Wtorek, 28 Czerwca 2022 | Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Basen dalej z planem naprawczym

Przysłowiowy kaganiec nałożony na prezesa Mariusza Palucha, po ujawnieniu przed rokiem katastrofalnej sytuacji finansowej spółki, zdaniem rady nadzorczej, jak i zgromadzenia wspólników przyniósł wymierne efekty - frekwencja na basenie zwiększyła się o prawie 30 tys. wejść, a rok 2015 spółka zamknęła z niższą niż zazwyczaj stratą - 59,5 tys. zł. Dlatego też twórcy planu, którzy de facto przez ostatnie 10 miesięcy zarządzali spółką, chcą go kontynuować. - Plan naprawczy nie jest planem skończonym. Został wprowadzony w życie i będzie obowiązywać, dopóki spółka będzie istnieć - zaznacza Artur Niewiarowski, przewodniczący rady nadzorczej. Gremium w sobotę spotkało się z zespołem rekontrolującym basen.


Reklama | Czytaj dalej »


Swą decyzję rada nadzorcza uzasadnia wyjątkowością Centrum Parku, wszak spółka nie należy do tych przynoszących dochody, dlatego też podejść do niej należy z odpowiednią troską. - Mimo rosnących przychodów, nie jesteśmy w stanie sami pokryć kosztów, jakie generuje. Niestety taka jest specyfika tych obiektów - mówi Henryk Modrzejewski. W związku z tym, menadżerowie do ciężkiej pracy, jak mówią sami o sobie, będą dalej prowadzić Mariusza Palucha za rękę, a w praktyce wykonywać za niego szereg obowiązków. - Od tego jest rada nadzrocza, żeby panu prezesowi pomóc pod wpływem technicznym rzeczy, rozwiązań - mówi Artur Niewiarowski, który jest świadomy jakim echem w mediach odbiły się niektóre z pomysłów prezesa.

Od tego jest rada nadzrocza, żeby panu prezesowi pomóc

Nie jest tak, że prezes przed wdrożeniem planu naprawczego źle zarządzał tą spółką - zaznacza jednak Daniel Cieślak i jako przykład wskazuje osławiony apartament brzozowy, który zwrócił się w terminie 8 m-cy od jego powstania.

Nie jest tak, że prezes wcześniej, źle zarządzał spółką

Byłem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, ale dziś śmiało mógłbym radzić innym, żeby tak zrobili - dodaje Modrzejewski. Oczywiście sposób, w jaki apartament powstał, tj. bez posiadania odpowiednich pozwoleń, godny naśladowania już nie jest. Między innymi w takich sytuacjach rada nadzorcza może się wykazać, podsuwając tzw. gotowe rozwiązania. A gdy trzeba hamować: - Imprezy ograniczyliśmy praktycznie do minimum. Postawiliśmy na inwestycje trwałe - przyznaje Modrzejewski. W najbliższych planach spółki jest budowa kolejnej sauny.
Jeden z zapisów planu naprawczego obligował Mariusza Palucha do konsultowania decyzji z  radą nadzorczą. Musiał pytać o pozwolenie na każdy zakup powyżej tysiąca złotych. Z marcem br. limit ten zwiększono do 2 tys. zł. - Jesteśmy w kontakcie telefonicznym i pisemnym praktycznie non stop. Prezes wypełnił w stu procentach, to co było napisane w planie naprawczym - chwali Artur Niewiarowski.
Aby poprawić wynik finansowy na basenie ograniczono etaty, umowy zlecenia, zlikwidowano dział techniczny, 9-osobowego opla vivaro zamieniono na tańsze i mniejsze auto. - Teraz nie możemy już przewozić osób niepełnosprawnych - ubolewa Modrzejewski. Te i inne informacje można odnaleźć w protokole Andrzeja Janiaka, który po roku ponownie sprawdził kondycję miejskiej spółki. - Niewielka strata odzwierciedla pozytywne efekty podjętych działań w Spółce - pisze główny specjalista Wydziału Kontroli Zewnętrznej. Porównując oba protokoły można pokusić się o pytanie: skoro teraz jest tak dobrze, dlaczego kiedyś nie było? - Pojawiły się nawet zarzuty, że dane zawarte w protokole są sfabrykowane. Dementujemy. Wszystko co znalazło się w protokole jest autentyczne - mówi prawnik z rady.

- Podaliśmy państwu nasza spółkę jak na tacy. My niczego nie ukrywamy - zapewnia z kolei Artur Niewiarowski. Jak do tej deklaracji ma się nieudostępnienie przez spółkę ewidencji przebiegu sprzedanego auta, o którą wielokrotnie występował portal chojnice24.pl? - To już jest indywidualna sprawa pan prezesa. Ja go informowałem, że powinien udostępnić, ale on odmowę merytorycznie uzasadnił. Pozostaje skierować się na drogę sądową - odpowiada przewodniczący rady, ale i kusi się o uwagę, że w ewidencji nic ciekawego nie ma.
Rada nadzorcza zaznacza, że jeśli nie będzie nic robić z majątkiem spółki, za rok jego wartość będzie bliska zeru. Dlatego już zapowiada, że pójdzie na "żebry" do rady miasta, by pozyskać środki niezbędne na kolejne remonty. Niebawem rusza audyt elektryfikacji, rozważana jest także  wymiana całej niecki. - Rada miejska musi sobie zdawać sprawę, że to jest nasz wspólny majątek, my tylko nim zarządzamy. Rada jest bardziej właścicielem tego majątku. Nas, osobę prezesa zawsze można zamienić, to w ogóle nie podlega dyskusji. Musimy pracować tak, aby te standardy były wypracowane jak najtrafniej - kusi się o uwagę jeden z członków rady nadzorczej, której kadencja kończy się w maju br.

Potem będziemy niestety żebrać w radzie miejskiej brakujące nam środki...

 


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~do ~Arku naucz się terminologii ekonomicznej
a ponoć DOKTOREM się zwie lub go nazywają (...)
ale jaka uczelnia (na ukraińskiej zrobił doktorat) taki poziom wiedzy !!

20 Kwietnia 2016, godzina 18:08
Oceniono 6 razy 4
~skok na kasę?

Jaki skok na miejska kasę masz na myśli?

20 Kwietnia 2016, godzina 17:14
Oceniono 6 razy 0
~padre capi
Szykuje się skok na miejską kasę, chyba nawet sporą. Przyznam, że powodzenie tego skoku byłoby pewniejsze bez "obciążenia" obecnym prezesem. Zastanawiające...
20 Kwietnia 2016, godzina 15:26
Oceniono 7 razy 1
~Arku naucz się terminologii ekonomicznej

Arek już poprzednio pokazał publicznie, że nie ma zielonego pojęcia o terminologii ekonomicznej. Arek nie wie co to jest nadwyżka budżetowa lub wolne środki - co publicznie wykazał w czasie dyskusji z radnymi w czasie poprzednich posiedzeń rady miasta.

Obecnie Arek nieprawidłowo używa pojęcia strata - termin używany by określić, że koszty działalności gospodarczej przewyższają przychody z tej działalności gospodarczej. A dla Parku Wodnego w roku 2015 koszt działalności gospodarczej w roku 2015 minus dochody z działalności gospodarczej w roku 2015 wynosi 1459,5 tys. złotych.

Tak wiec, strata finansowa w Parku Wodnym w roku 2015 wyniosła 1459,5 tys. złotych.

By ratować finanse Parku Wodnego od upadku finansowego w roku 2015 Arek z budżetu miasta przekazał dotacje w wysokości 1400 tys. złotych. Te pieniądze to dotacja celowa na ratowanie Parku Wodnego od upadłości finansowej - nie jest to żaden dochód z działalności gospodarczej Parku Wodnego i dlatego ta kwota nie może być używana by fałszywie pomniejszyć wysokość straty finansowej Parku Wodnego w roku 2015. Dotacja jest przekazana specyficznie by pokryć straty finansowe i by uratować instytucje od upadłości finansowej! Gdyby Parka Wodny był dochodowy to nie było by potrzeby przekazywać dotacji z budżetu miasta na pokrycie strat finansowych Parku Wodnego.

Arku naucz się znaczenia podstawowych terminów ekonomicznych jeżeli chcesz je używać publicznie!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
20 Kwietnia 2016, godzina 13:59
Oceniono 15 razy 3
~troll
Jak zwykle, psy szczekają a karawana jedzie dalej.
20 Kwietnia 2016, godzina 11:36
Oceniono 7 razy 1
~luz bluz
cyt. "a rok 2015 spółka zamknęła z niższą niż zazwyczaj stratą - 59,5 tys. zł" - mam do czytać jako sukces czy kolejną porażkę Finia i Palucha ??

to się pytam: płakać się czy śmiać ??!!
płakać że przygłup rządzi i rządzi rok w rok jak pokraka czy śmiać się że "POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO"

sugestia: dać podwyżkę prezesowi skoro "zrobił stratę za zeszły rok na kwotę TYLKO 59,5tyś zł !! albo nobla albo oskara z niegospodarności i marnotrawienia publicznej kasy.

19 Kwietnia 2016, godzina 19:52
Oceniono 13 razy -1
~++++++++++++++++++++++
bo w życiu obowiązuje tylko jedna zasada:
"nie ma żadnych zasad !!!"
19 Kwietnia 2016, godzina 18:27
Oceniono 11 razy -3
~chojniczanin
jak dlugo mozna PALUCHA prowadzic za raczke, a do tego taka pensyjka z naszych pieniedzy. Kazdy by tak chcial.
19 Kwietnia 2016, godzina 16:32
Oceniono 20 razy 6
~Charzykowianin
Chciałbym poznać osiągnięcia menadżerskie np. p. Modrzejewskiego .
19 Kwietnia 2016, godzina 16:31
Oceniono 19 razy 5
~chojniczanin
jestem za Doktorem,nie sztuka dostawac pensyjke z naszych pieniedzy.Jak dlugo mozna prowadzic kogos za raczke
W sektorze prywatnym wylecialby natychmiast.To co jest to drwina z mieszkancow.
19 Kwietnia 2016, godzina 16:28
Oceniono 18 razy 2
~pływak
Panie Niewiarowski skoro podaliście na tacy to może Pan coś jeszcze wyjaśni. Czy to jest prywatny folwark Pana Palucha, że od jego decyzji zależy udostępnienie tej dokumentacji, a może chodzi o nie ujawnianie nazwisk i celów wyjazdów? A może to pan Paluch radzie nadzorczej założył kaganiec? I tak się nie dowiemy kto komu nałożył kaganiec.
19 Kwietnia 2016, godzina 16:02
Oceniono 17 razy 3
~Zenek
Problematyka basenu jest tu roztrząsana co chwila. Mówi się, ze burmistrz nie miał biznesplanu na działanie PW. To była odważna decyzja jak na tamte czasy. Bez dofinansowania z Unii, postawić obiekt który ma służyć mieszkańcom. Potem już poleciały ościenne gminy które bazując na środkach UE pogorszyły sytuacje istniejącego basenu w Chojnicach. Aby wypowiadać się dokładanie, warto wrócić do porównania z basenem w Szczecinku. Podobna kasa na utrzymanie - ale jakość na plus dla Chojnic.
Remonty i inwestycje. To nie problem prezesa - bo robi co może - tylko ludzi, którzy nie doceniają tego co mają i budują opinię tylko na negatywnych artykułach...
19 Kwietnia 2016, godzina 15:57
Oceniono 26 razy 0
~Antek
dzala plan baju ,baju bedziesz w raju
19 Kwietnia 2016, godzina 14:46
Oceniono 17 razy -1
~abc$$$
Finster skończy się w kolejnych wyborach wówczas nie tylko Paluch poleci na zbitą twarz. Poza nim jeszcze kilku kolesi również. Wiec póki co, bawcie sie chłopcy dobrze........póki co
19 Kwietnia 2016, godzina 14:35
Oceniono 21 razy 1
~rambo
Wszystkie kontrole w basenie czy na basenie itd., to jest farsa...
Paluch tak długo będzie jak długo będzie Finio, koniec i kropka.
19 Kwietnia 2016, godzina 14:21
Oceniono 20 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.00 451.00 DKKDKK 62.10 63.70
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.70 7.30
CHFCHF 459.00 474.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 43.30 44.90
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.76 449.00 DKKDKK 62.50 63.30
EUREUR 466.89 472.50 RUBRUB 5.80 7.20
CHFCHF 462.63 469.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 539.69 546.00 SEKSEK 43.70 44.50
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij