Piątek, 12 Lipca 2024 | Imieniny: Brunona, Jana, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Radni znowu z kontrolą na basenie

Prezes Mariusz Paluch prezentuje radnym wannę jacuzzi za prawie 30 tys. zł.

Prezes Mariusz Paluch prezentuje radnym wannę jacuzzi za prawie 30 tys. zł.

Trwa rekontrola miejskich radnych związana z basenem, a dokładnie działaniem burmistrza w zakresie nadzoru nad miejską spółką. W sobotę spotykają się z radą nadzorczą, która faktycznie miała rządzić po nałożeniu wielu ograniczeń na prezesa Palucha. Powodem było ujawnienie katastrofalnej sytuacji finansowej, jak też wielu nieprawidłowości w zarządzaniu miejskim mieniem. Jest nieco lepiej, jeśli idzie o frekwencję i przychody. Pytanie tylko czy to stały trend, czy tylko doraźne działania i to krótko przed wizytą kontrolera na miejskiej pływalni. Chojniczanie z budżetu miasta przekazują do spółki 1,4 mln zł, dlatego też dla wszystkich zainteresowanych poniżej zamieszczamy najnowszy protokół kontrolny. Kontrola komisji rewizyjnej ma potrwać do końca kwietnia.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Dokument jest zdecydowanie skromniejszy niż ubiegłoroczny raport. Widać to choćby po jego objętości, która jest o połowę mniejsza. Wato przyjrzeć się datom zawartym w protokole. W połowie kwietnia ubiegłego roku prezes Mariusz Paluch dostał na swoje ręce protokół z pierwszej kontroli, w  maju komisja rewizyjna stanęła na stanowisku, że prezes nie daje rękojmi zasadniczych zmian w spółce. Ostatecznie tylko zgromadzenie wspólników, czyli burmistrz, nałożył ograniczenia na prezesa, który musiał wszystkie ważniejsze decyzje konsultować z radą nadzorczą. Zalecenia pokontrolne podzielone zostały na krótkoterminowe, które musiały zostać wdrożone do końca maja i długoterminowe - do końca września 2015. Prezes najwyraźniej aż tak się nie przejął terminami, bo 2 dni po ostatnim poprosił o przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdania z 15 października na 16 listopada. W piśmie do burmistrza argumentował, że do tego czasu wszystkie zalecenia pokontrolne zostaną wdrożone, także te krótkoterminowe, na realizację których przecież miał czas tylko do 31 maja! Jego prośba została pozytywnie rozpatrzona. Poza zrobieniem porządków w księgowości, co rozpoczęło się już w kwietniu ubiegłego roku, inne zalecenia długoterminowe zrealizowane zostały po pierwotnie zakreślonym terminie (30 września 2015) pod koniec października i na początku listopada.

W spółce zmniejszono koszty o 52 tys. zł, stopniowo tnąc etaty o 8,5. Na koniec lutego 2016 było ich 34,5. Wynika to z m.in. z likwidacji działu technicznego, bo te zadania Park Wodny zleca zewnętrznym firmom. Ograniczono także umowy zlecenia. W ubiegłym roku dla basenu pracowały tak 173 osoby, a rok wcześniej o 46 więcej. Frekwencja wzrosła o 12,7 %, czyli 27,6 tys. wejść, a sprzedaż o 278 tys. zł.

Spółka mimo dopłaty z miasta w wysokości 1,4 mln zł, ubiegły rok zakończyła stratą 59,5 tys. zł. - Niewielka strata odzwierciedla pozytywne efekty podjętych działań w Spółce - w swoim raporcie ocenił Andrzej Janiak, główny specjalista Wydziału Kontroli Zewnętrznej. Ocena finansowa wypadła korzystniej niż przed rokiem, ale mimo poprawy wskaźnika płynności bieżącej jest on nadal niższy od wartości krytycznej.

Żadne nowe pomysły prezesa na uatrakcyjnienie pływalni, poza wcześniej rozpoczętymi, nie zostały zrealizowane w ubiegłym roku. W spółce wymienione wreszcie szafki, bramki basenowe i automatykę wentylacji, ale były to pilne kwestie podnoszone już od kilku lat. Spółka wydała 24 tys. zł jako wkład własny, resztę pozyskując z Unii, na projekt odnawialnych źródeł energii. Jeden projekt prezes Paluch zdążył rozpocząć. 17 tys. zł wydano na projekt groty lodowej, ostatecznie jednak zastąpi ją 4-krotnie niższa w kosztach eksploatacji sauna. Mariusz Paluch podczas wycieczki po pływalni pochwalił się, że z apartamentu na wynajem korzystają w zasadzie goście z całego świata, a do tego ten wydatek już się zwrócił. Takiej informacji nie znajdziemy w raporcie, ale z zestawienia przygotowanego przez pracowników spółki wynika, że remont i zakup wyposażenia dwupokojowego apartamentu z aneksem kuchennym i łazienką kosztował 19 tys. zł. Ciekawie wygląda to w zestawieniu z kosztem zakupu wanny jacuzzi - prawie 30 tys. zł.
Choć w połowie roku sprzedawane było 9-osobowe auto, które, jak ujawniliśmy, wykorzystywane było także do prywatnych celów, a którego ewidencji przebiegu mimo wielokrotnych zapytań nie udostępnił redakcji prezes pływalni, nikt z radnych nie zapytał o te kwestie w obecności dziennikarzy.

Choć był to dopiero początek pracy komisji rewizyjnej, jej szef wydawał się uspokojony słowami ratuszowego kontrolera, który omówił swój protokół. - Będziemy tej zielonej kreski pilnowali (na wykresie obrazującym frekwencję - przyp. red.), czy ona idzie naprawdę w tym dobrym kierunku czy czasem zacznie się wahać, ale pan Janiak tutaj mówi, że idzie wszystko w dobrym kierunku i jesteśmy z tego wszystkiego bardzo zadowoleni. Ja na tym etapie chciałbym podziękować państwu (dziennikarzom - przyp. red.). My będziemy jeszcze trochę pracowali, ale końcowy protokół otrzymacie państwo - powiedział Edward Gabryś.

Będziemy tej zielonej kreski pilnowali...


Coś po zatrważających wynikach pierwszej kontroli ruszyło w spółce, głównie przed rekontrolą, ale już sam prezes pływalni przestrzegał radnych, że dużo lepiej nie będzie.

- Proszę państwa, abyście nie spodziewali się od nas, że my będziemy mieli przez cały czas przyrost dynamiczny tej frekwencji czy tej sprzedaży, bo ten moment ma swój punkt graniczny, ma swoje nasycenie. Pewnych rzeczy nie możemy bardziej wydusić np. z ludzi zatrudnionych, którzy poprzejmowali na swoje barki mnóstwo nowych obowiązków i pracują jeszcze bardziej intensywnie i z większym zaangażowaniem. Jeśli idzie o sprzedaż, są pewne rzeczy, które są na granicy.

Proszę państwa, abyście się nie spodziewali....


Protokół z kontroli za 2015 r.

Protokół z kontroli za 2014 r.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~chojniczanin
Ja uważam, że do Centrum Parku powinno wkroczyć CBA (Centralne Biuro Korupcyjne). To się nie da inaczej rozwiązać z tą rekontrolą Finstera. Finster wywiera naciski na radnych z Komisji Rewizyjnej (większość z nich to radni z Komitetu Finstera), żeby pokazać jak jest dobrze w Centrum Parku (a przecież wszyscy widzą, że naprawdę jest źle), a ci mu przytakują i tylko jeden Mariusz Brunka z opozycji potrafi ocenić sytuację, która jest niezgodna z prawem. Dyktatura Finstera zmierza do narzucania prawa!
19 Kwietnia 2016, godzina 06:35
Oceniono 5 razy 1
~jawne przekręty w basenie
Ludzie dlaczego dajecie sobie robić wode z mózgu? Przez prezesa Palucha i jednoosobowe zgromadzenie wspólników czyli burmistrza Arseniusza Finstera? Kto zlecił kontrole na Parkiem Wodnym? Burmistrz Finster. Kto robi kontrole w Parku Wodnym? Audytor zatrudniony w urzedzie miejskim przez burmistrza Finstera. Czy kontroler będący przed emeryturą i zatrudniony przez burmistrza Finstera zrobi rzetelną kontrole? Czy może jednak bedzie słuchał co mu burmistrz każe? Czyim kumplem jest burmistrz Finster? Prezesa Palucha. Czy kumpel swojego kumpla będzie mu robił pod górke? Kto jeździł na wspólne wakacje samochodem Parku Wodnego? Burmistrz Finster z prezesem Paluchem. Dlaczego prezes Paluch kazał sprzedać samochód Parku Wodnego i nie ma żadnej ewidencji wyjazdów? Żeby sie ludzie odczepili bo niby nie ma sprawy. Dlaczego burmistrz Finster co roku przekazuje z budżetu miasta czyli z pieniedzy podatników miliony na dofinansowanie Parku Wodnego? Bo musi pokryć wydatki prezesa Palucha na nieudolne zarządzanie Parkiem Wodnym. I tak by można wymieniać bez końca. Mi to nie odpowiada. Żygam na (EDIT) i kolesiostwo. Ale może wam odpowiada?
19 Kwietnia 2016, godzina 06:04
Oceniono 9 razy 5
~do użytkownika
~Użytkownik
Byliście na basenie w Człuchowie? A w Kościerzynie? Jak się nie podoba to won. Mamy fajny rozwijający się basen. Dużo atrakcji i nastawiony pro rodzinnie. Nie okazując ani sympatii, ani antypatii szefowi basenu mi się tu podoba. Trzeba się ruszyć i popływać. Nara zgredziki
14 Kwietnia 2016, godzina 19:13

Byłem cwaniaczku. Kilka razy w Kościerzynie i często w Człuchowie. Bo dużo taniej niż w Chojnicach. Schludne czyste zadbane i nie nasiąknięte nadmiarem chloru aquaparki. W dodatku wykonane w nowoczesnej technologi. Z mnóstwem atrakcji autentycznie prorodzinnych. W Kościerzynie jest nawet basen do nurkowania. A nie tak jak w Chojnicach że trzeba fortune wydać żeby pójść z trójką dzieci na godzine wątpliwej przyjemności. Potem tylko jeszcze dzieciaki i ja odchorowujemy alergicznie nadmiar chloru. Czy ktoś wogóle bada jego stężenie dopuszczalne dla zdrowia? Mam wrażenie że prezes idzie po najmniejszej linii oporu i tłucze bakterie i cały ten syf co go robią osoby nie przestrzegające higieny więc stosuje niedopuszczalne ilości tej trucizny. Czy jakaś kontrola sie tym zajmie? Na basen w Człuchowie i Kościerzynie wchodze z przyjemnością bo nie śmierdzi chlorem i potem nie mam żadnych wkurzających objawów. W Chojnicach po jednym pobycie przez godzine mam katar i wysypke na skórze przez tydzień. Wiec cwaniaczku nie wciskaj kitu że w Chojnicach jest dobrze albo lepiej niż w Człuchowie i Kościerzynie bo poprostu kłamiesz.
19 Kwietnia 2016, godzina 05:43
Oceniono 8 razy 6
~DO PONIŻEJ !!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Kwietnia 2016, godzina 22:59
Oceniono 15 razy -11
~raport za rok 2015 zawiera dane ze sufitu

Usuniecie mojego poprzedniego komentarza sugeruje mi, że szanowny burmistrz Arek życzy sobie abym skomentował z większymi detalami raport pana Janiaka z kontroli w Parku Wodnym za rok 2015. Arku, cenzura prewencyjna i wymuszenie osunięcia mojego komentarza sprzed kilkunastu minut z ogólnymi stwierdzeniami - jest dla mnie dopingiem by z większymi detalami pokazać, że przytaczana w raporcie z Parku Wodnego za rok 2015 statystyka jest niemożliwa matematycznie. Wkrótce postaram się wyjaśnić to z większymi detalami by uświadomić tobie Arkowi jakie bzdury publikujesz w oficjalnym raporcie z kontroli Parku Wodnego za rok 2015.

Arku - wiem, że jesteś moim stałym i wiernym czytelnikiem i postaram się nie zawieść twoich oczekiwań.


z pozdrowieniami,

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
18 Kwietnia 2016, godzina 15:52
Oceniono 18 razy 12
~zasłyszane
To jest ciekawe:
Mariusz Paluch podczas wycieczki po pływalni pochwalił się, że z apartamentu na wynajem korzystają w zasadzie goście z całego świata, a do tego ten wydatek już się zwrócił. Takiej informacji nie znajdziemy w raporcie...
Chciałabym zobaczyć tych "gości z całego świata" co to biją się żeby odwiedzić brzozowy apartramencik. Z tego co słychać to odbywają sie tam prywatne imprezki prezia. A statystyki łatwo jest nadmuchać.
18 Kwietnia 2016, godzina 13:59
Oceniono 16 razy 10
~Być może "zadowolona" jest zadowolona
z innych powodów. Wszakże "zadowolonych" być może panien jest więcej. W końcu burmistrz może...
18 Kwietnia 2016, godzina 12:14
Oceniono 17 razy 9
~Być może "zadowolona" jest zadowolona
z innych powodów. Wszakże "zadowolonych" być może panien jest więcej. W końcu burmistrz może...
18 Kwietnia 2016, godzina 12:14
Oceniono 16 razy 8
~do zadowolonej
A mnie jest takich żal jak ty - ślepo zapatrzona w jaśnie nam panujących.
Ps. Niech najpierw prezes wytłumaczy się z kilometrówki służbowego samochodu (tego co został sprzedamy) i może w tym mu pomóc burmistrz. Problem jakiś?
18 Kwietnia 2016, godzina 09:50
Oceniono 26 razy 14
~zadowolona
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Kwietnia 2016, godzina 08:53
Oceniono 26 razy -12
~Użytkownik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Kwietnia 2016, godzina 19:13
Oceniono 32 razy -14
~//11
Skoro istnieje podział szatni dla pań i panów to nie rozumiem co robi tam pani z mopem Jedni się krępują inni nie ale w takim razie w szatni męskiej i pod prysznicami powinna byś obsługa męska
14 Kwietnia 2016, godzina 18:35
Oceniono 24 razy 0
~Mariusz
Mariusz - jak ciężko Im przełknąć dobre wyniki.
Tak trzymać .
14 Kwietnia 2016, godzina 14:03
Oceniono 28 razy 0
~Znowu jad
znowu jad się sączy
14 Kwietnia 2016, godzina 13:18
Oceniono 24 razy 0
~Gumiś
a woda w przebieralni nadal często pod prysznicem zimna....
14 Kwietnia 2016, godzina 10:32
Oceniono 23 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 423.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 501.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 14:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.49 396.33 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.36 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.96 509.24 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 14:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij