Sobota, 18 Maja 2024 | Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Chcą referendum ws. likiwdacji SM. Zebrali wymaganą ilość podpisów

Na zdjęciu od lewej: Kamil Kaczmarek (PChS), Artur Eichenlaub (PO) i Jakub Adamczyk (partia Korwin).

Na zdjęciu od lewej: Kamil Kaczmarek (PChS), Artur Eichenlaub (PO) i Jakub Adamczyk (partia Korwin).

Komitet ds. przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Chojnicach zebrał wymaganą liczbę podpisów. Wniosek dotyczący plebiscytu wraz z 4402 podpisami mieszkańców złożyli dziś w magistracie Kamil Kaczmarek, Artur Eichenlaub i Jakub Adamczyk.


- Dzięki wytężonej pracy mieszkańców Chojnic, bo na pewno samemu komitetowi nie udałoby się tego zrobić udało nam się zebrać 317 kart zawierających  4402 podpisy. O 1300 więcej kart niż wymagane 3135 - poinformował Kamil Kaczmarek. Karty z podpisami zapakowane w koperty, zaklejone i opieczętowane załączono do wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji chojnickiej formacji. - Mieszkańcy prosili nas o zachowanie tajemnicy danych osobowych - tłumaczył poczynione środki ostrożności lider komitetu. - W takiej też postaci mają dotrzeć do komisji liczącej głosy - mówili działacze. 

Nie udała się próba złożenia wniosku bezpośrednio na ręce burmistrza. - Zapraszam do biura podawczego, tak jak każdego obywatela - usłyszeli od Arseniusza Finstera członkowie komitetu, którzy przeprowadzenia referendum chcą jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. - Rada miasta na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzje czy referendum zostanie rozpisane, a potem jest 50 dni na jego organizację. Jak najbardziej mieścimy się w tym terminie - zaznaczyli zwolennicy plebiscytu. Co jeśli rajcy wybiorą inny termin na przeprowadzenie głosowania? - To dla nas będzie oznaczało porażkę demokracji - mówią zgodnie członkowie komitetu świadomi tego jak ciężko obywateli "zagonić" do urny wyborczej.

Przypomnijmy komitet inicjujący referendum zawiązał się z końcem czerwca br. W przeciągu półtorej miesiąca jego członkom udało się zebrać wymaganą ilość podpisów. Te zbierano w centrum miasta i ponad 20. punktach w całych Chojnicach. Komitet chojniczanom proponuje dwa pytania - o likwidację straży i podatek lokalny na jej funkcjonowanie. Z pomocy w organiazacji referendum wbrew wcześniejszym zapowiedziom wycofał się burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

102 komentarzy

~Do poniżej
Do jakiejś pracy się weź domorosły bajkopisarzu, niedługo w pisaniu tych kretynizmów przeskoczysz tego który jak dotąd był pierwszy, pierd.... i pierd..... jak by ci za to płacili!
02 Września 2015, godzina 12:17
Oceniono 10 razy -6
~Marcin Dobaj
Zdaniem Arseniusza Finstera
Likwidacja straży miejskiej wchodzi w grę tylko wtedy, gdy chojniczanie będą chcieli zorganizować referendum na ten temat. Zdaje się, że nie wszystkie aspekty, obszary pracy straży miejskiej pan widzi, a jeśli chciałby się pan z nimi zapoznać, to zapraszam pana na 12-godzinny dyżur – mówił burmistrz.

Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ straż miejska Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.
A pół roku za nami Czersk ale skoro miasto Chojnice jest stolicą powiatu to nie ma potrzeby trzymać SM.
A z początkiem września Rada Miejska miasta Jarocin jak niżej podaje też zlikwidowała.
02 Września 2015, godzina 11:57
Oceniono 9 razy 3
~Marcin Dobaj
Od września na ulicach Jarocina nie będzie już municypalnych. Straż Miejska decyzją Rady Miasta została też zlikwidowana wiosną w Miłosławiu i Lubaszu. Nad zakończeniem służby miejskich mundurowych zastanawiają się również w Kaliszu i we Wrześni.

Strażnicy miejscy
Pod koniec lipca Rada Miasta w Jarocinie podjęła decyzję o likwidacji Straży Miejskiej.

Celem zmian jest zwiększenie jakości realizowanych dotychczas przez Straż Miejską w Jarocinie zadań i ograniczenie niektórych form dotychczasowej aktywności realizowanej przez jednostkę, a przede wszystkim zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Gminę Jarocin w związku z utrzymaniem formacji – wyjaśnia Ewelina Bartkowiak z kancelarii Burmistrza Jarocina.

Utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało miasto ok. 1,8 milionów złotych. Jednostka zatrudniała 24 osoby, w tym 13 funkcjonariuszy. Większość z nich znalazła pracę w magistracie i miejskich spółkach.

– Część pracowników, wraz dotychczasowymi zadaniami, została zatrudniona w spółkach komunalnych oraz w Urzędzie Miejskim w Jarocinie .

Jarocin to kolejne miasto w Wielkopolsce, które pozbyło się Straży Miejskiej. Pod koniec marca Rada Gminy Lubasz podjęła decyzję o zlikwidowaniu Straży Gminnej. Wcześniej o opinię zapytano mieszkańców.

Strażnicy Miejscy miasta Chojnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

– W trakcie zebrań mieszkańcy naszej gminy miejskiej miasta Chojnice mogli i powinni byli się wypowiedzieć co do dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Skoro 4400 osób opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej .
W związku z powyższym Rada Miejska Chojnice większością głosów powinna była przyjąć uchwałę intencyjną odnośnie zamiaru likwidacji Straży Miejskiej .

Straż Miejska na pewno nie powinna być zlikwidowana w stolicy wojewudztwa pomorskiego. Powinien być powołany nowy komendant. Powinny nastać również zmiany w jednostce.

02 Września 2015, godzina 11:20
Oceniono 10 razy 4
~niki
Fotoradary od 1.01.2016 trafią do profesjonalnych służb i zapewne będzie to koniec wielu straży wiejskich z człuchowską na czele, być może i nam uda się pozbyć przebierańców. Strach czuć już teraz, przy otwartych oknach.
30 Sierpnia 2015, godzina 21:02
Oceniono 12 razy 0
~do 29 Sierpnia 2015, godzina 00:07
Dobre
30 Sierpnia 2015, godzina 16:16
Oceniono 15 razy 3
~To jak referendum to może :
czekam teraz jak kaczmarek będzie zgłaszać następne, a jest dużo tego, mi się nie podoba kolor płotu sąsiada, pomóż mi kaczmarek by przez referendum zmusić sąsiada do zmiany koloru płotu, a drugi sąsiad by przesadził drzewo w inne miejsce bo mi zasłania widok na okno sąsiadki.
zaczyna się państwo referendalno-pisowskie
29 Sierpnia 2015, godzina 00:07
Oceniono 39 razy 13
~nastepne referendum
Nastepne referedum w sprawie polaczenia miasta i gminy Chojnice , najlepiej na prawach powiatu,

zamiast starostwa , urzędu miast ai urzędu gminy będzie jeden urząd !!!!

to jest dopiero marnotrastwo pieniędzy
28 Sierpnia 2015, godzina 23:11
Oceniono 25 razy 7
~Chojniczanin
Straż miejska jest potrzebna tylko im samym. Nam, mieszkańcom-NIE.
22 Sierpnia 2015, godzina 10:43
Oceniono 85 razy -9
~chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Sierpnia 2015, godzina 09:16
Oceniono 73 razy -29
~...
...Referendum w dniu wyborów tańsze o 30 mln zł. „Urna może być jedna, frekwencja będzie liczona osobno”...,...Jedna komisja, jeden spis wyborców i być może dwie urny. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj wytłumaczyła na konferencji prasowej, jak mogłyby wyglądać wybory do Sejmu i Senatu, połączone z ewentualnym referendum. Według niej ten plebiscyt będzie o ok. 30 mln zł tańszy od referendum organizowanego we wrześniu....,....Szefowa Krajowego Biura Wyborczego wyjaśniła również niejasności związane z obliczaniem frekwencji w czasie referendum połączonego z głosowaniem w wyborach do parlamentu. Będzie ona liczona na podstawie wydanych kart do głosowania. – Będą dwie frekwencje. Spis wyborców będzie jeden – powiedziała Tokaj. Zaznaczyła, że osoba przychodząca do lokalu wyborczego może wybrać obie karty lub tylko jedną. – To będzie zaznaczane w spisie wyborców. Następnie po zakończeniu głosowania Komisja obliczy ile wydała kart w referendum, a ile do Sejmu i Senatu – powiedziała Tokaj. ...,....W lokalach wyborczych być może zobaczymy dwie urny. Jedna z nich ma być używana, gdyby pierwsza okazała się za mała. – Karty mogą znaleźć się w jednej urnie dlatego, że jest jedna komisja – powiedziała Tokaj. Przyznała, że wydłużyłby się czas liczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze. – Jest to duży wysiłek, duży nadmiar pracy, ale jesteśmy w stanie to zrobić – zapewniła. ...,....źródło: http://www.tvp.info/21319516/referendum-w-dniu-wyborow-tansze-o-30-mln-zl-urna-moze-byc-jedna-frekwencja-bedzie-liczona-osobno, 2015.08.21.,.
21 Sierpnia 2015, godzina 19:48
Oceniono 23 razy 1
~komentarze bez cenzury na portalu: chojnice.livejournal.com
Moje komentarze bez cenzury są na portalu:

]chojnice.livejournal.

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
chojnice.livejournal.com
21 Sierpnia 2015, godzina 17:38
Oceniono 37 razy -3
~LADY DOMINA
Chłopcy dajcie spokój burmistrzowi -jaki on zmęczony{4 fotka} -trzecia żona nie odpuszcza
21 Sierpnia 2015, godzina 14:03
Oceniono 48 razy -8
~antyhipokryta
Termin referendum jest w zasadzie obojetny. Samo referndum będzie świętem demokracji na poziomie likalnym i jako pierwsi do udziału w nim będą agitowac, starosta i burmistrz wraz ze swoimi pretorianami z zarządó i rad. Liczę na zaangazowanie wymienionych co najmniej w takim stopniu jak w kampanii prezydenckiej (kotyliony mile widziane).
21 Sierpnia 2015, godzina 11:38
Oceniono 34 razy 6
~EQUILIBRIUM CLERIC
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Sierpnia 2015, godzina 19:42
Oceniono 39 razy -17
~EQUILIBRIUM
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Sierpnia 2015, godzina 19:40
Oceniono 39 razy -19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 403.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 430.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.00 438.00 NOKNOK 31.20 33.90
GBPGBP 493.00 502.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-18 10:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 398.00 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 424.50 429.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 429.00 435.50 NOKNOK 31.30 33.80
GBPGBP 495.00 501.00 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-18 10:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Weźmiesz udział w chojnickiej Nocy Muzeów?Ceny paliw2024-05-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.87 zł 7.57 zł 6.92 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij