies. Czworonoga do weterynarza przewiózł wynajętym radiowozem.

- Musimy inaczej spojrzeć na straż miejską. Jak państwo widzą, nie bronię jej jak zakon krzyżacki Malborka, tylko staram się zrozumieć to, co ludzie mówią - dodaje Arseniusz Finster.

1 grudnia o godz. 10.00 w sali obrad ratusza o straży miejskiej rozmawiać będą formacje i instytucje z nią współpracujące. Burmistrz miasta zapowiada także specjalny dyżur, na którym  będzie przyjmować indywidualnie mieszkańców chcących zabrać głos w sprawie. - Będzie także spotkanie publiczne - dodaje Finster. Na dwa tygodnie przed referendum odbędzie się zaś debata z udziałem komitetu referendalnego. Na każdym ze spotkań włodarz zamierza przedstawić prezentację o działalności chojnickiej formacji. Ta lada chwila ma pojawić się na stronie straży. - 60 procent wszystkich interwencji straży miejskiej kończy się pouczeniami -  zaznacza. - Jak będą wyglądały poszczególne obszary życia bez straży miejskiej? - zastanawia się Finster i podaje pod rozwagę sprawę monitoringu, strefy płatnego parkowania, bezdomności czy wyłapywania dzikich i bezdomnych zwierząt.

Na wczorajszej (23.11) sesji rady miejskiej rajcy powołali Miejską Komisję do spraw Referendum. W jej skład weszli: Kazimierz Fortuński, Renata Jabłońska, Leszek Szadłowski, Barbara Kempińska, Kornelia Żywicka, Iwona Myszka, Jacek Studziński, Grzegorz Wirkus. Do 11 grudnia chojniczanie mają czas na złożenie burmistrzowi wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, do 15 grudnia osoby uprawnione do głosowania w referendum mają możliwość złożenia wniosku o dopisanie do spisu w wybranym przez siebie obwodzie do głosowania. Decyzją komisarza wyborczego kampania referendalna zakończy się w dniu 18 grudnia. W dniu referendum lokale wyborcze czynne będą od godz. 7-21.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~krzysiu misiu
U nas już dawno temu prawo polskie się nie przyjęło. Mamy swoje znaki drogowe, prawo drogowe, swoich prokuratorów, sędziów i komendanta policji Pestkę.. Nie pasi ? SORRY....
24 Listopada 2015, godzina 22:26
Oceniono 10 razy 2
~xXx
Strażnicy miejscy zawsze działają jawnie, nigdy nie podejmują interwencji po cywilnemu!

Jak wynika z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych:


Art. 21.
1. Strażnik podczas wykonywania czynności służbowych jest obowiązany nosić umundurowanie, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat gminny.
Art. 22.
Strażnik przy wykonywaniu czynności (…) jest obowiązany przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a ponadto na żądanie osoby, której czynności te dotyczą, okazać legitymację służbową w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie nazwiska strażnika oraz organu, który wydał legitymację.


a dodatkowo w sprawie ubioru:

Dz.U. 1998 nr 112 poz. 713
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie umundurowania, legitymacji, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych strażników gminnych (miejskich).
Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz.U. Nr 123, poz. 779) zarządza się co następuje:

... opis co dokładnie wchodzi w umundurowanie strażnika ...

a co do patroli cywilnych po mieście:
§11.3 Strażnikowi zabrania się noszenia składników umundurowania:
1) w połączeniu z elementami ubioru cywilnego oraz z przedmiotami, które naruszają powagę munduru,

... NO I TO NA TYLE W SPRAWIE PATROLI PO CYWILNEMU ...
Przedstawiciele samorządów oraz inni ludzie ... korzystanie z wyszukiwarki google nie boli, tak samo jak myślenie (podobno)
24 Listopada 2015, godzina 21:15
Oceniono 14 razy 4
~[uki
Przepraszam strazników , cieszy to " wyczulenie " na szczegóły, ale i tak jestem zniesmaczony, w końcu chodzi o działania burmistrza, prokuratury i sądu średniej wielkości miasta , wcale nie na krańcu Europy..
24 Listopada 2015, godzina 21:03
Oceniono 15 razy 3
~do luki
to nie była strażniczka tylko pracownik strazy a to duża różnica ( zresztą świetna znała osoby "dramatu" nie mieszaj w to strażników!
24 Listopada 2015, godzina 20:46
Oceniono 10 razy 0
~luki
oj, zapomnaiłem , w czasach nagrywania Mariusz J. burmistrz wyposażał strażnika w dyktafon cyfrowy, teraz proponuje kamery ..zauważalny postęp.
24 Listopada 2015, godzina 20:11
Oceniono 17 razy -1
~luki
Polecam lekturę blogu P. Mariusza Janika. Jeden z obszarów działania straży miejskiej jest tam dokładnie opisany. Jestem szczerze przerażony tym co czytam. Jestem też zniesmaczony wykorzystaniem strażniczki miejskiej przez burmistrza do nagrywania rozmów. To jakiś matrix. Zauważcie, że liczebność strażników od tego czasu wzrosła prawie trzykrotnie....Strażników ? Chyba raczej funkcjonariuszy CHBŚ lub FBŚ.
24 Listopada 2015, godzina 20:03
Oceniono 20 razy -2
~kaziu
Na referendum trzeba pójść, bo zwyciężą ci, którzy chcą likwidować straż. Potem będzie larum, że poszło 31, a nie 20 %. Żeby nie było tak jak z podpisami.
24 Listopada 2015, godzina 17:16
Oceniono 19 razy 5
~widz
Mam wrażenie że Burmistrz wyświadcza strażnikom tzw. niedźwiedzią przysługę tzn. przez swoją aktywność (debaty,spotkania,konferencje) sprawia że frekwencja będzie wyższa.
24 Listopada 2015, godzina 16:53
Oceniono 19 razy 3
~Funkcjonariusz
...funkcjonariusz ma być bardziej medialny i... sympatyczny.

Funkcjonariusz pod tym względem powinien brać przykład z Pana Burmistrza
24 Listopada 2015, godzina 14:41
Oceniono 17 razy 3
~dziwne...
Znam sporo ludzi i z kim nie rozmawiam to nikt nic nie ma do SM. Więc nie jest tak źle, jak piszą manipulatorzy.
24 Listopada 2015, godzina 14:02
Oceniono 37 razy -9
~Do Gumiś
I bardzo dobrze, że dostrzeżono potrzebę zmiany. Nie tylko ja widzę poprawę, strażnicy są tam gdzie powinni, grzeczni i uśmiechnięci. Porozmawiajmy o reformie a nie o likwidacji. Mając na uwadze widoczną zmianę - zmieniam zdanie i nie idę na referendum.
24 Listopada 2015, godzina 14:00
Oceniono 30 razy -2
~aga
Ta kampania burmistrza ma na celu uratować stołki strażników bo dziwne że dopiero teraz nasz szefuncio z ratusza się obudził.

Oby mieszkańcy mieli rozum w głowie i nie dali się nabrać na te bajeczki. Przed wyborami zawsze się obiecuje pokazuje itp, a potem załamka, ludzie gryza się w język że dali się iomamić.
24 Listopada 2015, godzina 13:55
Oceniono 30 razy 2
~Gumiś
do tej pory Burmistrz nie widział potrzeby zmian.....w działaniach strażników....ot sie obudził jak jest zagrożenie że jednak mieszkańcy nie widzą potrzeby działania takiej formacji w mieście
24 Listopada 2015, godzina 13:46
Oceniono 26 razy 2
~Oj,Dobaj,Dobaj...
Dobaj, weź ty sie chłopie do porządnej roboty.Gdybyś podniósł głowę znad klawiatury ,ruszył tyłek w miasto, to zauważyłbys piesze patrole na osiedlach.A twoje pomówienia o spaniu w radiowozach, sklócaniu mieszkańców i innych bzdetów wywołują u mnie juz nie tylko smiech ale również wyrazy współczucia dla ciebie.
24 Listopada 2015, godzina 13:39
Oceniono 38 razy -2
~xyz
A te kamerki kto będzie obsługiwał bo jak kiedyś burmistrz mówił że tylko strażnik miejski może obsługiwać monitoring.
24 Listopada 2015, godzina 13:37
Oceniono 18 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij