Środa, 29 Czerwca 2022 | Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw), fot. Krzysztof Różycki

Priorytety w sporcie bez zmian. 3 tys. zł dla piłkarzy

Stypendia sportowe na pierwsze półrocze 2016 roku przyznane. Tradycyjnie prym, jeśli chodzi o stawki, wiodą piłkarze. Zawodnicy Chojniczanki i Czerwonych Diabłów co miesiąc z miejskiego budżetu zainkasują 3 tys. zł. Żeglarkom przyznano po 1,5 tys. zł, bokserom 400 zł. Pieniądze trafią także do lekkoatletów.


Niespodzianki nie ma i wszystko wskazuje na to, że nie będzie też w kolejnych latach, jeśli chodzi o podział miejskich pieniędzy na sport. Jak podkreśla burmistrz Arseniusz Finster, trzeba mieć jakieś priorytety. Tymi są piłkarze Chojniczanki i Red Devils, którzy co miesiąc - za wyjątkiem trzech zawodników - z urzędu miasta otrzymają po 3 tys. zł. - Chyba się nikt nie spodziewa, że jeśli Chojniczanka ma 500 tys. zł, Red Devils 250 tys. zł, że my nagle zmniejszymy to o 200 tys. zł. Jak mam zmniejszyć, to zapytajmy ludzi czy chcemy, aby Red Devilsi nie grali, a Chojniczanka była w 3. lidze. Jeżeli tak, to możemy to uczynić, ale pewno wielkość tych stypendiów musi być stała, jeśli te kluby mają funkcjonować. Tak jest w każdym mieście - mówi burmistrz. Jego zastępca z kolei dodaje, że stypendia dla sportowców z innych dyscyplin pojawiły się dużo później niż dla kopiących piłkę. - Ja w tej chwili jestem zadowolony, że mamy pulę pieniędzy dla młodych sportowców z innych dziedzin. Nie są to może olbrzymie pieniądze, ale są - zaznacza Edward Pietrzyk. Swoistym nowum będą nagrody dla kadetów. Magistrat już ogłosił konkurs w dziedzinie sportu i kultury, na który przeznaczył 30 tys. zł.

Jak przedstawiają się kwoty stypendiów dla parających się inną dyscypliną niż piłka nożna? Żeglarki Irmina Mrozek Gliszczynska i Magdalena Kwaśna otrzymają miesięczne stypendium w wysokości 1,5 tys. zł. Pierwszej z dziewcząt udało się wywalczyć nominację olimpijską w klasie 470, drugiej brąz na Mistrzostwach Świata w kl. Laser Radial Juniorów. Na 900 zł miesięcznie może liczyć Damian Rudnik, tegoroczny wicemistrz Polski w biegu na 1500 metrów. Jego koleżanka, brązowa medalistka MPJ Ewelina Gostomczyk otrzyma 300 zł. Bokserki utytułowane na arenie polskiej i międzynarodowej Paulina Gruchała, Weronika Zakrzewska i Ewa Gibka dostaną po 400 zł, Larysa Sabiniarz 500 zł.

- To jest tylko pytanie - jakie wyniki muszą osiągnąć żeglarze, żeby zbliżyć się do osiągnięć porównywalnych z graniem w 1 lidze, czyli nawet nie najlepszej lidze w Polsce,  czy do grania w ćwierć finale Mistrzostw Polski? Czy naprawę zasługujemy tylko na połowę tego co oni? - pyta Irmina Mrozek Gliszczynska. -  Magda Kwaśna wspaniałe wyniki: srebro na Mistrzostwach Europy u19, brąz na MŚJ.  Jak można takie wyniki na arenie międzynarodowej traktować gorzej niż wyniki krajowe? Tym bardziej, że wiem ile poświęcenia kosztuje żeglarstwo. Może moje 6. miejsce na MŚ seniorów w klasie olimpijskiej się nie liczy, ale chociaż złoto na MP seniorów, czy zdobycie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Ja z mojej strony mogę podziękować Energa Sailing Team Poland, że wspiera nas finansowo, a chłopakom z Chojniczanki życzyć wszystkiego najlepszego, bo trzymam za nich kciuki. Pokażcie że Chojnice są górą - dodaje zawodniczka ChKŻ, której udało się także pozyskać stypendium z urzędu marszałkowskiego. - To kwota 700 zł na miesiąc - informuje Irmina.

Reklama | Czytaj dalej »

- Nasza żeglarka, która ma związek z Chojnicami i wybiera się na olimpiadę jest objęta w mojej ocenie również programem, którym ministerstwo obejmuje sportowców. Ja wiem, że nasza pomoc też jest ważna i istotna, ale też musimy popatrzeć na uwarunkowania i możliwości, którymi dysponujemy - mówi Arseniusz Finster i zaznacza, że stypendiów komentować nie chce, choć ostatnie słowo w ich przyznawaniau należy właśnie do niego.

Lista stypendystów

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~Marcin Dobaj
Priorytety w sporcie bez zmian. 3 tys. zł dla piłkarzy na pierwsze półrocze 2016 roku przyznane. a gdzie mamy na lekcje historii aby nawrócić obchody świąt dotyczące wydarzeń narodowych,które miały i mają wielkie znaczenie???

W 96-m rocznice podam przebieg z historii

Mogłoby się wydawać, że coraz mniej przypominamy ważne dla narodu rocznice. Coraz mniej flag znajdujemy w naszych domach dla zamanifestowania narodowej dumy. Coraz mniej pamięta się o logice narodowych dziejów, która poprowadziła do współczesnego poczucia wolności i demokratycznej równości wobec prawa.

Na mocy Traktatu Wersalskiego powiat chojnicki znalazł się w granicach niepodległej II Rzeczypospolitej, wojsko polskie wkroczyło do Chojnic 31 stycznia 1920 r. Granica państwowa została ustanowiona w odległości 2 km od miasta, przez miasto biegł ważny szlak tranzytowy (drogowy i kolejowy) z Rzeszy Niemieckiej do Prus Wschodnich. Miasto pełniło w dwudziestoleciu międzywojennym rolę centrum administracji, życia społecznego, szkolnictwa, kultury i turystyki, ośrodka handlu i usług dla regionu południowych Kaszub i Borów Tucholskich.

Moim zdaniem skoro miasto przewiduje pieniądze na stypendia kosztem podatników w sporcie kwalifikowanym,to powinno także przewidzieć analogiczne na ważne dla narodu i miasta czyli mieszkańców jak obywateli rocznice o których coraz mniej przypominamy.

Czy ta dyskryminacja się kiedyś z doktora Finstera strony zakończy?
Bo doktor Finster mówi ,że woli wydawać prędzej na Dni Chojnic ,w ciągłości stałej na sport kfalifikowany i zainwestować w inną formułę Dokonań Roku niż tego typu obchody 31 stycznia 1920 r.powrut Chojnic do Ojczyzny.30 Stycznia 2016, godzina 12:17
Oceniono 5 razy 1
~Marcin Dobaj
Priorytety w sporcie bez zmian. 3 tys. zł dla piłkarzy na pierwsze półrocze 2016 roku przyznane. a gdzie mamy na lekcje historii aby nawrócić obchody świąt dotyczące wydarzeń narodowych,które miały i mają wielkie znaczenie???
W dzisiejszą 71 rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz jestem w stanie wam mówić,
pamiętając ,że tu było piekło na Ziemi! Tutaj poniżenie,strach, bój, cierpienie i śmierć były codziennością.
Gdy ludzie zapomną kamienie płakać będą- napisano kiedyś w trwodze przed czasem odbierającym pamięć.
Upłynęło 71 lat od wygaszenia pieców Auschwitz, a my powinniśmy pamiętać o takich czynach bo nigdzie indziej nie dopuszczono się takiego czynu w historii świata. Obiecują sobie nigdy więcej takich obozów śmierci masowych egzekucji,pogardy dla innych.
Nigdy więcej wojen, to z nienawiści zbudowane zostały te krematoria i baraki Auschwitz. Nienawiść robiła selekcję na najstraszniejszej kolejowej rampie świata i to ona posyłała ludzi do gazu.
Dlatego dziś, w 71 lat później pragnę aby potworność która miała miejsce już nigdy się nie wydarzyła w dziejach świata
27 Stycznia 2016, godzina 13:15
Oceniono 9 razy 1
~50
tu jest jeden mały figiel-kochane sportsmenki, uprawiacie troche niszowe sporty, nie ma sie co oszukiwac, na stadion przychodzi parę tysięcy kibiców,a dla was niestety niewiele, i nie ma sie co obrazac, realia budzetowe sa takie a nie inne.Wiem ze robicie to z pasją i zaangazowaniem ale pewnych rzeczy sie nie przeszkoczy.Mimo wszystko życze wytrwałosci i sukcesów.
23 Stycznia 2016, godzina 23:38
Oceniono 16 razy -6
~as
Finokio po swojemu. Kłamie jak najęty - w innych miastach tak nie jest!!! No i zróbmy ten plebiscyt - czy ludzie chcą płacić po 3000 zł piłkarzom najemnikom. Zróbmy. To się okaże.
22 Stycznia 2016, godzina 17:08
Oceniono 25 razy 5
~Marcin Dobaj
Dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci zaapelował o to radny Marek Szank, NA co dzień wuefista w SP nr1 Wtorek 17 listopada 2015 roku.
Jego pomysłowi przyklasnęli pozostali członkowie skoro są tam też nauczyciele wf-u i dzięki temu mieli by więcej godzin pracy i tym samym wynagrodzenie w kieszeni.
Dyrektor wydziału edukacyjnego Janusz Ziarno wyliczył ,że dodatkowo godzina zajęć wychowania fizycznego w Chojnicach będzie Kosztować miasto 100 tys.zł.-Trzeba pomysł rozważyć.

Tylko sportowcy po stypendia? Coś tu chyba mocno nie gra. Moim zdaniem ważne dla narodu rocznice też powinny mieć upamiętnienie doktorze Finster. Więc wspólnie w mieście powinny być obchodzone obchody rocznic. obecnie dzisiejsza 153 rocznica Powstania Styczniowego a tu nie ma stypendiów dla ludzi kultury tradycji obchodów na przykładzie obecnym w dniu dzisiejszym . Czy ta dyskryminacja się kiedyś z pana strony zakończy?

Moim zdaniem skoro miasto przewiduje pieniądze na stypendia kosztem podatników w sporcie kwalifikowanym,to powinno także przewidzieć analogiczne na ważne dla narodu i miasta czyli mieszkańców jak obywateli rocznice o których coraz mniej przypominamy.
22 Stycznia 2016, godzina 16:38
Oceniono 18 razy -6
~sportowiec-niepełnosprawny
Ze sportem jest tak , że zazwyczaj się do niego dopłaca a mało kto na nim zarabia . Ja jako zawodnik na zawodach po swoim występie musiałem kiedyś kupić bilet by wejść na widownie . Głowa do góry zawsze idzie się przekwalifikować Ja talentu do piłki nie mam , ale widocznie większa publiczność woli oglądać mecze piłki niż inne dyscypliny sportowe. No ludzie tak działa ten rynek . Wszystkim sportowcom życzę sukcesów w swojej dyscyplinie i spełnianiu się w sporcie , każdy z nas jest inny , ma inny organizm , predyspozycje ale łączy nas Sport, pozdrawiam .
22 Stycznia 2016, godzina 14:57
Oceniono 23 razy 3
~Marcin Dobaj
Priorytety w sporcie bez zmian. 3 tys. zł dla piłkarzy na pierwsze półrocze 2016 roku przyznane. a gdzie mamy na lekcje historii aby nawrócić obchody świąt dotyczące wydarzeń narodowych,które miały i mają wielkie znaczenie???
W 153-m rocznice Powstania Styczniowego podam przebieg z historii
Mogłoby się wydawać, że coraz mniej przypominamy ważne dla narodu rocznice. Coraz mniej flag znajdujemy w naszych domach dla zamanifestowania narodowej dumy. Coraz mniej pamięta się o logice narodowych dziejów, która poprowadziła do współczesnego poczucia wolności i demokratycznej równości wobec prawa.
Powstanie Styczniowe Najdłuższe powstanie narodowe przeciw Rosji. Rozpoczęte 22 I 1863, trwało do połowy 1864 r. głównie na terenach Królestwa Polskiego i Litwy.
W latach 1860-61 tajne ugrupowania niepodległościowe doprowadziły do manifestacji patriotycznych, które carat zdławił terrorem(masakra 8 IV 1861 na placu Zamkowym w Warszawie, aresztowania w kościołach w rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki 15 X 1861).
Wybuch powstania przyśpieszyła zarządzona z 14 na 15 stycznia 1863 branka. Wzywając 22 I 1863 do walki, Komitet Centralny Narodowy, uwłaszczył chłopów . Powstańcy nie odnosili wyraźnych sukcesów. Latem 1863 carat brutalnie zdławił powstanie na Litwie. Zdymisjonowano naczelnika Rządu Cywilnego Królestwa Polskiego, Aleksandra Wielkopolskiego, rzecznika ugody z Rosją. Nowy namiestnik Berg zaostrzył represje.
Od jesieni 1963 powstaniem kierował Romuald Traugutt. W marcu 1864 carat ogłosił reformę korzystną dla chłopów. Aresztowano Traugutta, którego 5 VIII 1864 stracono wraz z R. Krajewskim, R. Żulińskim, J. Toczyskim i J. Jeziorańskim. W grudniu 1864 roku rząd rosyjski skazał na śmierć kilkuset powstańców, a kilkadziesiąt tysięcy skazał na zesłanie, katorgę i konfiskatę majątku.
Królestwo Polskie straciło autonomię, nastąpił okres ostrej rusyfikacji
22 Stycznia 2016, godzina 14:48
Oceniono 20 razy -6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 441.00 453.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 465.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 460.00 475.00 NOKNOK 44.20 45.80
GBPGBP 536.00 549.00 SEKSEK 43.00 44.60
Aktualizacja: 2022-06-29 13:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.49 449.50 DKKDKK 62.51 63.24
EUREUR 467.56 472.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 466.51 471.00 NOKNOK 44.86 45.67
GBPGBP 538.70 544.00 SEKSEK 43.63 44.36
Aktualizacja: 2022-06-29 13:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij